Hoe schoon is mijn grond? Hoe krijg ik mijn nieuwe, kunststof tuinmeubelen straks weer schoon? Ik heb last van motten in mijn kledingkast. Hoe kom ik van die beestjes af? (deel II) wonen@wegener.nl wonen Tv g| 024-3650509 PZC l«"i Zaterdag 7 februari 2009 Grote foto: Vervuilde grond, zoals hier in Amsterdam, kan funest zijn voor huizenkopers of -bouwers. Kleine foto: Onderzoekers brengen de bodemverontreiniging in Lekkerkerk (1980) in kaart. foto's GPD Bij het horen van 'Lekkerkerk' denken veel huizenbezitters meteen aan bodemverontreiniging. Een schoongrondverklaring verschaft kopers of bouwers zekerheid over eventuele vervuiling. Uitleg in zeven vragen. Het is inmiddels der tig jaar geleden, maar de beelden van ontruimde nieuwbouw woningen en afge graven tuinen staan veel mensen nog op het net vlies gebrand. Begin jaren tachtig was het op di verse nieuwe woonlocaties in ons land mis, zoals in Lekkerkerk, de Hengelose wijk Old Ruitenborgh, de Amersfoortse wijk Schothorst, Dordrecht, en in de Volgermeerpol der bij Amsterdam. Snel daarna werd bij grotere nieuwbouwprojec ten standaard het bodemonder zoek ingevoerd, om in de toekomst dit soort ellende te voorkomen. Hoewel niet verplicht, zijn bodem onderzoek en een zogeheten schoongrondverklaring ook voor particulieren die zelf bouwen of een bestaand huis kopen, van be lang. Al is het alleen maar omdat het aantal vervuilde locaties in Ne derland nog steeds op zo'n 60.000 wordt geschat. Zeker in een tijd dat veel gemeenten minder nieuw bouw plegen op schaarse omrin gende landbouwgronden, maar 'opengevallen' gaten in de binnen stad vullen, is bodemonderzoek wenselijk. Immers, in binnenste- den waar oude fabrieken plaatsma ken voor kleinschalige woonwij ken, is de kans op vervuiling aan zienlijk, zeker als daar ooit garage bedrijven, ververijen of wasserijen waren gevestigd. Is een schoongrondverklaring verplicht? Nee. Maar bij de aanvraag van een bouwvergunning wordt het vaak wel verlangd. Ook moet de verko per van grond de koper zo volledig mogelijk informeren over de bo demgesteldheid, en dat kan mid dels een bodemonderzoek. Heeft een schoongrondverklaring enige status? Jazeker, de aanwezigheid van een schoongrondverklaring wordt door de notaris vermeld in het officiële eigendomsbewijs van de woning. Daarbij staat wanneer en door wie bodemonderzoek is verricht. Ik wil een oud huis kopen, dan is bodemonderzoek toch onzin? Dat ligt er aan. Was er ooit op of naast die plek een bedrijf gevestigd dat de grond vervuild heeft, bij voorbeeld een benzinestation? Of is voor het aanleggen van bestra ting asbest of vervuild puin ge bruikt? Een onderzoek kan uitsluit sel geven. Hoe kom ik aan een schoongrondver klaring? Aannemers of gemeentelijke mi lieudiensten kunnen dit voor u re gelen. Gaat het om een perceel grond dat u overweegt te kopen, dan moet de eigenaar instemmen met onderzoek. Weigert deze, dan kunt u daar niets tegen onderne men. Een standaard bodemonder zoek kost gemiddeld ruim 200 eu ro. Het maakt niet uit of de kavel 200 of 2.000 vierkante meter groot is, want er wordt een bodemmon ster genomen. De uitslag komt na zo'n zes weken. Wat wordt precies onderzocht? De grond wordt getest op de aan wezigheid van een hele waslijst schadelijke metalen en chemica liën, waaronder koper, lood, zink, cadmium, kwik, hexachloorben- zeen en benzopyreen. Die protocol len zijn opgesteld door gemeenten en provincies en vervat in de NEN (Nederlandse Norm) 5740-richtlij- nen. Ook wordt vaak gekeken naar asbest of bestrijdingsmiddelen. Is een schoongrondverklaring hetzelfde als het bouwstoffenbesluit? Nee. Sedert 1 juli 2008 zijn er nieu we richtlijnen van het ministerie van VROM inzake het bouwstof fenbesluit (Bsb). Het gaat daarbij met name om het aan- en afvoe ren van grond, in de praktijk voor al een aangelegenheid van bedrij ven. In sommige gevallen kunnen ook particulieren die een huis bou wen of zelfs maar de tuin ophogen ermee te maken krijgen. En wat als de bodem vervuild blijkt? Afhankelijk van de mate van ver ontreiniging is bodemsanering een optie. Of de verkoper, de koper of beide belanghebbenden dit gaan betalen, is een kwestie van overleg. Er bestaat geen subsidie voor het la ten uitvoeren van bodemsanering. Wel kunnen ondernemers een be roep doen op een bedrijvenrege- ling of kredietverlening. Al kan ver vuilde grond meestal goed gesa neerd worden, toch besluit een aan nemer of particulier dikwijls niet te bouwen op vervuilde grond. Sa nering is kostbaar en drijft de prijs van de te bouwen woning (ver) op. www.vrom.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl door.Jan van Mullem redactie.wonen@wegener.nl pgj 024-3650509 Lezer A. Mathijsse is er vroeg bij. De winter is nog in het land, maar hij is in gedachten al bij het voorjaar en de zomer. Meer specifiek: bij zijn vo rig jaar gekochte, kunststof tuinmeu belen. 'Ik had er een beschermhoes om moeten doen. Nu is het niet meer de moeite. Hoe krijg ik mijn tuinset straks weer toonbaar?' Een tuinset van kunststof mag in principe het hele jaar buiten blijven staan. De kwaliteit van het kunst stof is vooral bepalend voor de ma te van weersbestendigheid en vuil- bestendigheid, zo lees ik op websi tes van diverse groenwarenhuizen. 'Goedkope materialen verweren sneller dan duurdere. Berg goedko pere daarom altijd op of dek ze af.' Wat het schoonmaken betreft: 'Geen hogedrukspuit of schuurmid delen gebruiken, maar poetsen met een sopje van warm water en vloei bare zeep. Of warm water met daar in een handje soda. De meubelen wel goed naspoelen met water.' Ons thema van vorige week, de be strijding van kledingmotten, is door veel lezers aangegrepen om hun eigen 'taktiek' door te geven. Blijk baar wordt op grote schaal strijd geleverd tegen dit wolvretertje. Een praktische tip deed mevrouw Van Cleef ons aan de hand. Zij advi seert 'mottenvelletjes', te koop bij drogisterijen (3,95 euro). 'Als ik zo'n vel aan de binnenkant van de kast plak, is de mot een halfjaar weg.' Volgens H. Nadorp moeten we aan de mottenballen. En dat vieze lucht je dan? De oplossing daarvoor is te zien in Duitsland, weet Nadorp. 'In het historisch museum in Wanfried staat een kast waarin dames vroe ger hun kleding bewaarden, vooral wollen rokken. Destijds werden on der aan die rokken lussen gemaakt, waarin sigaartjes werden gestoken. Wilden de vrouwen hun rok op zon dag in de kerk dragen, dan werden de sigaartjes eruit gehaald. De mot- tenballenlucht was verdwenen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 147