in mensen, maar ook in jezelf Jongerenbemiddeling begint in Terneuzen Bloemkweker geeft lezing bij Groei en Bloei Optocht Terhole kan doorgaan z PZC Zaterdag 7 februari 2009 23 'Burenruzies komen echt in alle lagen van de bevolking voor. Rijk en arm, hoog- of laagopgeleid, dat maakt echt niks uit' 'Het principe blijft gelijk. Maar jongeren spreken eikaars taal, denken op dezelfde manier en kennen eikaars normen en waarden' V foto Wim Kooyman Buurtbemiddeling helpt bij burenruzie. Maar de bemiddelaar hoeft niet elk probleem op te lossen. Uiteindelijk moeten de buren dat zelf doen. door Peter Ogge8 Een wonderdokter met een tas vol oplossingen-voor- al-uw-problemen hoeft de buurtbemiddelaar niet te zijn. Wél heeft-ie als onbezoldigd vrijwilliger in de opleiding wat trucjes meegekregen om naar zo'n oplossing toe te werken. Voorbeeld. Neem dat oudere echt paar, van wie de man zich groen en geel ergerde aan de nieuwe bu ren. Altijd maar in bed en die hon den maar blaffen om te worden uitgelaten. En die poep in de tuin! Dus begon die man maar hard met de deuren te slaan om de bu ren te wekken. Precies, dat werkte dus averechts. Via de politie kwam het gevalletje bij buurtbemiddeling. Na twee, drie gesprekken leven de buren nu in pais en vree. Honden op tijd naar buiten, geen poep meer in de tuin en zelfs buurman laat de hon den wel eens uit. De praktijk is duidelijk, vertelt coördinator Dan de Haan van buurtbemiddeling Terneuzen: ru ziënde buren komen er onderling doorgaans veel beter uit met een onafhankelijke vrijwilliger, dus zonder de bemoeienis van politie, gemeente of woningbouwvereni ging. En op hun beurt zijn die in stellingen maar wat blij dat werk uit hun handen wordt genomen. Wellicht de belangrijkste eigen schappen waarover een buurtbe middelaar moet beschikken: be langstelling hebben in én voor mensen. Maar vooral: goed kun nen luisteren, de ander laten pra ten. En natuurlijk onpartijdig en onbevooroordeeld. Het klinkt misschien wat hoogdra vend. Maar neem nu Marina Goos- sens en Frank Reijns. Doodnorma le Terneuzenaren. Zij werkt bij een postorderbedrijf, hij zit in de SINT JANSTEEN - Bloemkweker Lie ve Adriaenssens geeft dinsdag 17 fe bruari een lezing op uitnodiging van de vereniging Groei en Bloei. Ook niet-leden van de vereniging zijn welkom. De lezing vindt plaats in gemeen schapscentrum De Warande in Sint lansteen en begint om 19.30 uur. Leden hebben gratis toegang. Niet-leden van Groei en Bloei beta len 2,50 euro. TERNEUZEN - Het buurtbemidde- lingsproject in Terneuzen heeft een vliegende start gemaakt. Sinds de aftrap begin december vorig jaar heeft coördinator Dan de Haan via politie, woningbouwver eniging en gemeente, maar ook rechtstreeks van burgers al een kleine dertig meldingen in behan deling genomen. Het project is na Middelburg het tweede in Zeeland. Het doel is sim pel: onpartijdige en getrainde vrij willigers proberen tussen ruziënde buren of buurtbewoners conflic ten op te lossen, waar ze zelf niet meer uitkomen. Het gaat dan om geluidsoverlast, pesterijtjes, stanko verlast of overhangende takken en verwaarlozing van de woonomge ving. De Haan zegt dat wordt gewerkt aan uitbreiding van de dienstverle ning. Het streven is om dit jaar ook in Hulst een bemiddelingspro ject te beginnen. In Terneuzen komt er een project voor jongeren- bemiddeling, gericht op de leef tijdsgroep tussen 12 en 20 jaar. De KINDLROPVANG OP MAAT Dagopvang 0 tot 4 Jaar Buitenschoolse opvang 4 tot 12 j; Weekend opvang O tot 12 jaar Axel Hulst Zuiddorpe 5> Terneuzen Schoondijke Philippine Vllsslngen Zaamslag 1 gerust