Surfen is vrijheid spectrum 6 Een surfplank koop je zo nieuw, met een vriendin ligt dat toch anders PZC Zaterdag 7 februari 2009 door ondine van der Vleuten Als je ergens echt in gelooft, iets wat je gelukkig maakt, mag je daar best een beetje voor lijden, vindt foto Mechfeld Jansen Anton Hut. „Voor mij is dat windsurfen. Daarvoor ben ik bereid veel op te offeren. Op het materiële vlak, bijvoorbeeld, had ik het vroeger veel beter. Ik heb mijn geboortegrond verlaten om dichter bij het water te kunnen zijn. En een relatie kan voor mij niet bestaan als daarin geen ruimte is voor het surfen. De surfplank gaat voor het meisje." ziek is, in een stuk hout, in een ont werp voor een sieraad of een meubel, of in een ander mens. „Schoonheid heeft vele vormen. Strak, industrieel, klassiek, het heeft allemaal zijn eigen schoonheid. In een gezicht zie ik liever karakter en doorleefdheid dan opper vlakkige gladheid." De vroege jeugd van An ton Hut speelde zich af in het noorden van Ne derland. Hij herinnert zich verjaardagsfeestjes die geen feestjes waren, de stoelen in een cirkel en ieder vastgeplakt aan zijn eigen plekje. Gekkigheid was er niet bij. Stond er iemand op, om een kopje koffie te halen, dan bleef de stoel net jes leeg. Niemand die snel aanschoof om eens een andere gesprekspartner te hebben. En geen muziek, alleen con versatie. Hij herinnert zich discipline, strenge scholen en strenge regels: wat te doen, wat te .geloven en wat te dragen: een nette bloes en een nette broek, ook al ben je een klein, wild jongetje. Eén pad, het smalle, het enige juiste. Anton -werd daar heel eigenzinnig van. Vanaf zijn dertiende ging Anton Hut niet meer naar de kerk. Niemand die hem nog zou vertellen wat te doen, op school of waar dan ook. Niet dat hij de confrontatie aangaat: als iets hem niet bevalt, is Anton gewoon weg. „Dingen die me opgelegd worden, daar loop ik omheen. Ik ben gewend mijn eigen keuzes te maken, ik ben geen team sporter." Hij woont nu in een halfleeg hotel op de Oranjeplaat, aan de rand van het Veerse Meer. Geen betere plek voor een feest dan daar. Er zijn er een paar geweest, de afgelopen maanden, en die zullen niet snel vergeten worden. Van heinde en verre waren windsurfers met hun omgebouwde busjes naar het Veerse Meer getrokken. Aan de bar in de lounge werden drankjes geschon ken, in de lobby speelde een band, de gasten mochten na afloop allemaal crashen in een eigen hotelkamer met douche en toilet. De sfeer was ontspan nen, de mensen waren vriendelijk, de muziek was goed. „Iedereen vraagt wanneer we weer een feest geven. Maar rustig is ook lekker", zegt Anton. Zijn woonkamer biedt een pano ramisch uitzicht over het Veer se Meer. Heel veel water, maar vooral heel veel lucht. Op dagen dat an dere mensen hun jas om zich heen trekken en diep in de kraag duiken, of huiverend binnen blijven, moet Anton naar buiten. Vanaf zijn vaste plek aan de tafel, strategisch opgesteld voor de glaswand, speurt hij het water en de hemelen af Zijn er wolken? Hoe snel bewegen ze? Hij schat de windstrepen op het water in, kijkt naar zwarte plek ken in het meer, waar windvlagen op het water ketsen. Schuimkoppen zijn een zeker teken dat het tijd is om naar Domburg te gaan. Dat zal dan meestal in de herfst zijn. Denemarken heeft net als Nederland depressies nodig, en die beginnen daar zo rond september. Oktober is de tijd voor Domburg of de Maasvlakte. Bre- tagne trekt in november, Portugal is al tijd goed in de lente en de winter is de tijd om in Marokko te zitten. Het liefst gaat hij naar de Atlantische kust. Fraaie schuimkoppen op de gol ven, thermische winden, niet eens zo hard, maar genoeg om golven mooi in vorm te houden. Zo weet Anton over al de hotspots, waar de fanatiekste sur fers elkaar treffen. Guincho, in Portu gal, of Viana do Castello. Moulay en Si- dikaouki in Marokko, La Palue in Bre- tagné of Klit Möller in Denemarken. Daar zie je overal de surfbusjes staan. Verbouwde bussen van windsurfers, die erin slapen en met hun bus van de ene naar de andere surfstek trekken. Idealiter zit er ook een werkruimte in, zodat je een tijdje je geld vanuit de bus kunt verdienen. Een paar jaar leefde ook Anton zo, een surfende nomade, gejaagd door de wind. Als zelfstandig meubelmaker kan hij overal zijn kostje wel bij elkaar scharrelen. Klusje hier, klusje daar. „Zo leven veel windsurfers. Die richten hun leven zo in dat ze altijd in de buurt van het water zijn £n makkelijk kunnen reizen. Soms heb je afspraken die je na moet komen, maar dat pro beer je zo