'Checkpoint blijft dicht' Dood vosje wordt educatief materiaal 'We gaan bijvoorbeeld met hen dansen' Strandloop voor Roemenië levert 11.000 euro op Sluis ageert tegen racen op parallelwegen 'Meer toerisme is goed voor het eiland Tholen' Gepensioneerden voor de klas WPZC Dinsdag 10 februari 2009 23 Gevonden vos straks te zien bij boswachterij van Westenschouwen. door Dewi Gigengack MORIAANSHOOFD - Nu ligt hij nog opgerold in de vriezer van de die renambulance van Stichting Die- renhulp in Moriaanshoofd. Maar deze week gaat een jonge vos die op 25 januari dood werd gevonden Middelburgse studente helpt Ghanese kinderen met hersenverlamming. door Marina Kalie MIDDELBURG - Op acht maart is het zo ver. Dan vliegt Iris Buijs (20) uit Middelburg met drie studiege noten uit Breda naar de hoofdstad van Ghana, Accra. Van daaruit rei zen ze naar Sunyani. Daar staat het ziekenhuis waar ze drie maan den lang kinderen met hersenver lamming (cerebrale parese) gaat helpen. Iris zit in het derde jaar van haar studie fysiotherapie op de Avans Hogeschool in Breda. Als ze vertelt over haar aankomende reis, begin nen haar ogen te fonkelen. „Als ik er overdag over praat merk ik dat ik er heel veel zin in heb. Maar als ik 's avonds in bed lig, bedenk ik hoe dichtbij het al is en dan vind ik het heel spannend. Ik voel het dan echt kriebelen in m'n buik." Samen met studiegenoten Kim van der Aa, Daan van Weegberg en Mitchel van Doormaal zal Iris kinderen met hersenverlamming helpen revalideren. Die kinderen hebben een slechte controle over hun spieren en kunnen bijvoor beeld hun armen en benen soms niet helemaal strekken of buigen. Door oefeningen te doen kan dit verbeteren. „We gaan bijvoorbeeld met hen dansen. Dat is voor hen een leuke manier om te revalideren. Met het verbeteren van hun beweging, wacht ze een betere toekomst." De reis is onderdeel van de lessen 'Internationalisering' die Iris op haar school volgt. Een onderdeel ervan is het opzetten en uitvoeren van een project in het buitenland. Iris zegt dat ze altijd al iets in het buitenland heeft willen doen bin nen haar studie. „Ik heb zelf een tijdje bij de fysio therapeut gelopen. Mijn therapeut kon heel enthousiast vertellen over haar werk in het buitenland. Als ik haar verhalen hoorde, kon op de Kraaijensteinweg bij Westen- schouwen naar het informatiecen trum van de Boswachterij, waar het dier wordt onderzocht en op gezet. „Wij kregen meldingen dat daar een grote rode kater zou liggen", vertelt Ria Engelen van de die renambulance. „Het bleek een vos je te zijn. Hij was nog helemaal gaaf toen ik hem ophaalde, met een prachtige dikke pluimstaart." ik alleen maar denken: dat wil ik ook!" Het ziekenhuis waar de studenten gaan helpen is voor Ghana erg mo dern. „Ze hebben bijvoorbeeld een heel veilige bloedbank. Dat is heel bijzonder voor dit land. Maar wat we daar zullen aantreffen blijft een vraag. Het kan er wel heel modern uitzien aan de buiten kant, maar de staat van het materi aal waarmee we moeten werken is afwachten." In het ziekenhuis helpt Iris mee aan een project dat is begonnen door Samuel Gyanfi, het hoofd van de afdeling fysiotherapie. „Het ziekenhuis is erg blij dat we ko men. Het is dan wel een modern ziekenhuis, maar ze hebben er een groot gebrek aan geschoolde men sen. Er zijn veel kinderen daar die hulp nodig hebben. Dus de extra Voor zover bekend leven er hele maal geen vossen op Schouwen. „We hebben vaker meldingen ge had over vossen, maar die konden we niet bevestigen. Zelf hebben wij ze nooit gezien", vertelt bos wachter Dirk Fluijt. En toch is Fluijt ook weer niet ver baasd over de vondst van een vos bij Westenschouwen. „Ze leven ook op Tholen en Noord-Beve land, dus waarom niet op Schou- kennis die wij meebrengen, kun nen ze goed gebruiken." De voorbereiding op de reis is al lange tijd aan de gang. „Ik heb het afgelopen half jaar tien vaccinatie- 'In bed 's avonds bedenk ik hoe dichtbij het is en dan voel ik het kriebelen' prikken gehad en ik slik al lange tijd malariapillen." Ook op school wordt het nodige aan voorberei ding gedaan. „We krijgen al een tijdje les van enkele antropologen om ons voor te bereiden op de cul tuurshock. We hebben bijvoor beeld geleerd dat het daar zeer on beleefd is om je linker hand aan ie mand te geven. Dat zien zij name lijk als de hand waar je je billen wen? Hier is hun bedje gespreid, dieren als kippen en eenden lopen hier veel meer los dan bijvoor beeld op de Veluwe." De kans op ziekten is minimaal, denkt dierenarts Ingeborg Buitink. „Zoals alle dode dieren kan het vosje bacteriën bij zich gedragen hebben. Maar de kans op honds dolheid is heel klein. Die ziekte be staat bijna niet meer in Neder land." mee afveegt. Ze hebben zelfs spe ciale kledij die de linkerhand ver bergt. Dat is wel heel apart." Een tijdje geleden heeft Iris met