dood Belgische prof r:> Noorwegen is in de ban van superman Kramer A I Voetbaiwoordenboek voor 50 cent de ndernemer Hartfalen in pelöton pzc Vrijdag 6 februari 2009 31 Frederick Nolf wordt dood gevonden tijdens wielerronde van Qatar. door Patrick Delait DEN HAAG - De internationale wie- Ierwereld is gisteren opgeschrikt door de plotse dood van de Bel gische prof Frederiek Nolf. De 2i-jarige renner van Topsport Vlaanderen-Mercator werd 's och tends vroeg dood aangetroffen in zijn hotelkamer in Qatar. Nolf nam daar deel aan de Ronde van Qatar. Topsport Vlaanderen is uit respect voor Nolf niet meer gestart in de vijfde etappe die op verzoek van wedstrijddirecteur Eddy Mer- ckx geneutraliseerd werd afge werkt. Het team van Nolf heeft zich eveneens teruggetrokken uit de Ster van Bessèges. De dood van de jonge prof uit Kor- trijk is als een bom ingeslagen in het peloton. Als eerbetoon aan Nolf hielden de renners voor de start van de vijfde etappe een mi nuut stilte. De Belgische ambassa de in Qatar opende een rouwregis ter dat door de renners kan wor den getekend. Teammanager Chris- toph Sercu van Topsport Vlaande ren begrijpt niks van het plotse overlijden van zijn renner. Nolf oogde woensdagavond immers nog kerngezond. „Er was helemaal niets aan de hand. Frederiek zat met zijn ploegmaats aan tafel en Nolf in Delta Tour 2008 Frederiek Nolf reed sinds 2008 voor Topsport Vlaanderen. Hij maakte vorig jaar de overstap van de amateurploeg Beveren 2000. Hij was vorig seizoen een van de jongste neo-profs. Hij zag zichzelf als een 'allrounder'. Hij had een voorliefde voor de eendagsklassiekers. In zijn eer ste jaar als prof wist hij geen overwinning te boeken. Vorig jaar reed Nolf (rugnum mer 48) mee in de eerste Del ta Tour Zeeland. Hij eindigde na drie dagen koersen op de 29e plaats in het eindklasse ment. Nolf gold als een talent in de jeugdreeksen. Zo won hij on der meer de GP Bernaudeau, de Tour du Valromey en de Route de l'Avenir. ging rond tien uur naar bed." Ploegleider Jean-Pierre Heynde- rickx stelde gisterochtend de dood van Nolf vast. „Toen Jean-Pierre de renners ging wekken, vond hij Frederiek dood in zijn bed. Blijk baar is hij in zijn slaap overleden. Zijn kamergenoot Kristof Goddae- rt had helemaal niets gemerkt", verklaarde Sercu tegenover Bel gische media. Recente medische testen die Nolf onderging, waren volgens de team manager van Topsport Vlaanderen volledig normaal. Ook de ploeg- dokter die in Qatar aanwezig was, had niks abnormaals opgemerkt. De dood van Nolf is voor oplei- dingsploeg Topsport Vlaanderen al de tweede klap in korte tijd. In december werd bekend dat baan- wielrenner Iljo Keisse op doping is betrapt in de Zesdaagse van Gent. In de urine van de Belg werd het stimulerende middel cathine ge vonden. Keisse is intussen door Topsport Vlaanderen ontslagen. Jan Hoogsteen, als sportcardioloog verbonden aan het Maxima Me disch Centrum in Veldhoven, ver moedt dat het plotse overlijden van Nolf een geval is van brute pech. „Hoe goed de medische keu ringen in het profwielrennen te genwoordig ook zijn, niet alles is opspoorbaar. Er zullen altijd ren ners zijn die er tussendoor piepen met een verborgen hartziekte. Het gebeurt gelukkig niet vaak: hoog uit een of twee keer op honderd duizend gevallen. Het is erg triest voor die Belgische jongen en zijn familie, maar we kunnen dit he laas niet voorkomen." Het lichaam van Nolf is gistera vond naar België overgebracht. Een autopsie zal meer duidelijk