'Door de naam leeft het huis meer' Muziek, theater en boogie in Bietsweken Vuurwerkvandalen in de kraag gevat 'Opnieuw praten over monument' 'Ouweoer' SPZC Vrijdag 6 februari 2009 21 Aan de Lange Blokweg staat een sneeuwklok. door Marijke Vael ZIERIKZEE - De met zink beklede, moderne aanbouw past wonder wel bij de zinken overkapping van de erker, de zandloper luiken en de glas-in-loodramen in de zijge vel. Wanneer over enkele dagen de sneeuwklokjes bloeien is de wo ning in zijn volle glorie te aan schouwen. Dan wordt namelijk eer gedaan aan de naam die het, in 1929 gebouwde, optrekje toen kreeg. Galanthus; Latijn voor sneeuwklok. Mar ja Bakker, die de woning aan de Zierikzeese Lange Blokweg ruim drie jaar geleden kocht met haar man Arian, breidde het aan tal sneeuwklokjes aan de voorzij de van de woning verder uit. „Ik ben een behoorlijke tuinliefheb- ber. Omdat ze bij de naam van het huis horen heb ik veel extra sneeuwklokjes in de min geplant. En er stonden er al veel." Marja en Arian kregen van de vorige eige naar, de familie Ensing, de oor spronkelijke bouwtekeningen van het huis. Maar ze weten niet op wiens initiatief de woning aan het begin van de vorige eeuw werd ge bouwd en wie de naam bedacht. Toen ze tijdens hun huizenjacht in 2005 Galanthus bezichtigden was het liefde op het eerste ge zicht. „We woonden in Seroosker- ke en waren al langer op zoek naar een woning in Zierikzee. Toen we hier binnen kwamen wist ik gelijk dat het goed was; de sfeer, het ge voel, de warmte die van het huis uitging." De zeventiger jaren in richting met schrootjes en veel bruine en groene tinten sprak het echtpaar minder aan. „We hebben binnen alles gestript en de aan bouw aan de zijkant van het huis vervangen door een grotere, om meer ruimte te creëren." Op advies van twee Delftse archi tecten werd het 'oude materiaal' zink gekozen om de buitenmuren van de nieuwe aanbouw te bekle den. De Zeeuws rode kleur van de bakstenen buitenmuur van het oorspronkelijke huis loopt door op de binnenwand van de ruime woonkamer. Galanthus is nu aan de buitenkant authentiek en binnen licht en ruim. „We zijn helemaal tevreden, 'Ik heb veel extra sneeuwklokjes in de tuin gezet' het is ons droomhuis. We zitten hier heerlijk vrij en hebben weinig last van het verkeer op de Lange Blokweg omdat we, door de nieu we inrichting, vooral aan de achter zijde van het huis leven. We wil len hier nooit meer weg", straalt Marja, die in Vlissingen werkt als hoofd administratie van het ROC. „Mijn man rijdt dagelijks voor zijn werk naar Rotterdam. Ons huis ligt precies tussen die twee ste den." Behalve aan de woning zelf is ze ook gehecht aan de naam Ga lanthus die in de originele, oude betonletters op de gevel staat. „Die naam geeft het huis zeker meer waarde. Het is net alsof het daar door meer leeft." Ook buitenstaan ders merken de woning aan de rand van Zierikzee op. „We krij gen vaak reacties en vragen. Soms bellen hier wildvreemden aan om te vragen wat Galanthus betekent. Maar vooral ook omdat ze willen weten of de aanbouw bekleed is met hetzelfde materiaal als het ge meentehuis en welke aannemer we daarvoor hebben ingescha keld." Marja vindt die belangstel ling leuk. „Je legt daardoor allerlei onverwachte contacten." Ze hoopt nog eens voldoende tijd te hebben om in het gemeentear chief bijzonderheden te zoeken over de geschiedenis van Galanthus. Een andere wens van het echtpaar Bakker is om de oude kippenschuur in de tuin te vervan gen. Niet om kippen te gaan hou den, maar als bergruimte. „Want de bovenverdieping van het huis is niet zo groot." Dorpsraad Colijnsplaat twijfelt aan draagvlak voor kunstwerk. door Luc Oggel COLIJNSPLAAT - De dorpsraad van Colijnsplaat wil dat er nogmaals een informatiebijeenkomst wordt gehouden over de plaatsing van een monument voor de 117 ver dronken Zeeuwse dorpen. „Ik heb het idee dat er met name onder de wat oudere autochtone inwoners geen draagvlak is" zegt voorzitter Hendrikjan Hoffman. Over een monument voor de ver dronken dorpen wordt al lang ge praat. Het