IXj; Claims Flora en fauna ijs, temperatuur en klimaat WlglSgshausen land I I Vliegreis yah Chili naar Brits onderzoeks station Rothera Adelaidè Island Antarctica Start- en landingsbaan Gastenverblijven Werkplaatsen* ./Laboratorium; 8 Vrijdag 6 februari 2009 PZC De polsslag van Vanmiddag vliegen Willem-Alexander, Maxima en wetenschapsminister Plasterk naar Antarctica. In het kader van het Internationaal Pooljaar willen ze een beeld krijgen van het Nederlands wetenschappelijk onderzoek op Antarctica. Nederland heeft geen eigen onderzoeksstation op de Zuidpool, wetenschappers logeren en werken bij buitenlandse stations. Het prinselijk paar verblijft op de Britse basis Rothera en bezoekt van daar uit andere locaties. Volgens Plasterk is in tijden van klimaatverandering en opwarming van de aarde onderzoek op de polen en bescherming van het broze ecologische evenwicht daar van levensbelang. „Als je de polsslag van het wereldklimaat wil opnemen, dan zijn de poolgebieden de polsen." door: Harry Havekes Infographic: Chantal van Wessel Antarctica is geen zelfstandige staat en heeft geen regering of politici. Diverse landen hebben in de loop der tijd een deel van het continent geclaimd. Vaak gaat het om landen die in de buurt liggen (zoals Chili en Nieuw-Zeeland) of een gebiedsdeel in de buurt hebben (Noorwegen, Frankrijk, Groot- Brittannië). Andere, zoals de VS en Rusland, behouden zich het recht voor om in de toekomst alsnog een deel op te eisen. Duitsland, Zuid-Afrika en Brazilië hebben hun aanspraken opgegeven. De claims zijn op dit moment alleen voor cartografen relevant; ze laten Antarctica eruit zien als een aangesneden taart, maar juridische of politieke betekenis hebben ze (nog) niet. Het Verdrag van Antarctica bevriest in 1959 de claims. Dit verdrag verbiedt onder meer mijnbouw, het uitbreiden van claims en militaire activiteiten. Alleen wetenschappelijk onderzoek is toegestaan. Ook moet de ecologie van het gebied beschermd worden. De claims kunnen in de toekomst van belang worden vanwege de minerale rijkdom van het continent. In de bergen is bijvoorbeeld steenkool en ijzererts gevonden. Commercieel het interessantst zijn de olie- en gasvelden die in de Rosszee aangetroffen zijn. Pogingen om exploitatie bespreekbaar te maken werden in de jaren tachtig afgekapt door een campagne geleid door Greenpeace. Dat leidde tot het Madrid Protocol dat in 1998 van kracht werd en alle mijnbouwactiviteiten voor 50 jaar stïllegt. Economische exploitatie van de Zuidpool beperkt zich momenteel tot visserij en toerisme. Volgend jaar worden in de zomer 80.000 toeristen verwacht. Er gaan al stemmen op om dat aantal te beperken of gesloten gebieden in te stellen om de druk op het milieu te verlichten. Keizerpinguïns. Alleen planten en dieren die zich kunnen aanpassen aan de kou, kunnen overleven op Antarctica. Onder de planten zijn dat onder andere mossen, korstmossen en algen. Hoewel hij prima tegen de kou kan, komt de ijsbeer niet op de Zuidpool voor, alleen op de Noordpool. Onder de Antarctische dieren vind je wel verschillende soorten zeehonden, walvissen en pinguïns. Minister Plasterk gaf aan dat hij 'het al heel wat zou vinden' als aan het eind van het Internationale Pooljaar Nederlanders 'weten waarom ijsberen geen pinguïns eten'. Antarctica is het koudste, hoogste en droogste continent op aarde. Het beslaat 14,4 miljoen vierkante kilometer en is daarmee in grootte het vijfde continent. In tegenstelling tot de Noordpool bestaat de Zuidpool uit land dat vrijwel geheel (98 procent) bedekt is met ijs. De ijskap is gemiddeld twee kilometer dik. Er ligt dus ongeveer 30 miljoen kubieke kilometer ijs, ongeveer 90 procent van de totale ijsvoorraad van de wereld. Het meeste ijs is meer dan 100.000 jaar oud. Er zijn slechts twee seizoenen, een koude winter en een iets minder koude zomer. In de binnenlanden is het kouder dan aan de kust. De laagste temperatuur ooit gemeten op aarde was bij het Russische onderzoeksstation Vostok: -89,4°C. Aan de kust is de hoogste temperatuur van het continent gemeten: 14,6°C. Willem-Alexander, Maxima en minister Plasterk bezoeken dus de beste plek in het beste seizoen, want het is momenteel zomer in Antarctica. Op de Zuidpool is het kouder dan de Noordpool. Het ligt hoger en mist de matigende invloed van de oceaan die extremen op de Noordpool tempert. Net als op de Noordpool is er wel noorderlicht, maar wordt het zuiderlicht genoemd. Een ander verschijnsel op Antarctica heet 'diamond dust', diamantstof. Het is een soort bevroren mist die het zicht niet belemmert en pas opvalt als het zonlicht op de ijsdeeltjes valt. Hoewel de hoeveelheid ijs anders doet vermoeden, valt er weinig neerslag op Antarctica: gemiddeld 170 mm per jaar. In het binnenland valt minder dan 100 mm. Het is daarmee technisch gesproken een woestijn. 11Rothëra^r-v rcföt Brittah n ië Rothera Hangar £7 V Opslagtanks Tijdens bezoek (6-9 feb.) zat ook een nacht in een tent den, Luchtfoto van Rothera met in het midden de start- en landingsbaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 8