Rel rond comapatiënte escaleert Avigdor Lieberman is de schrik van Likud Voedsekrisis dreigt in oorlogszone Sri Lanka Merkel belt paus over Williamson Iinim jj?n abta prn PZC Maandag 9 februari 2009 9 Berlusconi dreigt met aanpassen grondwet na botsing met president. door onze correspondent Eelco vari der Linden ROME - In Italië waren het hele weekeinde manifestaties tegen de wijze waarop premier Berlusconi sinds vrijdag probeert de 38-jarige comapatiënte Eluana Englaro te 'redden' uit handen van haar 'moordenaars'. Englaro mag na een.vegetatief be staan van achttien jaar sterven van de rechter. Maar nu dat besluit dient te worden uitgevoerd, ont staat in Italië de grootste politieke crisis in decennia. Premier Silvio Berlusconi wordt er zelfs van be schuldigd over de rug van Eluana 'dictatoriale ambities' te willen ver wezenlijken. Toen president Giorgio Napolita- no niet wilde meewerken aan een decreet, bestempelde Berlusconi hem als iemand die euthanasie wil legaliseren. De premier liet weten de grondwet te zullen aanpassen om in het vervolg zonder belem meringen te kunnen regeren. De regering wil nu met een nood wet alsnog haar doel bereiken, maar de kans dat die wet 'op tijd' wordt aangenomen, lijkt gering. De vader van Eluana en de artsen die de vrouw in een verpleeghuis in Udine naar de dood begeleiden, hebben laten weten dat de proce dure niet wordt onderbroken. De kunstmatige voeding is gestaakt en tegen het einde van de week zal haar situatie waarschijnlijk onom keerbaar zijn. Dat premier Berlusconi op alle mogelijke manieren probeert de euthanasie van een comapatiën te te stoppen, heeft in Italië tot felle protesten geleid. De regering probeert met een noodgreep alsnog een interruptie te forceren. Dit weekeinde onder zochten leden van de militaire po litie Carabinieri de kliniek en von den bewijs voor niet nader om schreven 'vormfouten'. Ook zou de kamer waarin Eluana zich bevindt niet voldoen aan de eisen. Het gaf de activisten moed; ook gisteren demonstreerden zij weer voor de kliniek, waar zij de vader van Eluana als beul afschil derden. Beppe Inglaro vroeg aan de katho lieke kerk, die enorme druk uitoe fent op de regering, buiten de kwestie te blijven 'en mij niet haar waarden op te dringen'. Berlusconi herhaalde ook gisteren weer dat de vrouw nog in goede gezondheid verkeert en 'in theorie nog kinderen kan krijgen'. Hij ver weet haar vader egoïsme en ge makzucht. Hij noemde zichzelf en zijn regering 'verdedigers van de vrijheid, de waarheid en het le ven', terwijl de oppositie volgens hem staat voor 'staatsingrijpen, mystificatie en de dood'. Die oppositie houdt vandaag een grote manifestatie uit solidariteit met president Napolitano en 'ter bescherming van de grondwet'. Israël Beitenu kan maker of breker van elke coalitie worden. door onze correspondent Ad Bloemendaal BE'ERSHEBA - „Wij Israëliërs zijn naïef We zijn bereid grondgebied op te geven in ruil voor vrede, maar telkens weer krijgen we als beloning een klap in het gezicht. Lieberman wordt geen premier, maar hij zal ons in elk geval meer veiligheid bieden." Belastingambtenaar Naor Bokobza (46) heeft zijn keuze gemaakt. In 2006 stemde hij nog op de cen trumpartij Kadima, maar nu is het Israël Beitenu. Volgens de peilin gen wordt de partij van Avigdor Lieberman bij de parleméhtsver- kiezing van morgen de derde van het land. Dat wil zeggen: maker of breker van elke coalitie. Likud-leider Benjamin Netanya hu, wiens partij nog een kleine voorsprong heeft op Kadima van Tzipi Livni, is als de dood zo bang voor Lieberman. Als Israël Beitenu nog een paar zetels bij hem weg- snoept, kan Kadima morgen als nog eindigen als de grootste fractie in het Israëlische parlement. Geboren in Moldavië emigreerde Avigdor Lieberman in 1979 naar Is raël. Twintig jaar later bereikte zijn Israël Beitenu ('Israël is ons thuis') met vier zetels de Knesset. De par- Voor de jeugd is Israël Beitenu de partij van de opgestoken middelvinger tij bestond destijds voor bijna hon derd procent uit Sovjet-immigran ten. Sindsdien hebben ook veel au tochtone Israëliërs de weg gevon den naar Lieberman, als een com promisloos alternatief voor Benja min Netanyahu van Likud. Wie weigert trouw te zweren aan Israël als een joodse en zionisti sche staat kan volgens het gedach- tengoed van Israël Beitenu niet lan ger aanspraak maken op de voor rechten van volwaardige burgers, zoals sociale zekerheid en stem recht. En iedereen moet dienst plicht vervullen, militair of sociaal. Israel Beitenu beschouwt een flink deel van Israëls 