'Vrouwelijke middenstanders Lastige kraai is gevangen Spuiters graffiti vast Weg nat, auto wrak Museum Goes leent zijn merklappen uit Politie houdt jongeren aan wegens reeks vernielingen Goes 1 8 Maandag 9 februari 2009 pzc Tamgemaakte vogel is naar vogelopvang De Mikke gebracht. middelburg - De zwarte kraai was al dagen een plaag in de buurt. Vrijdag belaagde hij nog een jon gen in de Veersepoort die met hand en tand zijn frikandelbrood- je moest verdedigen. Ook Corné van Belzen (14) uit Klarenbeek had al met de kraai te maken ge had toen hij folders rondbracht. Zaterdag joeg hij de achtjarige Rick de stuipen op het lijf in de Arie van Driellaan. Vader Wim Stoorvogel pakte een net om de ge vleugelde t kwelgeest te vangen, maar de kraai was hem te snel af Uiteindelijk wist buurtgenoot Frans van der Maas de kraai te lok ken met wat stukjes brood. „Hij kwam van de dakkapel naar bene den en begon van het brood te eten. Toen was het ook niet moei lijk om hem te pakken." De kraai is naar vogelopvang De Mikke gebracht Volgens Coby Lou- werse moet het om een tamge maakte kraai gaan. „Zo'n vogel ziet de mens als voedselbron. Je moet geen kraai in huis nemen." Louwerse moet de vogel zelf nog bekijken, maar ze denkt niet dat hij nog de vrije natuur in kan." filmpje op www.pzc.nl vlissingen - De politie hield gisterochtend vroeg twee mannen aan op verdenking van het met graffiti bespuiten van treinen. Dat gebeurde op het station in Vlissin- gen. De twee, een 21-jarige man uit de gemeente Borsele en een 29-jarige Goesenaar, zouden drie treinen hebben bespoten. De gealarmeerde politie zag ze op de Westhavenweg lopen en omdat een van hen verfspatten op z'n jas had zijn ze opgepakt. De mannen zijn in verzekering gesteld voor ver der onderzoek. lewedorp - Een 52-jarige vrouw uit de gemeente Borsele reed gisterochtend haar auto total loss op de Quarlespolderweg in Lewe- dorp. Wonder boven wonder kwam zowel de vrouw als haar ne gentienjarige dochter die bij haar in de auto zat met de schrik vrij. De vrouw verloor als gevolg van het natte wegdek in een bocht de macht over het stuur en reed met haar voertuig tegen het talud van de dijk op. Daar botste de vrouw tegen een boom, waarna haar auto met de neus naar beneden aan de zijde van de Bernhardweg tot stilstand kwam. Door het eenzijdige ongeluk raak te de auto onherstelbaar bescha- digd. Groot winkelbestand houdt leefbaarheid van het dorp op peil. door Rob Paardekam sint-annaland - De leefbaarheid van de dorpen is een 'hot issue' in de gemeente Tholen. De Christen- Unie houdt binnenkort zelfs een thema-avond over het onderwerp. Maar het is lang niet overal zö be roerd gesteld met de leefbaarheid. Neem Sint-Annaland, daar hoor je weinig mensen klagen. ]a, natuurlijk is er altijd wel iets. In het dorp is een behoorlijk tekort aan seniorenwoningen. Maar met het verenigingsleven en de mid denstand, twee bepalende zaken voor de leefbaarheid, zit het wel snor. Met name het aantal winkels valt op. Er zijn maar weinig din gen waarvoor de inwoners naar een andere plaats moeten. „Geluk kig doen de meeste mensen dat ook niet", zegt Wil Koeteeuw van sportwinkel Ring Sport, waar ook kleding en schoeisel te koop is. „De meeste inwoners zijn erg trouw. Als ze het hier kunnen krij gen, halen ze het niet ergens an ders. Voor mij was dat een belang rijke reden om hier te beginnen, terwijl de sportwinkel die we over namen in Sint-Maartensdijk zat. Ik kom