'Aftrek hypotheekrente moet worden aangepakt, maar niet nu' Stip er eens op uit... Williamson leest boek over Auschwitz 0 stipreizen.nl 10 Dinsdag 10 februari 2009 PZC Dit is geen gelukkig moment om aan versobering van de hypotheekrenteaftrek te beginnen, omdat het al slecht gaat met de woningmarkt. Dat zegt Leo Stevens, emeritus hoogleraar fiscale economie. foto Dirk-Jan Gjeltema Deskundigen zien meer in verhoging btw en vennootschapsbelasting. door Gert van Harskamp DEN HAAG - De kredietcrisis en de daaropvolgende economische ma laise kunnen op de lange termijn wel eens forse gaten slaan in de be groting, vreest het kabinet. Een groep topambtenaren moet zich nu buigen over mogelijke maatre gelen waardoor de overheidsfinan ciën ook in de toekomst in de hand worden gehouden. Deskun digen op het gebied van fiscale eco nomie en openbare financiën zien meer in verhoging van de vennoot schapsbelasting en btw dan in de hete hangijzers die nu op tafel lig gen. ♦Verhoging AOW-leeftijd Leo Stevens, emeritus hoogleraar fiscale economie en kroonlid So ciaal Economische Raad (SER): „Die levert veel minder op dan ve len verwachten. Ouderen zijn min der productief, dus groei van hun arbeidsdeelname zorgt niet voor evenredige groei van de inkom sten." Harrie Verbon, hoogleraar open bare financiën en CDA-lid: „Ik be hoor ook tot de criticasters van de verhoging van de AOW-leeftijd. Werknemers willen niet langer werken en sparen ervoor vroeger te kunnen stoppen. Hoewel werk- 'In de omringende landen functioneert de huizenmarkt beter zonder aftrek' geversorganisaties anders doen ver moeden, willen ondernemers hele maal geen ouderen in dienst om dat hun productiviteit te laag is. Er zullen alleen maar nieuwe con structies bedacht worden om ouderen alsnog vervroegd te laten vertrekken." Peter Kavelaars, directeur weten schappelijk bureau fiscaliteiten De- loitte en hoogleraar fiscaliteiten: „We worden allemaal ouder, dus alleen al vanuit dat oogpunt vind ik het terecht dat de AOW- en pen sioenleeftijd worden verhoogd. Wel moeten zware beroepen wor den ontzien. Een bouwvakker of een stratenmaker kan simpelweg niet tot 65 werken. Voor hen moet ook een goede regeling bedacht worden. Maar het gros van onze bevolking zit niet in deze zware be roepsgroepen. Verhoging naar 67 jaar levert de schatkist heel veel geld op. Er wordt niet alleen twee jaar later een AOW-uitkering uitbe taald, maar er wordt ook twee jaar langer AOW-premie geïncasseerd. Per jaar kan het vijf procent bespa ring op de AOW-kosten opleve ren." ♦Versobering hypotheekrenteaf trek Stevens: „De hypotheekrenteaf trek is op de lange termijn onhoud baar, daar is onder deskundigen geen discussie over. Maar dit is geen gelukkig moment om aan ver sobering te beginnen, omdat het al slecht gaat met de huizenmarkt." Verbon: „Als we die nu aanpak ken, dan zijn de negatieve conse quenties te groot. Op de lange ter mijn moet de aftrek afgeschaft worden. Is ook een puur princi piële kwestie. In ons omringende landen blijkt een woningmarkt be ter te functioneren zonder aftrek, dus is die volstrekt overbodig." Kavelaars: „Ik vind het een rare maatregel om de crisis te bezwe ren. De problemen in de bouw zijn zo groot, dat je de aftrek nu eerder zou verruimen om de wo ningmarkt te stimuleren. Op de lange termijn moet de hypothee krenteaftrek afgebouwd worden, maar dat het nu geopperd wordt, tja, te laat." ♦Versobering AWBZ Stevens: „Dit is een volksverzeke ring tegen bijzondere geneeskundi ge risico's. Daar moet deze rege ling ook toe beperkt blijven." Verbon: „Deze maatregel zou ik wat urgentie geven. Met de vergrij zing lopen de kosten hiervan uit de hand en worden er voorzienin gen uit deze regeling betaald, waar voor de regeling niet bedoeld is. De AWBZ is niet voor de rollator of woningaanpassingen." Kavelaars: „Volgens mij levert dit helemaal niet veel geld op, want de regeling is al redelijk uitgekleed. Alleen al uit sociaal-maatschappe lijke overwegingen vind ik dat je hier vanaf moet blijven." ♦Afschaffing 'aanrechtsubsidie' Stevens: „Als je dit afschaft, dan kom je aan het hart van het Neder landse belastingstelsel. Daarmee zeggen we dat gezinnen waar ie mand thuiszit, meer belasting moeten betalen dan huishoudens met tweeverdieners. En daarmee wordt de rol van thuisblijvende partner onderschat. Die doet veel vrijwilligerswerk in de zorg en het verenigingsleven. Je moet er niet aan denken dat er geen mensen zijn die dat werk doen." Verbon: „Heeft geen nut. De participatie van vrouwen neemt niet toe, want het kostverdieners model is een Nederlands cul tuurverschijnsel en niet door de fiscus gestuurd." Kavelaars: „Bestaat die aanrecht subsidie nog? Volgens mij is er steeds meer draagvlak om deze af te schaffen." Mogelijke maatregelen tegen economische crisis De AOW- en pensioenleeftijd zouden omhoog moeten van 65 naar 67. Een adviescommissie van het kabinet stelde vorig jaar voor de pensioen leeftijd vanaf 2016 met een maand per jaar te verhogen. De hypotheekrenteaftrek kost de schatkist dit jaar tien miljard euro, en de kosten blijven stijgen. AWBZ is de volksverzekering voor bijzondere ziektekosten. De AWBZ kost de samenleving bijna twintig miljard euro, zo'n dertig procent van de totale zorgkosten. Versobering houdt in dat er alleen nog bijzondere zorgkosten uit worden betaald en geen hulpmiddelen. v Met 'aanrechtsubsidie' wordt de heffingskorting voor de niet-werkende partner bedoeld. Die is jaarlijks gemiddeld 2000 euro per huishouden. Auteur Pressac ontkende aanvankelijk ook bestaan Holocaust. HAMBURG - Bisschop Richard Willi amson leest een boek van de Frans man Jean-Claude Pressac om zijn standpunt over de jodenvervol ging in de Tweede Wereldoorlog te toetsen. Dat heeft hij in een in terview met het Duitse weekblad Der Spiegel gezegd. De chemicus en apotheker Pressac (1944-2003) ontkende aanvanke lijk de moord op de joden in de Tweede Wereldoorlog, maar veran derde na een bezoek aan het vroe gere concentratiekamp Auschwitz van mening. Het resultaat was in 1989 het meer dan vijfhonderd pa gina's tellende boek Auschwitz: Techniek en werking van de gaska mers. Williamson heeft de Engelse verta ling besteld. Zoals het afgelopen weekeinde al bekend werd, zegt Williamson in het interview in Der Spiegel dat hij de documenten over de jodenvervolging wil bestu deren voor hij bereid is zijn ont kenning van de gaskamers in de naziconcentratiekampen in te trek ken. Het Vaticaan heeft vorige week geëist dat hij zijn woorden ondub belzinnig en in het openbaar in trekt. boek online of bel 020 - 66 22 222 4LLÏ.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10