Woede haalt beste in Kramer boven Thomas Voeckler wint Ster van Bessèges 32 Maandag 9 februari 2009 PZC Koude oorlogsvoering in Noors kamp zet de kampioen op scherp. door Johan Stobbe HAMAR - Gerard Kemkers vermoed de dat er in het Noorse kamp best even werd gegniffeld. Sven Kra mer repte zelfs van opzet. Door een amateuristische ijsreparatie moest de 22-jarige Fries zich zater dagmiddag twee keer opladen voor de start van de 500 meter. Het deerde hem uiteindelijk niet. De woede bracht het beste in hem boven. Op de 5 kilometer reed hij zelf de stukken uit het ijs, waar mee Kramer de derde opeenvol gende wereldtitel veiligstelde. Met een Engelse krachtterm schud de Sven Kramer zaterdagmiddag na zijn fenomenale wereldrecord op een laaglandbaan (6.09,74) alle frustratie van zich af De koude oorlogsvoering vanuit het Noorse kamp had hem op scherp gezet. „Ik heb het nooit eerder gezien dat iemand zo met revanchegevoelens omgaat", zei coach Kemkers. Over het incident werd lang nage praat. Vlak voor de 500 meter van Sven Kramer en Wouter Olde Heu vel, de vijfde rit, moest er een ijsre paratie plaatsvinden. De Koreaan Kwun-Won Choi had door- een val in de derde rit drie dikke leng- tescheuren in het ijs veroorzaakt. Die werden pas ontdekt na rit vier. In Hamar gebeurt de laatste jaren altijd wat in grote toernooien. Stayeren, botsingen, haperende ijsmachines en weigerende start pistolen. En nu waren er scheuren. Met een fraai staaltje amateurisme werden ze gerepareerd. Twintig minuten duurde het oponthoud. „Maar het was na tien minuten al klaar", constateerde Kramer. Tijdens de reparatie de den beide Nederlanders de veters weer los en probeerden ze de con centratie vast te houden. „Het is Sven Kramer rijdt het WK all- round in Hamar na een tumultue- ze start met de suprematie die van hem bekend is. De Noor Bokko verliest in eigen huis. Kramers heerschappij „Ik denk dat ik er een mooi spel van heb gemaakt heb", zei Sven Kramer droogjes over de slotrace op de tien kilometer, die hij gisteren aflegde in 13.05,21. - Zijn tegenstander Harvard Bok- ko strandde op 13.11,01. „Ik heb eigenlijk'geen angstige momenten echt gekend", zei Kramer later. De Nederlander wil zijn heer schappij nog jaren voortzet ten. Hij wil volgend jaar in Van couver olympische geschiede nis schrijven en dat kunstje vier jaar later in Sotsji herhalen. heel moeilijk de spanningsboog zo lang strak te houden. Zo extreem ben ik nog nooit getest." Na ook nog een valse start, een tra ge start en een op zeker gereden laatste bocht viel de schade op de grootste concurrent Havard Bokko (35,99 tegenover 36,33) mee. Niets kon Kramer na die tumultu euze toernooistart nog tegenhou den en stoppen in zijn titelrace. Zelfs een bloedneus vlak voor de start van de 5 kilometer niet. Zijn bloed kookte. „We zijn weer in Noorwegen. Ja, ik was echt boos." De revanche was indrukwekkend. Met een emotioneel „fuck you all" schreeuwde Kramer na de finish de frustraties van zich af De tweede dag was een formali teit. Op de 1500 meter was volgen van Bokko voldoende. En weer hoefde Kramer zich op de afslui tende 10 kilometer niet bovenma tig in te spannen. Hij maakte er een mooi spel van, liet Bokko weer hopen. „Ik wist dat hij zou komen. Hij moest wel op zijn ei gen baan." De aanval kwam acht rondjes voor het einde. „Te vroeg", wist Kra mer, die pareerde en reed van de Noor weg. De blauwdruk voor de Spelen is klaar. Kramer was in Hamar in olympische vorm. Bij TVM weten ze nu hoe ze Kramer klaar kunnen stomen voor de Olympische Spe len van volgend jaar. Johnny Hoogerland in klassement op een mooie vierde plaats. BESSECES - De Franse wielrenner Thomas Voeckler heeft de Ster van Bessèges op zijn naam geschre ven. Johnny Hoogerland uit