Berlijnse Muur in polder is al aan het ontpolderen (Ont) Polderen Zeeland leidt klimaatstraten Meldpunt voor Zeeuws erfgoed PZC Zaterdag 7 februari 2009 3 COMMENTAAR In de Vlaamse Prosperpolder zijn met het oog op ontpolderen al bomen gekapt, in de Zeeuwse Hedwigepolder zijn er juist geplant. Nederland en Vlaanderen gaan wel op een heel verschillende manier om met uitvoering van het verdrag, waarin aanleg van nieuwe getijdennatuur in het Scheldebekken is opgenomen. In Nederland komt er maar geen einde aan het polderen over de ontpoldering. Dat heeft alles te maken met politieke onmacht om (snel) knopen door te hakken. Ondanks een helder advies van de commissie-Nijpels is nog steeds is niet duidelijk wat er met de Hedwigepolder gebeurt. De Tweede Kamer gooit er nog eens een hoorzitting tegenaan en dan is het weer wachten op een besluit van het kabinet. Het is niet ondenkbaar dat het kiest voor verder uitstel van een beslissing. Dat is voor zowel voor- als tegenstanders van ontpolderen een slechte zaak. De verhoudingen in de Zeeuwse samenleving worden er verder door verziekt. Blijven polderen lost niets op. Er moet hoe dan ook natuurherstel in de Westerschelde worden gepleegd. Hoog tijd voor het tonen van politieke moed. GOES - Zeeland voert de competi tie aan in de campagne van het Na tionale Klimaatstraatfeest. De ruim tweehonderd Zeeuwse stra ten waarvan de bewoners milieu sparende acties hebben opgezet, hebben samen het hoogste punten totaal gehaald van het land. Tot voor kort lag Utrecht op kop als provincie. De Wagnerlaan in Goes heeft de landelijke top tien be reikt. Het Zeeuwse klassement is verder als volgt: 2. Vrijburgstraat, Vlissingen; 3. Seisweg, Middel burg; 4. Van Sassenstraat, Hulst; 5. J.H. van Dalestraat, Sluis. www.klimaatstraatfeest.nl middelburg - Gedeputeerde Ge orge van Heukelom (SGP, welzijn) verricht vrijdag 13 februari de ope ning van het nieuwe Meldpunt Erf goed Zeeland, Dat gebeurt in de provinciale filmzaal in de Abdij, vanaf 15.00 uur. Het meldpunt valt onder de vlag van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland en elf organisaties werken eraan mee. Via het meldpunt wordt een breed publiek in de gele genheid gesteld om melding te doen van onbekend en bedreigd erfgoed. Tot het erfgoed worden naast ka rakteristieke gebouwen, objecten en landschapselementen (bijvoor beeld een boom of bosje), ook ruimtelijke en landschappelijke structuren (dijken) gerekend. Grondeigenaar G. de Cloedt plant een boom als protest tegen ontpoldering van de Hedwigepolder. foto Wim Kooyman men die hinder en verstoring tij dens de omvorming van het ge bied van polder tot estuariene na tuur moeten beperken. Zo moet het werkverkeer een 'minste hin- derroute' gebruiken. Tijdens de eerste fase van het project blijft het landbouwkundig gebruik van de gronden zo veel mogelijk over eind. Ook moet rekening worden gehouden met het broedseizoen. Vanwege de afwatering van het achterliggende gebied wordt voor zien in de bouw van een gemaal. Waterwegen en Zeekanaal NV, af deling Zeeschelde, is verantwoor delijk voor het project. Die kon in april 2008 een belangrijke mijlpaal noteren. De Vlaamse.regering keur de een Gewestelijk Ruimtelijk Uit voeringsplan (Grup) goed. Het noordelijk deel van de Prosperpol der kreeg hierin de bestemming natuurgebied. Vrijwel direct erna werd een stedenbouwkundige ver gunning ('bouwvergunning') afge geven, zodat de spa daadwerkelijk de grond in kan. Na een openbare aanbesteding werd een aannemer 'aangesteld' voor alle werken op Vlaams grondgebied. De uitvoe ring gebeurt in etappes en er is een aantal jaren voor uitgetrokken. De gronden zijn via een snelle ont eigeningsprocedure verworven. Volgens een woordvoerder van Waterwegen en Zeekanaal zijn er bomen gekapt en is er een 'werf- keet' neergezet. Ook is aan de Schelde een 'zandstock' aangelegd. Daar ligt inmiddels zand, dat is vrijgekomen bij bagger werkzaam heden in het Vlaamse deel van de Schelde. Het zand kan in een vol gende etappe worden gebruikt voor de aanleg van een nieuwe zee dijk, die moet voldoen aan hoge veiligheidsnormen. Ook met spandoeken maken de actievoerders hun mening duidelijk. foto Wim Kooyman "A S'SfMSdeSÏÏÏtenkzee -1 .1 ,\>c 1 I I.V-1 tuur) budget) advies] Oostburg Roosendaal Terneuzen spr8m7photo SERVICES WWW.VERSCHOORE.Wl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 3