haar medestudenten een rekening geopend om geld op te halen voor hun reis. „Het geld is absoluut niet bedoeld om onze reis te financie ren, dat doen we helemaal zelf. We willen het geld gebruiken om materiaal voor de kinderen te ko pen. Dingen als looprekjes, hoe pels, ballen en dergelijke. We heb ben al een bedrijf in Nederland be naderd die dit voor ons kan rege len. Zij kunnen het ook naar Gha na verschepen." Intussen is er al 800 euro opge haald, maar giften zijn nog steeds welkom. Geld is over te maken op rekeningnummer 3652458021 ten name van I.R. Buijs onder vermel ding van 'Ghana donatie'. RENESSE - De strandsponsorloop van de Care Foundation heeft 10.953 euro opgebracht. Deze orga nisatie zet zich in voor zigeuner- en weeskinderen in Roemenië. „Het was superleuk", zegt Leonie- ke Geerings - loper én vrijwilliger in Roemenië - nagenietend. Op verschillende plekken langs de rou te zijn de 56 deelnemers bij wijze van sponsoring in de watten ge legd door ondernemers. Zo werd de ploeg bij hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse ontvangen in een tipi. Het was de derde keer dat de Care Foundation een sponsor loop hield. De Zeeuwse kust werd voor het eerst aangedaan. Q www.carefoundation.nl SLUIS - Het college van burgemees ter en wethouders van de gemeen te Sluis stelt in een overleg met de politie het het hard rijden op paral lelwegen aan de orde. Volgens de fractie van Gemeente belangen worden parallelwegen in de gemeente Sluis in veel gevallen als racebaan gebruikt. Volgens fractievoorzitter William Gijsel heeft dit al dikwijls tot le vensgevaarlijke situaties geleid en bijna ongevallen opgeleverd. Voor al bij de Burgemeester Aernoudts- weg aan de ingang van het plan Groenevelt in Sluis is het al talloze keren bijna raak geweest. Gijsel pleit voor snelheidscontroles om de racerij te beteugelen. THOLEN - De meeste bezoekers van de PZC-site, die stemden op een stelling over het toerisme op Tho len, vinden dat nieuwe ontwikke lingen welkom zijn. Liefst 68 pro cent van de 120 stemmers ant woordde 'eens' op de stelling 'nieu we toeristische ontwikkelingen zijn goed voor Tholen'. 32 procent ziet liever niet meer toeristen naar het eiland komen. Op Tholen lo pen momenteel allerlei initiatie ven. Een grote jachthaven bij Go- rishoek en de uitbreiding van cam ping De Pluimpot springen het meest in het oog. Burgemeester Lonink gelast definitieve sluiting van coffeeshop. terneuzen - Coffeeshops Check- point lijkt geschiedenis te worden. Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen heeft de definitieve slui ting van de voorziening gelast op basis van de tweede overtreding van de gedoogbeschikking vorig jaar. Vorig voorjaar werden bij een inval van politie en justitie in de Terneuzense shop enkele tiental len kilo's softdrugs aangetroffen op verschillende plaatsen. In de shop zelf lag veel meer dan de ge doogde halve kilo. Lonink heeft de aanzegging tot sluiting verstuurd op basis van processen-verbaal van politie en het OM. De uitbater van Checkpoint, tegen wie nog een onderzoek loopt naar ver meende deelname aan een crimi nele organisatie, tekent bezwaar aan tegen de definitieve sluiting. Volgens Lonink werd dat ook wel verwacht. „Zolang betrokkene niet door een rechter veroordeeld is, kan hij proberen zijn gedoogbe schikking voor zijn zaak te hou den", aldus de Terneuzense burge meester. Lonink zal zo lang de be zwaarprocedures van de Check- pointeigenaar lopen, geen gedoog- beschikkingen verlenen aan ande re gegadigden voor een coffeeshop in Terneuzen. „Kandidaten zijn er zat, maar voorlopig gaan we niet op verzoeken in. Gelet op de be roepszaken kan dat ook niet." TERNEUZEN - De griepgolf slaat ook gaten in onderwijsland. Zoveel zelfs dat in Zeeuws-Vlaanderen de vervangerspool zo goed als leeg is. Scholen moeten daarom niet alle daagse oplossingen bedenken. Op de Prins Willem van Oranje- school in Terneuzen staan dezer dagen leerkrachten die al geruime tijd met pensioen zijn voor de groepen. luffrouw Joke Kind (65) gaat - normaal gesproken - een paar maanden per jaar de hort op met de camper. Maar nu de nood op haar oude school zo groot is, ging ze onmiddellijk op het ver zoek van directeur Sjaak Hamelink in om in te vallen. Ook oud-direc teur Piet de Koning (71) van basis school De Hille sprong gisteren bij. In groep acht en bij de kleu ters. De leerlingen van de basis school vonden het prachtig. Niet alleen omdat de oudere leraren zo goed konden vertellen, maar ook omdat ze er blijk van gaven moder ne leermiddelen als het digitale bord niet te schuwen. „Daar draai ik mijn hand niet voor om", ver klaarde Piet. Directeur Hamelink is blij met de inzet van de oudere leerkrachten. Iris Buijs: „Ik heb altijd al iets in het buitenland willen doen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 25