Venetië gelooft in sprookjes reizeriis Stomme gringo's Golden Tulip Stijlvol en ingetogen is het carnaval van Venetië. Twaalf dagen in februari verandert de stad in een gemaskerd sprookjesdecor. Willemijn Bos bezocht de bruisende feesten in de mooiste balzalen van eeuwenoude paleizen. In mijn gedachten verzamelen alligators zich onder mijn hangmat Exclusieve lezersaanbieding: Voordelig uit naar Drenthe! PZC Zaterdag 7 februari 2009 reizen@wegener.ni |S| 024-3650360 De gondel liggen klaar om de gasten naar een van de vele bals te brengen. Het is maar goed dat we zo dicht opeengepakt staan. Dat maakt dat de klamme kou, die op-* stijgt uit de lagune waaraan Venetië ligt, minder vat op ons heeft. Hier, op het San Mar- coplein, zal een engel afdalen uit de Campanile, de'klokkentoren van 92 meter hoog. Vrijwel ieder een op het plein draagt een mas ker. De maskers zijn eigenlijk de hoofd rolspelers van het Venetiaanse car naval. Het zijn vooral de figuren uit de populaire Commedia dell'ar- te die je ziet, zoals Arlecchino, Pan- talone, Pulcinella en Colombina. Sommige maskers kosten honder den euro's, maar ook die van een paar tientjes zijn prachtig. Kies maar: met veren, bont, kant, voi les, van zijde, leer of papier-maché, met bladgoud, glitters. En allemaal zijn ze met de hand gemaakt. Dan kruipt een witte figuur de klokkentoren uit. De 'engel' haakt zich vast aan de kabel, die vanuit de toren naar een podium op het San Marco is gespannen. Lang zaam en gracieus glijdt zij door het Venetiaanse luchtruim. Om het bo venaardse wezen te verwelkomen, schiet het publiek champagne en confetti omhoog. Gejuich stijgt op en vermengt zich met Handels Halleluja, dat in volle triomf over de mensenmassa schalt. De vlucht van de engel is een van de vaste onderdelen van het Veneti aanse carnaval. Twaalf dagen lang wordt er gefeest, zowel op straat, waar optochten in historische kos tuums en maskerades worden ge houden, als in de vergulde balza len van oude paleizen. De entree tot zo'n feest kost rustig honder den euro's. Nazaten van de dogen bijvoorbeeld, die nog steeds diver se Venetiaanse paleizen bezitten, openen hun deuren. De heerlijkste diners worden er geserveerd, on dertussen wordt er nog een opera of een ballet opgevoerd, met entr'actes van acrobaten, vuurspu- wers en koorddansers. Per gondel laten we ons naar zo'n bal varen. De mist maakt alles on wezenlijk mooi en stil. Als in een verlaten steeg of op een bruggetje plotseling weer zo'n verklede fi guur opduikt, is het alsof hij uit dampen en nevelslierten is ont staan. De swarte gondel glijdt ge ruisloos door het zwarte water. We zitten in een comfortabele, ro de pluchen stoel met een deken over ons heen en passeren de ver lichte paleizen. Een gemaskerd per soon in een voorbijglijdende gon del groet me in vlekkeloos Veneti- aans: 'Siora Mascara, la riverisso' (Mevrouw Masker, ik groet u be leefd). Hij draagt een bauta: een zwarte cape, een steek (driehoeki ge hoed) en een wit masker. Een vermomming die in vroeger eeu wen ook al door de Venetianen werd gedragen, en niet alleen met carnaval. De bauta verhult alles: de kleding, de juwelen, de status, of ie- zien, maar genoeg te horen. Wat een kabaal maakt de na tuur eigenlijk. In mijn gedachten verzamelen alligators en anaconda's zich onder de hangmat. Klaar om toe te slaan als ik onverhoeds uitstap. Het wordt snel kouder en klammer. Tot het ochtendgloren verzet ik me succesvol tegen de druk op mijn blaas. Het miezert nog steeds en ik zie erg op tegen de terugtocht met ons drijvende potlood. Maar ja, het kan niet anders. Toch? Plotseling hoor ik een motor aankomen. Het lijkt wel een busje. Klaarwakker ren ik het centrale gras veld op. Daar staat inderdaad een oude aftandse volkswagen- bus. De bestemming met koeienletters op de zijkant: Reque- na. Hoe kan dat nou? Onze kapitein praat met de chauffeur. Als hij mij aan ziet komen, ziet hij ook meteen de bui han gen. Vuile leugenaar met z'n nepboot. Maar ik ben te opge lucht om hem op zijn slechte karakter te wijzen. De rit over het onverharde junglepad is oncomfortabel, maar verbazing wekkend kort. Een uurtje later al zijn we droog en veilig te rug. Is de oplichter