Buitenbeentje onder de energiebedrijven Sargentini wil met praktisch verhaal imago van 'Europa' verbeteren (fi^ÊÈÊ§Ê PZC Maandag 9 februari 2009 I 1 1 Eneco gelooft in duurzame energie en kleinschaligheid. door Hans Gertsen ROTTERDAM - Eneco is een beetje een buitenbeentje onder de grote energiebedrijven aan het worden. Veel meer dan concurrenten als Nuon en Essent kiest de nummer drie van de Nederlandse markt voor schone energiebronnen als zon en wind en voor energiebespa ring. Gasgestookte elektriciteitscen trales en WKK-installaties (Warm te Kracht Koppeling, red.) moeten er voor zorgen dat er ook genoeg elektriciteit wordt opgewekt als de zon even niet schijnt of als het minder waait. En energie moet vol gens Eneco zo dicht mogelijk bij - de klant worden opgewekt. De concurrenten - en ook de Ne derlandse regering - zetten in op schonere kolencentrales via het af vangen en ondergronds opslaan van het broeikasgas CO2. Eneco kiest de komende jaren voor inves teren in schone, duurzame energie via windmolenparken op zee en op land, en voor minder vervuilen de, gasgestookte centrales. Ruim' twee miljard euro wil het bedrijf daar de komende vier jaar inste ken. 'De overheid moet veel meer inzetten op wind- en zonne-energie' „Gas is onderdeel van onze duur zaamheidstrategie omdat het een veel schonere brandstof is dan ko len. En met gasgestookte centrales kun je veel flexibeler inspelen op plotselinge schommelingen in vraag en aanbod", zegt Arjan ten Elshof, directeur van Eneco Neder land. Eneco denkt niet dat grote, nieu we kerncentrales of kolengestook- te centrales nodig zijn om ervoor te zorgen dat er ook in de toe komst voldoende elektriciteit be schikbaar is tegen een redelijke prijs. „We geloven veel meer in klein tie waarin mest en plantaardig af val in biogas worden omgezet. Met dat gas wordt een naastgelegen WKK-installatie met een vermo gen van ruim 3,7 megawatt ge stookt die warmte aan de fabriek en elektriciteit aan fabriek en het net levert. „Zulke installaties kun je in principe ook op wijkniveau bouwen", meent Ten Elshof Het kan nog veel kleinschaliger. Eneco begint binnenkort met het leveren van 'micro-WKK's' aan klanten. „Dat is een heel nieuw type hoogrendementsketel. Die wekt elektriciteit op terwijl je het bad laat vollopen. Als je die stroom dan niet zelf nodig hebt, kan die aan het net geleverd wor den." Het gaat niet om grote hoe veelheden elektriciteit, maar als pakweg 600.000 mensen, zo'n tien procent van de Nederlandse huishoudens, zo'n ketel zou heb ben, wordt het equivalent van het vermogen van een flinke kolencen trale (achthonderd tot duizend me gawatt) bespaard. „Alle beetjes hel pen", zegt Ten Elshof. Wat nog meer zou helpen, zou een ander,consequenter beleid van de Nederlandse overheid zijn, vindt Eneco. „De overheid moet veel meer inzetten op wind- en zonne-energie. Nederland streeft 'naar zesduizend megawatt aan windenergie in 2020. Maar in het huidige tempo is daarvan in 2012 nog maar zeshonderd megawatt gerealiseerd. Dat betekent dat je in de acht jaar daarna tien maal zo veel moet zien te bereiken. Dan moet je wel heel hard doorpak ken", zegt Ten Elshof De Nederlandse overheid heeft vol gens hem 'veel meer lef nodig en zou een voorbeeld kunnen nemen aan Duitsland. Dat land heeft al ja ren goede subsidieregelingen voor zonne- en windenergie en voor het energiezuinig maken van nieu we woningen. Nederland komt