Op zoek naar het NieuwZeeland-gezin Conflict rond damherten houdt aan Cgen opent vergezichten naar duurzame economie PZC Maandag 9 februari 2009 21 Provincie selecteert kandidaten voor promotiefilmpje. door Ben Jansen MIDDELBURG - En, zenuwachtig? Welnee. De tienjarige Joey Bous- sen uit Zuidzande voelt zich pri ma op zijn gemak in het Staten zaalcomplex van het provinciehuis in Middelburg. Hij komt auditie doen voor een promotiefilmpje dat dient voor de dialoog van het provinciaal bestuur met de Zeeuw se samenleving over de gevolgen van de krimpende en vergrijzende bevolking. NieuwZeeland heet die dialoog. Aan Joey vergrijst voorlopig in elk geval nog niets. Vol vertrouwen kijkt hij naar Liesbeth Hermsen van de Statengriffie, regisseur Arian van Dijk en cameraman Rob dde Kerf. En naar de camera natuurlijk. De makers van het filmpje zijn op zoek naar amateur-acteurs die de leden van een typisch Zeeuws ge zin kunnen spelen. Een gezin waarvan de leden allemaal hun ei gen toekomstdromen hebben. De moeder denkt aan een woonzorg boerderij, de vader en grootvader willen tuinliefhebbers helpen een gecombineerde sier- en moestuin aan te leggen, de zoon of dochter van twaalf jaar droomt van een car rière in de muziek, de zoon of dochter van zeventien jaar wil nu kitesurfen en in de toekomst een Joey Boussen doet vol vertrouwen auditie voor het NieuwZeeland-filmpje. foto Lex de Meester watersportcentrum aan de Greve- lingen beginnen en de docente die de jongste gitaarles geeft, speelt met de gedachte aan een brain- stormcentrum. De inhoud van de rollen voor het NieuwZeeland-ge- zin ligt min of meer vast, maar er kunnen ook interessen van de ac teurs in worden verwerkt. Doel van al die inspanningen is een filmpje van twee minuten. Van Dijk denkt dat hij er een dag voor nodig heeft. Zaterdag zijn de opna men. De deelnemers aan de audi tie horen vandaag of ze mee mo gen doen. door Ali Pankow Burgh-haamstede - In het conflict rond de jacht op damherten blijft de stroom beschuldigingen aan houden. Rob Ossewaarde van de Partij voor de Dieren heeft zater dagmiddag aangifte gedaan bij de politie van het opdrijven van en schieten op herten in een gebied langs de Hogezoom en bij het Ga- drabos in Burgh-Haamstede. „Wij houden hier met een man of acht de zaak in de gaten en heb ben gezien dat in dit gebied, waar alleen vanuit de zogeheten aanzit geschoten mag worden, de dieren werden opgedreven. Diverse wan delaars zijn ook geschrokken van de vijf a zes schoten die zijn ge lost. Ik heb de politie daarover drie keer gebeld, maar er is niet ingegre pen", aldus Ossewaarde. Volgens hem is er geen sprake van dat de jacht op damherten is gestopt zo als vorige week werd gemeld door de Fauna Beheereenheid (FBE). „Ik ga niet ontkennen dat er wel licht geschoten is", reageert woord voerder Jaap Geleijnse van FBE Schouwen-Duiveland. „Wij hebben de jagers alleen gead viseerd niet te jagen als zij inschat ten dat de situaties voor hen onvei lig of bedreigend wordt door toe doen van tegenstanders van de jacht."„Als er zaterdagmiddag ge schoten is dan is dat ongetwijfeld gebeurd in een voorkeurszone of NB i-gebied. Dat is legaal." ANALYSE door Ben Jansen De waterstofcentrale van Co- belfreteigenaar Cigrang helpt de Zeeuwse havenge bieden groener te maken. Vlissingen-Oost is hard op weg de dynamo van Neder land te worden. De plan nen van Cgen, de Vlaamse nieuw komer op de elektriciteitsmarkt, brengen op termijn de capaciteit van de stroommakers in het ha- ven- en industriegebied op bijna 3.500 megawatt, 17,5 procent van het totale vermogen in het hele land. De waterstofelektriciteitscentrale