met zijn boot dus ook nog eens een gru welijk eind omgevaren. Ik dacht dat alleen taxi's dat deden. Wanneer ik later op de kade verhaal wil halen, weet nie mand waar onze man is gebleven. Zijn vrienden van giste ren schudden grijnzend het hoofd. En ze hebben gelijk. Stomme gringo's. Het indianendorpje waar de familie die we zoeken, zou kunnen wonen, is uitsluitend per boot bereik baar. Tegen 'gringo'-tarief wil onze gids ons er mor- ;en graag naartoe varen. De volgende ochtend om zeven lur in het Peruviaanse jungleplaatsje Requena. Sombere loofden kijken naar de lucht. Regen kan roet in ons eten .an vandaag gooien. De korjaal is namelijk niet overdekt. Sterker nog, het ding is al bijna gezonken voor er iemand in zit. Geschrokken inspecteren we het te nemen risico. Ter de monstratie van de zeewaardigheid van de uitgeholde boom stam gaan er een paar mannen in staan dansen. Kijk, hij wie belt wel een beetje, maar drijven, blijft hij ook. Eenmaal onderweg voel ik me als op een evenwichtsbalk. Wanneer het lichaamsgewicht ook maar een millimeter ver plaatst wordt, heeft dat meteen effect op de ligging van de boot. En omdat het rivierwater toch al niet meer dan vijf centimeter onder de rand staat is het zaak zo weinig moge lijk te gaan verzitten. Omslaan is geen optie, alligators en pi ranha's liggen oj>de loer. Min of meer droog, maar totaal verkrampt meren we twee en een half uur later aan. De voorstelling die ik me eerder maakte van een indianendorp komt in de verste verte niet overeen met de opdoemende realiteit. De indianen dragen gewoon westerse kleding, maar dan met scheuren. En ze wonen in westerse hutten, maar dan vervallen. Het enige originele is de taal die ze spreken. Na verloop van tijd komen we er achter dat de gezochte fa milie hier inderdaad woont. Hun hutje ligt op een half uur lopen. Tot overmaat van ramp begint het te regenen. Tegen zessen is het donker en kunnen we vaststellen dat we hier zullen moeten overnachten. De familie wil meteen het eigen huis ontruimen om ons onderdak te bieden. Het kost moeite ze hier van af te houden. Uiteindelijk komen we terecht in een hangmat onder een afdakje. Eten is er "ook. Spa ghetti met ketchup en mayonaise. Typisch indiaans, heerlijk! En dan volgt de nacht. De duisternis is als een zwarte kap over het hoofd getrokken. Niets te U verblijft 3 dagen in het gastvrije 4-sterren Golden Tulip Midden-Drenthe, centraal gelegen in het groene hart van Drenthe. Het hotel ligt net buiten het dorp Westerbork en is omgeven door schitterende natuur gebieden met uitgestrekte wandel- en fietspaden, levendige dorpen en diverse bezienswaardigheden. Golden Tulip Midden-Drenthe beschikt over 34 kamers welke zijn voorzien van bad en douche, minibar, tv, telefoon, bureau, zitje, kluis en terras/Frans balkon. Daarnaast beschikt het hotel over een knusse lounge en een sfeervol a la carte restaurant "Ruyghe Venne". Er is een grote tuin met fraai gelegen terras, afsluitbare fietsen stalling en gratis parkeergelegenheid. Fietshuur in het hotel is mogelijk voor 7,50 per dag. Tegen inlevering van deze advertentie krijgt u een korting van 48,50 p.p. en betaalt dan slechts 99,00 i.p.v. 147,50 p.p. voor onderstaand voordeelarrangement. Inhoud arrangement: ontvangst met koffie/thee en Drentse koek ansichtkaart van Drenthe 2x overnachting in luxe kamer met eigen terras/Frans balkon 2x uitgebreid ontbijtbuffet lx heerlijk 3-gangen diner entree voor het Ottenshoes in Orvelte regio plattegrond met fietsroutes wandelroute Voorwaarden: de prijs is gebaseerd op 2 personen per luxe kamer. Deze actie is geldig tot 31 oktober 2009. In juni, juli en augustus geldt een toeslag van 10,00 p.p. Voor deze aanbieding is een beperkt aantal kamers beschikbaar en maximaal 4 personen per bon. Reserveren kan telefonisch van 9.00 tot 17.00 uur via 0593-331444 of online via www.gtmiddendrenthe.nl/login (de toegangscode voor deze kortingsactie is 0702) MIDDEN-DRENTHE Reserveren: S 0593 331 444 of online via www.gtmiddendrenthe.nl/iogin (de toegangscode is 0702) Golden Tulip Midden-Drenthe I Beilerstraat 24a 9431 TA Westerbork www.gtmiddendrenthe.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 126