daar zelf ook vandaan." Jacky Polderman van dierenwinkel Amigo - hij verkoopt ook bloemen en planten - vindt ook dat Stallan- ders trouwe klanten zijn. „Maar daar moet je wel in investeren", be nadrukt hij. „Je moet als onderne mer niet te stug zijn, maar af en toe eens een lolletje durven ma ken richting je klanten. En belang stelling tonen natuurlijk. Gewoon af en toe eens vragen hoe het met iemand gaat. Dan komt het wel eens voor dat "je een half uur staat te ouwehoeren. Maar ja, dat hoort er gewoon bij." Polderman zegt dat hij met zijn dierenwinkel ook klanten uit omliggende dorpen trekt. „In die zin vervul ik echt een regiofunctie." Dat zeggen wel meer middenstan ders in het dorp. Neem Anja Wiel aard van de cadeaushop, waar ook speelgoed en huishoudelijke artike len te koop zijn. Ook zij krijgt met enige regelmaat klanten van elders over de vloer, al heeft dat bij haar een speciale reden: ze komt oor spronkelijk uit Stavenisse. „Daar door heb ik een trouwe klanten kring uit dat dorp", vertelt ze. Wielaard nam de winkel drie jaar geleden over van het echtpaar Pot ter. Ze werkte er toen al negen jaar. „Ik had vroeger helemaal geen plannen om ondernemer te Winkelen in Sint-Annaland worden", vertelt ze. „Het is zo gelo pen. Gelukkig werd ik door de vo rige eigenaren overal bij betrok ken. Ik mocht zelfs mee naar beur zen. Dat heeft het een stuk gemak kelijker gemaakt. Gelukkig ben ik ook helemaal geaccepteerd door de inwoners van Sint-Annaland en mijn collega-ondernemers." Eén van die collega's is Maja West dorp, die aan de Ring een drogiste rij annex postagentschap runt. Dat 'Het is hard werken. Werkweken van veertig uur ken ik echt niet' laatste is volgens haar best bijzon der in zo'n relatief klein dorp. „Er zijn genoeg grotere plaatsen, die het met een servicepunt moeten doen. Ik ben er trots op dat wij nog een postagentschap hebben, al moesten we daar een paar jaar geleden hard voor vechten. Toen kwam het goed uit dat we een Uit onderzoek van de Hogeschool Zeeland, in opdracht van het Sociaal Economisch Platform Tholen, blijkt dat 87 procent van de inwoners van Sint-Annaland op het eigen dorp de dagelijkse boodschappen doet. Ruim 44 procent van de inwoners koopt ook kleding in het eigen dorp. 55 procent zegt gaat naar steden in West-Brabant te gaan. Bijna 95 procent van de Stallanders geeft aan de middenstand van wezen lijk belang te vinden voor de leefbaarheid van het dorp. Een kwart van de inwoners zegt niets te missen in het dorp, negentien procent van de mensen mist een Aldi of Lidi en zestien procent geeft aan wel een fietswinkel in het dorp te willen hebben. Van de ondernemers vindt 90 procent dat er betere parkeermogelijkhe- den moeten komen. Ook de uitstraling van het winkelgebied mag beter. Tweede Kamerlid (Luuk Blom, red) in ons dorp hebben wonen. Hij heeft zich voor het behoud van het agentschap ingezet." Dat Sint-Annaland nog zo'n bloei ende middenstand heeft, is vol gens Westdorp voor een belang rijk deel aan de dames te danken. „Echt waar, we hebben hier heel 1 veel vrouwelijke middenstanders", zegt ze. „Dat is de kracht van ons dorp. De mannen van die vrou wen hebben in de meeste gevallen een andere baan, waardoor het risi co wat minder groot is." Jacky Polderman van de dieren- en bloemenwinkel was één van die mannen met een andere baan. „Maar op een gegeven moment groeide de dierenwinkel zo hard dat mijn vrouw het alleen niet kon bolwerken", vertelt