'ja, ik ben klaar voor Hamlet' 47 media Ali gifted (45) speelt Osman Asian, één van de hoofdrollen in Vara's psychologische thrillerserie Vuurzee, waarvan vorige week de tweede reeks begon. „Er komt een keer een hoofdrol die geheel losstaat van mijn Turks zijn." door Maurits Schmidt Sandokari PZC Zaterdag 7 februari 2009 De cast van Vuurzee. foto Vara Achternaam: Qfteci. Ali Qifteci: „Heel goed. Je zegt Tsjiéftèdzjie, accent op de eerste lettergreep. Het betekent dubbel loops jachtgeweer. We waren boe ren en jagers. Deze werd het toen Atatürk in 1923 achternamen voor schreef. De uitspraak varieert van Giftékie, Siftesie, Saftékie, zelfs Sir- takie." Maak er gewoon Ali Dubbelloops van. „Als artiestennaam. 'Ali D.', wie weet." Wat bent u het meest: muzikant, zanger, toneelspeler, filmacteur? „De laatste tijd vooral toneel- en filmacteur. Met flinke muzikale -passie. Het artistieke heb ik niet van huis uit, hoewel ik hoorde dat mijn opa een prachtige stem had. Op de katoenplantage hoorden ze hem op een afstand van 3 kilome ter. Maar als hij dat merkte, hield hij op." Waar komt uw talent dan vandaan? „Ik verklaar het vanuit de heim wee, nadat ik op m'n 8e naar Ne derland was gekomen. Ik voelde me buitenstaander, ook al ging ik in Roermond naar de katholieke school. Ik werd uitgescholden. En het bleef zo. Ook op straat: 'Vieze Turk, ga naar je eigen land terug'." Het land van Wilders. „Zijn latere aanhang ken ik veel te goed. Ben ik mee opgegroeid. Hij verwoordt dat nu." Het is heftiger geworden. „Mijn familie in Limburg voelt zich nog steeds niet veilig, niet wel kom, ondanks hun Limburgse ac cent. Het probleem is in die veer tig jaar landelijk geworden. Waar door je het beestje niet meer kunt benoemen: daar komt het van daan. Die tendens maakt het zorg wekkend. Ik denk: kom op, jon gens, ik was één van de eerste gast arbeiderskinderen, heb alle oplei dingen hier gedaan, de Nederland se cultuur geaccepteerd, sterker: geïncorporeerd, verinnerlijkt." U hebt zich altijd wel verzet tegen het moeten spelen van Turkenrollen. „In het begin vooral. Later dacht ik: van hieruit kan ik de dialoog aangaan met de Nederlandse colle ga's. Die rollen werden van buiten af geschreven. Dan krijg je alleen clichés: snor d'r op, Turks accent, dat is dan grappig. Maar het is pas sé. Het kan niet meer. De derde ge neratie is er, de vierde bijna. Het voegt niets toe, verrijkt niet, wat wél moet. Je hoeft niet meer te be nadrukken dat ik van buitenlandse afkomst ben. Mijn voertaal is Ne derlands, mijn huwelijk is, thuis én in Vuurzee, gemengd." Evengoed bent u Osman Asian in 'Vuurzee'. „Toch is het dezelfde rol als wan neer ik Kees Huppeldepup had ge heten. Ik kan me de Turkse naam wel voorstellen, voor de herken ning, met mijn kleur. Maar inhou delijk ben ik alleen de vader. Ik heb de scenarioschrijver ook ge zegd: schrijf op de vader, niet op de Turk." Geen Turk. Ook niet als u uit eerwraak uw tegenspeler met een honkbalknuppel te lijf gaat? „Dat gebeurt alleen in een nacht merrie van Osman! En eerwraak is het zeker niet. Dat zou het een an dere rol'gemaakt hebben. Het be grip zegt me zelfs niets. Osman schakelt wel de Turkse maffia in om zijn dochter terug te vinden. Daar borduurt de tweede serie op voort. Maar daar mag ik nog niets over vertellen." Wat is uw artistieke toekomst? „Er komt een keer een hoofdrol die geheel losstaat van mijn Turks zijn, zeker weten. Dat gaat ook om zelfvertrouwen. Ik moet, na 26 jaar ervaring, een keer kunnen zeggen: ja, ik ben klaar voor Hamlet. Daar voor moet een acteur met taal mu ziek kunnen maken. Ik heb, ook so lo, veel muziektheater gedaan. Ik wilde gedichten zingen van