21 reizen Obama's geboortedorp wacht op toeristen :o: Kogelo ligt op 450 km, oftewel minimaal zes uur rijden van hoofdstad Nairobi. rcf De hele wereld weet dat het geboortedorp van Barack Obama in Kenia ligt. Lokale reisbureaus proberen daarvan te profiteren. llona Eveleens maakte een lange reis naar Kogelo. y^gggj reizen@wegener.nl 024-3650360 PZC Zaterdag 7 februari 2009 'ij combineren de tocht naar het geboorte dorp van Oba- ma met een bezoek aan het wereldberoemde Maasai Mara wildpark dat er niet al te ver vandaan ligt", vertelt Zai- nab Yahya, directeur van Travel Creations in de Keniaanse hoofd stad Nairobi. Haar reisbureau re kent niet alleen op interesse bij Amerikaanse toeristen maar hoopt ook op bezoekers uit de hele wereld. In het West-Keni aanse dorpje Kogelo, genes teld in de heu vels die eindi gen aan de oever van het Victoriameer, was het leven tot een paar maanden gele den nog ouder wets en kalm als in andere Keniaan se dorpen. Er was geen elektriciteit en geen stromend water. Maar dat veranderde ogenblikkelijk nadat Ba- rack Obama de presidentsver kiezingen won. Het hobbelige smalle zandpad dat Kogelo ver bond met een doorgangsweg werd verbreed en geëgaliseerd. Toch smeedt de fietsenmaker, in de schaduw van een boom, nog al tijd onderdelen in een heet vuur, aangewakkerd door een blaasbalg. Koeien stampen, geiten huppelen en kippen rennen naar believen door de dorpsstraat. Onlangs werd de eerste koelkast geïnstalleerd en bestaat er een kans op een koele Foto's met de klok mee: Een nomade van de Maasai uit de Maasai Mara in Kenia. Als bewijs dat hij een leeuw heeft gedood, draagt hij een deel van het dier op zijn hoofd, (foto ANP) De school in Kogelo heet nog steeds de Se nator Obama School, (foto llona Eveleens). De fietsenmaker smeedt nog altijd onder delen in een heet vuur. (foto llona Eve leens). Een erfenis van de aandacht voor de Ameri kaanse presidentsverkiezingen, (foto AP). KENIA frisdrank bij een kiosk waar ook koekjes, sigaretten en kauwgum te krijgen zijn. Hotels zijn er niet, hoewel menige buitenlander aast op een stuk grond in Kogelo waar van de prijzen recentelijk zijn ver dubbeld. De Keniaanse regering wil een Obama-museum bouwen. Daarin moeten bezoekers de geschiedenis van Obama's familie kunnen Ieren en een beeld krijgen van de tradi ties van het Luo-volk waartoe zijn vader behoorde. In Kogelo wemelt het van de Obama's. Baracks 86-ja- rige stiefgrootmoeder leeft er, even als een stiefmoeder, een oom, een halfzus en talloze neven en nich ten. Obama's halfbroer George die onlangs werd aangehouden vanwe ge vermeende drugshandel, woont overigens niet in Kogelo, maar in Nairobi. Het eenvoudige graf van vader Oba ma ligt naast het huis van de groot moeder. Voorheen was de beschei den woning omgeven door bosjes, nu is het afgescheiden van de bui tenwereld door een hoog hekwerk en patrouillerende politie. De Sena tor Obama-school ernaast die wacht op een officiële naamsveran dering in President Obama-school geniet de belangstelling van dono ren. Kogelo wordt beschouwd als een goudmijn voor toerisme. Gids Jo seph Ouko vreest dat de lokale be volking er te weinig vruchten van gaat plukken. „Bezoekers nemen nu lunchpakketten mee omdat er nog geen restaurant is. Er is zelfs geen souvenirwinkeltje." Ideeën voor hotels komen alleen van bui tenlanders. Het toeristengeld komt niet ten goede aan de overwegend straatarme bevolking. Wel heeft het dorp het voor elkaar gekregen dat West-Kenia in het toe ristencircuit is opgenomen. Dat was veertig jaar geleden al de be doeling, maar werd niet uitgevoerd omdat de toenmalige president Jo- mo Kenyatta grote ruzie had met de politieke leider van de Luo's, Oginga Odinga - de vader van de huidige Keniaanse premier. Er zijn in de omgeving tal van inte ressante bestemmingen zoals het Victoriameer en de berg Elgon met de grotten die worden bezocht door olifanten. In Kakamega ligt het enige stukje overgebleven re genwoud in Oost-Affika. Reisbureau directeur Zainab Yahya is hoopvol: „Kogelo is een beetje als de feniks die de regio dan wel niet uit de as laat verrijzen maar wel uit de armoede. Laten we maar hopen dat het een vogel vlucht gaat nemen." Indische oceaan www.travelcreations.biz www.mahalo.com/Kogelo www.magicalkenya.com http://kenia.startpagina.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 129