Vergelijk het maar met een auto die Hoek wil de scherpte en het ritme weer snel terug Driebanden Delta strijden dit weekeinde op twee fronten 38 Zaterdag 7 februari 2009 PZC Het echte relaxte is er wel af als Sven Kramer op de maandag voor het toernooi aankomt in het Noorse Hamar. Hij wordt wat drukker, een teken dat-ie zich goed voelt. foto Koen van Weel Sven Kramer over WK: van de voorbereiding tot het nagenieten. door Johan Stobbe HAMAR - Een zomer lang trainde Sven Kramer keihard voor die paar momenten van glorie in de winter. EK en WK's daar draait het om bij de 22-jarige Fries. „Meer van zulke momenten moet je ook niet hebben, want ze vreten energie. Als een auto die 1 op 1 rijdt." Zo ziet een WK van Kramer er uit. DE VOORBEREIDING Het echt relaxte is er wel af als Sven Kramer op de maandag voor het toernooi aankomt in het Noor se Hamar. Hij wordt wat drukker, een teken dat-ie zich goed voelt. Nu is het schema strakker dan strak. Alles moet kloppen. In de zo mer mag het wel eens gebeuren dat het eten te laat op tafel staat, al zorgt Kramer er dan wel persoon lijk voor dat het niet nog eens ge beurt. „Als dat een week voor het WK gebeurt, hebben ze een slech te aan me." De randvoorwaarden moeten gewoon kloppen. Kramer doet er zelf alles aan om een top prestatie te kunnen leveren. Hij eist van de mensen om zich heen hetzelfde. DE LOTING Het toernooi begint pas echt als de loting gedaan is. De wetenschap wie de tegenstander is, maakt het toernooi tastbaar. Zelf laat Kramer de loting schieten, maar enkele se conden nadat zijn naam uit de ko ker is gehaald, weet hij via sms te gen wie hij rijdt. Een eerste juich kreet of een eerste vloek. Het ideale scenario is zelf rijden in de laatste rit van de 5 kilometer. Het liefst tegen zijn ploeggenoot Wouter Olde Heuvel. Bij de 500 meter maakt de tegenstander hem weinig uit. „Ik ben geen specialist en moet toch gewoon volle bak gaan." DE EERSTE WEDSTRIJDDAG Niets kan Sven Kramer meer van zijn stuk krijgen. Natuurlijk is er nog ruimte voor een grapje. Het koppie staat nog niet op topspan- ning. Ook bij het inrijden 's och tends nog niet. Om een uur of elf eet hij nog wat en dan is het wach ten op de eerste start van het toer nooi. De aanloop naar zijn 500 me ter vreet energie. De laatste minu ten giert de adrenaline door Kra mers lichaam. Hij weet precies wanneer hij het ijs moet opstap pen. Vaste rituelen heeft hij niet. Nog even zwaaien naar het publiek en dan keert hij in zichzelf. „Zo'n toernooistart moet je niet te vaak meemaken", zegt hij. „Superstress. Vergelijk het maar met een auto die 1 op 1 rijdt." Het eerste startschot klinkt. De jacht op de derde wereldtitel is be gonnen. Denken doet hij even niet meer. Gecontroleerd rammen. Drie rechte stukken en twee boch ten verder hoopt hij dat er een la ge 36 op de klokken staat. „Want anders moet ik aan de bak." De vierde plaats, zo kort mogelijk op de winnaar, zou een mooie plek zijn. Dan hoeft hij niet naar het po dium. Meteen uitfietsen, naar het hotel en rusten. De grootste span ning is weg. Kramer weet dat zijn afstanden nog komen. De voorbereiding op de 5 kilome ter is minder intens. Hij is later op het ijs. Kramer kent de afstand als zijn broekzak. Hij voelt al snel of de rondes goed gaan en of hij ze laag kan houden. In Thialf hoort hij aan het publiek wel of het goed gaat, in Hamar mag het wat hem betreft stil worden. Dan weet hij dat hij beter gaat dan zijn Noorse concurrent Bokko. Als klassement sleider naar bed is ideaal. DE TWEEDE WEDSTRIJDDAG Als Kramer opstaat met een ruime voorsprong op de concurrentie en de titel een formaliteit lijkt, ligt ge vaar op de loer. Coach Kemkers zei het tijdens het EK al. Ontspan ning kan ontaarden in slordighe den. Dat zou niet de eerste keer zijn. Bij het eerste WK in Heeren- Vandaag spelen biljarters in beker, morgen in competitie. door Frits Bakker SLUISKIL - De World Cup in Sluis kil is verteerd, Dick Jaspers zal van avond in Antwerpen meer dan waarschijnlijk worden gekozen tot ■Speler van het Jaar in 2008 en de biljarters in de eredivisie hervatten de competitie. Delta/Frans Bevers doet dat met een zeer lastige uitwedstrijd, zon dagmiddag in Utrecht tegen Dek ker Keukens. Daar komen ze Eddy Merckx, de ex-wereldkampioen, Jo hn Tijssens, in de vorige ronde nog de bedwinger van Dick Jas pers en niet te vergeten Jef Phi- lipoom, de finalist van Sluiskil te gen. De Zeeuwse vlag staat er ove rigens strak bij, want op de rang lijst staan de Deltaspelers op een keurige derde plaats. De nummers één en twee, Van Donge en De Roo en Crystal