Naar een duurzame Stuur jongens vaardiger de arbeidsmarkt op Toerist vindt streekproduct Imago van kweekvis kan beter Oude Zeeuwse 'taele' nog gesproken Lilian Jarig De krant 5 weken voor 15 euro! 2 Maandag 9 februari 2009 PZC WIM HOFMAN Op mijn verjaardag sneeuwde het. Dat is niet onge woon: op de dag van mijn geboorte sneeuwde het al, zo vertelde mijn moeder mij dikwijls. Veel verjaarda gen herinner ik me niet meer, maar ik herinner me nog wel mijn tiende verjaardag. Toen kreeg ik een schetsboek en een potje tekeninkt. Ik herinner me ook de dag waarop ik twaalf werd. Die verjaardag viel zo'n beetje in het water. Toen had je in Zeeland de februariramp. We hadden geen school, want in dat gebouw stond een beetje water. Ik kon niet trakteren en er kwam geen bezoek. Mijn ouders hadden wel een cadeau voor mij. Ze hadden het al aangeschaft, al wisten ze 'Van tevoren niets van die watersnoodramp. Ik kreeg een album waarin je de plaatjes die je bij de margarine kreeg kon plakken. Het ging om de vlaggen van de hele wereld. Toen ik later in Vlaanderen stu deerde, was het daar de gewoon te aandacht aan de naamdagen te besteden, niet zozeer aan ie mands verjaardag. Omdat mijn naamdag in de zomervakantie periode viel, kwam er van vieren niet veel. Onlangs vertelde de Poolse Anna ons dat men in Polen zowel de verjaardag als de naamdag viert. Het zijn praktische mensen, die Polen. Nog praktischer was misschien vader Leopold Mozart: hij noemde zijn zoon naar de heilige van die dag: Chrysostomus, maar zijn zoon gebruikte die naam nooit. Hij had gelukkig nog wel een andere voornaam, Amadeus. Ik vierde mijn verjaardagen niet altijd. Misschien vind ik verjaren niet erg belangrijk. Dat soort dagen maken me meestal melancholiek. Maar de och tend van mijn verjaardag vorige week, begon op een speciale manier. Ik werd toen toegezongen door mijn twee kleinzoon tjes. Ze zongen uitbundig en opgewekt en het vrolijkte me op en zo werd het een mooie dag. Ook door de post die ik kreeg en door de sneeuw, die ik al noemde. Toen kreeg ik een schetsboek en een potje tekeninkt Voor meer columns: www.pzc.nl/columns De provincie ontvouwt zijn streven naar een duurzame Zeeuwse economie in het nieuwe Provinciaal Sociaal-Economisch Beleidplan 2009-2012. Vier ondernemers reageren op de jaarplannen Economie Onderwijs Arbeid, Kennis Innovatie Ondernemerschap, Recreatie en Toerisme, Visserij en Aquacultuur. door Claudia Sondervan en Ondine van der Vleuten Onderwijs en arbeidsmarkt moeten beter aansluiten, staat in het sociaal-economisch provincieplan. Daar is directeur Tonny van Fraeyenhove van het gelijknamige elektrotechnisch in stallatiebedrijf in Terneuzen het helemaal mee eens. Te vaak krijgt hij leerlingen van la ger en middelbaar beroepsonder wijs op stage die nog geen hotel schakeling kunnen maken. Terwijl in zijn markt, de binnen vaart, dé schakelingen uiterst com plex zijn. Het kan anders, weet hij. Zoon Martijn wérd in 2007 tweede bij de nationale Vakkanjercompetitie. „Het niveau is vaak bedroevend. Terwijl ze op school wel hotelscha kelingen hebben gehad. Ze krijgen blijkbaar te weinig praktijk. De ROC's willen kennelijk zo breed mogelijk opleiden." Hij blijft de leerlingen wel binnen halen voor stages. Maar liever kreeg hij de vers voor installatie techniek gediplomeerde jongens in handen. „We moesten laatst een ervaren kracht vervangen. Op de advertentie kwamen enkel oudere sollicitanten af Jonge gas ten zie je niet." COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4651 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118-43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bei: 088-013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over LezersExtra Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda lezersservice@pzc.nl U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 23,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 