hij. Jacky be sloot toen de sprong in het diepe te wagen en stortte zich ook volle dig op de winkel. „Ik heb daar geen spijt van, al is het hard wer ken. Werkweken van maar veertig uur, die ken ik echt niet. Als je dan weet dat we ook nog drie jonge kinderen hebben, snap je dat er op zondag wel eens moet worden bij- geslapen. Ach, ik zie wel hoe lang we het volhouden." Heeft Sint-Annaland dan echt al les? „Nee, dat nou ook weer niet", zegt Maja Westdorp. „Zelf vind ik dat een havendorp als het onze ook wel een viswinkel zou mogen hebben." De CU-themabijeenkomst over leef baarheid wordt woensdag 18 juni ge houden in het Holland Huis in Scherpe- nisse. Aanvang: 20.00 uur. Wil Koeteeuw, sport-, kleding- en schoenenwinkel „Je moet er hard voor werken, maar ais je dat er voor over hebt, is het als middenstander goed te doen in Sint-Annaland. De meeste mensen zijn trouw. Wat ze hier kunnen krij gen, kopen ze niet ergens anders." Jacky Polderman, dierenwinkel en bloemenhuis. „Je moet tijd maken voor de klan ten, zodat je een band met ze krijgt. Af en toe gewoon eens vragen hoe het met ze gaat. Dan sta je wel eens een half uur met ze te ouwehoeren. Maar ja, dat hoort erbij." Anja Wielaard, cadeaushop met huishoudartikelen en speelgoed. „Ik kom oorspronkelijk uit Stavenis se, maar ben helemaal geaccepteerd door inwoners en collega-onderne mers. Een voordeel is wel dat ik een trouwe klantenkring uit Stavenisse heb. Dat is mooi meegenomen." Maja Westdorp, drogisterij en post agentschap. „De grootste kracht van Sint-Anna land is volgens mij dat we zoveel vrouwelijke middenstanders heb ben. Hun mannen hebben dan meestal een andere baan, waardoor het risico wat minder groot is." goes - Historisch Museum de Be- velanden in Goes leent een groot deel van z'n merklappen uit aan het Maagdenhuismuseum in Ant werpen. Ze zijn daar de komende maand te zien. Het gaat om zo'n vijftig merk- en stoplappen uit de vaste collectie van het museum aangevuld met een aantal niet eerder geëxposeer de textiele voorwerpen. Het Maag denhuismuseum was vroeger een weeshuis voor meisjes. Zij werden vroeger maegdeckens genoemd. Zo komt het museum aan zijn naam. In het weeshuis leerden de meisjes vroeger merklappen maken. Van daar de interesse vanuit Antwer pen in de Goese collectie. Het Maagdenhuismuseum heeft verder werken van onder meer Pe ter Paul Rubens, Jacob Jordaens en Antoon van Dijck. Het museum is, .op dinsdag na, elke dag open. goes - In Goes zijn in de nacht van zaterdag op zondag veel ver nielingen gepleegd. Rond 1.30 uur was door een inwoner gezien dat in de Bachlaan een tuinset op straat was gegooid door een groep jongens. De groep, zes jongens van 14 tot 20 uit Kapelle, Heinkens- zand en de gemeente Goes, is in de Zonnebloemstraat opgepakt. Nadat ze weer in vrijheid waren gesteld hoorde de politie dat in de Kamperfoeliestraat een brommo- biel op z'n kant was gezet. Ook ble ken vernielingen te zijn gepleegd op de Bergweg, Van Dusseldorps- traat, Kloetingseweg en Populie renstraat. Onderzocht wordt of de groep die ook op zijn geweten heeft. De politie zoekt ook de eige naar van een scooter die gisteren in de Goese Zusterstraat door een duo is vernield. De politie hield la ter elders één verdachte aan. Toen de politie met deze verdachte per auto door de Zusterstraat reed op weg naar het bureau, ontdekte ze dat de scooter verdwenen was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 52