Eindelijk af van een Meldpunt maakt werk van aanpak besnijdenis bij meisjes waarom zou je verder zoeken Onderzoekers: deel van provincie Friesland blijkt op berg te liggen ^1 4 Zaterdag 7 februari 2009 pzc Vertrekdata: 19 en 26 februari LASTMINUTE-SPECIAL CHINA! Eén van onze topinkopers is erin geslaagd om tegen waanzinnig lage prijzen een 8-daagse stedenspecial Beijing in te kopen. Hierdoor boekt u al vanaf slechts 599 inclusief vlucht, verblijf in het centraal gelegen 5-sterren Hotel Sheraton Great Wall Beijing en ontbijt. Bovendien bieden we u de mogelijkheid om voor slechts 99 een voordelig excursiepakket bij te boeken, waarbij u onder leiding van deskundige reisleiding de belangrijkste highlights bezoekt, waaronder de Verboden Stad, het Zomerpaleis, de Tempel van de Hemel en de machtige Grote Muur. Deze aanbieding geldt alléén voor vertrek op 19 en 26 februari, dus wees er snel bij! Weg=pech! Prijzen zijn p.p. o.b.v. 2 personen. Zie www.kras.nl/25950 BOEK ONLINE of bel 0900 - 9697 is cPm 8 Ook tafelberg onder Ameland en Groningen, aldus proefschrift. leeuwarden - De Friese Wouden liggen op de top van een enorme tafelberg, bedekt met koraalriffen. Ook Ameland en het Groninger Hogeland bevinden zich op derge lijke bergen met een afgeplatte top. Dit blijkt uit het proefschrift van TNO'er Henk Kombrink, die onderzoek heeft gedaan naar aard lagen op 5 tot 7 kilometer diepte. Kombrink ontdekte de bergen en koraalriffen bij zijn onderzoek naar -het carboon, het tijdvak van 360 tot 300 miljoen jaar geleden. Hij maakte digitale doorsneden van de Nederlandse ondergrond. PETER De grootste berg - 30 bij 60 kilo meter - ligt in Friesland, onder het gebied tussen Leeuwarden, Dok- kum en Appelscha. Nederland lag lange tijd op de eve naar en had een tropisch klimaat. Een groot deel van het land be stond uit een groté binnenzee, die zo'n 330 miljoen jaar geleden troe beler werd. Zonlicht kon de koraal riffen daardoor niet goed meer be reiken en het koraal stierf af De bergen zijn later overdekt met an dere aardlagen, waaronder afgestor ven plantenresten. Die zijn de bron van koolstof waaruit de brandstoffen steen kool, aardolie en aardgas ontstaan. Oliemaatschappijen hebben grote interesse in gebieden waar koraal zit. Werkgevers betalen liever een paar duizend euro voor schuldhulpverlening, dan dat ze hun werknemers zien verdwijnen in de Ziektewet. „Mensen die altijd zitten te tobben, kunnen zich minder goed concentreren." door Ap van den Berg Buiten schittert de zon in de Noordzee. Maar het fraaie uitzicht is niet besteed aan perso neelsfunctionaris Peter Guyt. In zijn werkkamer in het overslag bedrijf EMO op de Maasvlakte wacht een moeilijk gesprek met een medewerker die tot over zijn oren in de schulden zit. „Er is loon beslag gelegd. Dat zorgt altijd voor emotionele gesprekken. We moe ten nu door de zure appel bijten om meneer straks uit de brand te kunnen helpen." Guyt schakelt coaches van de Stich ting Verantwoord in om schulde naren - op kosten van EMO - uit het financiële dal te trekken. „Wij zorgen goed voor onze mensen. Ze zijn ons kostbaarste bezit. Vaak hebben we fors in hun opleiding geïnvesteerd en we zijn er zelf dus bij gebaat dat ze niet ziek en over spannen afhaken maar actief blij ven. Ik zet niet graag een onerva ren iemand op een losbrug van 25 miljoen euro." Bedrijven als EMO tellen daarom liever een paar dui zend euro neer om een werkne mer uit de nesten te helpen. Steeds meer werkgevers zoeken professionele hulp voor werkne mers die diep in de schulden zijn geraakt. Ze kloppen merendeels aan bij particuliere bureaus, die coaches leveren om schuldenaren te leren hoe ze verstandig met geld moeten omgaan. Stichting Verantwoord krijgt de laatste maanden wekelijks werkge vers over de vloer die werknemers aanmelden voor een bijspijkercur sus. „Daarvoor kregen we hooguit eens per maand een telefoontje", zegt voorzitter Jet Creemers. Ook Grip Schuldhulpverlening komt veel in actie op verzoek van werkgevers. „We hebben 30 tot 40 procent meer werk van werkgevers dan een jaar terug", stelt directeur Patrick Verbaarschot. Grip Schuldhulpverlening en Stich ting Verantwoord behoren tot de grootste bureaus in hun soort, sa men hebben ze naar schatting ruim de helft van de 'werkgevers- markt' in handen. Landelijke cijfers over