PZC Cito: hersengym en instinkvragen Jacht op damherten Conexxion zet stopt na intimidatie extra bussen in Protest trekt duizenden 16 zaterdag 7 februari 2009 door Clatidia Sondervan Fieke de Brouwer (11), De Ark, Hulst. Tom de Schipper (12) Bisschop Ernst, Goes. Het zit er weer op: de Cito-eind- toets voor de groepen acht van de basisscholen. Weer is een lich ting leerlingen er achter geko men dat het allemaal best te doen is. Tot grote opluchting. De vier Zeeuwse kinde ren die dinsdag in de PZC hun verwach tingen over de Cito uitspraken, zijn tevre den na drie dagen toetsen maken. „Al sinds groep vijf hoorde ik mensen praten over hoe spannend de Cito-toets is," blikt Tom de Schipper uit Kattendijke terug. „Ik was dus benieuwd." „Het ging wel goed," vindt Anouk den Hoed uit Kerkwerve. „Er waren soms vraT gen, die wist ik niet zo goed. Dan twijfel de ik tussen twee antwoorden. Dan moet je wel eens een beetje gokken." Maar veel gegok kwam er niet aan te pas, zegt Anouk. Zilan Celik uit Middelburg vond taal het moeilijkste. Maar de zenuwen die ze aan het begin van de week voelde, wa ren ach teraf bezien niet nodig, vertelt ze. „Dat had niet gehoeven. Ik ben tevreden over hoe het gegaan is. De laatste dag was het wel moeilijk. Maar de leraar had al ge zegd dat het een beetje pittig zou wor den." Over één ding zijn alle vier pupil len het roerend eens: er zaten nogal wat instinkers bij de vragen. Zilan zag ze voor al bij de rekenopgaven, Tom met name bij aardrijkskunde. „Soms snapte ik het echt niet. Maar de juf wilde alleen uitleg gen als we er echt niet uit kwamen. An ders konden we aan haar uitleg het ant woord horen," zegt hij begripvol. „De ge wone onderwerpen waren niet superlas- tig." Gewone onderwerpen? „Taal, werel doriëntatie, rekenen," somt hij op. „Er za ten overal wel gemene vraagjes tussen." Bij de instinkvragen moest je wel heel erg goed lezen en nadenken, vond Fieke de Brouwer uit Hulst. Tegen het onder deel begrijpend lezen zag zij het meeste op. „Maar het waren wel leuke verhalen waar je vragen over kreeg. Behalve dan één heel lang verhaal, over een jongen die ging verhuizen. Dat was saai." De vijf minuten pauze tussen de toetson- derdelen waren zeer welkom, stelt het viertal. Tip van Zilan: hersengymnastiek helpt echt bij het nadenken. Tussen de Anouk den Hoed (11), Samuëlschool, Kerk werve. toetsen door liet haar meester haar klas oefeningen doen. „Met je rechterhand naar je linkerknie en andersom", en met je linkerhand in de lucht en je rechterbeen omhoog. De meester zei dat onze hersens beter zouden gaan werken. Volgens mij heeft het wel geholpen." Zilan was aan het begin van de Cito-toets heel zenuw achtig maar kijkt tevreden terug. „Ik vond het best goed gaan. Ik was heel bang dat ik niet op tijd klaar zou zijn. Ik IN ZEELAND VIDEO VAN DE WEEK 'Als je de Rijksoverheid Zeeland serieus neemt, moet je deze provincie niet uithollen.' Hans Vissers, korpschef politie Zeeland, over opheffen Zeeuwse politie Kees Slager over Zeeuwse vrouwen www.pzc.nl/zeeuwsevrouwen mMl reacties: 610 Actievoerders moeten jagers met rust laten m 70% 30% MEEST CELEZEN OP WWW.PZC.NL 1. Storing treft deel Zeeland- net. 2. Geen bedankje voor groot vertoon betrokkenheid. 3. Man (19) omgekomen bij ongeluk. IN BINNEN- EN BUITENLAND De jacht op damherten in de Kop van Schouwen is voorlopig stilgelegd om dat de jagers in dat gebied zich be dreigd voelen. Zij spreken van het dichtknijpen van de keel van een ja ger, bekraste auto's, scheldpartijen en het nemen van foto's van woonhui zen van jagers. Wie achter de acties zit, is niet bekend. Drieduizend Walche- naren liepen mee in de protestmars tegen sluiting van Zieken huis Walcheren. De ziekenhuisleiding wei gerde te verschijnen voor de toegestroom de massa. 'Betere com municatie' was de eni ge toezegging. Irak-enquête toch mogelijk Paus moet in het stof bijten Kanker doodsoorzaak één Heeft Nederland nou wel of geen politieke steun aan de inval in Irak gegeven? Pre mier Jan Peter Balkende stelt een eigen on derzoek in. Maar een parlementaire enquê te is ook nog mogelijk. De afspraak tussen de coalitiepartijen om daaraan niet mee te werken is inmiddels 'onhoudbaar'. Wereldwijd is verontwaardigd gereageerd op het besluit van de paus om de excom municatie van Britse bisschop Richard Wil liamson ongedaan te maken. Benedictus XVI moest in het stof bijten. Hij sommeer de de bisschop alsnog zijn ontkenning van de Holocaust, terug te nemen. Zilan Celik (12), Leeuwenburch, Middel burg. had steeds 35 of veertig minuten en als de tijd om was zou meester het blad wegpak ken. Maar de hele klas was steeds rond de zelfde tijd klaar." Pas in maart horen de leerlingen de uitslag van de Cito-toets. Dat is lang wachten. „Bijna zes weken," beaamt Zilan. „Dat duurt best wel lang," „Maar ze moeten wel van heel veel scho len de toetsten nakijken," verontschul digt Anouk. „Van alle scholen in heel Ne derland," weet Zilan. Mensen die veel langer moeten wach ten, bussen die 's avonds niet rijden of niet aansluiten op de trein. Het re gende klachten over de nieuwe dienst regeling van Connexxiondie half de cember inging. De streekvervoerder heeft daarom besloten extra bussen in zetten op diverse lijnen. Niet aan alle klachten wordt tegemoet gekomen. Voor het eerst zijn in Nederland meer mensen aan kanker dan aan hart- en vaat ziekten overleden. Kanker is daarmee de belangrijkste doodsoorzaak geworden. Vo rig jaar stierven, tot oktober, bijna 40.000 mensen aan deze ziekte. De meest voorko mende vorm van kanker is longkanker. MAANDAG 9 FEBRUARI In Coese Goederenloods wordt een informatiebijeenkomst ge houden over de komst van een asielzoekerscentrum. DINSDAG 10 FEBRUARI De Zeeuwse voetbalclubs die nog in het bekertoernooi zit ten, spelen hun duels in de vierde ronde. WOENSDAG 11 FEBRUARI Personeel van de Oosterschel- deziekenhuizen praat met ge deputeerde George van Heukel- om over de werkgelegenheid. DONDERDAG 12 FEBRUARI In Den Haag dient het hoger beroep tegen twee begeleid sters van stichting Tragel in Hulst. Zij worden verdacht van mishandeling van een ge handicapte. VRIJDAG 13 FEBRUARI Belle Perez, de Shakira van Vlaanderen, treedtop in de Middelburgse Stadsschouw burg. ZATERDAG 14 FEBRUARI De Zeelandhallen zijn decor voor de Zeeuwse Modelbouw show en Lego Festijndag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 122