oorspronkelijke idee van schrijver Kees Slager werd in 2000 omarmd door de provincie. Het vinden van een geschikte loca tie bleek echter een zeer moei zaam proces. Uiteindelijk is ervoor gekozen het kunstwerk op de Oostzeedijk te plaatsen, ter hoogte van de Molen weg. De bedoeling is dat het monu ment er dit jaar komt. Na meerde re bijeenkomsten in Colijnsplaat in 2007 en de belofte aanpassingen aan met name het geluid (dat te veel aan de watersnoodramp deed denken) te doen, leken de dorpsbe woners akkoord te gaan met de komst van het monument. Dorps raadvoorzitter Hoffman is daar nog niet zo zeker van. „Het pro bleem is dat dit een wens is van de provincie, niet van de bevolking. Met name van oudere inwoners hoor ik dat ze er niet op zitten te wachten. Ook binnen de dorps raad is er op dit moment geen draagvlak. Het past niet in het landschap, juist dit stukje kust is nog redelijk onaangetast. Van romantiek naar Boogie in Café de Biet in Zierikze. ZIERIKZEE - Onder de noemer Bietsweken lanceert café De Biet aan de Nieuwe Haven in Zierikzee een gevarieerd programma met muziekoptredens en gezamenlijk theaterbezoek. Zo zullen er tijdens Valentijnsdag op zaterdag 14 februari vanaf 21 uur romantische klanken in De Biet klinken. Dan treedt een gele genheidsduo met John Muis (drummer) en James van de Wa ter (gitaar en zang) op. De tweede editie van de vorig jaar ingevoerde activiteit 'Café ont moet Theater' biedt deze keer een bezoek aan de voorstelling Koffie huis De Ooievaar van Fred Delf- gaauw en Sjaak Bral, woensdag 25 februari in De Mythe in Goes. Van af De Biet rijdt daartoe een bus naar de Goese schouwburg. Die bus zit nagenoeg vol, maar voor de genen die op eigen gelegenheid gaan, zijn nog kaarten beschik baar. De Bietsweken worden zater dag 28 februari afgesloten met een Boogie-Night vanaf 21 uur onder leiding van DJ Martin van Tricht. Voor dit evenement wordt een dansvloer met bijpassende belich ting ingericht. Het is de bedoeling dat de bezoekers ook in passende Boogie-style naar de Biet komen en mee swingen. Op 29 januari 2009 is ten laste van G. van den Berg (geb. 26-6-1979), thans zijnde zon der bekende woon- of verblijfplaats zowel in als buiten Nederland, een proces verbaal betekend door N.A. Polderman, t.k.-gerechts- deurwaarder. In voormeld exploot wordt ken nisgeving gegeven van beslaglegging onder een derde. Een afschrift van dit exploot kan worden ver kregen bij onderstaand gerechtsdeurwaar derkantoor. Buys Partners B.V. Ondernemersweg 5,4691 SLTholen 'S-HEERENHOEK - Carnavalsstich- ting De Koenkelpot kiest vandaag weer de 'grootste ouweoer van Pae- rehat', zoals de carnavalsvierders 's -Heerenhoek steevast noemen. Eenlingen, duo's en trio's voegen plaatselijke en landelijke roddels sa men tot een verhaal. Een jury bepaalt wie naar huis gaat met de vergulde microfoon. Politie arresteert vier Bevelanders voor vuurwerkbom Yerseke. door Raymond de Frel YERSEKE - De politie heeft vier mannen in leeftijd van zestien tot dertig jaar uit de gemeenten Rei- merswaal en Kapelle aangehouden voor vernielingen en het afsteken van een vuurwerkbom op oud jaarsdag in Yerseke. De explosie ging gepaard met een flinke vuurzee, die gevaar oplever de voor de directe omgeving. De daders plaatsten een filmpje van de knal op het internet. De politie onderzocht die beelden en hoorde ook diverse getuigen. Dat resulteerde deze week in de aanhouding van de vier mannen. Twee van hen zijn ook verant woordelijk voor het afsteken van een vuurwerkbom in de buurt van de jachthaven in Yerseke eind december 2007. Tijdens de meest recente oudjaars dag vernielde het viertal door het afsteken van een bom en lawinepij len onder meer straatpaaltjes, een elektriciteitskastje en een lantaarn paal. Ook werd de heg rondom de kerk in brand gestoken. De vier man nen handelden onderling in ille gaal vuurwerk. Binnenkort zullen de mannen voor de rechter moeten verschij nen. Marja Bakker: „We hebben hier ons droomhuis gevonden. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61