hoe vaak werkgevers schuldhulpcoaches in schakelen voor hun werknemers zijn er niet, maar werkgeversorga nisaties VNO/NCW en MKB Ne derland bevestigen de trend. Vol gens de clubs is het voor de werk gever van belang dat een werkne mer goed in zijn vel steekt. Ook vinden ze het kenmerkend voor de ondernemer dat die zijn sociale gezicht laat zien. Of de economische crisis de schul denproblematiek versterkt, is on duidelijk. „Die kan een vol spelen. Maar mis schien raken werkgevers er ook steeds meer van doordrongen dat ze gezondere en productievere werknemers krijgen wanneer die worden verlost van torenhoge schulden en een groot gat in de hand", aldus Creemers. „Schulden zijn een afschuwelijk probleem. Voor alle partijen. Ze blijven je achtervolgen. Mensen die altijd zit ten te tobben over hun lege huis- houdpotje kunnen zich - door de stress die dat teweegbrengt - min der goed concentreren en worden ziek. En dat is in niemands be lang" De hulpverzoeken komen uit ver schillende bedrijfssectoren, zoals productie, dienstverlening, beveili ging, winkelketens, banken en zelfs een grote zorgverzekeraar. Er is ook een woningbouwcorporatie die werknemers op cursus stuurde om huurders met huurachterstan den beter te kunnen helpen. Meestal is het een ordinair loonbe slag dat de alarmbellen bij bedrij ven doen rinkelen. Soms blijkt uit het ziekteverzuim van een werknemer dat er meer speett dan een (geveinsde) ver koudheid of griep. Een enkele keer komt het probleem aan de opper vlakte, wanneer iemand de loonad ministratie plat loopt om voor schotten te vragen. Coaches en schuldenaren leren op een cursus eerst naar de oorzaken van de falende financiën te zoe ken. Daarna stellen ze een indivi dueel stappenplan op, met aanwij zingen en praktische tips over planning en controle. „Uiteindelijk moeten mensen zich zelf zien te redden en als dat lukt geeft dat enorm veel voldoening en plezier", zegt Verbaarschot van Grip Schuldhulpverlening. De bu reaus claimen dat ze in 80 procent van de gevallen succesvol zijn. Dankzij Grip voelt André, een 52-jarige medewerker op de post kamer van Essent, zich weer een ander mens. „Ik heb een heel zwa re tijd achter de rug. Had constant incassobureaus op mijn dak. Knet tergek werd ik ervan. Toen mijn baas me hulp aanbood, was ik zo blij als een kind", vertelt hij. „Ik moet nu wel veel geld afstaan van mijn salaris om over drie jaar weer met een schone lei te kunnen be ginnen, maar dat is het me dubbel en dwars waard. Ik ben fantastisch WAT BBW JE WEER G-E^EÜ,ICi„ WIAA Speciale medewerkers alert bij" vermoeden van dreigende ingreep. den haag - Het Advies- en Meld punt Kindermishandeling (AMK) krijgt vijftien 'aandachtsfunctiona rissen' die het vermoeden van een dreigende meisjesbesnijdenis beter moeten inschatten. In de opleiding voor medewerkers moet ook meer aandacht komen voor het onderwerp. Tot nu toe is de kennis van AMK-medewerkers en de Raad voor de Kinderbescher ming nog te beperkt om de geva ren die meisjes uit risicolanden als Ethiopië, Sudan en Somalië lopen, goed in te schatten. Dit schrijven staatssecretaris Bussemaker van Volksgezondheid en minister Rou- voet van Jeugd en Gezin in een brief aan de Kamer. Bussemaker en Rouvoet baseren zich op een nieuw rapport waarin 44 meldin gen van (vermoedens van) vrou welijke genitale verminking (vgv) zijn onderzocht. De meldingen zijn tussen juli 2007 en maart 2008 bij het AMK en de Kinderbe scherming binnengekomen. Over 51 meisjes uit 27 gezinnen, waar van dertien Somalische, werd mel ding gemaakt. .Geen van de mel dingen heeft geleid tot aangifte. Bussemaker vreest dat de meldin gen 'slechts het topje van de ijs berg zijn'. Vorige week lanceerde Bussemaker het plan om ouders van wie de dochters het risico lo pen besneden te worden, een me disch certificaat te laten tekenen waarin ze verklaren hun dochters te beschermen tegen genitale ver minking. Doen ze dit niet, dan kunnen de ouders worden ver volgd. Volgens de staatssecretaris is deze aanpak in Frankrijk 'een ef fectief instrument ter voorkoming van vgv', aangezien de ouders vaak onder grote familiedruk hun dochters laten besnijden. Met het certificaat, waarop staat dat besnij denis in Nederland strafbaar is, kunnen ze deze druk eenvoudiger weerstaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4