PZCI Aanhang van Ajax roert zich Dupouey 37 35 38 Van der Vaart en Huntelaar moeten vrezen voor plaats Zaterdag 7 februari 2009 Hoek wil deftig winnen in topper tegen Spakenburg Tip? sport@pzc.nl Ajax-coach Marco van Basten ging gisteren de discussie aan met tientallen supporters die het trainingsveld opkwamen om uitleg te eisen over de magere prestaties van het team. foto Marcel Antonisse Spelers geven fans uitleg over recente slechte prestaties. AMSTERDAM - Marco van Basten toonde begrip voor de tientallen Ajax-fans die gisteren rond de trai ning van de Amsterdamse club hun onvrede uitten over de presta ties van de laatste weken. De spe lers kregen bij het betreden van het trainingsveld allerlei verwen singen naar het hoofd geslingerd. Tijdens de warming-up betrad Van Basten het veld. Hij sprak de boze meute zo'n tien minuten toe. Hij kon de supporters wel begrij pen, want de fans die met de club opstaan en ermee gaan slapen mó gen ook teleurgesteld zijn over de nederlagen tegen FC Groningen en SC Heerenveen en het gelijk spel tegen Heracles. Net als hijzelf „Alleen heeft iedereen een eigen manier om dat te uiten. Maar het is netjes gebleven, het had ook nog link kunnen worden." Na het 'gesprekje' betrad de aan hang even later het trainingsveld op en eiste opnieuw een gesprek met Van Basten en de spelers. De boze supporters verweten de spe lers gebrek aan inzet en clubliefde. Namens de spelersgroep meldde Urby Emanuelson zich uiteinde lijk bij de fans. Na tien minuten verlieten de supporters het trai ningsveld. Emanuelson voelde zich geroepen om met de supporters te praten. „Ik loop natuurlijk al lang mee bij deze club. Ik snap ook wat ze voe len. Die jongens willen dat we vechten voor Ajax. Ik heb het idee dat het de laatste weken niet aan een gebrek aan inzet ligt. Ik heb ze ook verteld dat het niet helpt om Tientallen Ajax-fans uiten rond de training hun onvrede over de prestaties van de club. Het zicht op de titel is door het puntenver lies vertroebeld. spelers met allerlei vreselijke ziek ten in verband te brengen. Ze heb ben daarvoor hun excuses aange boden." „Ik heb ze ons standpunt gegeven: wij zijn ook mensen. Wij maken ook fouten. Ik weet hoe de suppor ters zijn: ze doen er alles aan om te winnen. Dat doen wij echter ook. Er wordt onder deze trainer scherper getraind dan onder Ro nald Koeman, Danny Blind, Henk ten Cate en Adrie Koster." Toch heeft Van Basten de doelstel ling naar beneden bijgesteld. Ajax richtte zich bij aanvang van het sei zoen op het kampioenschap, maar met elf punten achterstand op kop loper AZ en met één punt achter stand op FC 1\vente pleit de trai ner voor realiteitszin. „We moeten heel erg ons best doen voor de tweede plek." Die plaats geeft recht op de voorrondes van de Champions League. Van Basten vatte het puntenver lies, zijn schermutselingen met de arbitrage ('Ik heb na de afgekeurde goal tegen Heracles geen scheld woorden gebruikt') en de protes tactie van de supporters samen als een 'hectische periode'. Op de vraag of hij zich wel eens afvroeg of hij nog zin had in zijn baan, ant woordde hij: „Dat schiet wel eens door je hoofd, ja." Het peloton heeft zich voor het nieuwe wielerseizoen nog maar net op gang getrokken, of het eer ste ophefmakende nieuws is er al. De Bel gische wielrenner Frederiek Nolfis tij dens de Ronde van Qatar in zijn slaap overleden. Volgens een eerste analyse is de 21-jarige West-Vlaming het slachtoffer geworden van een zeldzame hartafwijking die bij medische tests niet of nauwelijks ontdekt kan worden. Nolf werd vier keer per jaar door de universiteit van Leuven binnen stebuiten gekeerd en kreeg keer op keer het stempel 'topfit' opgedrukt. Hoewel de wielersport de schijn tegen heeft, krijgt die nu het voordeel van de twijfel. Nolfis geen dopingslachtoffer. Er zijn vaker duursporters op soortgelijke wijze aan hun eind gekomen. Wat veel minder prominent in het nieuws kwam, was de dood van voorma lig mountainbiker Christophe Dupouey. De wereldkampioen van 1998, tweevou dig Europees en drievoudig Frans kam pioen, stierf op dezelfde dag als Frederiek Nolf Niet aan een hartstilstand; Dupouey was al jaren depressief en pleeg de zelfmoord. Terwijl het nieuws over Nolf de wereld gisteren 'veroverde', bleef het rond de dood van Dupouey behoorlijk stil. Zelfs de chauvinistische Franse kranten, die hun helden anders nooit uit het oog ver liezen, hielden het bij een eenkolommer- tje. Zou het te maken hebben met het do- pingverleden van de mountainbiker uit Tarbes? In 2006 moest hij drie maanden de cel in vanwege een oude dopingaffaire. Doping en depressiviteit zijn onlosmake lijk met elkaar verbonden. De lijst van wielrenners die het leven niet meer zien zitten, wordt langer en langer. En die van renners die zich van het leven beroven ook. Nog maar een maand geleden maak te de Italiaan Luca Gelfi, prof van 1988 tot 1998, er een eind aan. Het is wetenschappelijk vastgesteld dat je van anabolen agressief kunt worden en dat amfetaminen, als ze uitgewerkt zijn, een gevoel van leegte en neerslachtigheid kunnen veroorzaken. Toch zijn er nog steeds insiders die bewe ren dat depressiviteit vooral ontstaat in het zwarte gat waarin gestopte topspor ters vallen. Als het al waar is, is het maar een klein deel van de waarheid. Het blijft opmerke lijk dat deze mensen nog steeds serieus genomen worden. In de wielrennerij is er ondanks alle ophef alweer niets veran derd. Het seizoen is net begonnen, het grote ontkennen ook. Koen de Vries

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 37