van Cgen is milieuvriendelijk, om dat 85 procent van het broeikasgas CO2 kan worden afgevangen en opgeslagen, bijvoorbeeld in lege aardgasvelden op de Noordzee. Dat past mooi in doelstellingen van de elektriciteitssector de uit stoot van CO2 productie drastisch in te perken. De vergassingstechnologie die Cgen wil toepassen, maakt water stof uit steenkool, aardolierestpro- duct petcoke, aardgas en schone biomassa. Dat opent vergezichten naar een waterstofeconomie, waar in niet fossiele brandstoffen voor de energie zorgen, maar waterstof gas. Een economie die afscheid heeft genomen van aardolie, steen kool, aardgas en kernsplijting is pas écht duurzaam. Voorwaarde daarvoor is dat het waterstofgas ook op een duurzame manier wordt gemaakt; dat wil zeggen, niet met behulp van fossiele brand stof Zover is het nog niet, maar de tech nologie die Cgen in zijn centrale gebruikt, kan wel worden be schouwd als een belangrijke stap naar die duurzame economie. De waterstofelektriciteitscentrale past dan ook perfect in het streven van het provinciebestuur en ha venschap Zeeland Seaports de ha- ven- en industriegebieden in Vlis singen-Oost en Kanaalzone groe ner te maken. Bio Base Europe, de bundeling van Biopark Terneuzen en Ghent Bio Energy Valley, waar bedrijven eikaars restproducten als grondstof gebruiken, is daarvan een voorbeeld. Enkele jaren gele den nog afgedaan als luchtfietserij, maar inmiddels zo voor de hand liggend dat vaak de vraag wordt ge steld waarom daar niet eerder aan is gedacht. De Energieraad heeft het type cen trale dat Cgen wil bouwen recent aangeprezen als te verkiezen bo ven directe verbranding in conven tionele kolencentrales, omdat CO2 eenvoudiger en goedkoper is af te vangen en op te slaan. De Energie- raad ziet in steenkool een goed strategisch alternatief voor de ener gieopwekking door middel van gas of olie. and Voorkomen Voorbereiden Verhelpen Verbeteren Verbinden De Veiligheidsregio Zeeland is het orgaan voor fysieke veiligheid, rampenbestrijding en crisisbeheersing in Zeeland. Onze organisatie omvat brandweerzorg, Geneeskundige Hulp bij Ongevallen en Rampen (GHOR), de Gezamenlijke Meldkamer Zeeland (GMZ) en de Rampenbestrijding en Crisisbeheersing. Alle activiteiten richten zich op het vergroten van de veiligheid van de Zeeuwse bevolking en bezoekers Bekendmaking De burgemeesters van Borsele, Hulst, Kapelle, Reimerswaal, Sluis, Terneuzen en Vlissingen zijn voornemens het rampbestrijdingsplan Westerschelde vast te stellen. In het rampbestrijdingsplan zijn ingevolge artikel 4, 2e lid van de Wet rampen en zware ongevallen, de maatregelen beschreven die worden genomen bij een ramp of zwaar ongeval op de Westerschelde. Inzage en zienswijze Op grond van artikel 3:11 Awb legt het bestuursorgaan het ontwerp van het te nemen besluit gedurende zes weken ter inzage. Het rampbestrijdingsplan ligt vanaf 10 februari 2009 tot en met 24 maart 2009 ter inzage in de gemeentehuizen van Borsele, Hulst, Kapelle, Reimerswaal, Sluis, Terneuzen en Vlissingen en is tevens in te zien via de website van Veiligheidsregio Zeeland, www. veiliaheidsreaiozeeland.nl. Tot die datum kunt u uw zienswijze schriftelijk kenbaar maken bij de burgemeesters van de bovengenoemde gemeenten. Voor het mondeling naar voren brengen van uw zienswijze of vragen over het rampbestrijdingsplan, kunt u contact opnemen met de ambtenaar Openbare Veiligheid van bovengenoemde gemeenten. Na vaststelling van het definitieve rampbestrijdingsplan zal dit worden aangeboden aan de Commissaris van de Koningin van de provincie Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 41