moeten maken over de doodsoor zaak. Het zal Hoogsteen, een auto riteit in zijn vakgebied, niet verba zen als een 'elektrisch defect' Nolf fataal is geworden. „In dit soort ge vallen is het vaak de rechterhartka-. mer die protesteert. In vergelijking met de linkerkamer is zij een stuk dunner en daardoor ook kwets baarder. Bij wielrenners, die toch al heel veel vragen van hun hart, lean dit problemen opleveren", al dus Hoogsteen. PW De jonge Belgische profrenner Frederiek Nolf overlijdt woens dagnacht in zijn slaap. De 21-jari ge renner wordt dood aangetrof fen in zijn hotelkamer in Qatar. Het wielerpeloton is de afgelopen jaren regelmatig opgeschrikt door het overlijden van collega-renners. Hartfalen is een veelvoorkomende oorzaak, hoewel de achterliggende redenen medisch vaak moeilijk te achterhalen zijn. Denis Zanette (32) 10 januari 2003: Bij een routinebezoek aan de tandarts wordt de Italiaan onwel en overlijdt korte tijd later in het zieken huis. Fabrice Salonson (23) 3 juni 2003: In de nacht voor de start van de Ronde van Duitsland bezwijkt de Fransman op een hotelkamer in zijn slaap aan een hartaanval. Marco Rusconi (24) 14 november 2003: De Italiaan verlaat een feest en wordt onderweg getroffen dooreen hartstilstand. Michel Zanoli (35) 29 december 2003: De voormalig juniorenwereld- kampioen (1986) uit Amsterdam overlijdt aan een hartstilstand. johan Sermon (21) 15 februari 2004: De Belg gaat vroeg naar bed om fit te zijn voor de training van de volgende dag. Hij wordt echter niet meer wakker door een hartstil stand. Spraakverwarring is verleden tijd door Belgisch amateurclubje. door Roel Wiche BRUSSEL - Dure tolk? Spraakverwar ring? Radeloze trainers? Allemaal voltooid verleden tijd, voorspelt het nietige FC Asse. Het Belgische amateurclubje draaide een voetbal woordenboek voor buitenlanders in elkaar dat met 13.000 verkochte exemplaren, ook in Nederland, di rect een grote hit is. Kosten: een halve euro. Staat in de Gambiaanse Dikke Van Dale wat 'poorten' betekent? Hoe leg je een Japanner uit wat een 'stiftbal' is? Het kan tegenwoordig zomaar dat iedereen op het trai ningsveld met de mond vol tan den staat als de huistolk door griep is geveld. In een voetbalwe reld die steeds multicultureler wordt, bestaan selecties vaak voor minstens de helft uit buitenlan ders. Voordat die eindelijk het Ne derlands onder de knie hebben, heeft de spraakverwarring hard toegeslagen. Maar er is nog hoop. Met dank aan een klein Vlaams clubje dat zijn dagen slijt in de vierde provin ciale. FC Asse-Zellik, onder de rook van Brussel, werd de afgelo pen jaren overspoeld door vooral Franstalige spelers en stak de kop pen bij elkaar om het taalpro bleem op te lossen. De club be sloot een klein, handzaam woor denboekje uit te geven, waarin via tekeningen zo'n zeshonderd Ne derlandse voetbaltermen worden verklaard. De kleine pocket (46 pa gina's) werd direct een groot suc ces. Van de 15.000 gedrukte exem plaren zijn er inmiddels al 13.000 verkocht. Talloze amateurvereni- gingen in en rond het tweetalige Brussel vroegen het boekje aan, evenals de profclubs Cercle Brugge en Roeselare. En ook Nederland begint warm te lopen, glundert Guido Vanden Driessche, secreta ris van Asse-Zellik. „Toen FC Twente Cheik Tioté van Roda JC kocht, hebben ze hier een aantal boekjes besteld. PSV heeft interes se en uit Den Haag krijgen we ook verzoeken." Dollartekens hebben de Belgen niet in de ogen. De kosten per exemplaar zijn vijftig