over erfgoed werkstad Terneuzen Monumentenlijst telt straks ruim 100 panden klagen over scooters Bloeiende buurtvereniging BiïUienStadbeWOtierS Zeldenrust na 26 jaar ter ziele 1 Medicijnkast P2C Maandag 9 februari 2009 1 9 'Burgemeester Ron Barbé maakte er destijds geen geheim van. Die zei 'We hebben zoveel kansen gemist. Al de dingen, die weg zijn, hadden gewoon: Terneuzen is een werkstad, dus niet zeuren; we moeten door' Terneuzen net dat beetje extra karakter gegeven' Terneuzen mag dan niet bepaald een stad vol historische gebouwen zijn, beeldbepalende panden zijn er genoeg. En die moeten worden gekoesterd. door Wout Bareman In het recente verleden liep Terneuzenaar Edwin Hame link regelmatig rood aan van ingehouden woede. Dan was hij onverwacht weer geconfron teerd met een aanslag op het toch al zo schaarse historisch erfgoed van zijn geboortestad Terneuzen. De voorzitter van de Heemkundi ge Vereniging Terneuzen trok op die momenten onvervaard ten strijde tegen de aanstichters van het kwaad, maar stuitte meesten tijds op een muur van onbegrip. „Ik besef best dat er in sommige ge vallen gewoon geen alternatieven zijn voor bepaalde ingrepen, die ons als heemkundigen pijn doen, maar dan moet wel de grootste zorgvuldigheid worden betracht. Er is inderdaad een tijd geweest dat onze hartekreten gewoon wer den weggewuifd. Zonder kwaad te willen spreken over de man - het was een goeie burgemeester - maar Ron Barbé maakte er des tijds geen geheim van. Die zei ge woon: Terneuzen is een werkstad, dus niet zeuren; we moeten door. Dat is nu gelukkig heel anders." Sinds enige tijd vinden de heem kundigen op het stadhuis wel een luisterend oor, worden de advie zen, suggesties en verzoeken wél ter harte genomen. Hamelink: „En dat is vooral de verdienste van cul tuurwethouder Jaap Bos. Die maakt serieus werk van het erf goed, met een inmiddels goedge keurd museumplan, met provincia le afspraken over de archeologie en een duidelijk monumentenbe leid, compleet met een beoorde lingscommissie en een subsidie- pot." Hele grote stappen in de goe de richting, volgens Hamelink. Toch steekt de ergernis zo nu en dan weer de kop op. De Heemkun dige Vereniging kreeg onlangs lucht van plannen om de ramen van het monumentale stadhuisje in de Noordstraat te vergroten ten behoeve van etalages. Hamelink: „Het stadhuis dateert in z'n huidi ge staat uit i860. Het is één van de laatste panden in de Noordstraat- promenade, die niet zijn aangetast door verbouwingen en andere aan- 'je moet koesteren wat ajwijkt van andere steden en dus moet je het stadhuisje ongemoeid laten' passingen. Dat moet je zo laten. Al le binnensteden lijken, door toe doen van de machtige winkelke tens, op elkaar. Dan moet je koeste ren wat afwijkt van die andere ste den. En dat oude stadhuisje is heel erg karakteristiek." Eind vorige week lichtten Hamelink en de zij nen hun bedenkingen tegen de mogelijke aantasting van de stad huisgevel toe aan de wethouders Bos en Adhémar van Waes. „Al leen al het feit dat ze met z'n twee ën waren, gaf ons het goede gevoel dat ze de zaak serieus namen. On ze vrees dat die verbouwing niet meer terug te draaien was, bleek gelukkig misplaatst. Er ligt nog geen definitief plan, laat staan een aanvraag. Er is dus nog hoop." Ook het plan van zorgstichting Ar duin om een passage aan te breng en in eert oud, beeldbepalend pand aan de Kersstraat/Markt in de binnenstad is nog niet meer dan een schets. „Maar ook dat zou een pijnlijke in greep zijn, die wij liever niet zien ge beuren." De heem kundigen hebben zich de rol van waakhond over het cultuur-histo risch erfgoed toebedeeld. Hame link: „En dat is nodig ook. Terneu zen heeft in het verleden zoveel kansen laten liggen. Er is zoveel ka pot gemaakt, waarvan we nu zeg gen: ja, zo'n ophaalbrug, die ves tingwallen en die schepen in de Oostkolk, dat was toch wel heel mooi. Dat had Terneuzen net dat extra beetje karakter gegeven dat een stad aantrekkelijk maakt." foto Wim Kooyman TERNEUZEN - Of je het monumen ten kunt noemen, is zeer de vraag. Maar Terneuzen beschikt inmid dels wel over een Top 100 van beeldbepalende panden. Cultuur wethouder Jaap Bos: „Eigenlijk zijn het er veel meer. We hebben nu een lijst met 150 waardevolle panden. Daar gaat mogelijk nog een aantal af. Daarnaast hebben we een flinke reservelijst met wel zeshonderd