Onenigheid over behandeling patiënt Gratis samen romantisch naar de film 29, Vliegtaks ter discussie BelCompany Beweegtoets voor groep 6 99* im Hi prepaid Samsung B310 roze Gratis 2 Pathé bioscoopkaartjes Samsung Pixon M8800 Samsung Omnia i900 8GB PZC Vrijdag 6 februari 2009 5 Verpleegkundigen en artsen verschillen vaak van mening. door Frouke Tamsma den haag - Verpleegkundigen en artsen zijn het regelmatig met el kaar oneens over de behandeling van patiënten. Hierdoor schrijven verpleegkundigen soms op eigen houtje medicijnen voor of keren ze uit frustratie het vak de rug toe. Dat blijkt uit een onderzoek van het Landelijk Expertisecentrum Verpleegkundigen en Verzorgen den (LEW), dat vandaag in Zeist een congres houdt over miscom municatie tussen de verschillende beroepsgroepen in de zorg. Artsen, verpleegkundigen en ver zorgers verschillen soms ook van mening over het moment van ont slag uit het ziekenhuis. De arts vindt dat een patiënt klaar is om naar huis te gaan, maar de ver pleegkundige vindt het nog te vroeg. „De arts neemt zijn besluit puur op medische gronden", zegt een woordvoerster van het LEW, „De verpleegkundige kent de socia le context van de patiënt en vindt een langer verblijf soms nodig." Verpleegkundige Eef Tanis, die 33 jaar in het Gelderse Vallei Zieken huis in Ede werkt, herkent dit. „Als de partner bijvoorbeeld invali de is, heeft de patiënt baat bij één of twee extra opnamedagen. Hij kan dan thuis opvang regelen." Art sen op hun beun vinden dat som mige verzorgers ouderen en de menterenden ten onrechte behan deling ontzeggen. Probleem is dat verpleegkundigen en verzorgers zich in de meeste ge vallen neerleggen bij een dokters- besluit, ook al zijn ze het er niet pra Doordat artsen en verpleegkundi- gen het regelmatig oneens zijn over de patiëntenbehandeling, schrijven verpleegkundigen soms zelf medicijnen voor. DELFT - Leerlingen van groep zes van acht basisscholen in Delft deden giste ren mee aan de Beweegtoets, een sportieve Cito-toets. Op de foto zijn leer lingen bezig op het onderdeel verspringen. Doel van het project is om een gezonde en sportieve leefstijl te bevorderen. foto Valerie Kuypers/GPD mee eens. „De arts kan vaak krach tiger beargumenteren waarom hij of zij iets wil", stelt het LEW. „Artsen zeggen soms letterlijk: ik ben hier de baas." De ervaren Ta- nis laat zich dan niet intimideren. „Als ik het nodig vind een patiënt langer in het ziekenhuis te houden kan ik de betrokken arts daar meestal ook wel van overtuigen." Andere verpleegkundigen zijn - minder mondig, signaleert het LE- W. „Maar die schrijven soms wel medicijnen voor; terwijl ze hier voor niet bevoegd zijn. Dit brengt risico's voor de patiënt mee. En de verpleegkundige moet dan naar het medisch tuchtcollege." Soms is de frustratie zo groot dat de verpleegkundige het vak de rug toe keert. Het LEW betreurt dit. „Het perso neelstekort in de zorg wordt de ko mende jaren een enorm pro bleem. We moeten deze mannen en vrouwen voor het vak behou den." den haag - De omstreden vlieg taks heeft mogelijk zijn langste tijd gehad. Minister Camiel Eurlings (Verkeer) laat onderzoeken hoe de snel stijgende kosten voor de lucht haven Schiphol teruggedrongen kunnen worden. Daarbij staat ook de op 1 juli vorig jaar ingevoerde milieutoeslag op tickets, ofwel de vliegtaks, ter dis cussie. „Ik sluit op voorhand niets uit*, zei Eurlings. gisteren. Minister Eurlings kondigde het on derzoek naar de snel gestegen kos ten op de luchthaven gisteren aan in de