eurocent, me de omdat de gemeenten rond Brussel het project financieren. Tweestrijd met Bokko domineert media in aanloop naar het WK. door Johan Stobbe hamar - Op de tribunes van het Vikingschip in het Noorse Hamar struint een journalist van Aften- posten, de tweede krant van Noor wegen, langs zijn Nederlandse col lega's. Op zoek naar mooie verha len over en achter Sven Kramer. Morgen wil hij groots uitpakken met een pagina over de twee hoofdrolspelers van het WK all round. Noorwegen kijkt immers reikhalzend uit naar de tweestrijd tussen Kramer en de eigen favoriet Havard Bokko. De strijd tussen Nederland en Noorwegen wordt in de Noorse kranten flink opgeklopt, onder kent Kramer. „Ik kan geen krant openslaan of het gaat er over." Hij merkt aan alles dat de komst van de grootste schaatser van het mo ment leeft in Hamar. Te pas en te onpas wordt hij aangesproken. 'Ik was toen nog heel grillig. Lang niet zo sterk en stabiel als nu' „Het is inderdaad niet heel rustig met interviews", zegt Kramer met een relaxte glimlach. Om alle Noorse journalisten een kans te geven .even met Kramer van gedachten te wisselen wordt er voor hen zelfs een kwartiertje ingeruimd tijdens de traditionele persconferentie voor een groot toernooi. Huub Snoep, de pers man van schaatsbond KNSB, is verrast door de grote opkomst. Zelfs in de tijd van Ard Schenk was het niet zo druk, iaat hij zich ontvallen. „Nou ja, daar was ik niet bij, maar in de tijd van Hil- bert van der Duim en Hein Ver geer was er in ieder geval nooit zo veel belangstelling." TVM-coach Gerard Kemkers is minder verbaasd. „Dit hoort bij een sporter van megastatus", zegt hij. Een logisch gevolg van Svens prestaties. Dat is ook niet iets waar we voor weglopen, maar we moe ten het wel in goede banen leiden. Ik kijk goed hoe ze het, bij andere sporten doen, want volgend jaar bij de Spelen wordt het nog erger. Dan zal er nog meer internationa le pers bovenop springen." De hoofdrolspeler laat alle aan dacht rustig over zich heen ko men. Wanneer hij gaat zitten in het perszaaltje flitsen fotocamera's onophoudelijk. De man die jaagt op zijn derde wereldtitel op rij laat zich ook niet uit de tent lokken als een Noorse verslaggever begint over bloedwaarden en daarmee de suggestie wekt dat er wel eens do ping in het spel kan zijn. „Geen probleem", antwoordt Kramer op de vraag of zijn bloedwaarden op internet gepubliceerd zouden mo gen worden. „Maar ik vind het geen terechte vraag, want ik hoef me niet te verdedigen." De herinneringen aan Hamar zijn niet alleen positief In 2006 startte hij met een beroerde 500 meter dramatisch aan het EK. Het was de laatste keer dat hij bij een groot allroundtoernooi niet op het po dium stond (vierde). Maar nee, ook revanchegevoelens leven niet. Kramer hoeft niets recht te zetten, hij wil gewoon de titel. „Ik was toen nog heel grillig. Lang niet zo sterk en stabiel als nu." Willem Adriaansens bron Rudy Boogert foto's ANP Adverteren? Segmentteam "de Ondernemer" Tel. (076) 53122 77 José Maria Jiménez (32) 6 december 2003: In een psychiatrische kliniek (hij kampt met depressies) overlijdt het Spaanse klimtalent (zwager van Tourwinnaar Carlos Sastre) aan een hartfalen. Arno Wallaard (26) 28 februari 2006: Na een training op de wielerbaan wordt de neo-prof uit Noordeloos op de terugweg onwel. Ondanks reanimatie en de snelle komst van de ambulance komt zijn hartslag niet meer op gang. Sven Kramer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 51