vrijblijvend langs ^juultje is geopend van maandag t/m zondag van 06.30 tot 19.00 uur vjww.juultje.nl beveiliging. Vorig jaar aarzelden ze geen moment om zich te melden als vrijwilliger bij buurtbemidde ling Terneuzen. Marina: „Ik dacht: dit is precies wat ik zoek. Helpen bij het zoeken naar oplossingen voor conflicten en problemen." En Frank: „Ik ben altijd al erg geïnte resseerd in mensen. Van jongsaf aan vertellen mensen me hun le vensverhaal. Dan hoor je ook de problemen die ze hebben meege maakt. Ik hoop als vrijwilliger een bijdrage te leveren aan verbetering van onderlinge relaties." Denk nou niet dat conflicten tus sen buren zich vooral in, wat men noemt, de sociaal zwakkere wij ken afspelen. Frank: „Burenruzies komen in alle lagen van de bevol king voor. Rijk en arm, hoog- of laagopgeleid, dat maakt allemaal niks uit. Ergernissen zijn helaas on derdeel van onze maatschappij. Ook in buurten die bekendstaan om een goede sociale omgang." Na melding via politie, gemeente of woningbouwvereniging beoor deelt coördinator Dan de Haan hulpaanvragen en schakelt na een intakegesprek een vrijwilliger in. Kwesties over verslaving, mishan deling en agressie verwijst hij door naar andere hulpverleners. Frank Reijns verbaast zich soms hoe ogenschijnlijk wissewasjes tot ruzies kunnen leiden. „Waar gaat het eigenlijk om, vraag je je soms af Om een overhangende tak, om een erfafscheiding, de hond of kat die zijn behoefte in de tuin doet. Ergernissen bouwen zich op. Soms kom je er pas tijdens een ge sprek achter wat er echt aan de hand is. Je moet de situatie goed kunnen aanvoelen, nooit zelf een oordeel vellen. In burenruzies zijn er twee waarheden en dat blijft ook zo." Marina: „Je bent als buurtbemidde laar min of meer sociaal werker. Dat vind ik ook het boeiende van dit werk. In een eerste gesprek zijn mensen vaak boos, maar als ze hun verhaal hebben verteld zijn ze blij dat ze het kwijt hebben ge kund." En Frank tot slot: „Je inves teert in mensen, maar ook in je zelf. Je groeit als mens. We hebben uiteraard zwijgplicht, maar het is soms bizar wat je soms te horen krijgt..." Haan: „Het is de bedoeling dat leef tijdsgenoten bij problemen gaan bemiddelen. Het principe blijft ge lijk. Maar jongeren spreken eikaars taal, denken op dezelfde manier en kennen eikaars normen en waarden. Dat werkt beter dan dat een politieagent gaat praten met een groep hangjongeren die over last veroorzaakt. Die staan verder van elkaar af, waardoor de bood schap vaak niet overkomt. Met jon geren die onderling in gesprek gaan, zal dat niet gebeuren." De Haan hoopt in de loop van 2009 met jongerenbemiddeling te beginnen. „Wij en ook de politie zijn er klaar voor. Het gaat in hoofdzaak nog om deelname van de gemeente." In Terneuzen zijn op dit moment twaalf vrijwilligers als buurtbemiddelaar actief De Haan wil dit aantal uitbreiden tot ongeveer twintig. Daarvoor is er op 13 en 14 februari een tweede cursus. Belangstellenden kunnen zich melden via buurtbemiddeling @terneuzen.nl of telefonisch: 06-20260665. TERHOLE - De reconstructiewerken in Terhole vormen geen beletsel voor de jaarlijkse carnavalsop tocht. De gemeente Hulst pakt het kruispunt Hulsterweg/Notendijk aan op 16 februari. De herstelwer ken nemen een week in beslag. Tij dens de werkzaamheden is het kruispunt gesloten voor het ver keer. Het verkeer wordt ter plaatse omgeleid. Na de carnavalsperiode wordt fase twee gestart. Dat is het gedeelte tussen de Notendijk en de zuidelijke rotonde bij Hulst. Reden voor burenruzie: rotzooi in de brandgang. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 47