Ajax verstrikt Hoofdrol Toivonen met goal en rood Feyenoord tevreden met punt De glans is terug bij koploper AZ 30 Maandag 9 februari 2009 PZC TOPSCORER JMM3ÊÊÊÊÊÊM 1El Hamdaoui (AZ, foto) 18, 2. Berg (FC Groningen), Pranjic (Heerenveen) 14, 4. Demouge (Willem II) 13 Diego Biseswar uit zijn frustratie na een gemiste kans. foto Ed Oudenaarden Rotterdammers houden met z'n tienen stand tegen Groningen: o-o. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Even leek het er gis termiddag op dat Peter van Vossen een Feyenoord-shirt had aange trokken en terug was gekeerd in de Kuip. Diego Biseswar heeft de zelfde krullen als de oud-interna tional, maar bleek ook van die zwiepende bewegingen met zijn armen te kunnen maken. De fans van de Rotterdamse dub begrepen het signaal, gingen luidruchtig ach ter de ploeg staan en konden na af loop leven met het veroverde punt tegen FC Groningen (o-o). Feyenoord voelde zich terecht de morele winnaar, na een wedstrijd waarin het ruim een helft met tien man had gespeeld. Vlak voor rust maakte Norichio Nieveld met gestrekt been een schandalige over treding op Koen van de Laak. Het was dat zijn schoen niet vast stond in het gras, anders had de midden velder van FC Groningen gegaran deerd iets gebroken. Scheidsrech ter Kuipers twijfelde niet en stuur de de jonge Feyenoorder (19) met rood van het veld. Het was de enige juiste beslissing, maar niet in de ogen van de Feye- noorders en hun fans. Andwele Slory, die met zijn neus bovenop de charge stond, maakte zich bela chelijk door heftig te protesteren tegen de uitsluiting van de verdedi ger. Nadat Nieveld in de speler stunnel was verdwenen richtte het Legioen de pijlën op Kuipers. De leidsman bleef overeind en floot een prima wedstrijd. Na zijn laatste fluitsignaal over heerste de tevredenheid bij Feye noord. Het was het volgende posi tieve signaal binnen drie dagen. Vrijdag maakten verschillende ge fortuneerde supporters in een lan delijk middagblad bekend miljoe nen in het noodlijdende Feye noord te willen steken. Onder hen Michel Perridon, directeur van electronicagigant Trust en jaren lang geldschieter van Formule l-coureur Jos Verstappen. Net als zijn collega-miljonairs schrok Per ridon van de aandacht van de me dia en daarom is nu een radiostilte afgekondigd. Wel is duidelijk dat de investeerders inspraak willen in het beleid van Feyenoord. Het groepje is al jaren aan Feyenoord verbonden, maar kan de huidige si tuatie niet meer aanzien. Het zal ze daarom enigszins tevreden stel len dat hun club gisteren tekenen van herstel toonde. Louis van Gaal geniet pas van een hakbal als deze functioneel is. door Theo Brinkman ALKMAAR - Een week voor de uit wedstrijd tegen PSV is bij koplo per AZ iets van de glans terugge keerd. Tegen Willem II ging zater dag voor het eerst sinds de winter stop een overwinning (3-1) weer eens gepaard met goed voetbal. Een dag later zagen de Alkmaar- ders ook nog eens de concurren ten Twente en Ajax punten verspe len. De voorsprong is daardoor ge groeid naar elf punten op TNvente en veertien op Ajax. Wie durft nog te geloven dat AZ géén kam pioen wordt? De uitslagen van gis teren maakten de stemming in het AZ-kamp nog beter. Op zaterdagavond waren de spe lers toch al goed geluimd, blij als ze waren met hun eigen goede wedstrijd. „Dit was wel even no dig, want het was alweer een tijdje geleden dat we lekker hadden ge speeld", zei Maarten Martens. De Belg verwoordde daarmee het ge voel van de meeste spelers. Na de winterstop liep het niet, al werd er wel steeds gewonnen. Zaterdag leek het opnieuw moeilijk te wor den toen Willem II al vroeg op voorsprong kwam, maar uiteinde lijk was AZ een klasse beter dan de Brabanders. Goals van Moussa Dembele, Maarten Martens en Mounir El Hamdaoui leverden de 3-1 zege op. Favoriet was het