Ik kon doorgaan 1 O j Zaterdag 7 februari 2009 PZC Steeds meer gokkers verruilen het casino voor de eigen computer. De verslavingszorg verwacht een golf nieuwe cliënten. Het ministerie van Justitie doet verwoede pogingen het illegale internetgokken aan banden te leggen. Holland Casino pleit voor een legale eigen goksite. door Miriam van den Brand en Joep Trommelen Altij d 1 een casino aal Een avond alleen thuis, niets op tv. Een mooi moment om eens een gokje te wagen op in ternet? Steeds meer mensen doen het. Via google komen we bij casinotreasure.com. Een pop-up verleidt ons met het gratis aan bod van 200 dollar. Dus melden we ons aan bij imperialcasino.comni waar de bonus te krij gen is. De inlognaam: xWinnerxx. We begin nen simpel. Voor 10 dollar blackjacken, be taald via creditcard. De bonus blijkt geen 200 dollar, maar 10, een verdubbeling van de inzet. Gokken op internet neemt een hoge vlucht. Waarom naar een casino als je ook de com puter thuis kunt aanzetten? Betalen gaat simpel via bank of creditcard. De totale omzet van gokken op internet is zo'n 475 miljoen euro per jaar, blijkt uit een onderzoek door Motivaction. Het aantal spelers is sinds 2002 verdubbeld naar 485.000. 5,7 procent van de volwassen Nederlan ders doet mee aan betaalde kansspelen. Een mo gelijke verklaring voor de toename is de populari teit van pokeren. Meer spelers betekent ook meer verslaafden. Hoeveel probleemgokkers er inmiddels zijn is on duidelijk; deskundigen verwachten dat die pro bleemgevallen de komende jaren pas echt zullen komen bovendrijven. Marielle Brenninkmeijer, coach internetbehandeling van Tactus Versla vingszorg in Enschede: „Het is bekend dat gok verslaafden zo'n zeven jaar aanmodderen voor dat ze hulp zoeken." De goksites zijn volgens de Wet op de Kansspe len illegaal. Maar de meeste opereren vanuit het buitenland en zijn daarom lastig aan te pakken. Minister Hirsch Ballin gaat het toch weer probe ren. Hij kondigde vorige week aan aangifte te doen tegen goksites en ook het betalingsverkeer aan te pakken. Het ministerie van Justitie pro beert het de illegale sites al langer lastig te ma ken. In 2006 en 2007 kregen illegale Nederlandse sites een waarschuwingsbrief. Stop ermee, was de boodschap. Volgens Wim van der Weegen, woordvoerder van het ministerie, is een aantal toen gestopt. Ook zijn er sites aangepast zodat er geen sprake meer was van kansspelen. „Maar een aantal sites is naar het buitenland verplaatst. Daar is het een stuk lastiger om op te treden, omdat ze daar vaak niet illegaal zijn." Veel sites opereren vanuit Rusland of Azië, en daar bestaan vaak geen regels. Vandaar dat Justi tie haar toevlucht neemt tot een nieuw wapen: het aanpakken van het geldverkeer met de illega le goksites. Banken en creditcardmaatschappijen zijn strafbaar als ze daar aan meewerken. „Bin nenkort zullen ze weer een brief krijgen dat ze dit geldverkeer niet mogen faciliteren", zegt Van der Weegen. En wie dan nog niet luisteren wil, wordt mogelijk strafrechtelijk vervolgd. De verslavingszorg is blij met de opstelling van Hirsch Ballin. Frits Tartaud, bestuurslid van de AGOG (Anonieme Gokkers Omgeving Gokkers): „Internetgokkers zijn vaak hoger opgeleid. Ze zijn goed met computers. Je kunt sites blokke ren, maar ze weten toch een omweg te vinden. Er zijn er ook zoveel dat je nooit alles kunt blok keren. Aan geld is ook altijd te komen via bedrij ven die je krediet geven. Soms bellen die sites gokkers gewoon zelf op. Dan is het lastig nee zeg- Het gaat goed met xWinnerxx. Na aanvanke lijk verlies stijgt ons tegoed tot 23 dollar. We besluiten positief te eindigen en vragen om uitbetaling. Dan blijkt dat aan de bonus een rij voorwaarden zit. De conclusie: we krijgen alleen onze eigen inleg terug. Het casino vraagt of dat wel zo verstandig is en of het niet beter zou zijn als we doorspelen. Vooruit dan maar, het gaat toch lekker. Tegenover de 475 miljoen illegale omzet van internetsites staat volgens Motivaction een legale omzet van Holland Casino van 750 miljoen per jaar. 