66,25 (acceptgiro €69,25) Jaar €254,00 (acceptgiro €257,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners, Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Vis- en zeegroentekweker Adrie Cor- nelisse Schaal- en schelpdierculturen, geschikte deltawateren om in te kweken, binnendijkse kweek van tong, tarbot, zeegroente en promotie van de Zeeuwse Zilte Za ligheden vormen het jaarprogram ma Visserij en Aquacultuur. „Er wordt best behoorlijk aan de weg getimmerd," vindt Adrie Cornelis- se, kweker van tarbot, lamsoor en zeekraal in Stavenisse. De provincie zal het niet kunnen regelen, maar eigenlijk heeft de Zeeuwse - en Nederlandse - vis- kweeksector wat bescherming no dig, meent hij. De visprijzen staan onder druk door de goedkopere import uit het buitenland, waar producenten niet gehouden zijn aan recirculatiesys temen voor het water waar de vis in groeit. „Dat moet je op Euro pees niveau aanpakken." „Wat de provincie Zeeland wel lean aanpakken, is de scepsis die mensen nog wel hebben bij kweek vis", voegt de ondernemer er aan toe. „Veel mensen zien gekweekte vis niet voor honderd procent zitten, zeker niet zolang er nog voldoen de wilde vis is. Er is wel een kleine groep mensen die kweekvis ver kiest. Vooral omdat ze niet mee willen werken aan overbevissing." „Dit klinkt me als muziek in de oren", geniet wijnbouwer Johan van de Velde van De Kleine Schor re uit Dreischor bij het horen van wat speerpunten uit het program ma Recreatie en Toerisme. Onder de noemer Puur Natuurlijk Zeeland wordt de provincie een cu linaire bestemming. Bij de acties horen een studie naar de economi sche waarde van het streekproduct en enkele tienduizenden euro's om tien toeristisch vernieuwende projecten te steunen. „We hebben best lang gewacht tot de provincie zou gaan meedenken. Toeristen-vinden streekproducten geweldig. Zeeland is allang niet meer enkel strand. Van de zomer hadden we 'een Zeeuws wijnfeest met drieduizend bezoekers." Van de Velde overlegt al met collega's en de provincie over problemen en kansen voor het streekproduct. Het versterkt het Zeeuws karakter, maar het schort soms aan kwali teit en vaker aan beschikbare hoe veelheid. „Maar kleinschaligheid hoeft geen beperking te zijn." Ook niet voor een Zilte Ronde, die in samenwerking met de horeca op Schouwen-Duiveland in ontwikke ling is. Van de Velde: „Dat lijkt me mooi in dit beleidsplan passen." Ja, ik neem-de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 66,25 per kwartaal (NA 14) een vast abonnement met betaling per accept van 69,25 per kwartaal (NA 14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor €15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg, Bellen kan ook: 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig or n met persoonsgegevens. In het. colofon trelt u nadere informatie door Lilian Dominieus GOES - Er wordt nog een behoor lijk mondje Zeeuws gepraat in de Verenigde Staten, blijkt uit lezers reacties op de oproep in de PZC: Zeeuwen gezocht in Amerika. Na tuurlijk geldt dat voor nog in leven zijnde Zeeuwse emigranten van de eerste generatie. Maar ook En gelssprekende nazaten van Zeeuw en weten vaak nog wel enkele oude Zeeuwse of Nederlandse woorden te reproduceren. Zo meldt Guus Langeraert uit Oostburg dat een ver familielid, nu bijna zestig, afgelopen zomer in Zeeland was en zich nog heel wat woorden van zijn grootvader wist te herinneren. „Hij heeft bij de slager in Wolphaartsdijk 'post- kop' en in Oostburg 'kaantjes' be steld. Andere woorden die hij ken de: 'stout meisje', 'klap-op-je-gat', 'prossen' (morsen, red.) en 'scheu- teldoek' (theedoek, red.)." Anneke en Wim Oosterling-Hu- bregtsen uit Breskens hebben nog familie ih Albany, in de staat New York. „Ze kennen wel 'scheutel doek', maar geen 'vaatdoek'. En 'ae- Elektrotechnisch Installateur Tonny van Fraeyenhove

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 2