Familie vaak verstoken van informatie Hoofdstad heeft slechtste buurt Nederland kampioen flirten tijdens chatten De goedkoopste autoverzekering BenZeker van Nederland? BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg! PZC Maandag 9 februari 2009 7 Familie neemt vaak de zorg op zich van een psychiatrische patiënt, maar wordt bij een kliniekopname regelmatig genegeerd. Hulpverleners verschuilen zich achter de privacy van de patiënt. door Eveline Domevscek en Floor Ligtvoet Ze hadden een ambulan ce met gillende sirenes gehoord. Maar dachten niet dat het iets met hun depressieve dochter te maken had. Die zat immers veilig voor behan deling in de kliniek. Al èen tijd hadden ze niets meer gehoord van de instelling. Voor hen een teken dat hun volwassen dochter daar goed zat. Maar uren later kregen ze een telefoontje van de kliniek. Het was wel degelijk hun dochter die met doorgesne den polsen naar het ziekenhuis werd gebracht. Haar ouders had den geen idee dat het in de kliniek zo slecht met haar ging. Het is een van de voorbeelden die Marjolein Morée, onderzoekster van Vilans, het landelijke kennis centrum van langdurende zorg, heeft gehoord van familieleden van psychiatrische patiënten. De verwanten begrijpen dikwijls niet waarom ze zo weinig van de be handeling vernemen en niet we ten of de therapie wel aanslaat. Ze voelen zich genegeerd, zegt Morée, terwijl zij jarenlang zelf voor hun zoon of dochter hebben gezorgd en die door en door kennen. Dat het in ggz-instellingen niet vanzelfsprekend is de familie bij de behandeling te betrekken, bleek al uit haar onderzoek in 2007. „En ik hoor nog steeds dezelfde klach ten." Het schort volgens Morée vaak aan simpele dingen. „Nadat de familie een patiënt heeft wegge bracht, krijgt ze maar weinig infor matie over wat er verder gaat ge beuren." Familie van psychiatrische patiënten hoord te worden. Familie wordt pas laat of helemaal niet op de hoogte gesteld wanneer een ziek familielid op verlof mag of uit de kliniek wordt ontslagen. „Er wordt niet gevraagd: kunnen jullie het wel aan als hij of zij nu thuiskomt?" Daarnaast zijn instellingen vaak slecht telefonisch te bereiken. „Het lukt lang niet altijd om de directe begeleider van moeder, man, doch ter of broer te pakken te krijgen." „We moeten nog steeds knokken om gehoord te worden", bevestigt Juanita Slengard, moeder van een schizofrene zoon. Samen met Ir ma Mahabier richtte ze uit onvre de de stichting Familievertrou wenspersoon op, die verwanten van psychiatrische patiënten bij staat. De Tweede Kamer wil dat minister Klink van Volksgezond heid ervoor zorgt dat in elke ggz-instelling een familievertrou wordt vaak niet bij de behandeling betrokken. Ze moeten knokken om ge- foto Chris Pennarts/CPD wenspersoon rondloopt. Momen teel zijn in de hele ggz-sector acht familievertrouwenspersonen in dienst. Zij behandelen klachten van familieleden, ondersteunen hen en bemiddelen zonodig tus sen hen en de kliniek. Het contact tussen hulpverleners en familieleden van ggz-patiënten verloopt moeizamer dan in andere zorgsectoren, ondervond ook Hes ter van de Bovenkamp van het Erasmus Medisch Centrum, tij dens haar onderzoek naar familie- beleid. Bij patiënten met longkanker bij voorbeeld winnen artsen informa tie in bij familieleden. Patiënten doen zich soms groter voor, die willen niet zeuren. Familieleden geven een beter beeld van de wer kelijke conditie van de patiënt. En als die na een operatie bijkomt, krijgen verwanten direct te horen hoe het met hem gaat. Er wordt vrij automatisch van uitgegaan dat de patiënt dit goed vindt. „In de ggz is het net andersom", zegt Van de Bovenkamp. „Daar horen fami- Richtlijnen lieleden nog geregeld dat vanwege de privacy geen informatie kan worden gegeven." Langzaamaan vindt wel een cul tuuromslag plaats. Zo is bij Al- trecht, een grote Utrechtse ggz-in stelling, familiebeleid allang een feit. „Familie is essentieel bij de be handeling", vindt geneesheer-di recteur en psychiater Martin Roe ten. Als hulpverlener begeleid je een patiënt maar even, zegt hij. „Je bent een tijdelijke reisgenoot. Daarna moet het gewone leven weer worden opgepakt. Daar hoort ook de hulp van familie bij." Bovendien kunnen familieleden sneller