1,2 miljoen Arabie ren als een vijfde colonne. Anders dan de traditionele radi caal rechtse partijen in Israël is Is raël Beitenu liberaal als het gaat om invoering van het burgerlijk huwelijk en de scheiding van staat en godsdienst. En de partij is niet per se tegen een Palestijnse staat, zolang de grens met Israël maar wordt getrokken langs etnische lij nen. Met andere woorden: zoveel moge lijk Israëlische nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever naar Is raël en zoveel mogelijk Arabische steden en dorpen in Israël naar Pa lestina. Wat Lieberman wil is allesbehalve politiek correct, en dat is precies de reden waarom hij zoveel Israëli sche jongeren aanspreekt. Voor de jeugd is Israël Beitenu de partij van de opgestoken middelvinger. COLOMBO - De afgelopen dagen dat ongeveer vierhonderd patiën- hebben in het noorden van Sri ten vastzitten in een noodzieken- Lanka ruim tienduizend burgers huis in het noorden van het land. de oorlogszone ontvlucht. De rege ring heeft dit gisteren gezegd. Het Wereldvoedselprogramma (WFP) waarschuwt voor een voedsekri sis. Het Rode Kruis zegt dat hon derden ziekenhuispatiënten gevaar lopen. Het regeringsleger voert sinds en kele maanden een hevig offensief tegen de Tamil-Tijgers. Daarbij zijn de rebellen bijna op de knieën gedwongen. Het einde van 25 jaar burgeroorlog, die ruim zeventig duizend mensen het leven heeft gekost, lijkt in zicht. De Verenigde Naties waarschuwen echter voor het lot van de burger bevolking, die tussen de strijdende partijen vermalen lijkt te worden. In het noordelijke gebied dat nog in handen is van de Tamil-Tijgers zitten zo'n 250.000 burgers vast. Volgens de regering misbruiken de Tamil-Tijgers burgers als menselijk schild. Het Rode Kruis zei zaterdag VATICAANSTAD - Paus Benedictus XVI en de Duitse bondskanselier Angela Merkel hebben gisteren te lefonisch gesproken over de onder linge wrevel over bisschop Richard Williamson, die de Holocaust ont kent. Dat hebben het Vaticaan en een woordvoerder van Merkel la ten weten. Het gesprek had plaats op initiatief van Merkel. Het overleg zou con structief en vriendschappelijk zijn geweest. Volgens Berlijn en het Va ticaan zijn de paus en Merkel het eens dat de Holocaust een belang rijke waarschuwing en les voor de mensheid moet blijven. Merkel mengde zich afgelopen week in de discussie over het om streden besluit van de paus om Williamson weer in de kerk op te nemen. Zij riep Benedictus op dui delijk afstand te nemen van de uit latingen van Williamson, die ont kent dat in de nazi-concentratie- kampen gaskamers zijn geweëst om joden te vermoorden. Kort daarna stelde Benedictus dat Williamson zijn uitspraken over de Holocaust ondubbelzinnig moet intrekken. De bisschop heeft laten weten bereid te zijn tot her ziening van zijn opvattingen over de Holocaust als uit eigen onder zoek blijkt dat hij het bij het ver keerde eind heeft. Dat meldde dit weekeinde het Duitse weekblad Der Spiegel. Bijna driekwart van de Nederlandse katholieken vindt dat paus Benedictus XVI moet toe geven dat hij een fout heeft ge maakt in de affaire rond Willi amson. Dat bleek gisteren uit een onderzoek door het RKK-program- ma Kruispunt. Uit het onderzoek blijkt ook dat 78 procent zich niet laat uitschrij ven door de affaire, achttien pro cent weet het nog niet en vier pro cent heeft zich al laten uitschrij ven of wil dat doen. Bejaarde vrouw wurgt haar man om gesnurk BRUSSEL - Een 76-jarige vrouw uit Brussel heeft afgelopen weekend haar man gewurgd omdat hij on ophoudelijk hard snurkte. „Ik was het beu", zei de vrouw na haar daad. De hoogbejaarde vrouw is opgesloten in de Brusselse vrou wengevangenis. Amerikanen komen om door bermbom KABUL - Twee Amerikaanse militai ren zijn gisteren in de zuidelijke Afghaanse provincie Helmand om het leven gekomen toen een berm- bom ontplofte terwijl ze die on schadelijk probeerden te maken. Ook een Afghaanse tolk en een po litieman vonden de dood. Khatami in race voor presidentschap Iran TEHERAN - De vroegere, hervor mingsgezinde Iraanse president Mohammad Khatami wil het bij de verkiezingen in juni opnemen tegen de huidige president Mah- moud Ahmadinejad. De 65-jarige Khatami was van 1997 tot 2005 pre sident en gold als vooruitstrevend. Een vrouw loopt langs een bushokje waarop een sticker van Likud-leider Benjamin Netanyahu is geplakt. foto Ariel Schalit/AP Veiligheidszone Kilinochchi Mullaittivu mfographic AFP, AP Gebied onder controle van de Tamil Tijgers SRI LANKA Colombo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9