c spectrum Calvijn, de hipste glossy RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE bladvulling Marjan Berk PZC Zaterdag 7 februari 2009 Hier: 'Obama van de zestiende eeuw.' Mijn nieuwsgierigheid wordt heftig geprikkeld. Hebben we hier te maken met een revival van de oude Cal- vijn, die in ons land over het algemeen staat voor een verzameling eigenschappen zoals: Ingetogen gedrag. Niet al te veel je emoties laten gaan. Niet te koop lopen met jezelf en met je geld. Zuinig zijn en het liefst vierentwintig uur per dag buffe len. Iets wat samengevat wordt onder de noemer 'doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg!'. O... en hier: 'Wat zij dragen. Calvinisten op straat. Aan praat, daad en gelaat moet je ze kunnen her kennen. Al hechten calvinisten weinig aan uiter lijkheden, ze zijn feilloos aan te wijzen. Tenmin ste, tot tien jaar geleden, toen geen enkel mode huis een rok in het rek had en calvinistes massaal achter de naaimachine moesten. Nu de rok weer helemaal mag - en onverminderd moet - wordt het herkennen van refo's minder makkelijk.' Bij het lezen van deze tekst denk ik aan de lezing in een Barneveldse boekwinkel, een paar jaar gele den. Na afloop sprak de eigenaresse: „Oh me vrouw Berk, ik ben zo vreselijk blij dat u geen broek draagt!" Ik keek verschrikt. Wat bedoelde zij in 's hemelsnaam met deze opmerking? Het klonk of ze het over mijn onderbroek had. Ze vervolgde: „Ik durf hier in de winkel geen lange breek te dra gen, dan blijven ze weg." Geheel in de war door deze naar mijn smaak eigenaardige toelichting reed ik op de terugweg per ongeluk de Bible Belt van de Veluwse bossen in, zigzag langs de enorme hoeveelheid kippenboerderijen. Het duurde gerui me tijd voor ik via 'het smalle pad de brede weg' weer terugvond. Maar de glossy is goedgevuld. Hier: Antoine Bo- dar, onze hipste priester die er niet voor schroomt om achterop bij de onorthodoxe lan Mulder in een reclamespotje voor de Postbank te figureren: 'Zodra God je ten diepste aanraakt, volgt het lijden bijna onmiddellijk.' Bodar schijnt bij orthodoxe protestanten buitengewoon populair te zijn. Verder wordt de glossy ook bevolkt door zangeres Wende Snijders, Freek de Jonge, Michael Zeeman. Ik blader niet verder, ik koop dit verrukkelijke blad. Waarom is dit eenmalig? Als ouwe agnost wil ik een abonnementje! In de kiosk vallen mijn ogen bijna uit hun kas sen, wanneer mijn blik valt op CALVIJN!, een eenmalige glossy over het Nederlands calvinis me heden ten dage. Van huis uit remonstrant is het woord 'calvinisme' voor mij synoniem met alle leuke dingen die niet mogen! En nu ligt hier een glossy a la Linda, Youp, Matthijs, Catherine, Felderhof en wie er nog meer in glossyland figure ren. Ik kan het bladeren niet laten: 'Maxima Calvijn; Maxima langs de Calvinistische meetlat, Argentijn se glamour en Geneefse gereformeerdheid onver enigbaar van karakter.' Na een inventarisatie van de karaktereigenschap pen van Calvijn en Maxima luidt de eindconclusie van het artikel, geschreven door Marie Verheij: 'Hoe calvinistisch is Maxima? Als het gaat over haar arbeidsethos past ze naadloos in een calvinis tisch kader, maar voor het overige bestaat er tus sen haar Argentijnse glamour en Geneefs calvinis me een onverenigbaarheid van karakters.' Gut, wat een heerlijk blad is dit! Heerlijk om din gen aangescherpt te zien op een totaal andere ma nier dan in de populaire media gebruikelijk is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 111