een Nederlandse dichter. Dat werd Eiland van Willem van Toorn. Daarna wilde ik nog vijf Neder landse dichters. Campert, Kop land, Voskuil als schrijvers erbij. Ik kreeg geen subsidie. Ik had alleen geld gekregen als ik Turkse dich ters had genomen. Echt absurd." Dus u gaat wraak nemen. „Zeker! De kern van de taal is het gedicht. De gedachtewereld erach ter, de verbeelding, de fantasie: ziel van de taal. Daar heb ik Neder lands van geleerd. Als je wilt spe len, moet je de taal absoluut goed in je donder hebben. Zo wil ik ook de weg wijzen. Ik keer me tegen het allochtone slachtofferschap van 'we krijgen geen kans'. Als je met de taal kunt spelen, is het flau wekul te zeggen dat je geen rollen krijgt omdat je Turk bent." En hoe neemt u wraak? „Eerst nog een monoloog spelen over identiteit. Dan door straks toch het idee door te zetten met de Nederlandse dichters. Mis schien in één voorstelling, met de mooiste gedichten, een prachtig verbindingsverhaal, en een zeven koppig orkest achter me. Uit m'n ziel zingen!" Vuurzee, Nederland 1, 21.20 uur Reageren? redactie.media@wegener.nl In Heimwee TV worden elke week tv-series uit het verleden belicht die de geur van nostalgie ademen. foto GPD Tot ver in mijn kindertijd dacht ik dat baardmans Sandokan een Duitser was. Ik keek er als 8-jari- ge altijd naar op de Duit se tv: Sandokan, Der Tiger von Ma laysia. Wat hij precies deed, weet ik niet meer. Iets met tijgers in elk geval. Hij dook een keer onder een tijger door en sneed tijdens die sprong en passant de buik van het arme dier open. Ja, je moest geen ruzie met Sandokan krijgen. En het was eigen schuld, dikke bult voor de tijger. Want hij viel Marian ne aan! De prachtige dochter van Sandokans Britse aartsvijand, wiens naam mij ontschoten is. Ui teraard werd Marianne na de hel dendaad van Sandokan verliefd op de gevreesde piraat. Dan heb je de poppen aan het dansen. Twee cul turen op één kussen, daar slaapt de duivel tussen. En een duivel was Sandokan. De man ging tame lijk wreed te werk. Niet alleen tij gers, maar ook arme Britten wer den aan het zwaard geregen. In 2009 zou Sandokan daar niet meer mee weg komen. Geweldda dig exotisch uiterlijk woeste baard Bin Laden. Sandokan zou nu al na aflevering één naar Guantanamo Bay zijn verbannen. De aflevering waarin Marianne sterft in de armen van Sandokan, was destijds net zo'n hype als het neerschieten van JR in Dallas. Hui lende meiden op het schoolplein. Wij jongens deden dat uiteraard niet. Wij speelden de scène na waarin een van Sandokans rebel len met getrokken zwaard op die Britse gouverneur afstormde en doorzeefd werd met Britse kogels. En ik heb nog jarenlang op de fiets naar school hardop dat magische muziekje Zendoken, Zendoken, tudu- dutudutudutudutu gezongen. Een paar jaar geleden maakte ik de onvergeeflijke fout de serie op dvd te kopen. De magie is volledig weg. Slecht beeld, slecht geluid, slecht nagesynchroniseerd en special ef fects om van te huilen.. En wat ver liepen die avonturen traag. Maar eerlijk is eerlijk, het blijft een stoere vent met zeer indringende ogen. Dat was vooral waar mijn zus en duizenden andere zussen voor vielen. Deze Sandokan, de In diase acteur Kabir Bedi, zagen we later terug als bad guy in de Bond-film Octopussy en ook nog even in The Bold and The Beautiful. Dat laatste had hij wat mij betreft niet hoeven doen. Mijn zus vond het uiteraard schitterend. Wat zong ik destijds ook alweer om haar te pesten? O ja: Sandokan, San dokan, Sandokan heeft een broekie an! Ivar Hoekstra Ali gifted: „Mijn familie voelt zich nog steeds niet veilig." foto Peter Elenbaas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 159