Loopgroepen Sas van Gent Schap doet mee aan campagne Ingrepen Dow doen regio pijn Niet zo fris celebrate your day! 1 8 Vrijdag 6 februari 2009 PZC Z Doelen Uw Nieuwe Toekomst verdienen breder draagvlak TERNEUZEN - Waterschap Zeeuws- Vlaanderen wil ook meedoen aan de campagne Uw Nieuwe Toe komst. Volgens dijkgraaf Wybe de Graaf verdient de actie om Zeeuws-Vlaanderen te promoten en nieuwe inwoners te werven een brede maatschappelijke steun. Hoeveel het waterschap in mate riële of personele zin aan de cam pagne gaat bijdragen is nog niet duidelijk. Het nieuwe waterschaps bestuur zal zich daar nog over uit moeten spreken. Volgens De Graaf had het schap vorig jaar al kenbaar gemaakt te willen participeren in het project. Bij de projectcoördinator (burge meester Jaap Sala van Sluis) was het verzoek neergelegd om het schapsbestuur alle relevante stuk ken over de campagne te verstrek ken, maar dit gebeurde niet. De Graaf: „Dat is jammer, omdat het vorige bestuur al kenbaar ge maakt had aan de campagne te wil len meedoen. We hebben nu nog eens om de stukken gevraagd en verwachten die ook te krijgen, zo dat we binnenkort kunnen aanha ken." De dijkgraaf verwacht medio april met zijn bestuur afspraken te kunnen maken over een rol van het schap in de campagne. Werk onderaannemers na reorganisatie amper nog voorhanden. TERNEUZEN - De reorganisatie bij Dow en de aangekondigde bezuini gingen op de bedrijfsvoering bij het chemiebedrijf zullen het ko mende jaar pijnlijke gevolgen heb ben voor de onderaannemers uit de streek. In november bracht Dow het werk voor derden op de vestiging in Terneuzen al drastisch terug. Voor tweehonderd van de normaal gesproken zeshonderd in gehuurde medewerkers van der den bleek er geen werk meer te zijn. Op dit moment werken er nog een kleine vierhonderd con tractors op de fabrieken. Twee pro jecten, de bouw van een nieuwe polyolfabriek en de modernisering van een fenolfabriekan, vergen de inzet van niet-Dowmensen. Deze projecten worden echter dit jaar nog afgerond, waardoor honder den contractbanen verloren drei gen te gaan. Ook heeft Dow aange kondigd om diverse onderhouds- projecten op te schorten. Voor an der onderhoudswerk worden nu Dowmedewerkers ingezet. Voor FNV Bondgenoten is het verlies aan arbeidsplaatsen in de chemie reden een bijeenkomst te beleggen op ii februari voor leden en niet-leden in het Meulegat in Sluis kil. Aanvang 19.30 uur. Nieuwe bouwlocatie voor loopgroepen in zicht bij Cargill. door Wout Bareman SAS VAN CENT - Een leuk cadeau voor de Pierewieten en een uit komst voor al die andere loopgroe pen, die jaarlijks meedoen aan de carnavalsoptocht in Sas van Gent. Vorig jaar zag het er somber uit voor de kleine honderd leden van de groepen, die zich 'de saus op de aardappels van het carnaval in Be- tekoppenstad' noemen, de kruip olie tussen de indrukwekkende carnavalswagens. Toen de plannen voor de verwe zenlijking van de Sasse Poort be kend werden, een ambitieus uit breidingsplan op de terreinen van de voormalige suikerfabriek CSM, wisten de carnavalsgroepen dat ze moesten verkassen. Vraag was al leen: waarheen? Jan Vereecken van carnavalsvereniging de Piere wieten, de loopgroep, die dit jaar het 33-jarig bestaan viert: „Die dreiging was er al geruime tijd en de gemeente beloofde ons al een paar jaar een andere plek, maar het schoot allemaal niet op. Uitein delijk bood wethouder Jaap Bos van cultuur - ja, we vallen na een moeizaam gevecht van een aantal jaren geleden onder cultuur - uit komst. De voormalige gemeentelij ke werkplaats aan de achterkant van het Vlaanderencomplex stond leeg en is direct beschikbaar ge steld. We zitten hier prima, al is het de bedoeling dat we in een la ter stadium toch weer verhuizen." De loopgroepen, maar ook de 'gro te broers' van de carnavalswagens krijgen, als alles volgens plan ver loopt, op niet al te lange termijn een nieuwe permanente huisves ting in voormalige bedrijfsruimte van Cargill, aan de noordrand van Sas. Die locatie is nog niet 'uiton derhandeld', maar de vooruitzich ten zijn positief Vereecken: „We hebben met het oog op de onder handelingen met de gemeente, maar ook als beheerder van de hui dige locatie achter De Vlaanderen, de krachten gebundeld in een nieu we stichting De Drie B's (Beheer Bouwlocatie Betekoppenstad), waarin twaalf loopgroepen zijn verenigd. Die groepen betalen per lid een bijdrage in kosten als elek triciteit en dergelijke en we voor zien al die deelnemers in de carna valsdagen (vooral na de optocht) van koffie, soep en broodjes. Ja, ook de jeugd werkt enthousiast