veel mogelijk te vermijden."' Hij heeft niet veel nodig. „Ik heb een relaxed leven. Mijn eisen zijn niet hóóg en ik heb niet veel verwachtin gen; dan val je al snel met je neus in de boter. En ik ben voorbereid op het erg ste, dan valt het altijd mee." Surfers zijn helemaal gefixeerd op surfen, zegt Anton. „Als die in Marokko zijn, zien ze alleen de kust. Eigenlijk zijn de meesten wel cul tuurbarbaren, goed beschouwd. Dat heb ik niet, ik interesseer me.ook in de cultuur en de mensen." Zo kwam hij op tadelakt. „Dat is een techniek die in- masseren betekent. En dat is precies wat je doet, je masseert stucwerk, op een ondergrond van cement. Eerst mas seer je met een plastic spaantje, dan met agaatsteen en olijfzeep. Het voort durende wrijven maakt de laag ondoor dringbaar voor water. Je kunt door het stuc allerlei pigmenten mengen: ko balt, terra, delphi, gomara, de prachtig ste kleuren kun je zo maken. Heel mooi te combineren met strak design of een Marokkaanse tegelvloer." Hij hoopt zijn techniek te kunnen ver volmaken, de volgende keer als hij in Marokko is. Maar eerst moet zijn bus in orde zijn. Hij weet al helemaal hoe het gaat worden. In de garageboxen is een werkplaats ingericht, waar Anton zijn ideeën vorm geeft. Straks slaapt hij bovenop een grote, houten bak, waar in plek is voor zijn masten, gieken, planken, zeilen, mastvoetjes, vinnen, verlengers en natuurlijk surfpakken. Er gens moet nog ruimte zijn voor een keukenblokje, en een werkbank voor zijn vriendin Nicolette, die goudsmid is. Zodra de bus af is, stapt Anton in en rijdt naar de horizon. Of Nicolette daar bij zal zijn, is ook voor hem nog een verrassing. „Vorig jaar ging ik zes weken eerder dan zij, want zij had hier nog zes weken werk en ik kon het niet opbrengen te wach- Vooralsnog kan Anton alleen nog maar dromen van verre stranden, in het verlaten Bad hotel aan het Veerse Meer. De lobby is leeg, net als de parkeerplaats, het ter ras, de loungeruimte met bar. Leeg zijn de vier vleugels en aan langgerekte gan gen liggen 's avonds de lege, donkere hotelkamers te wachten op gasten die nooit meer zullen komen, als in een griezelfilmdecor. In de grote hotelkeuken bereidt Anton Hut het eten voor de honden. Samen met een paar anderen bewaken Anton en zijn vriendin Nicolette het Badhotel tegen vandalisme. „Als je ergens echt in gelooft, iets wat je echt gelukkig maakt, mag je daar best een beetje voor lijden, dan mag je daar dingen voor opofferen. Voor mij is dat windsurfen. Op het materiële vlak had ik het vroeger veel beter. Ik kies voor een zwervend bestaan. Ik heb mijn geboortegrond verlaten om dichter bij het water te kunnen zijn. En een relatie kan voor mij niet als daarin geen ruimte is voor het surfen. Dat gaat verder dan dat mijn vriendin mij 'toestaat' te surfen. Nicolette hoef ik niets uit te leggen. Ze wéét, als we iets hebben afgesproken en de wind staat goed, dat het niet doorgaat. Sur fen gaat voor het meisje. Ja. Dat is wel zo. Aan de andere kant, als mijn surf plank en mijn vriendin tegelijk onder water dreigen te verdwijnen, haal ik haar er het eerste uit. Een surfplank koop je zo nieuw, met een vriendin ligt dat toch anders." Nicolette is zijn eerste vaste vriendin. „We delen met elkaar de reislust, de creativiteit, de neiging tot het uiterste te gaan in wat ons boeit." Beiden zoe ken ze de schoonheid, of het nu mu Er kan elke dag iemand aan de deur komen die zegt: morgen moeten jullie eruit. Hij kan er niet mee zitten. „Ik vind het eigenlijk wel leuk dat ik steeds opnieuw kan be ginnen. Steeds een schone lei, een nieu we plek. Aan spullen en plaatsen hecht ik niet, zelfs niet aan mijn surfspullen. Hoe minder bezittingen, hoe beter. Mensen en dieren vind ik wel belang rijk, maar ik kan me mezelf niet voor stellen in een vaste setting, met een ge zin. Ik vind dat ik me met de honden al een eind vastgelegd heb. Je kunt niet meer zomaar naar Nieuw-Zeeland, naar Australië, naar Ierland. Dat is een keuze. Verder ligt mijn toekomst open. Surfen is: meegaan met die golf. Niet proberen ertegen te vechten. Je kunt die golf niet kapot slaan met je plank. Je moet méé. Zo leef ik." Anton Hut Geboren: 31 augustus 1981, Groningen Opleiding: mbo meubelmaken s> Beroep: zelfstandig meubelmaker (www.ahut.nl) Woonplaats: verlaten hotel aan het Veer se Meer Hobby's: windsurfen, tadelakten, cinema Samenwonend met: vriendin Nicolette en honden Babbe en Cooper y ten." Misschien voegt ze zich later bij hem, met haar eigen bus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 112