balletje achter het standbeen langs. Martens, El Ham daoui, David Mendes da Silva en ook invaller Graziano Pellè leken deze avond de show belangrijker te vinden dan het rendement. „Dat gaat allemaal op intuïtie", zei El Hamdaoui. „Je hebt van die da gen dat het vanzelf gaat. Vanavond was zo'n avond. Dat is leuk voor het publiek", aldus de topscorer, die alweer zijn achttiende goal van het seizoen maakte. Het demonstratievoetbal dat AZ in de tweede helft speelde, kon niet iedereen bekoren. Louis van Gaal had liever gezien dat zijn spe lers meer doelpunten hadden ge maakt. „Ik geniet pas van een hak je als het functioneel is. Maar daar voor ben ik ook trainer-coach." Recordpoging strandt Saïd Boutahar maakte een ein de aan de recordpoging van AZ-doelman Sergio Romero. De Willem ll'er passeerde de Argentijn na zestien minuten. Romero had 955 minuten de nul gehouden. Het record staat nog altijd op naam van Ajacied Heinz Stuy, met 1082 minuten (70/71). Moussa Dembélé baant zich een weg door de defensie van Willem II, waar aanvaller Saïd Boutahar assistentie verleent. foto Marcel Antonisse Amsterdamse score uit laatste vier wedstrijden: één schamel puntje. door Dick Sintenie ARNHEM - Ajax bevindt zich op een hellend vlak. Vitesse gaf de Amsterdamse club er gisteren ge weldig van langs: 4-1. Eén schamel puntje haalde Ajax uit de laatste vier competitieduels. Tegen FC Groningen (0-1), SC Heerenveen (0-1) en Heracles (2-2) wapende Ajax zich nog. In Arnhem hees de ploeg na een half-uurtje de witte vlag. „Het is nooit een échte wed strijd geweest", zei trainer Marco van Basten. „En dat stelt me nog het meeste teleur." De vraag is in hoeverre Van Bas ten zelf schuld heeft aan de abomi nabele prestatie. Hij wijkt geen strobreed af van zijn principes, ter wijl zijn spelers op dit moment op eieren lopen. „Ik wil graag onrede lijk veel", vertelde Van Basten tij dens het wintertrainingskamp in Portugal, toen er nog geen vuiltje aan de lucht was. Een maand later is zelfs het afspelen van de bal aan een speler die dezelfde kleur shirt draagt al te veel voor de meeste Ajacieden. Op de onbewogen Spanjaard Gab- ri na leek het of alle spelers van Ajax in stadion Gelredome een ze nuwinzinking nabij waren. In een week van sportieve malaise en sup portersopstand raakten de Ajacie den gisteren hopeloos verstrikt in het tactische web dat Van Basten had gesponnen. De trainer liet Ajax met drie verdedigers en een versterkt middenveld aantreden. Dat was in zijn ogen de beste ma nier om Vitesse te bestrijden en hij zag geen reden die strategie niet te voeren. Van Basten: „We hebben zaterdag zo getraind. Dat ging prima. Ik heb geen angst bij mijn spelers kunnen ontdekken." Maar voor een trainer die 'onrede lijk veel' wil en zichzelf een 'onre delijke druk' oplegt, is de last die de schouders van zijn voetballers kunnen dragen op wedstrijddagen nogal gering. Het kan zoetjesaan Ajax zakt steeds verder weg. Dit- maal is Vitesse te sterk, met al leszeggende cijfers: 4-1. Uit de laatste vier wedstrijden heeft Ajax één punt gehaald. een wig drijven tussen Van Basten en zijn selectie. Vooral omdat Ajax gisteren een kansloze wedstrijd speelde die al voor rust was be slist. Tegenover het ene kopdoel punt van Luis Suarez (1-1) stonden twee treffers van Lasse Nilsson en één van Dalibor Stevanovic. Ricky van Wolfswinkel bepaalde de eindstand op 4-1. Danny Blind, tegenwoordig technisch manager van Ajax, kroop op de tribune steeds dieper weg in zijn kraag. De machteloosheid van het elftal moet hem bekend zijn voorgeko men. Als trainer van de club maak te hij in het seizoen 2005/2006 het zelfde mee. Blind stond met Ajax zelfs enige tijd op de negende plaats, maar hij loodste het team uiteindelijk naar de play-offs. De kentering kwam destijds nadat Blind de huisstijl