mee. Beschouw de loopgroepen maar als de kweekvijver voor het echte werk." Vereecken verwacht niet dat de grote wagenbouwers, zodra de nieuwe locatie bij Cargill beschik baar is, direct zullen aansluiten. „Het gaat om clubs, die door de ja ren heen op verschillende locaties flink hebben geïnvesteerd en ver moedelijk niet van plan zijn dat wat ze opgebouwd hebben direct achter zich te laten. Maar ik denk wel dat het grootste deel over pak weg vijf jaar wel naar de nieuwe huisvesting zal verhuizen. Er is trouwens al belangstelling ge toond." Betekoppenstad werd vorig najaar opgeschrikt door een noodkreet van de overkoepelende carnavals stichting De Betekoppen. Het be stuur luidde eind vorig jaar de noodklok. De tien actieve leden van de stichting konden, volgens secretaris Michel Noet, de organisa tie van het carnavalsfeest, niet lan ger alleen aan. Michel(angelo) de Eerste: „Het is twee voor twaalf Er moeten mensen bijkomen. An ders kan het feest zoals we dat de afgelopen 53 jaar in Sas hebben ge organiseerd, niet meer blijven be staan." Het leidde tot flink wat dis cussie. Wethouder Frank van Hul- le, tijdens carnaval vooraanstaand lid van de Leutesnokkers, sprak di rect sussende woorden. Er komt heus wel nieuwe, jongere aanwas. Vereecken deelt die mening. De Betekoppen wordt al heel wat werk uit handen genomen door bijvoorbeeld de jarige Pierewieten, die op de laatste carnavalsavond de lichtparade organiseert. „De saamhorigheid is groot. Met elkaar komen we er best wel uit." Twaalf loopgroepen timmeren dagelijks aan de optocht De overkoepelende carnavalsstichting De Betekoppen heeft gezelschap gekregen van de nieuwe stichting Beheer Bouwlocatie Betekoppenstad, waarin de loopgroepen zijn verenigd. De Betekoppen bestaat 53 jaar. Loopgroep De Pierewieten viert het 33-jarig bestaan. Reden voor een extraatje tijdens de lichtparade op de laatste carnavalsavond, die de loop groep nu voor de vijfde keer organiseert. In de voormalige gemeentewerkplaats in het Vlaanderencomplex werkt momenteel een man of tachtig aan wagentjes, uitmonsteringen en andere attributen voor het leutefeest. De samenstelling van de loopgroepen varieert van vijf tot vijftien men- Twaalf loopgroepen van het carnaval in Sas van Gent zijn al weken bezig met de voorbereiding van de oprocht van zondag 22 februari. De werk zaamheden variëren van het vervaardigen van namaakbieten tot het maken van krullenbollen, een heus monnikenwerk. Avond aan avond wordt er ge last, geplakt, gesneden, getimmerd en geverfd. En tussen de bedrijven door - en dat is met grote regelmaat - wordt een borrel of een biertje gedronken. De saamhorigheid is enorm, zegt Jan Ver eecken van de nieuwe stichting Beheer Bouwlocatie Betekoppenstad. In de voormalige gemeentewerkplaats is dagelijks sprake van een kleine verbroe dering. „Wie zegt dat het carnaval op de tocht staat, heeft het mis." De loopgroepen heten de Papzakkers, Eén zonder Snor, de Sasse Sterre, de Giecheltjes, de Slakkenbouwers, de Halve Zolen, de Laatbouwertjes, de leu tesnokkers, de Woedies en de Pierewieten. Jan Vereecken van de laatste loopgroep: „Doordat we allemaal iets bouwen in één en dezelfde hal, is de verrassing natuurlijk weg. Maar dankzij het feit dat we onder één dak zit ten, kunnen we ook gemakkelijker ideeën uitwisselen, eikaars apparatuur gebruiken en elkaar af en toe ook een beetje de loef afsteken en een beetje pesten. Toen één van de groepen niet over de brug kwam met de afgespro ken financiële bijdrage, hebben we hun garagedeur dichtgelast. Zulke din gen... Het is hier alleen maar lachen geblazen." Die vrouw uit Dreischor heeft sinds een poosje last van muizen in haar huis. Gif moest de oplossing brengen, maar dat heeft weer een ander na deel: ze ontdekt nu allemaal mui zenlijkjes in haar huis. Nu is ze niet zo'n held, dus veel meer dan snel de doos of kast weer dichtgooien kan ze niet bedenken. Niet zo fris, dat weet ze ook wel. Ze móet wat doen. Tip? redactie@pzc.nl Maar liever morgen dan vandaag. En die opmerking van haar zoon tje hielp ook niet echt. Toen ze gis teren een weerzinwekkende geur ontwaarde, wist ze onmiddellijk: nu is het echt tijd om die beesten op te ruimen. Een stemmetje uit de keuken deed die voornemens meteen weer veran deren. „Sorry mama, ik heb net een hele boel scheetjes gelaten." februari trouwpakkenmaand met kans op GRATIS trouwpak van westen mannenmode MtWfêWf zaamslag 0115-436100 doe mee en win je gratis trouwpak vanwesten.com/gratistrouwpak nieuwe collecties 2009

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 78