signaleren wanneer het weer fout dreigt te gaan. „Als hun manische moeder plots weer felle make-up begint te dragen, herken nen zij dat als teken van een ma nie en weten ze dat een depressie volgt", aldus Roeten. Maar het blijft oppassen geblazen. Openhartigheid tegenover de fami lie is niet altijd in het belang van de patiënt. Er kunnen gegronde re denen zijn om geen informatie te delen. Als de patiënt er op tegen is, of als de familieband verstoord is door geweld of incest, verklaart Roeten. „We gaan altijd na waarom een pa tiënt het niet zelf aan familie wil vertellen en niet wil dat wij infor matie geven. Soms is dat alleen uit schaamte voor de ziekte. Dan bena drukken we waarom het belang rijk kan zijn dat de familie het wel weet." GGZ Nederland stelde in 2004 samen met cliënten- en familieorganisa ties een richtlijn op. Het gaat om een zwaarwegend advies, geen verplich ting. Eenderde van de ondervraagde instellingen kent de richtlijn niet, soms zijn er maar een paar werknemers die ervan op de hoogte zijn. De belangrijkste punten: Hulpverleners moeten oog hebben voor familieleden van de patiënt. Familieleden hebben soms ook zelf steun nodig. Hulpverleners moeten de naasten van de patiënt niet alleen informeren, maar hen ook beschouwen als partner en informant. Door hun ervarin-, gen bezitten ze voor professionals waardevolle kennis. Het is goed om familieleden bij het beleid van de instelling te betrekken door middel van een familieraad. Hulpverleners horen naasten van de patiënten uitleg te geven over het ziektebeeld en hoe daarmee om te gaan. Ook horen ze nazorg te bieden bij ernstige incidenten. RTL Nieuws publiceert deel van lijst met 'Vogelaarwijken'. HILVERSUM - De Kolenkitbuurt in Amsterdam kan gezien worden als de slechtste buurt van het land. Dat blijkt uit een lijst van de twin tig buurten met de meeste proble men die RTL Nieuws in handen heeft. Het kabinet ziet de aanpak van veertig probleemwijken als een van de grootste prioriteiten en trekt miljoenen euro's uit. RTL Nieuws begon eerder een rechtszaak om een vertrouwelijke brief uit 2007 over de rangorde van de probleemwijken te openba ren. De nieuwsrubriek kreeg ge lijk, maar de Raad van State oor deelde dat het kabinet de brief niet hoeft vrij te geven. Oud-minister Ella Vogelaar (Wo nen) wilde geheimhouding van de lijst omdat er een volgorde uit af te leiden is. Zij vond dat onwense lijk omdat de aandacht dan alleen maar naar de 'slechtste wijken' zou uitgaan en de bewoners gestig matiseerd zouden worden. Zaterdag publiceerde RTL Nieuws een deel van de lijst. Het gaat om postcodegebieden in de probleem wijken. Uit de lijst blijkt dat er bij de eerste twintig acht wijken in Rotterdam zitten. Op nummer twee, drie en vier staan de Rotter damse buurten Pendrecht, Oude Noorden en Bloemhof. De Utrechtse wijk Ondiep staat op vijf. De hoofdredactie van RTL Nieuws stelt dat tot openbaarmaking is overgegaan om iedereen zelf te kunnen laten beoordelen of het be lastinggeld in de wijken op de juis te manier besteed wordt. De Kolenkitbuurt in Amsterdam kan gezien worden als de slecht ste buurt van het land. Dat blijkt uit een lijst van de twintig buur ten met de meeste problemen. SCHIPHOL - Nederlanders zijn kam pioen flirten tijdens het chatten op internet. Ruim 80 procent heeft tijdens die bezigheid wel eens toenadering gezocht tot een ander. In België is dat maar 36 pro cent. Dat stelt Windows Live, on derdeel van Microsoft, na onder zoek in zestien landen ter gelegen heid van Valentijnsdag. Ook als het gaat om de liefde ver klaren of een liefdesaanzoek ont vangen via de messenger, staan Ne derlanders bovenaan. Van de 14.000 landgenoten die meededen aan het onderzoek, kan driekwart hierover meepraten. In bijna alle landen maakt de meerderheid lie ver iemand online het hof dan in het 'echt'. Uit het onderzoek blijkt verder dat een derde van de chat- tende Nederlanders ooit een rela tie is begonnen met iemand via in ternet. Ondanks de kredietcrisis zijn Nederlanders van plan bijna net zoveel geld uit te geven aan Va lentijnsdag. Dit jaar hebben ze ge middeld een bedrag van 58 euro in het hoofd tegen 62 euro een jaar geleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 7