re gelmatig met tijdelijke subsidiere gelingen die bij gebleken succes snel weer ophouden omdat het geld op is. Ten Elshof: „Op die ma nier zet je mensen niet echt aan tot investeren in duurzaamheid. In vesteerders zijn gebaat bij zeker heid op lange termijn." schalige en gedecentraliseerde energie-opwekking", zegt Ten Els hof Dat is ook een kwestie van rendement. Grote, kolengestookte centrales hebben een rendement van amper 46 procent, terwijl WKK-installa ties zoals tuinders die de afgelo pen jaren op grote schaal hebben geïnstalleerd, een rendement van bijna negentig procent halen. Ten Elshof: „Het grote voordeel van WKK-installaties is, dat de warmte die je bij het opwekken van elektri citeit produceert optimaal benut wordt." In de Haagse Vinex-wijk Ypenburg heeft Eneco daarom een gasge stookte WKK-wijkcentrale laten bouwen. Die levert dertien Mega watt aan elektrisch vermogen en veertien megawatt aan warmte aan zo'n zevenduizend woningen in de wijk. Een model dat Eneco in de toekomst ook in andere gro te nieuwbouwwijken wil toepas sen. In België bouwt Eneco een 'energie-eiland' bij een nieuwe fa briek van l'Oreal. Dat 'eiland' be staat uit een biovergistingsinstalla- Arjan ten Elshof, directeur Strategie van Eneco, ziet een toekomst voor kleine Warmte Kracht Koppeling-installa ties (WKK) in wijken. Eneco begint binnenkort zelfs met de verkoop van micro-WKK's' aan klanten. „Dat is een heel nieuw type hoogrendementsketel. Alle kleintjes helpen." foto Marco de Swart/GPD Europees lijsttrekker GroenLinks gekozen via referendum. door Hanneke Keultjes UTRECHT - Na een referendum is Ju dith Sargentini (34) zaterdag geko zen tot de Europees lijsttrekker van GroenLinks. Ze is nu fractie voorzitter in de gemeenteraad van Amsterdam. Wat staat er op uw lijstje? „Mensenrechten en de New Green Deal: een groene en sociale wereld economie, waarbij ontwikkelings landen niet worden vergeten." Bij het GroenLinks-partijcongres in november deelde u nog flyers rond met 'Crisis, wel nee!' „Oeps... Ik ga nu natuurlijk niet ontkennen dat mensen hun baan kwijtraken. Het is hartstikke crisis. Judith Sargentini Maar dat komt ook omdat we met de ouderwetse economie bezig zijn en conventionele oplossingen zoeken. Daar moeten we van af We moeten niet langer betalen voor ouderwetse industrie, maar kijken naar schone alternatieven. Windmolenparken bijvoorbeeld. Die leveren ook werkgelegenheid op." Hoe gaat u Europa dichtbij de mensen brengen? „Ik werk altijd met voorbeeldjes. Kijk naar de nieuwe discriminatie richtlijn, die onder druk van GroenLinks-europarlementariër Kathalijne Buitenweg is verruimd. Als je uitlegt dat het onéerlijk is dat iemand die homoseksueel is wel beschermd wordt in zijn privé- ieven, maar niet in zijn werk, komt het ineens dichtbij." U wilt de Euroscepsis ombuigen. Wat wordt uw strategie? „Door een praktisch verhaal te houden. In de uitleg van het Ne derlandse kabinet komt alles wat niet deugt zogenaamd uit Brussel en wat wél goed is, komt uit Ne derland. Daar stoor ik me aan. Na tuurlijk neemt 'Europa' beslissin gen die niet deugen. Maar er moet ook aandacht zijn voor de verdien sten van de EU." Wilt u ook adverteren in de volgende uitgave van de Ondernemer neem dan contact op met: Accountmanager Zeeland Marcel Schreur T (0118) 43 40 88 E deondernemer@bndestem-pzc.nl WeGeNËR NleuwsMedla

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11