"Opleiding is het laatste Schrijf je verhaal en kom in de krant /Hier zie je y 18 miljoen euro voor Waterdunen PZC w.bezorgers.nl Rode pinguïns hobbelen langzaam maar zeker naar Breskens En dat is twee 22 Zaterdag 7 februari 2009 PZC W Wedstrijd bibliotheek en PZC voor Vlissingse basisschoolleerlingen. door Maurits Sep VLISSINGEN - Schrijf je graag verha len? En wil je jouw verhaal ook wel eens in een echte krant zien staan? Doe dan mee aan de schrijf wedstrijd van de jeugdwebsite vlis- singen.nl/jong, de bibliotheek Vlis- singen en de Provinciale Zeeuwse Courant. Alle kinderen uit de groepen 7 en 8 van de basisscholen in de ge meente Vlissingen, dus ook in Oost-Souburg en Ritthem, mogen meedoen. Het begin van het ver haal is al gemaakt door een echte kinderboekenschrijfster: Anneriek van Heugten. Het verhaal speelt zich af in Vlis singen rond 1910, dus bijna hon derd jaar geleden. Het gaat over twee vrienden, Siem en Lamme, en het speelt zich af in het Grand Hotel op de boulevard. Anneriek van Heugten heeft daarbij gedacht aan hotel Britannia, dat op de bou levard van Vlissingen staat en hele maal vervallen is. De verhalen die vorig jaar in de PZC en op de web site van deze krant staan over ho tel Britannia, brachten haar op dit idee. Iedereen mag zelf het vervolg be denken. Het verhaal moet mini maal 500 woorden (1A4) en maxi maal 1000 woorden (2 A4) lang worden. Wie het leukste verhaal schrijft, wint een boekenpakket. Het beste verhaal wordt ook afgedrukt in de PZC en het komt op de website van de krant. Ook alle andere ver halen komen op de website van de PZC. Er zijn ook prijzen voor de verhalen die op de tweede en de derde plaats eindigen. De prijzen worden uitgereikt op woensdag middag 15 april. Maar wie bepaalt dan welk verhaal het beste is? Anneriek van Heug ten zelf zit in de jury, samen met Wendy van den Hurk, verslaggeef ster van de PZC, en een medewer ker van de bibliotheek. Alle Vlissingse basisscholen heb ben formulieren gekregen voor de schrijfwedstrijd. Het begin van het verhaal zoals Anneriek van Heug ten dat heeft bedacht, staat ook op de website van de PZC. Daar kun je het downloaden en printen. De verhalen moeten voor 31 maart klaar zijn. Ze kunnen worden op gestuurd naar jong@vlissingen.nl of naar Bibliotheek Vlissingen, Spuistraat 6, antwoordnummer 58, 4380 VB Vlissingen. www.vlissingen.nl/jong m www.pzc.nl/walcheren door René Hoonhorst DEN HAAG - Het Rijk stelt achttien miljoen euro beschikbaar voor de realisatie van het project Waterdu nen. Op voorstel van de ministers Jacqueline Cramer (Vrom) en Ma ria van der Hoeven (Economische Zaken) besloot de ministerraad gis teren het bedrag uit de Nota Ruim tebudget te halen. De combinatie van landinwaartse kustversterking met een aanzienlij ke verbetering van de econo- misch-ruimtelijke kwaliteit van West-Zeeuws-Vlaanderen gaf de doorslag voor het kabinet. De crea tie van 250 hectare hoogwaardige zoutwaternatuur op voormalige landbouwgrond biedt niet alleen agrarisch natuurbeheer kansen, maar ook natuur en recreatie, stel- Eastman Chemical in Middelburg is uitgeroepen tot beste leerbedrijf in de categorie procestechniek. Een opsteker in deze, economisch, sombere tijd. door Tlheo Gseie Budgetten staan onder druk, ook zijn bedrijf voelt de economische te genwind, maar scholing is wel het laatste waar Rien Jon ker, manufacturing manager bij Eastman Chemical in Middelburg het mes in zal zetten. Eastman be gon enkele jaren geleden met het systematisch aanpakken van de be geleiding van stagiaires en de oplei ding van eigen mensen. Die aanpak, waarin het bedrijf honderdduizenden euro's heeft ge stoken, werpt zijn vruchten af Kroon op het werk was het predi kaat 'beste leerbedrijf 2008 in de categorie procestechniek'. Het Kenniscentrum voor proces-, milieu, laboratoriumtechniek en fotonica (PMLF) prees Eastman voor de 'goede structuur van de opleidingen, het uitgebreide elek tronisch leersysteem, grote betrok kenheid bij opleidingen en promo tie van procestechniek en goede begeleiding van medewerkers in opleiding en stagiaires'. Die lovende woorden zijn East man niet komen aanwaaien. Een paar jaar geleden besloot het be drijf om serieus werk te maken van scholing. Het initiatief voor het opleidings programma kwam van de werk vloer. Jonker: „Mensen vonden dat er geen structuur in de scho- Eastman Chemical Eastman Chemical in Middel burg produceert kunstmatige en natuurlijke harsen. Die vinden hun toepassing on der meer in kauwgom, lijm, luiers en autobanden. Het bedrijf is gevestigd op Ar- nestein in Middelburg. Bij Eastman Chemical in Mid delburg werken