tot diep in Gokken mms E-gamer 'Ik ben jong. Als ik nu van het gokken afkom heb ik nog kans een goede toekomst op te bouwen' Tom, verslaafd aan internetgokken PZC Zaterdag 7 februari 2009 1 1 Gokken via internet is in Nederland illegaal. Volgens de Wet op de Kansspelen uit 2002 is het aanbieden van kansspelen zonder vergunning of het bevorderen daarvan niet toegestaan. De wet maakt geen onderscheid tussen kansspelen met of zonder inleg. n huis Offlinespelers nlinekansspelen 2008 ^33'" 2007 j€S9.- 2005 j<36»«' 2004 f €44.- 2003 ...7. j €42r 2002 (C35.- Profiel kansspelers 18 t/m 24 jaar 1} 25 t/rn 34 jaar v| 35t/m44jaar 45 t/ni 54 jaar 55 t/m 64 jaar 65 t/m 70 jaar E-gamers De overheid vreest dat deelnemers aan illegale kansspelen te maken krijgen met kansspelverslaving, financiële risico's, illegaliteit en criminaliteit. Politie, Belastingdienst, Openbaar Ministerie en gemeenten proberen daarom illegale kansspelen, online en offline, aan te pakken. In Nederland is legaal gokken mogelijk op verschillende manieren, zoals: - in Holland Casino, de nettowinst gaat naar de schatkist, een preventieprogramma tegen verslaving is verplicht. - door mee te doen aan loterijen met vergunning zoals de Staatsloterij of de Lotto. Voorwaarde bij deze loterijen is dat 60 procent van het binnengehaalde geld gaat naar sport, cultuur of welzijn. Lotto overweegt juridische stappen tegen het buitenlandse Unibet, dat live gokken op voetbalwedstrijden aanbiedt via internet. - gokkasten, er zijn regels over de hoogte van de inzet, de tijd tussen spelen, de locatie waar de kast staat en het percentage van de inzet dat moet worden uitgekeerd. - bingo, hier is geen vergunning voor nodig maar moet wel gemeld worden bij de gemeente. Maximale waarde van de prijzen per avond: 1.500 euro. Op het internet worden alle vormen van gokken aangeboden. Van bingo tot gokkast, van roulette tot poker of een loterij. Onderzoeksbureau Motivaction deed in opdracht van Holland Casino onderzoek naar de e-gamer, de onlinegokker. Enkele resultaten: Van de e-gamers speelt 28 procent minder dan eens per maand, 11 procent speelt eens per maand, 61 procent speelt meer dan twee keer per maand. Het populairst zijn casinospelen (zoals roulette en gokken) die worden aangeboden in het Nederlands, gevolgd door casinospelen aangeboden in het Engels, bingo en krasloten. nieuw helemaal niet in de hand kon houden." Tom zette meestal geen grote be dragen per keer in. „Ik begon bij voorbeeld met 20 euro. Als ik daar doorheen was, boekte ik nog 50 euro over, of 100 euro, of 200 eu- sio. Op mijn afschriften zag ik dan een hele rij afschrijvingen. Opge teld bleek het om mijn hele salaris te gaan." Als hij rood stond, klopte hij bij zijn ouders aan. Die wilden in het begin best helpen. Hij beloofde niet meer te pokeren. Maar dat luk te toch niet. De roes die het gok ken gaf, bleef trekken en de wens de verliezen terug te winnen, leid de Tom steeds naar een goksite. „Ik heb mijn ouders figuurlijk een klap in het gezicht gegeven door toch weer te gaan gokken. Zij kij ken nu anders naar me. Dat is een* van de problemen van gokken. Je gaat liegen. Je kwetst je omge ving." De moeilijkste momenten had hij 's avonds, in zijn eentje op zijn ka mer. „Ik kon doorgaan tot diep in de nacht. Soms had ik bijna geen geld meer en bleef spelen in de hoop van de problemen af te ko men. Als ik dan geluk had en wat geld won ging ik nog steeds door en dan verdween die winst natuur lijk weer. Dat soort momenten wa ren verschrikkelijk, ik kon er niet van slapen." De verleiding om te gokken is groot, zegt hij. „Ik kreeg mails met aanbiedingen om gratis te gokken. Ik werd zelfs gebeld uit Amerika met een aanbod. Ik heb wel eens sites op mijn computer geblok keerd, maar ik ben wel handig en wist altijd weer een nieuwe te vin den. Nu weet ik dat ik me echt nooit meer moet laten verleiden." Tom heeft: op dit moment een schuld van 4.000 euro. Hij is in be handeling bij AGOG (Anonieme Gokkers Omgeving Gokkers). Na zijn eerste aanmelding stopte hij er ook snel weer mee. „Je mocht helemaal niet meer gokken, nog geen 10 cent. Ik was eigenwijs, vond dat onzin. Maar toen ik in korte tijd weer 1.000 euro had ver gokt ben ik teruggegaan." Tom, die na een blauwe maandag als student nu een baan heeft, heeft een duidelijk doel: hij wil weer gaan studeren. „Ik ben jong. Als ik nu van het gokken afkom heb ik nog kans een goede toe komst op te bouwen. Dat wil ik. Ik heb goede hoop dat het lukt." Tom is niet zijn echte naam. De motivatie om online te gokken: gewoon leuk, gemakkelijk, spannend, uit verveling, geen tijd om naar een casino te gaan, goedkoop, impuls, de te winnen prijs was aantrekkelijk. Alle onderzochte gamers doen ook aan offlinekansspelen, zoals lotto, loterijen, of spelen in het casino. 40 procent van de ondervraagden geeft aan dat hun bezoek aan casino's met 40 procent is afgenomen. Onlinegokkers verwachten in de toekomst vaker te gaan gokken en er meer geld aan te gaan besteden. Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl Meer informatie: www.agog.nl www.gokkendebaas.nl www.minjus.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 11