Zwart voor de ogen, brons om de nek voor Nederlandse vrouwen Havard Bokko kan niets anders dan diep buigen voor Kramer Zilver niet genoeg voor Li Jie op Toptwaalf Sablikova belt zich naar de titel Gregory Sedoc van toptijd naar toptijd PZC Maandag 9 februari 2009 33 Martina Sablikova laat zich op het ijs vallen na de vijf kilometer en steekt haar hand uit naar coach Petr Novak. foto Matt Dunham/AP Pieter Mueller heeft alle moeite om schaatser weer te inspireren. door Johan Stobbe HAMAR - Geen Noor die er in de aanloop naar het WK allround an ders over dacht. Hun favoriet Ha vard Bokko had zich vorige week in Erfurt gespaard en zou een eind gaan maken aan de hegemonie van Sven Kramer. Zaterdagmiddag al waren ze een illusie armer. „Hij is van een andere planeet, onge looflijk", klonk het na de 5 kilome ter van Kramer. Toen Bokko een paar ritten later dik zes tellen moest toegeven op Kramer, stroomde het uitverkoch te Vinkingschip meteen leeg. De fans wisten genoeg. Dat Wouter Olde Heuvel en Enrico Fabris nog moesten schaatsen ontging de te leurgestelde Noren en was niet erg respectvol tegenover de twee laat ste schaatsers op de baan. De lichaamstaal van Bokko was na de 5 kilometer veelzeggend. Hij liep richting Kramer en haalde zijn schouders op. 'Wat kan ik nou nog meer doen', wilde hij er mee Tafeltennisster in tranen na nederlaag in curieuze finale. door Koen de Vries DUSSELDORF - Niet Li Jiao, maar Li Jie stal de show tijdens de Top- twaalf tafeltennis in Düsseldorf. Tweevoudig winnares Li Jiao sneu velde al in de kwartfinales, Li Jie haalde verrassend de finale. Daar in werd ze in een curieus duel ver slagen door de Poolse Li Qian: 12-1411-13 11-9 n-13 11-13- Hoewel Li Jie (24) veel verder kwam dan iedereen verwacht had, huilde de Chinese met Nederlands paspoort tranen met tuiten. Ze had het verknald, vond ze zelf Vergeten waren haar eerdere knap pe zeges op de Kroatische Boros (4-1), de Hongaarse Toth (4-1), de Roemeense Samara (4-2) en de Oostenrijkse Liu Jia (4-2). Die laat zeggen. Bokko kon niet anders dan diep buigen voor de alleskun- ner. Als verslagen boksers bewo gen de Noor en Zijn coach Peter Mueller zich zaterdag door de cata comben van het Vikingschip. „Het was een klap in het gezicht, niet te bevatten", zei de Amerikaan. ;,Sven ging voor de schok zoals Timmer dat in Nagano deed. Als hij 6.11 of 6.12 had geschaatst was het beter te bevatten geweest, maar van 6.09 raak je geestelijk van slag." De coach had even geen idee meer wat hij moest doen. „Het was voor Bokko zwaar zich nog te concen treren. Wat moet je in hemels naam doen?" De Noor onderstreepte de woor den van zijn coach. „Het was moei lijk om me er mentaal en fysiek nog overheen te zetten. Maar on danks dat schaatste ik mijn beste vijf kilometer ooit. En ook mijn beste weekeinde ooit." Havard Bokko schaatst zijn beste weekeinde ooit, maar moet toch diep buigen voor Sven Kramer. „Wat kan ik er nog meer aan doen." ste had Li Jiao in de kwartfinale met 14-12 in de beslissende game de pas afgesneden. Li Jie had Li Qian vorig jaar versla gen in hun enige ontmoeting tot nu toe. Li en Li zijn verdediger en met de aanvallende onmacht van beide partijen ging de Nederland se toen het best om. Na een rally van zeven minuten trad de tijd regel in werking en dat was gisteren ook al snel het geval. De tijdregel moet voorkomen dat een partij uren kan gaan duren. Er wordt om en om geserveerd, de serveerder moet binnen dertien slagen scoren, anders is het punt voor de tegenpartij. „Li Qian heeft me verrast", erken de Li Jie met betraande ogen. „Vo rig jaar viel ze veel minder goed aan. Ze zette heel veel druk. Mis schien was ik daarom wel zo on rustig aan het eind van elke game. Ik stond steeds voor, maar kon me Paulien van Deutekom levert wereldtitel in, Wüst staat op podium. door Eric de Jager HAMAR - De Nederlandse vrouwen spraken zich dagenlang moed in, voor het WK allround in Hamar. Maar als er in 27 uur tijd vier zwa re afstanden gereden moeten wor den, tellen zalvende woorden niet meer. Dan is er alleen nog de pijn op het ijs, ontdekten Paulien van Deutekom, Renate Groenewold en Ireen Wüst. Het middenterrein van het Viking- skipet leek na de laatste afstand in Noorwegen wel een veldhospitaal. Met Paulien van Deutekom als erg ste slachtoffer. Dat de 27-jarige schaatsster haar wereldtitel moest inleveren, kwam niet als een schok. De toestand waarin ze dat deed wel. Lijkbleek, rode ogen en bevend als een rietje kwam Van Deutekom van de baan na de vijf kilometer. Wat er allemaal met haar gebeur de naast het ijs, waar ze volledig in stortte, wist ze niet meer. „Ik ben hele stukken kwijt:" En ook van de race kon ze niet alles meer te rughalen. „Het werd helemaal zwart voor mijn ogen. Halverwege Zenuwen gieren bij Tsjechische schaatster door de keel op WK. door Eric de Jager HAMAR - Om drie uur 's nachts dreigde coach Petr Novak zijn pu pil Martina Sablikova: als je nu nog één keer belt, ga ik naar huis. De zenuwen in de aanloop