zo'n 250 men sen. Eastman nam in 2001 de fa briek over van Hercules. Eastman Chemical Middelburg maakt deel uit van een Ameri kaanse multinational met we reldwijd ruim tienduizend werk nemers. De thuisbasis is Kings- port, Tennessee. len de twee ministeries. Een toeris tisch complex met vierhonderd re creatiewoningen, een hotel en een camping (de nieuwe Napoleonhoe ve) zijn bijvoorbeeld goed voor de economische ontwikkeling van de hele streek. Den Haag verwacht dat het startsein voor Waterdunen in 2013 kan worden gegeven. Met de achttien miljoen euro is twintig procent van de publieke in vesteringen gedekt, schat gedepu teerde Marten Wiersma. De helft van de benodigde 'tachtig tot ne gentig' miljoen is bedoeld voor kustversterking en komt voor reke ning van Rijkswaterstaat. Uit diver se potten voor natuurontwikke ling komt ook een aanzienlijk be drag. De provincie moet zo'n vier miljoen investeren. of bel 0800 -022 27 10 weGeNeR NieuwsMedia ling zat. Er was weinig duidelijk heid. En dat klopte ook wel. We hebben toen besloten de zaak pro fessioneel aan te pakken. Twee mensen, de trainingscoördinato ren Ron Verhage en Anita Em- mens, houden zich sinds 2006 full time bezig met het opleidingspro gramma." Voor de begeleiding van stagiaires op de werkvloer werden mento ren gezocht. Elke ploeg, Eastman telt er tien, kreeg minimaal een mentor. Dat moest een dedicated, een toegewijde mentor zijn. Ie mand met hart voor de zaak. „Je moet het echt leuk vinden om die jongens te begeleiden. Dan werkt het", is de ervaring van Hans Dehing, die met Hein Bol- leurs in zijn ploeg stagiaires onder zijn hoede neemt. Eastman krijgt jaarlijks zo'n vijftien stagiaires op mbo- en hbo-niveau binnen. East man Middelburg is een relatief klein bedrijf binnen de procesin dustrie. En dat heeft voor sta giaires zo zijn voordelen. „Alle as pecten van het werk zijn hier op de site binnen handbereik." Om stagiaires, maar ook eigen mensen te scholen, heeft het be drijf opdracht gegeven een elektro nisch kennissysteem te ontwikke len. In dat systeem worden alle processen in het bedrijf tot in de tail beschreven. Die informatie is dan op de computer beschikbaar voor de leerlingen. „Het is een forse investering, maar het is het zeker de moeite waard", zegt Jonker. En dat geldt voor het hele opleidingsprogramma. „We willen hier zeker mee doorgaan. Het verdient zich uiteindelijk te rug. Budgetten staan in deze eco nomisch lastige tijden onder druk, maar het onderwijsprogramma is wel het laatste wat we op 'hold' zetten. Leerbedrijven Nederland telt 190.000 erken de leerbedrijven. Een leerbedrijf is een bedrijf waar een (v)mbo-leerling te recht kan voor het praktijk deel van zijn opleiding. Een bedrijf moet erkend zijn door één van de zeventien ken niscentra beroepsonderwijs bedrijfsleven voordat het leer bedrijf kan zijn. Er zijn kenniscentra voor uit eenlopende branches in het bedrijfsleven. Veel kenniscentra kiezen elkJ jaar 'het beste leerbedrijf. De gegevens van a|le leerbedrij ven in Nederland staan op www.stagemarkt.nl. door Theo Giele Ze zijn nog maar net bij East man Chemical aan de slag, maar Ezra Geluk (17) en Mark Dekker (20) hebben het er naar hun zin. Beiden volgen ze de opleiding pro cestechniek aan het ROC Zeeland in Vlissingen. Ze zitten in het eer ste leerjaar. De twee krijgen van hun bedrijfs- mentoren Peter Ingelse en Hans BRESKENS - Voor Arno Boomert, voorzitter van de Bedrijfsbelangen vereniging Breskens, staat vast dat ze komen. De veertien rode pin guïns op het einde van de looplijn in Breskens. Ze zijn inmiddels besteld en kun stenaar William Sweetlove van de Cracking Art Group is ze aan het maken. De pinguïns zijn onderdeel van een twaalf meter hoog kunstwerk dat onder meer moet aanzetten tot nadenken over de klimaatver andering. Het kunstwerk is gezien de hoogte straks zelfs tot in Vlissin gen te zien. Daarnaast zal Breskens zich met het kunstwerk nog beter weten te onderscheiden. Als het aan Boomert ligt, is de ont hulling van het kunstwerk rond Pasen. Deze datum lijkt twijfelachtig. Er is weliswaar een bouwvergunning aangevraagd, maar wellicht is een wijziging van het bestemmings plan nodig. Dat kan maanden tot een jaar duren. DISHOEK - Donderdagavond raakte een kraan bij Westduin muurvast in de drassige grond. Gisrtermorgen zette de aannemer, bezig met het verbreden van de duinen bij Westduin, een tweede kraan in om de eerste los te trek ken. Ook die raakte muurvast zodat de aannemer een derde moet laten aanrukken om de andere kranen te bevrijden. foto Peter Buteijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 24