ijTtli Wat zou jij doen met twaalf miljoen? Frans Bauer is de nieuwe Ralph Inbar I ffl kijken St luisteren kijktip Drama ontbrak jarenlang in het pakket van SBS6. Met De Hoofdprijs, over gewone mensen die in de wereld van extreme rijkdom belanden, heeft de volkszender een serie die 'helemaal zes' is, merkte Bernice Breure. zondag, 20.20 uur Grote foto: Jack Wouterse en Lienke Ie Roux. Kleine foto: Frans van Deursen, Sander van Amsterdam, Annick Boer en Roos Netjes foto's GPD/SBS Filmregisseur Johan Nijenhuis is de eerste om het toe te geven: kij ken naar rijke mensen is een klassiek televisiegen- re. Denk maar aan kla- tergoudseries als Dynasty en Dal las uit de jaren zeventig en tachtig of de hedendaagse polderhit Gooi- sche Vrouwen. Maar een dramaserie voor SBS moest meer om het lijf hebben. 'Tomeloze rijkdom, is dat nu wel iets voor de zender van de gewone Nederlanders', vroeg Nijenhuis zich af. „We leven in een land waarin een vermogend ie mand vooral geprezen wordt als hij zo normaal is gebleven. Zo kwam ik op mijn basisidee: een lo terijwinnaar die zijn verworven fortuin geheim wil houden voor de buitenwereld." De man achter succesvolle series als Zoop en Voetbalvrouwen kon zijn vijf andere voorstellen direct opzij leggen. Programmaleider Ti- na Nijkamp van SBS vond dit idee 'helemaal zes'. „Iedereen heeft toch wel eens gefantaseerd wat te doen met een miljoenenlot? Ik wel in ieder geval", aldus de huidige Omroepvrouw van het Jaar. „En ik denk veel van onze kijkers ook." In De Hoofdprijs, te zien vanaf 13 maart, raken de levens van drie families met elkaar verstrengeld door het vergaren en verliezen van een fortuin. Twee gezinnen, die ie der het duizelingwekkende bedrag van twaalf miljoen euro in de lote rij opstrijken, gaan op volstrekt ver schillende wijze om met hun plot selinge rijkdom. Een derde familie met 'oud geld' ziet als gevolg van fi nanciële tegenslagen al even plots haar kapitaal verschrompelen. Jaap Leenders (Frans van Deursen) is de echte Hollandse zenuwpees van de serie die eigenlijk geen se conde kan genieten van zijn prijs. „Door zijn verkrampte houding roept hij het ongeluk over zichzelf af", analyseert Van Deursen. De hovenier wil koste wat het kost het nieuws geheim houden voor zijn omgeving. Daarmee plaatst hij zijn aanstaande vrouw Cindy (An nick Boer) in een lastige positie. Zij krijgt van haar zus Melissa Moes (Lieke Antonissen), die met manlief Stef (Stephan Evenblij) een even grote prijs heeft gewon nen, zomaar een nieuwe auto ca deau als vervanging van haar af tandse barrel. Beetje lullige situatie als je de gift weigert en je zus harte lijk hoort zeggen: „Ach, als jij twaalf miljoen wint, zou je dat toch ook voor mij doen?" Beertender-fan Stef koopt een kast van een huis en roemt het 'lami naat', een parketvloer uit Bali. Zijn toekomstige buurvrouw Heieen Be- stevaer krijgt nagenoeg een hartver- zakking als ze de nieuwe bewoners ontwaart: God verhoede tuinka bouters met hengels in het naburi ge gazon! Ondertussen heeft haar echtgenoot Florian (Jack Wouter- se) grotere kopzorgen wanneer hij werkloos raakt als 'zijn' bank wordt overgenomen door Belgen. Hij doet elke morgen of hij gaat werken en verschuilt zich vervol gens in het tuinhuisje. Kredietcrisis of niet, geld blijft een intrigerend onderwerp. De afgelo pen maanden ging menig acteur bij zichzelf te rade: wat zou ik doen? Hoe belangrijk is geld voor me? Welk effect zou zo'n astrono misch bedrag op me hebben? „Jaap wordt in de serie begeleid door iemand van de loterij die hij bestookt met allerlei vragen. Bij de Staatsloterij werken ook echt zulke mensen. Sommige bedragen zijn domweg niet te behappen. Wat dat betreft zouden ze beter 25 keer een miljoen kunnen weggeven in plaats van zo'n enorme jackpot van 25 miljoen", prakkiseert de ac teur die bekend werd als de altijd op geld beluste Frits uit de kome die In De Vlaamsche Pot. Wint hij liever één miljoen dan twaalf zoals zijn alter ego? „Ik heb geen voor keur, haha." Liëneke le Roux stond te kijken van het gemak waarmee ze zich door de enorme villa in Bilthoven, de woning van de familie Beste- vaer, bewoog. „Normaal raak ik PZC zaterdag 7 februari 2009 snel geïntimideerd door geld. Als ik bij vrienden met veel geld kom, sla ik dicht als het over spullen gaat. Ik kan niks met discussies over kroonluchters van 12.000 eu ro", zegt de actrice die op de set ex clusieve sieraden van ontwerper Hans Appenzeller droeg. Eén van de vele prettige bijkomstigheden aan haar rol, erkent ze lachend. Maar juist de ondergang van het ge zin Bestevaer maakte de rol in De Hoofdprijs voor haar zo aantrek kelijk. „Ik was erg blij dat juist mijn familie aan lager wal raakt. Verlies is wat spel betreft vele ma len 'interessanter." Ook de winnaars maken ontwikke lingen door, vertelt Stephan Even- blij, vooral bekend als de criminele broer van Solange uit de serie Voet balvrouwen. „Stef ontdekt gaande weg dat hij niet blij wordt van zes auto's voor de deur van een grote villa. Wanneer zijn vrouw steeds meer uit haar bol gaat, vraagt hij zich af of hij er wel goed aan deed zijn geld zo te laten rollen." Wat zou de acteur zelf doen? „Ik zou de bloemetjes flink buiten zet ten zonder het nieuws van de da ken te schreeuwen. Ik heb een half jaar de tijd gehad om te bedenken of ik tegen zo'n gebeurtenis be stand zou zijn." Zijn eindoordeel: „Ja, ik denk dat ik het mij wel zou lukken mezelf te blijven." Vandaar dat hij sinds de opnamen van De Hoofdprijs meedoet aan de loterij, geeft hij toe. „Het is een spannen de sluimerzone, komt dat fortuin mijn kant op of niet?" Melody Klaver was onlangs in de bioscoop nog te zien als verpleeg ster Erica in Oorlogswinter, en speelt in De Hoofdprijs Pauline Bestevaer, een Paris Hilton-achtig typetje dat gewend is altijd haar zin te krijgen op en buiten het landgoed waar ze opgroeit. „Tij dens mijn pauzes ging ik een om metje maken en fantaseerde wat ik zou doen met zo'n tuin: daar de tennisbaan, daar het zwembad." De 18-jarige actrice heeft zelf'niet zoveel' met loterijen, zegt ze. „Ik win liever geld met pokeren. Ik kan het nog niet zo goed hoor, maar daar komt tenminste wel meer bij kijken dan puur geluk." Om te besluiten: „Ach, zoveel geld, ik zou het niet eens willen. Uit de serie blijkt ook dat of je nu wilt of niet, je er een ander persoon van wordt. Het is letterlijk een drama om miljoenen te winnen." !s De Hoofdprijs, vanaf zaterdag 13 maart, 21.30 uurSBSö. IWI Reageren? redactie.media@wegener.nl '¥M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 157