'Wegsturen alleen in uiterste geval' Magere rookworst blijkt moddervet' Surfer trotseert de kou Stalen ketting scoort het best in test ANWB Trouwpakken! STE^TEL PZC Maandag 9 februari 2009 5 SCHEVENINGEK- Een surfer gaat het gevecht aan en winterse buien wordt er in Scheveningen ge- winterse buien vandaag een drukkere och- met woeste golven. Ondanks de snijdende wir\d woon volop gesurft. De ANWB verwacht door de tendspits. foto Valerie Kuypers Onrust na verspreiding handleiding over moeilijke gehandicapte. door Floor Ligtvoet DEN haag - Een handleiding van de Vereniging Gehandicapten Ne derland (VGN) heeft tot onrust ge leid onder patiënten en familie. In de handleiding, die onder instellin gen is verspreid, legt de VGN uit wanneer de zorg voor moeilijke verstandelijk gehandicapten kan worden opgezegd. „Maar het is echt geen draaiboek: hoe kom ik van moeilijke cliënten af', zegt VGN-directeur Hans Bruning. Hebben instellingen geen zorg plicht? „Nee, het zorgkantoor (dat de lang durige zorg regelt en bemiddelt tussen instellingen en patiënt, Vader zit vast voor besnijdenis dochter haarlem - Een 29-jarige Haarlem se vader van Marokkaanse afkomst wordt ervan beschuldigd zijn 5-ja- rige dochter te hebben besneden. De rechtbank in Haarlem heeft de ze week het voorarrest van de man verlengd, zo werd zaterdag be kend. De Haarlemmer ontkent dat hij zijn dochter heeft besneden. De pleegouders van het meisje blij ken vorig jaar al aangifte gedaan te hebben. Joyrider (15) rijdt 150 kilometer per uur udenhout - De politie heeft gister ochtend in Udenhout twee 15-jari- ge jongens uit Helvoirt en Biezen- mortel aangehouden wegens joyri ding. Een van hen verklaarde 150 kilometer per uur te hebben gere den. Na onderzoek bleek dat de auto van de vader van de jongen uit Helvoirt was. Hij had de wagen zonder toestemming meegeno men. red.) wel. Maar als instelling kun je mensen weigeren. Natuurlijk voelt iedere instelling de maatschappelij ke en morele verplichting zoveel mogelijk mensen te helpen. Maar als je gespecialiseerd bent in ver standelijk gehandicapte ouderen en een puber meldt zich, dan kun je die weigeren." Wanneer mag je iemand uit de in stelling. zetten? „Alleen in het uiterste geval. Er zijn geen eenduidige regels voor, het hangt van de individuele situa tie af Om die reden geven we in de handleiding een aantal voor beelden. Stel, een bewoner begint :drugs te gebruiken en ondanks dat we meerdere malen met hem daar over spreken, gaat hij er gewoon mee door. Er lopen dealers op het terrein. Dit zorgt voor een sléchte en gevaarlijke woonsituatie voor Automobiliste rijdt in op verkeersregelaar AZ alkmaar - De politie is op zoek naar een automobiliste die zater dagavond inreed op een 35-jarige verkeersregelaar van voetbalclub AZ. De verkeersregelaar liet de vrouw stoppen omdat hij haar par- keerkaart wilde controleren. Vol gens de politie reageerde de vrouw zeer agressief Ze gaf gas en reed de man aan, die ten val kwam en rugletsel opliep. Daarna ging ze er vandoor. Mannen mishandelen en beroven lifter zoetermeer - Twee mannen heb ben zaterdag in Zoetermeer een 26-jarige lifter ernstig mishandeld en beroofd van zijn portemonnee, meldde de politie gisteren. Het slachtoffer, die onder meer een ge broken oogkas opliep, had de man nen om een lift gevraagd. Die kreeg hij. Na een tijdje werd hij ge schopt en de auto uitgetrapt. De daders zijn voortvluchtig. de anderen. Ook zorgen de drugs ervoor dat het gedrag' van de ver slaafde patiënt verandert. In zo'n geval is het soms beter het zorg- contract op te zeggen." Wat gebeurt er met die jongen? „Formeel is het aan het zorgkan toor om een nieuwe plek te vin den. Maar in veel gevallen kijkt de instelling mee of een andere woon omgeving en behandeling beter past. We hebben 165 gehandicap teninstellingen in dit land, dus we kennen eikaars expertises." Ik lees ook dat lastige familieleden een reden kunnen zijn om iemand weg te sturen? „Als familieleden of hun vertegen woordigers hulpverleners bedrei gen of hen zelfs fysiek aanvallen, is wel het moment aan gebroken om na te denken of het zorgcontract Man komt om na ruzie in Helievoetsluis hellevoetsluis - De man die giste ren in het water is gevonden in