tijdelijk over boord had gegooid. Hij hielp daar mee zijn spelers, die in het minder kwetsbare 4-4-2-systeem hun zelf vertrouwen hervonden. Van Bas ten wijkt niet snel van zijn princi pes af, al heeft hij dat in zijn laat ste jaar bij het Nederlands elftal wel gedaan door een groep interna tionals te laten meepraten over de speelwijze. De trainer neigt daar nu niet naar, zo liet hij gisteren doorschemeren. Hoe Van Basten de huidige proble men wél het hoofd moet bieden, weet hij niet. „Het is vrij complex. Maar ik mag hopen dat ik de boel weer aan de praat krijg, anders zou het pas echt foute boel zijn." Weer vier tegèngoals >- Twee seizoen geleden kreeg Ajax ook vier doelpunten te gen in de Gelredome. Het werd toen 4-2 voor Vitesse, na een 2-0-vöorsprong bij rust voor Ajax. Bij terugkomst van de spelers bus van Ajax bij de Arena blok keerden boze supporters de toegang tot het stadion. - Trainer Marco van Basten spreekt vandaag met een af vaardiging van supporters van Ajax over de tegenvallende prestaties van de club. Vitesse boekte zijn derde over winning op rij. Onder Theo Bos heeft de ploeg alleen nog maar verloren van FC Twente. Zweedse nieuweling maakt reputatie waar en mist topper tegen AZ. door Frans van den Nieuwenhof VOLENDAM - Uiterlijk onbewogen, maar inwendig zwaar aangeslagen glipte Ola Toivonen gistermiddag weg uit het kleinste voetbalsta dion van de eredivisie. Daar, in Vo- lendam, bevestigde de Zweedse spits van PSV met een doelpunt en een assist dat hij een goede aan winst voor de club is. Maar ook zijn reputatie als 'kaartenpakker' deed hij volop eer aan. Een gele kaart én een directe rode vormden de oogst van twee acties, waarbij scheidsrechter Pieter Vink hem zag als de man die een elleboog stoot uitdeelde. PSV won met 5-3 maar Toivonen mist nu de topper van komende zaterdag tegen AZ. Vooral die rode kaart, gegeven na een uur spelen, was op zijn minst discutabel. Toi vonen wilde er niet veel over 0 kwijt. „Met mijn hand raakte ik het gezicht van mijn tegenstander en daarom kreeg ik een tweede ge le", beschouwde hij na. „Was het geen gele kaart, maar direct rood? O, dat wist ik niet. Dan is het een slechte beslissing van de scheids rechter, want ik maakte geen elle boogstoot en er was geen opzet in het spel." En weg was Toivonen. Op weg naar Schiphol Airport, vanwaar hij morgen naar Triëst reist om met Jong Zweden tegen Jong Italië te spelen. Toivonen speelde ook gisteren een prima wedstrijd, waarin zijn intelli gentie en balvastheid weer goed tot hun recht kwamen. Maar die kaarten, ze komen niet helemaal uit de lucht vallen. Vorig jaar bij Malmö FF verzamelde de jonge spits er zeven, nu staat hij na drie duels op twee gele en een rode. Ola Toivonen: 'Dan is het een slechte beslissing van de scheidsrechter' Het aantal kaarten loopt gelijk met het aantal doelpunten: drie uit drie. Tegen Volendam scoorde Toi vonen uit een vrije trap. Het tafe reeltje dat daaraan voorafging, was minstens zo opmerkelijk als het doelpunt zelf De nieuweling maakte aan Ibrahim Afellay en Balazs Dzsudzsak duidelijk dat zij zich niet over de vrije trap hoef den te bekommeren. De twee za gen sprakeloos toe hoe Toivonen zijn nieuwe status bevestigde met een prachtige trap, waaruit de bal net over de muur zeilde en laag in de hoek neerplofte: 0-1. Vroeg in de tweede helft zorgde Toivonen met een technisch hoog standje voor de belangrijke 2-4. Hij draaide weg van zijn tegenstan der, tikte hem de bal tussen de be nen door en bood Edison Méndez een niet te missen kans. Daarmee was de wedstrijd beslist. PSV een had eerder 2-o-voorsprong wegge geven na twee matige ingrepen van doelman Andreas Isaksson. Mendez zorgde voor lucht met 2-3 en 2-4, waarna Otman Bakkal de vijfde treffer maakte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 20