Kel ly, zijn zo goed als onbereikbaar, voor de andere twee plaatsen die Wl De driebanders van Delta/Frans Bevers hervatten de competitie morgen met de lastige uitwed strijd tegen Dekker Keukens. Van daag wacht nog een bekerduel. recht geven op de play-offs ligt Del ta goed op koers. Het team heeft een voorsprong van zes punten op Kaleidoscoop en Snellen en zeven op Dekker Keukens, dat veel pun ten heeft verspeeld, omdat de vier de speler, Hans van der Wurf, geen partij kan winnen. Vandaag speelt Delta eerst nog in Warmenhuizen voor de beker. De wedstrijd, die nog een return krijgt, is de laatste op weg naar een plaats bij de beste acht teams. Zeker is ook nu nog niet of de be kerfinale wel wordt gespeeld, hoe wel Zundert wel kandidaat organi sator is. Voor de beker speelt Delta met Glenn Hofman in plaats van Henk Habraken. Morgen speelt het team in de vaste opstelling, met Eddy Leppens als tegenstan der van Eddy Merckx, Jean Paul de Bruijn tegen John Tijssens, Peter de Backer tegen Jef Philipoom en Henk Habraken tegen Hans van der Wurf Vanavond is in Antwerpen het ga la waar om de Supercup wordt ge speeld tussen Dick Jaspers als win naar van de wereldbeker in 2008 en Marco Zanetti als wereldkampi oen. Ook wordt door kenners de Speler van het Jaar gekozen. Daar aan is een prijs van 5000 euro ver bonden. Het gala wordt gehouden in het Hilton hotel. Hoofdklasser gaat vandaag op bezoek bij Spakenburg. door Frits Bakker HOEK - Twee keer getraind op een hockeyveld, een keeper die door een griepje geveld is geweest, vori ge week met 6-1 vriendschappelijk verloren van RCS... En toch zegt Gaby Demanet, de Belgische oefen- meester van Hoek: „We zouden graag deftig gaan winnen op Spa kenburg." Het zegt veel over het zelfvertrouwen waarmee de selec tie, uit de winterstop is gekomen. De scherpte was zaterdagavond te gen RCS even weg, het ritme is on derbroken door de onbespeelbaar heid van de velden. Demanet: „We hebben maandag niet ge traind, omdat we de spelers die van ver komen door de gladheid Al twaalf keer zonder zege Hoek wacht al twaalf wedstrij den op een overwinning tegen Spakenburg. De laatste overwinning behaal de Hoek in het kampioenssei- zopen 1995/1996. Geertjan de Smet zorgde toen voor een 2-0-uitzege. vrij hebben gegeven. Dinsdag en donderdag was het veld in Hoek onbespeelbaar, zodat we moesten uitwijken naar een hockeyveld met kunstgras. Je zou dus kunnen zeggen dat de voorbereiding niet optimaal was." Voor Hoek en Spakenburg is de koppositie in de hoofdklasse B van het zaterdagvoetbal uit het zicht verdwenen en de onderlinge partij van vanmiddag een aardige subtopper. Op het veld waar Os mund Ogali, legendarisch in de analen van Hoek, in de jaren ne gentig de winnende goal maakte, treffen de twee clubs elkaar met de ambitie om voor de tweede plaats te gaan strijden. Met Spakenburg, de regerend titel houder, gaat het niet zoals de club het had gewild dit jaar. Het meest schrijnend is nog wel dat IJssel- meervogels, de eeuwige rivaal en buurman, twaalf punten is uitgelo pen op de ranglijst. De gevreesde spits Ruben Wilson is er vanmiddag vermoedelijk wel weer bij. Zijn stage van een week bij FC Utrecht, op voorspraak van zijn oude trainer Ton du Chati- nier, heeft vorige maand niet tot een contract geleid. De andere spits, Thijs Houwing, raakte tij dens de verloren wedstrijd tegen Volendam geblesseerd en is onze ker. Gaby Demanet zal niet afwijken van het elftal dat zo'n sterke in druk maakte in de gewonnen wed strijd tegen GWV. „Ik neem zes tien spelers mee, onder wie ook Arnold Nguekam, de nieuwe spits, maar we speelden in GWV zo goed, dat ik die ploeg laat staan." Dat zal nog wel afhangen van de fi theid van Joan van Belzen, die voor de tweede keer in een maand werd geveld door een griepje. „We hebben deze week zonder een keeper moeten trainen, omdat Robby de Moor voor zijn werk in het buitenland was." Voor Corné Schilperoort blijft het maar kwakkelen dit jaar. De mid denvelder kon vorige week niet trainen, omdat hij verstandskiezen had laten trekken en heeft daarna in een wedstrijd met het tweede elftal zijn enkel verstuikt. Gaby Demanet is overigens nog al tijd beschikbaar om Hoek ook vol gend jaar te trainen. „Ik heb vage contacten met andere clubs", wil hij wel kwijt. „En met Hoek heb ik goede afspraken, die hangen af van het verdere herstel van Paul Telussa." Hoek hoopt vandaag tegen Spa- kenburg de draad weer op te pak ken in de competitie. De ploeg verloor vorige week in een oefen duel met 6-1 van RCS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 100