panden." Een deel van de gebouwen is eigen dom van de gemeente, die zichzelf verplicht ze in een goede staat te houden. Particuliere eigenaren van panden, die op de monumen tenlijst staan, komen in aanmer king voor een subsidie voor aan passing of restauratie. Daarvoor is een speciale subsidieverordening vastgesteld. Bos: „De subsidiepot is met 200.000 euro heel goed ge vuld. Dat is redelijk uniek. Ner gens in ons land is er zoveel geld beschikbaar voor het opknappen van waardevolle panden. Ja, in Maastricht, maar daar gaat het vooral om Rijksmonumenten.' Die twee ton moet dit jaar overi gens wel op; doorschuiven naar volgende jaren is niet de bedoe ling. De gemeente heeft de eigena ren van de waardevolle panden, die op de (uitgebreide) Top 100 staan, een brief gestuurd over de subsidiemogelijkheden. Er is ook al een informatiebijeenkomst ach ter de rug. Volgens de wethouder is de belangstelling voor de subsi dieregeling groot. Restauratieplan nen worden beoordeeld door de Welstandscommissie, aangevuld met een museumdeskundige. Het oude stadhuis aan de Noordstraatpromenade mag niet worden aange tast. louden. door Wout Bareman TERNEUZEN - De grootste buurtver eniging in Terneuzen is definitief ter ziele. De vereniging Zeldenrust/Sint Annapolder, met ruim vijfhonderd leden, is na 26 jaar opgeheven bij gebrek aan vol doende bestuursleden. Vorig jaar nog werd het zilveren jubileum ge vierd met tal van succesvolle activi teiten. Vice-voorzitter en mede-oprichter Kees van der Beek: „We hadden ge hoopt dat mensen, tijdens die festi viteiten zo enthousiast zouden worden dat ze zich spontaan zou den aanmelden. Maar helaas is dat niet gebeurd. We hebben het jaar nog afgemaakt om de afspraken met huurders van buurthuis het Rivierenhuis na> te komen, maar nu is het helemaal voorbij." Vol gens de statuten diende het be stuur minimaal drie leden te tel len; verwoede pogingen nieuwe le den te ronselen, haalden niets uit. Vorige week zaten de twee overge bleven bestuursleden om de tafel met de gemeente en de huurders. Van der Beek: „Toen is besloten dat de huurders het Rivierenhuis nog enige tijd mogen blijven ge bruiken. De gemeente wil dat de accommodatie behouden blijft voor de welzijnssector. Misschien - en hopelijk - ontstaan er straks nieuwe initiatieven, want dit is na tuurlijk eeuwig zonde." De erfenis van de buurtvereniging is een geld bedrag voor wijkgerichte activitei ten. De leden krijgen deze week een informatiebrief in de bus. door Wout Bareman TERNEUZEN - Jongeren op scooters veroorzaken overlast in de School- weg en omgeving in de Terneuzen- se binnenstad. Bewoners klagen niet alleen over aanhoudende ge luidsoverlast, maar ook over vaak levensgevaarlijke situaties. De wijkraad voor de binnenstad heeft de zaak aangekaart bij zowel de politie als het nieuwe Bureau Buurtbemiddeling. De jongeren sleutelen aan hun scooter in een garage bij een huis in de buurt. Volgens bewoners dreigt de situa tie volledig uit de hand te lopen. „Dit zijn geen kwajongensstreken meer", oordelen ze. Wijkraads voorzitter Hans Vlottes: „Wij vin den niet dat er direct hard tegen die jongens moet worden opgetre den. Je moet daar een beetje cou lant mee omgaan en die jongens ook een beetje de ruimte geven." De politie heeft inmiddels toege zegd een oogje in het zeil te hou den. Henk Rutgers van het korps Terneuzen: „We zullen de zaak eens bekijken en een praatje met de jongens maken. Dan is het pro bleem vermoedelijk snel uit de we reld." De politie krijgt de laatste weken overigens nauwelijks nog meldingen binnen van drugsover last. Rutgers: „Dat geeft ons de ruimte onze aandacht nu onder meer te richten op growshops en dergelijke." Bij beschikking van de kanton rechter te Middelburg d.d. 29 januari 2009 is Steven Librecht Frederiks, geboren te Hengelo op 10 december 1990, wonende te Grevelingenstraat 75, 4335 XD Middelburg, onder curatele gesteld met benoeming van E. Frederiks en S.H. Pattiasina, Grevelingenstraat 75, 4335 XD Middelburg tot curatoren. TERNEUZEN - Onder het motto Kijk in de medicijnkast houden de Mediq Apotheken in de Bachlaan en de Van Steenbergenlaan in Ter neuzen zaterdag 14 februari open dag. Er zijn rondleidingen en kin deren kunnen als 'mini-apotheker' salmiakpoeder maken. De open dag is van 10.00 tot 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 69