Verlichting en Romantiek vermengen Ellemeet maakt werk van wensen Sonore combine en bruisende zee 18 Maandag 9 februari 2009 PZC S De Bewaerschole prikkelde kunstenaars hun visie op het Schouwen-Duivelandse landschap te presenteren. Een bijzonder project werd dit weekend afgerond. door Ali Pankow Tegenstellingen met speci fiek het conflict tussen land en water lopen als rode draad door het pro ject 'Vierentwintig duinovergan gen, de modes van het landschap', dat zich de afgelopen elf maanden heeft gemanifesteerd in de Bewaer schole in Haamstede, het centrum voor hedendaagse beeldende kunst op Schouwen-Duiveland. Het project resulteerde niet alleen in zeer diverse kunstuitingen, maar heeft ook veel discussie over het al of niet maakbaar zijn van het landschap tot gevolg gehad. Denktank achter het project is beeldend kunstenaar Marinus van Dijke uit Burgh-Haamstede. Voor hem is het tevens het laatste pro ject na enkele jaren intensieve be trokkenheid bij de Bewaerschole. Zijn vrouw Teja van Hoften neemt voorlopig het stokje als crea tief brein van hem over. Vijf verschillende curatoren heb ben op uitnodiging van Marinus van Dijke invulling gegeven aan 'Vierentwintig duinovergangën, de modes van het landschap.' Die curatoren betrokken op hun beurt weer jonge kunstenaars in de uit werking van hun presentaties. Dankzij die brede opzet werd er het afgelopen weekend niet alleen door een select groepje kunste naars over het Schouwen-Duive landse landschap gediscussieerd, maar gaven ook anderen blijk van hun belangstelling. Bovendien kwamen niet alleen kunst-gerela teerde uitingsvormen aan de orde, maar werd het landschap ook wer kelijk beleefd. Dat gebeurde zater dag in de vorm van een wandeling langs het strand en door de dui nen en met een inleiding in de Ex- cursieschuur van Staatsbosbeheer. Michiel van Opstal, docent media- theorie aan Kunstacademie Sint Joost in Breda ging in op de tegen stelling tussen uitingsvormen van zowel de Verlichting (ratio) als de Romantiek (emotie) op Schou wen-Duiveland. Juist het naast el kaar bestaan van rationeel inge deeld agrarisch gebied met strakke lijnen en de speelse kustlijn, die zich geheel anders manifesteert, maakt het landschap op dit eiland zo bijzonder. Polder, zee, strand, de grillige natuur en de eeuwige strijd tegen het water bieden als te genstellingen belangrijke inspiratie bronnen volgens hem. Het bevechten van land op water en daar tegenover het prijsgeven van land ten behoeve van de na tuur werd prachtig verbeeld tij dens de slotbijeenkomst gistermid dag in Fizi in Zierikzee. In de film Sjieke pakken, natte gronden geeft ci neast Jef Monté een impressie van landwinning in de Biesbosch en het creëren van nieuwe natuur daar nog geen honderd jaar later. 'Doe wat voor de veiligheid essen tieel is, maar laat verder de vrij heid aan de natuur', luidde de kern van het pleidooi dat Yttje Feddes, rijksadviseur voor het landschap vervolgens hield. Zij houdt zich de komende jaren spe cifiek bezig met het versterken van de zeeweringen in Nederland. Een andere tegenstelling - tussen biologie en technologie - werd op hilarische wijze verbeeld in de film Order ofElectrus van Floris Kaayk. Daarin komt een nieuwe orde aan technische insect-achtige wezens tot leven. Jeroen Boomgaard, lector Kunst en Publieke Ruimte aan de Riet veld Academie ging in op de rela tie kunst en het landschap. Een las tige verhouding, volgens hem. In zijn optiek zou er zonder kunst geen landschap zijn. De indeling van de natuurlijke omgeving da teert immers pas sinds 1800. „De kunst heeft het landschap uitge vonden", aldus Boomgaard. De Bewaerschole De Stichting Westerschou- wen Kultureel opende 26 jaar geleden de Bewaerschole als tentoonstellingsruimte. De eerste presentatie was ge wijd aan de strijd tussen land en zee. De komst van beeldend kunste naar Marinus van Dijke bracht tien jaar geleden de ontwikke ling op gang naar Centrum voor hedendaagse