naar de beslissende dag van het kam pioenschap grepen de 21-jarige schaatsster zó naar de keel, dat ze maar twee uurtjes kon slapen. „Ze belde me om het uur", zei No- vak na de huldiging, toen hij er zelf niet beheersen. Ik ben heel erg verdrietig." Vanwege dat verdriet belde Li Jie gisteren niet naar China om haar familie te melden dat ze tweede was geworden en 5500 euro had verdiend. Ze hield het bij een sms'je. Anders was ze misschien weer aan een huilbui begonnen. Niet alleen de finale was een Chi nese aangelegenheid. Van de heb ik ze even dichtgedaan, maar toen dacht ik nog: nee, ik moet wel blijven kijken." Tegenstander Martina Sablikova keek haar bijna in de rug, maar stoppen had ze geen seconde over wogen. „Dat doe ik nooit!" Renate Groenewold, die vijf jaar geleden in Hamar nog wereldkampioen werd, had gisteren wel willen opge ven, maar ze werd door de ploeg leiding toch het ijs opgestuurd. Twee keer een lijdensweg was haar deel. Ze werd veertiende op de 1500 meter, maar pijnlijker was de onmacht op de vijf kilometer. 'Het werd helemaal zwart voor mijn ogen, ik ben hele stukken kwijt' „Ik kon niks meer", zei ze nadat ze eerst minutenlang op het kunst gras in het midden van de baan had gelegen en daarna strompe lend haar tas met kleren had ge vonden. „Ik had last van mijn rug. En niemand die tegen me zegt: niet starten." Volgens TVM-coach Geert Kuiper was dat met opzet. „Renate heeft een lange geschiedenis van afzeg gingen. We wilden die reddings- wel weer om kon lachen. Zelfs toen het gisteren iedereen al duide lijk was dat haar Canadese concur rente Kristina Groves de strijd op de vijf kilometer ging verliezen, hield Sablikova nog zenuwachtig haar handen voor haar mond. De broodmagere Tsjechische had zich in die positie gemanoeuvreerd dankzij een verrassend goede 500 meter op zaterdag. Normaal ge sproken slaat Sablikova flinke klo ven op de lange afstanden, maar de tegenstanders gooien die gaten op de korte ritten weer net zo makkelijk dicht. Dat ze de schade dit keer wist te twaalf speelsters waren er zeven geboren in China (Li, Li, Li, Liu, Ni, Wu en Tan), terwijl ook veel coaches afkomstig waren uit het Rijk van het Midden. Li lie werd gecoacht door Li Nan Sun, speel ster van Westa uit Wessem. De Duitser Timo Boll schreef de strijd bij de mannen op zijn naam. Hij versloeg de Wit-Rus Samson- ov in de finale met 4-3. boei niet te snel gooien." Van Groe newold, die er alleen nog een reeks krachttermen uit kon gooien, had dat wel gemogen. Ireec Wüst lag er na de laatste race zo slecht bij, dat de nieuwe wereld kampioen Sablikova ongerust kwam vragen of ze hulp nodig had. Maar dat had ze niet. Nadat de ergste pijn uit haar lichaam was verdwenen, ontdekte ze dat haar achtste tijd genoeg was voor het podium en dat toverde zo waar weer een glimlach op het ge zicht van de getormenteerde Wüst. „Dit was vechten, vechten, vech ten. Het was niet goed, maar wel goed genoeg. Ik ben superblij, ik doe weer mee. Voor mij is dit brons met een gouden randje." Dat de afzeggingen van de num mers één en twee van het EK, An- schütz (al vóór het toernooi) en Pechstein (in de nacht van -zater dag op zondag ziek geworden), het podium dichterbij brachten, vond Wüst onzin. „Vooraf werd me gevraagd wat ik nog in Hamar te zoeken had. Dit is mijn antwoord!" Tussen alle pijn door schaatste Jorien Voor huis bijna ongemerkt naar de vijf de plaats. „Tweede Nederlandse, fijn", was het droge antwoord van de altijd rustige Twentse. beperken, was niet het gevolg van speciale training, aldus Novak. „Daar beginnen we niet aan. All- rounden is geen olympische disci pline. Voor ons tellen alleen de drie en vijf kilometer. Op de 500 meter hebben we geen enkele kans op olympisch goud, dus daar doen we niets aan." De wereldtitel van Sablikova moet de bouw van een schaatshal in Tsjechië - waar nergens kunstijs voor langebaanschaatsers ligt - ver snellen. Volgende week, tijdens de World Cup in Heerenveen heeft Novak besprekingen met buiten landse investeerders. STUTTGART/GENT - Gregory Sedoc wil begin maart zijn Europese in- doortitel op de 60 meter prolonge ren. Met zijn vorm zit het wel goed. In acht dagen onttroonde hij Robin Korving als nationale re cordhouder om de nationale top tijd in vier etappes op 7,52 secon den te brengen. Een week geleden ging het record in Leipzig van 7,60, via 7,58 naar 7,56 seconden. Zaterdag haalde Se doc er in Stuttgart in twee races ook steeds 2-honderdste af om in de finale uit te komen op 7,52 se conden. „Het had nog sneller gekund", zei de man in vorm. „In de finale liep ik de vierde horde faliekant omver. Mijn vorm groeit nog steeds." Sedoc eindigde in de finale als vier de. De winst was voor de Ameri kaan David Oliver, die de Rus Bo- risov met 7,45 seconden naast zich moet dulden. Li Jie speelde een formidbale Toptwaalf, verraste met een finaleplaats, maar verloor daarin van de Poolse Li Qian. foto Franz Peter Tschauner/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 93