ii spectrum Verkiezingen voor een PZC Zaterdag 7 februari 2009 Hoop, een opvallend ingrediënt in de Amerikaanse presidentsverkiezingen, speelt in de Israëlische parlementsverkiezingen op 10 februari geen rol. Voorop in de peilingen gaan Benjamin Netanyahu en zijn Likud-partij. Vanwaar die succesvolle campagne? „Likud is een partij zonder illusies, voor mensen zonder illusies." door Ad Bloemendaal Een Likud-campagneposter: 'Livni is te zwak als het gaat om defensie'. foto GPD volk zonder illusies Niet alleen wat je zegt is be langrijk, maar ook waar je het zegt. Zo bezien is Likud-leider Benjamin Netanyahu's keuze voor Sil- wan als stopplaats voor zijn verkiezingkaravaan perfect. Bij de ingang van het Palestijnse dorp, aan de zuidoost kant van de ommuurde Israëlische hoofd stad, graven archeologen naar de resten van het oorspronkelijke Jeruzalem. 'Ir David' (Davids stad) heet het opgravingsproject. De omstredenheid ervan - in Oost-Jeruza- lem en in de schaduw van de al Aksa-mos- kee - stimuleert Netanyahu tot een nieuwe eed van trouw aan 'de eeuwige en ondeelba re hoofdstad' van Israël. „Een regering on der Likud zal Jeruzalem verenigd houden, onder Israëlische soevereiniteit", roept hij in de gretig uitgestoken microfoons. „Drie duizend jaar geleden waren we al hier. Tweeduizend jaar hebben we ernaar ver langd terug te keren, en nu zullen we het niet alsnog opgeven. Wij zullen Jeruzalem veilig stellen voor volgende generaties. Geen enkel volk dat zichzelf respecteert, le vert zijn hoofdstad over aan zijn vijanden." In Silwan bezwijken steeds meer Arabische huiseigenaren voor de verleiding hun bezit voor veel geld te verkopen aan Joden. Neta nyahu - koosnaampje 'Bibi' - zal de laatste zijn om die ontwikkeling te keren. Staande op het dak van een kolonistenhuis wijst hij in de richting van plaatsen die onder zijn vorige premierschap zijn gebouwd. Daaron der de nederzetting Har Horna, tussen Jeru zalem en Bethlehem. „Die heb ik gebouwd, ondanks zware internationale druk", zegt hij trots. Netanyahu straalt zelfvertrouwen uit. Geen wonder, het gaat hem en zijn partij voor de wind. Weinigen in Israël" geloofden in 1999 dat hij ooit nog een nieuwe gooi naar het premierschap zou kunnen doen. Geplaagd door schandalen en gewantrouwd in zijn eigen partij, werd hij in dat jaar door de kie zers met pek en veren de poort uitgestuurd. In 2006 bij de verkiezingen voor de Knesset (het Israëlische parlement), zakte Likud on der zijn leiding van 27 naar 12 zetels, een mi serabel dieptepunt. In de aanloop naar de verkiezingen van vol gende week heeft Netanyahu weinig fou ten gemaakt, voornamelijk door zich ge dekt te houden. Ook zijn campagne ver loopt zonder veel ophef. Een uitnodiging voor een televisiedebat met Tzipi Livni en Ehud Barak, de leiders van respectievelijk Kadima en de Arbeiderspartij, heeft hij van de hand gewezen. De stop in Silwan is één van zijn weinige publieke optredens. Daar om zijn de media massaal uitgerukt. Achter de kluwen fotografen slenteren wat verloren de minder prominente Likud-kan- didaten. De bekendste onder hen is dr. Ben ny Begin, zoon van de legendarische pre mier Menachem Begin. Hij verloor in 1996 de race om het Likud-leiderschap van Neta nyahu. Hij werd minister van Wetenschap pen, maar trad in 1997 af uit protest tegen het Hebron-akkoord dat het grootste deel van die stad in Palestijnse handen stelde. Zijn verhouding met Netanyahu is nog steeds niet hartelijk, maar hij is terug in de Likud: „Om te helpen." Op de vraag waarom de Likud ineens weer in opmars is, geeft hij een simpel ant woord: de Likud is een partij zonder illusies voor mensen zonder illusies. „De meeste mensen zijn weer nuchter", zegt Begin. „Ze geloven niet langer in de illusies die regerin gen hen hebben willen verkopen. Een er van was dat het Oslo-proces (met in de hoofdrollen Yitzhak Rabin en Yasser Ara fat, red.) tot vrede zou leiden, een andere dat onze terugtrekking uit de Gazastrook een periode van rust zou inluiden. Die illu sies zijn als zeepbellen uiteengespat." De verklaring lijkt plausibel, maar dat geldt in zekere zin ook voor Kadima en de Arbei derspartij. Als het gaat om vrede met de Arabische buren, lijkt geen van de drie nog hoop te koesteren of er een duidelijk plan op na te houden. Netanyahu wil wachten tot de tijd rijp is en ondertussen de Pales- tijnen op de Westelijke Jordaanoever econo misch helpen. Ook Barak ziet weinig in een vredesproces omdat hij aan Palestijnse kant geen partner ziet. En Livni zal waarschijnlijk doorgaan met praten tot ze er bij neervalt, zonder ooit iets concreets te bereiken. 111 de campagnes staat militaire kracht centraal. Luitenant-generaal b.d. en minister van Defensie Ehud Barak presenteert zich als de krachtpatser die Israël in deze gevaarlijke tijden nodig heeft. Ook kapitein b.d. 'Bibi' Netanyahu laat weten dat hij de sterke premier is naar wie het volk uitkijkt. Gigantische Likud-af- fiches tonen Kadima-leidster Tzipi Livni met als bijschrift: 'Zwak als het gaat om de fensie'. Livni zelf zegt echter: „Ik doe voor geen en kele man en geen enkele generaal onder. Als ik met de premier en de minister van Defensie in een vergaderkamer zit, denken sommigen dat zij de besluiten nemen en ik voor de koffie zorg. Maar ik neem wél besluiten en ik zet geen koffie." „Ik heb al lang de hoop opgegeven", ver telt sociaal werker Uri Yahel (56). „Ik ben vooral geïnteresseerd in sociale zaken en onderwijs. Maar daar hoor je van onze poli tici nooit iets over. Al vijftien jaar probeer ik op de minst slechte partij te stemmen, maar ik weet nu zelfs niet welke dat is." reageren? spectrum@wegener.nl Ehud Barak van de Arbeiderspartij verdwijnt achter een verkiezingsposter van Benjamin Netanyahu van de Likud-partij. foto Sebastian Scheiner/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 117