'Kannibalisering', stelt het legale gokbedrijf De Eerste Kamer schoot vorig jaar de proef af die minister Hirsch Ballin met Holland Casi no had willen houden met een legale goksite. De Kamer was bang voor een groei van het aan tal verslaafden en EU-sancties tegen het toch al omstreden mo nopolie van Holland Casino. De wens een eigen goksite te be ginnen, bestaat nog steeds. Zo wil het bedrijf controle kunnen houden op de gokkers; de rol die de overheid graag ziet. Spe lers zouden zich eerst in een ca sino of postkantoor moeten re gistreren en daar een toegangscode krijgen. Ook zouden ze hun inzet aan een maximum kunnen binden. Woordvoerder Flip Dötsch: „Mensen spelen sowieso, en dan kunnen ze dat het beste in een veilige, gecontroleerde omgeving doen." Tactus ziet in een van de oorzaken van het pro bleem, de anonimiteit van internet, ook een mo gelijke oplossing. Sinds dinsdag bestaat de site gokkendebaas.nl waar verslaafden een behandel programma kunnen volgen. „Gokverslaving speelt zich vaak afin het verborgene. Je ziet het niet aan de buitenkant. Als iemand dronken is, zie je dat wel. Daardoor blijft gokken langer een individueel probleem. Dat is helemaal het geval als via internet wordt gegokt." Ons tegoed van 23 dollar slinkt! Het geluk wisselt sterk. De vrouwelijke computerstem lijkt wel enthousiaster als ze 'dealer wint' zegt dan als ze 'speler wint' uitspreekt. Irri tant. We blijven stug dollars inzetten, maar er is geen redden meer aan. Blut. Of we nog een keer geld willen overmaken? Vandaag even niet. Profiel kansspelers Mannen Vrouwen E-gamers Offlinespelérs Uitgaven aan or E-gamers hebben vorig ja; 82 euro per maand bestei kansspelen. Daarnaast be: e-gamers ook nog eens 7! maand aan offlinekansspe spelers besteden slechts maand aan kansspelen. (In 200.6 is geen onderzoek Bron: Motivaction H et begon met een onschul dig bezoekje aan het casi no zo'n anderhalfjaar gele den. Tom (20) nam 50 euro mee en ging met 750 euro naar huis. Een lekkere winst. „Ik was gelijk verkocht. Dus ging ik steeds va ker." Zijn casinobezoeken liepen al snel de spuigaten uit. Dat viel ook de medewerkers op toen hij veertien keer in een maand was langsge- weest. „Ik werd even apart geno men toen ik in de rij stond om naar binnen te gaan. Dan schaam je je wel. Ik wist natuurlijk waar hij het over wilde hebben. Maar ik zei dat ik het wel in de hand kon houden en ben toch naar binnen gegaan.'" Na weer een avondje veel meer verspelen dan de bedoeling was, zette Tom resoluut een knop om. Op de fiets naar huis besloot hij dat het genoeg was, keerde om en vroeg het casino hem de toegang voortaan te weigeren. Dat was het dan met het gokken, dacht hij. Maar het bleef kriebelen en via internet kwam hij op een goksite terecht. „Ik dacht dat het wel zou kunnen. Ik ontdekte het pokeren, dat ik nog nooit had ge daan, en al snel bleek dat ik het op- gen. De enige oplossing is zorgen dat de sites ver dwijnen." Ook Brenninkmeijer van Tactus Verslavingszorg, actiefin Oost-Nederland en Flevoland, denkt dat het aanpakken van de websites kan helpen. Ze vergelijkt het met de harde aanpak van fruitauto maten. „Sinds die niet meer overal geplaatst mo gen worden, neemt het aantal verslaafden af" Sites proberen interhetgokkers te verleiden door 'gratis' goktegoed aan te bieden. Ze werken zich door het betaalgemak sneller in de problemen dan casinobezoekers, zegt Tartaud. Hij hekelt vooral systemen waarbij je krediet kunt krijgen dat pas later van je rekening wordt afgeschreven. „Als in de tussentijd dat geld wordt verloren, kan de gokker wéér geld lenen, dus voordat het eerste bedrag is afgeschreven. Zo loopt de schuld snel op."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10