Tweede Kamer. Het kabinet maakt zich zorgen over de interna tionale concurrentiepositie van Schiphol. Jaarlijks 13.500 ongevallen in gymles den haag - Tijdens de lessen gym nastiek op school doen zich jaar lijks zeker 13.500 ongevallen voor. Zoveel leerlingen moeten zich al thans laten behandelen bij een af deling voor spoedeisende hulp van een ziekenhuis. Staatssecreta ris Marja van Bijsterveldt (Onder wijs) noemt deze cijfers in een brief Het gaat om 7.000 leerlingen in het primair onderwijs en 6500 in het voortgezet onderwijs. Nefit moet 4700 cv-ketels repareren deventer - De producent van ver warmingsketels Nefit gaat de bran ders van 4700 cv-ketels uit voor zorg vervangen. Gebleken is dat de branders van het type Topline 45kW oververhit kunnen raken, met als risico het ontsnappen van rookgassen of zelfs brand in de cv-ketel. Eind november moest Ne fit ook al een soortgelijke actie op poten zetten met 189.000 ketels. Veel hulpverleners slachtoffer geweld den haag - In anderhalf jaar tijd hebben hulpverleners 18.000 keer te maken gehad met agressie en ge weld. Dat heeft een woordvoerder van het ministerie van Justitie gis teren gezegd. Het gaat om ambtenaren als poli tiemensen, brandweerlieden en ambulancebroeders maar ook om beveiligers, horecapersoneel en burgers die andere mensen te hulp schieten. Voorbijganger vindt twee dode mannen leiderdorp - In Leiderdorp zijn gisteren twee dode mannen gevon den. Een voorbijganger trof de li chamen aan. Zij lagen ruim 20 me ter van elkaar vandaan. De identi teit van de mannen is nog onbe kend. De politie gaat uit van een misdrijf. Op de plaats van het mis drijf zijn door de technische re cherche lege patroonhulzen gevon den. Kind vindt pistool tijdens buitenspelen lelystad - Een kind uit Lelystad heeft begin deze week in een grote bult zand een pistool gevonden. De politie sluit niet uit dat het pis tool is gebruikt bij een van de re cente overvallen in Lelystad en is op zoek naar mensen die daarover iets meer weten. De politie maak te dit gisteren bekend. De moeder heeft het pistool afgele verd bij de politie. Het wapen bleek niet geladen. Dronken man doet dutje op kruispunt den haag - Een dronken automo bilist uit Den Haag kon gistermor gen blijkbaar niet wachten tot hij thuis was om zijn roes uit te sla pen. Agenten zagen midden op de kruising een bestelbus staan. In de auto lag een 50-jarige man te slapen terwijl de motor van het voertuig nog liep. Een blaastest wees uit dat hij te veel had gedron ken. mi «i 1 i Max. 10,- beltegoed Inclusief 10,- inruilkorting voor je oude werkende mobiel Aanbiedingen zijn geldig t/m 12 februari 2009 tenzij anders vermeld Vraag de verkoper naar de voorwaarden. Voor prepaid geldl maximaal 1 pakket per klant en niet voor handelaren. Prijswijzigingen, druk- en zetfouten voorbehouden Meld je aan voor de digitale folder. Ga naarwww.belcompany.nl bij een 2-jarig Hi abonnement Exclusief bij BelCompany otiXuct 12 maanden Eindeloos Online voor 2,50 p/mnd geen aansluitkosten 8.0 megapixel camera 3.2" touchscreen met Widgets Uitbreidbaar geheugen totmax; 8GB via Micro-SD Gratis i.c.m. Hi 25 Eindeloos Online 2 jaar (T 12 maanden 27,50 p/mnd, daarna 34,95 p/mnd) 5.0 megapixel camera.met Auto Focus en flits 8GB intern geheugen, uitbreidbaar tot 32GB Windows Mobile 6.1 Professional - Gratis i.c.m. Hi 25 Eindeloos Online 2 jaar (1-12 maanden 27,50 p/mnd, daarna 34,95 p/mnd) BelCompany. Verstaatje als geen ander.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5