Yerse- ke eindigde in het klassement op een mooie vierde plaats op 1.20 achter winnaar Thomas Voeckler. De vijfde en laatste etappe werd gisteren gewonnen door Jean-Eu- des Demaret. De rit ging van Gag- nières naar Bessèges over 145 kilo meter. Zaterdag was de ritzege voor de Belg Björn Leukemans, die dit jaar uitkomt voor het Nederlandse Va- cansoleil. Leukemans won na 153 kilometer met start en finish in Al- lègre-Les-Fumades de sprint van een uitgedund kopgroepje. Voeck ler nam toen dankzij de tweede plaats de leiderstrui over van de Sloveen Jure Kocjan. Voor Leukemans was het zijn eer ste zege na een dopingaffaire. De 31-jarige renner werd begin 2008 voor twee jaar geschorst wegens een positieve dopingcontrole (testosteron) voorafgaand aan het WK van het jaar ervoor. Leuke mans ontkende niet dat de contro le positief was uitgevallen, maar gaf aan dat hij op advies van zijn toenmalige ploegarts bij Predic- tor-Lotto een verkeerd middel had genomen. Na een lange juridische strijd werd hem uiteindelijk een schorsing van zes maanden opgelegd, waar van drie voorwaardelijk. Vorige winter tekende hij een contract bij Vacansoleil. „Ik ben enorm blij met deze zege", zei hij. Johnny Hoogerland werd in de rit van zaterdag zesde en behield zijn positie in het klassement. Sven Nys winnaar van cross in Hoogstraten HOOGSTRATEN - Sven Nys heeft in Hoogstraten de voorlaatste wed strijd van de Superprestige veldrij den op zijn naam gebracht. De Belg had op de finish een ruime voorsprong op zijn landgenoten Niels Albert en Bart Wellens. We reldkampioen Albert won zaterdag in Lille. Thijs Al was de beste Nederlander in Hoogstraten met een zesde plaats. Lars Boom deed niet mee. Biljarters Delta wel naar zege in beker WARMENHUIZEN - De driebanders van Delta/Frans Bevers verloren gisteren voor de competitie, maar wonnen een dag eerder een beker duel in Warmenhuizen met 6-2. Jean Paul de Bruijn, Peter de Backer en Glenn Hofman wonnen hun partijen. Alleen Eddy Lep- pens verloor met 2-1 in sets. Delta heeft aan een gelijkspel in de return genoeg. Roemeense handballer in disco doodgestoken BOEDAPEST - De Roemeense hand balinternational Marin Cozma is in de nacht van zaterdag op zon dag overleden aan de gevolgen van een steekpartij. Een onbekende stale de 26-jarige speler van de club KKS Veszprem tijdens een ruzie in een disco in het Hongaarse Veszprem door het hart. Marid Cozma overleed in een zie kenhuis. Tsonga sterkste in finale Johannesburg JOHANNESBURG - De Franse tennis- ser Jo-Wilfried Tsonga heeft het toernooi van Johannesburg gewon nen. De als eerste geplaatste spe ler, versloeg in de finale zijn land genoot Jeremy Chardy in twee sets: 6-4 7-6 (5). Tsonga speelt deze week in Rotter dam. Daarin neemt hij het in de eerste ronde op tegen de Nederlan der Jesse Huta Galung. Kenianen domineren marathon in Hongkong HONGKONG - De Keniaanse atleten hebben gisteren hun stempel ge drukt op de marathon van Hong kong. Bij de mannen ging de zege naar Cyprian Mwobi. Hij won in een tijd van 2.14.57 voor zijn landgeno ten Tubei Chirchir (2.15.23) en Ro- tich Kirwa (2.16.16). Bij de vrouwen liep de Keniaanse Winnie Nyansikera' in 2.41.24 naar de overwinning. Dutch Open een prooi voor Darry Fitton VELDHOVEN - De Engelse profdar ter Darryl Fitton heeft de 31e edi tie van het Dutch Open op zijn naam gebracht. De 46-jarige routi nier, een van de weinige groten die de oude bond BDO trouw is gebleven, versloeg in de spannen de finale de Nederlander Willy van der Wiel met 3-2 in sets. Het leverde hem 4500 euro op. Bij de vrouwen won Gulliver. Sven Kramer balt zijn vuist en reageert getergd na zijn overwinning op de vijf kilometer. foto Koen van Weel/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 22