Overvloed aan Zeeuwse verhalen in de States 3 spectrum Hudson stond aan wieg van 400 jaar Nederlandse-Amerikaanse relaties PZC Zaterdag 7 februari 2009 Zeeuwse verhalen in de Verenigde Sta ten: ze zijn er, en wel in overvloed! Een rondvraag bij familie en kennissen, een afspraak met dr. Hans Krabbendam van het Roosevelt Study Center in Middelburg en re centelijk een oproep in de PZC hebben een schat aan onderwerpen opgeleverd. Van oudsher bleven Zeeuwen vooral in het noord oosten van de Verenigde Staten hangen, hoewel enkele avonturiers van deze tijd inmiddels op heel andere plekken in Amerika zijn beland. Mijn route begint in New York. Daar bezoek ik on der meer eert van oorsprong Nieuwerkerkse fruit en groentehandelaar, die vanuit The Bronx de stad New York bevoorraadt. Ook neem ik alvast een kijkje bij een tentoonstelling van Newyorkse kun stenaars over de geschiedenis van Manhattan, die in een speciaal gemaakte kist later dit jaar naar Vlissingen wordt verscheept. En ik schrijf en film een reportage vanuit de Newyorkse wijk Flushing, genoemd naar Vlissingen. Na New York reis ik door de Hudsonvallei naar het noorden, waar ik zeker zal stoppen bij de Roosevelt Library and Museum in Hyde Park, een groot museum gewijd aan de 32e president van de Verenigde Staten, wiens voorouders uit Oud-Vos- semeer op Tholen komen. Hopelijk vind ik ook Zeeuwse elementen in de Dutch Barns Society in Rotterdam Junction, een organisatie die zich bezig houdt met het behoud en de restauratie van Ne derlandse schuren in de 'Nieuwe Wereld'. Vandaaruit rijd ik door naar de natuurrijke staat Maine, waar een mosselboer uit Bruinisse zijn be drijf heeft voortgezet. Hij is niet de enige Zeeuw die er een plekje heeft gevonden, weet ik inmid dels uit de vele lezersreacties. Zo is een Axelaar sa men met zijn partner een bed&breakfast begon nen in een gerestaureerde boerderij uit 1810. In het noorden van de staat New York, de omge ving rond Rochester, Marion en Clymer (NY), stre ken heel wat Zeeuwen neer. Maar dat is bij velen niet bekend: 'de vergeten Zeeuwse belt', noemt dr. Hans Krabbendam het gebied onder Lake Onta rio. Dankzij een groot aantal lezers ben ik nu al op het spoor van de geschiedenissen van enkele Zeeuwse families gekomen en ik ben benieuwd wat ik daar nog verder zal aantreffen. Veel gemeenschappen werden gevormd door Zeeuwse dominees. Ze zwierven langs de dorpjes, hielpen er met de bouw van scholen en kerkjes en namen in hun kielzog vele Zeeuwen mee. Ik volg het spoor van dominee Adriaan Zwemer uit Oostkapelle, die onder meer is neergestreken in Albany (New York), South Holland (Illinois) en Middelburg (Iowa). Dat spoor brengt me vervolgens in Michigan, waar Leicester Hoogland al jaren burgemeester is van het dorp Zeeland, waar nog steeds een krant wordt uitgegeven met de naam Zeeland Records en waar een klompendansgroep actiefis die be weert meer Zeeuwse kostuums te hebben dan Ons Boeregoed. Een lezer heeft me alvast een dvd met opnames van Ons Boeregoed gegeven. Die gaat zeker mee in de koffer! In Toledo en Springfield in de staat Ohio bezoek ik Zeeuwse studenten op een campus en in Ma ryland spreek ik met de nazaten van een Noord- Bevelandse boer die op zijn zestigste opnieuw is begonnen in South-Carolina. Enkele langere verhalen verschijnen de komende maan den in de zaterdagbijlage Spectrum, andere verhalen ko men aan bod in mijn rubriek in de maandagkrant of in mijn weblog: www.pzc.nl/liliandominicus. U kunt tips mailen naar liliangoesamerica@gmail.com. Vierhonderd jaar geleden, in september 1609, meer de Henry Hudson met zijn schip de Halve Maen aan op het eiland Manhattan, vast besloten een zeeroute naar China te vinden. De doorgang naar de Grotë Oceaan bleek niet te bestaan, maar de missie leverde wel een lu cratieve handel in beverbont op. Wat Hudson toen niet kon bevroe den, was dat zijn 'Nieuw Amster dam' een van de grootste steden ter wereld zou worden: New York. Velen na Hudson waagden de over steek om in de Nieuwe Wereld te knokken voor een beter bestaan. De pioniers van toen schreven mee aan de nog steeds jonge ge schiedenis van het land. Vierhonderd jaar Nederlandse emi gratie en handelsbetrekkingen: de komende maanden zullen de festi viteiten rond NY400 losbarsten. Zo zijn er plannen voor een festi val in Amsterdam en New York, een vaartocht met Nederlandse platbodems over de Hudson en een 'job swap' (banenruil) tussen Nederland en New York. In Zeeland ligt het hoogtepunt van de activiteiten in september met de publicatie van een boek door het Roosevelt Study Center in Mid delburg. www.ny400.org Manhattan gezien vanaf Covernors Island. Hier meerde Henry Hudson bijna vierhonderd jaar geleden aan met zijn schip De Halve Maen. foto GPD Bar Harbor [Marion Albany k Milwaukee Rochester kj|2!i|wlp\ Vriesland EfGraafschap South Holland Toledo Springfield Bpyefl Einde in Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 107