Helievoetsluis, is door een misdrijf om het leven gekomen. Zaterdaga vond kreeg een bewoner van een woonboot ruzie met twee man nen. Bij een handgemeen kwam- het tweetal in het water terecht. De woonbootbewoner vond het lichaam van een van hen de vol gende dag en meldde zich bij de politie. Hij is aangehouden. Meisje mogelijk door eigen zus neergestoken zetten - Het 16-jarige meisje dat vrijdag ernstig werd mishandeld door een 13-jarig meisje in een wo ning in Zetten, is vermoedelijk neergestoken. Dat heeft de politie zaterdag gemeld. De 13-jarige is het zusje van het slachtoffer. De twee zouden volgens getuigen heb ben gevochten met elkaar. Vermoe delijk is daarbij een steekwapen ge bruikt. niet beëindigd moet worden." Hoe vaak sturen instellingen bewo ners weg? „Het gebeurt zo'n honderd keer per jaar. We hebben de zorg óver ruim 120.000 cliënten. Geen instel ling is er blij mee als die maatregel nodig is. We doen het liever niet. Voor je tot zo'n besluit komt, heb je als instelling al van alles gepro beerd, overleg gehad met de pa tiënt en zijn familie. De beslissing moet goed gemotiveerd worden. Dat vreet tijd en energie. Helemaal als er nog een juridische strijd over ontstaat." Worden instellingen vaak voor de rechter gedaagd? „Dat durf ik niet te zeggen. Maar de patiënt of de familieleden kun nen zo'n beslissing in principe aan vechten." PvdA glijdt verder weg in peilingen amsterdam - De PvdA zakt weg in de wekelijkse peiling van Mauri ce de Hond. Vergeleken met vorige week verliest de partij twee zetels en noteert 24 zetels. Bij de jaarwis seling stond de PvdA nog op der tig. De twee zetels die de PvdA ver liest gaan naar de SP (16 zetels) en GroenLinks (11 zetels). Bij de overi ge partijen verandert niets in ver gelijking met vorige week. Het ver lies van de PvdA lijkt volgens De Hond sterk samen te hangen met de kritiek die minister Bos heeft gekregen. De commotie over de bonussen voor ABN Amro-mede- werkers heeft hem en zijn partij geen goed gedaan. Consumentenbond test 22 verschillende rookworsten. DEN haag - Magere rookworsten zijn moddervet. „Na de gewone rookworst en braadworst zijn ze de vetste veel gegeten vleesproduc ten. Vetter dan hamburgers, ge haktballen en karbonades", stelt de Consumentenbond na onder zoek van 22 verschillende rook worsten. Het onderzoek is gepubli ceerd in de Gezondgids. De worsten mogen toch mager he ten omdat voor de kwalificatie 'ma ger' andere regels gelden dan voor 'light'. Een lightproduct moet 30 procent minder vet of suiker bevat ten dan het origineel om als light door het leven te mogen, vlees mag zich mager noemen als er maximaal 20 procent vet in zit. „De term mager is sowieso beden kelijk voor een stuk vlees dat voor een vijfde uit vet bestaat." Van alle geteste rookworsten bleek de be kendste worst van Nederland ook de vetste: de verse worst van de Hema. De Gezondgids constateerde dat verschillende magere worsten op de verpakking claimen dat ze min stens 30 procent minder vet bevat ten dan de gewone variant. „Dat klopt niet. Bij alle geteste worsten bleek het verschil kleiner." De term rookworst is ook een mis plaatst begrip geworden. Alleen de verse worst van Albert Heijn is echt gerookt. De rest dankt hun 'rooksmaak' aan rookaroma dat in de vorm van poeder of vloeistof aan de worst wordt toegevoegd. De Nederlander eet jaarlijks gemid deld zo'n 860 gram rookworst. DEN HAAG - Textiele sneeuwkettin gen leggen het nog steeds af tegen de traditionele stalen variant. Dat blijkt uit de Sneeuwkettingentest 2009. De textiele sneeuwkettingen zijn lastig te monteren en slijten snel, concludeert de ANWB. De organisatie testte"tien kettingen op gebruiksgemak, op slijtage en op prestaties in de sneeuw en op ijs. Eén moderne ketting bleek in de sneeuw meer grip te bieden dan de stalen ketting, maar op het ijs juist minder. 'De andere alternatie ven van textiel legden het op alle fronten af tegen de stalen ketting of zelfs de winterhand.' De monta ge lijkt bij de textiele ketting mak kelijk maar dat blijkt in de praktijk niet zo te zijn. 'Als de band nat is, heb je veel kracht'nodig.' Onze nieuwe collectie is binnen, Goes, 0113-270025, www.steutelgoes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5