kunst. Die omwenteling hield in dat herkenbare presentaties plaats maakten voor meer onvoor spelbare kunstuitingen. Van Dijke en de overige wërk- groepleden kregen gisteren bij hun vertrek een zweefvlucht boven de vierentwintig duino vergangen op Schouwen-Duive land aangeboden. De nieuwe expositie in de Be waerschole begint zondag 8 maart onder de titel Insomnia van Margriet Luyten. Een wandeling was onderdeel van de slotmanifestatie van het kunstproject. Jf aap Verseput houdt niet van techniek, maar zaterdagavond I in de Bewaerschole in urgh-Haamstede manifesteerde hij zich, omstouwd met appara tuur, als een bezielde VJ/DJ. Zijn bedrage aan de slotmanifesta tie van het landschapsproject in dit centrum voor hedendaagse kunst betrof een compositie van filmbeelden van land en water, geïmproviseerde muziek, poëzie en wetenschappelijke uitleg. Een bonte mix met zee en polder als kern, die het uitstekend bleek te doen. Als titel koos Verseput voor Temps Faible naar een term die zo wel in de film- als de muziekwe reld wordt gebruikt voor perioden waarin lange tijd weinig gebeurt in afwachting van een heftig mo ment, ofwel het Temps Fort. „Die slappe tijd is nodig om de hef tige tijd zijn eigen waarde en kracht te laten hebben", legt Verse put uit. Tot dat Temps Fort kwam het overigens tijdens de uitvoering van Temps Faible wel degelijk, zo wel voor de uitvoerenden als voor het publiek. De drie muzikanten: James van de Water (gitaar, zang), Frans Blanker (sax) en Michael de Miranda (percussie) speelden niet alleen samen met de geluiden van de film, maar reageerden ook steeds verrassend op de wisselen de beelden die op drie verschillen de muren van de Bewaerschole werden geprojecteerd. Zo werd Ikea Barendrecht heeft uitbreidingsplannen BARENDRECHT - Ikea in Barendrecht wil showroom, maga zijn en restaurant fors groter ma ken. De parkeergarage krijgt er een dek bij. Dat blijkt uit een raads voorstel van de gemeente Barendrecht. Voor de uitbreiding van Ikea moet het bestemmings plan worden aangepast. CDA, GroenLinks en D66 in de gemeen teraad vrezen meer verkeersover last door de Zweedse meubelgi gant. Wethouder Bas Nooteboom wijst erop dat Ikea meebetaalt aan de verkeersafwikkeling. Dorp wil voorkomen dat Droomproject een nachtmerrie wordt. door Ali Pankow ELLEMEET - Formuleer concrete doelen voor het Droomproject El lemeet met daarbij de jaren waar in de wensen gerealiseerd moeten worden. Zoniet dan verdwijnen al le ideeën straks achter een rookgor dijn en zou het Droomproject een nachtmerrie kunnen worden. Die mening delen veel inwoners, zo bleek tijdens de presentatie van de plannen dit weekend door de Dorpsraad. Het Droomproject staat voor een pakket aan wensen ten behoeve van de leefbaarheid. In Ellemeet draait het specifiek om verbreding van de functie van openbare basisschool, woning bouw, een bloemrijke aankleding van het dorp, openbare ontmoe tingsplaatsen, verkeersveiligheid en de aanleg van wandel- en fiets routes. Deze prioriteitenlijst is het resultaat van een inventarisatie van wensen onder de dorpsbevol king. Twee inwoonsters van Elle meet, Coby Kalis en Marian Me ijer lanceerden het idee van Villa- ge Fleur. Onder die noemer willen zij het in hun eigen ogen saaie aan zien van het dorp verbeteren door Wl De Dorpsraad Ellemeet presen- teert een prioriteitenlijst in het kader van het Droomproject. Het dorp wil zich gaan onderschei den met een bloemrijk aanzien. er een bloemenzee van te maken. Vijftien mensen hebben zich aan gemeld om mee te denken over de concrete invulling. De initiatief neemsters praten dinsdag 13 maart met hen in het dorpshuis- Het idee met vrijwilligers een nos talgische bushalte te bouwen op de plek van de aftandse abri aan de Kuijerdamseweg stuit op bezwa ren bij gemeente en Connexxion. De bewoners zijn echter niet van plan dit droomproject meteen al weer in rook te laten opgaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 84