Uitspraak Knevel zorgt voor onrust bij EO 'Chronisch zieken zijn hang voor ontslag' Betere controle op Crisis maakt taboes bespreekbaar ketens tandarts nodig' Evacuatieplan overstromingen noodzakelijk 4 Vrijdag 6 februari 2009 PZC Omroep en Knevel in de clinch over scheppingsverhaal. HILVERSUM - De Evangelische Om roep en Andries Knevel, het boeg beeld van de omroep, liggen in de clinch over het scheppingsverhaal. De EO nam gisteren afstand van een uitspraak van Knevel, die deze week liet weten niet te geloven dat God de aarde in zeven dagen heeft gemaakt. In een persbericht schrijft EO-di- recteur Lock: „De missie van de EO gaat over God als Schepper en Jezus als'Redder. Dat is een vast fundament van ons geloof" In het tv-programma 't Zal je maar gebeuren zei Andries Knevel dins dag zonder aarzelen 'neen' toen hem de vraag werd voorgelegd of de verhalen uit de Bijbel echt zijn gebeurd. „Je kan orthodox gelovige zijn en toch zeggen: ik geloof niet dat de wereld zesduizend jaar gele den in zes maal 24 uur geschapen is", zei hij. Voor de camera teken de hij een verklaring waarin staat: „Vroeger was ik creationist. Ik her- DEN HAAG - De Nederlandse Maat schappij tot bevordering der Tand heelkunde (NMT) maakt zich zor gen over commerciële tandartske tens die gebruikmaken van niet-ge- registreerde tandartsen. De kwali teit van de zorg laat vaak te wen sen over, terwijl patiënten veel geld moeten neertellen om behan deld te worden. De NMT pleit voor betere controle. Hoewel woordvoerder Rob Dort- mundt spreekt van 'incidenten', roep al mijn eerdere uitspraken hierover en erken in het verleden mijn kinderen en kijkers op een (dwaal)spoor te hebben gebracht." De uitzending leidde tot grote on rust in de achterban van de EO. Twee jaar geleden bleek uit een ei gen onderzoek van de omroep on der leden en predikaten, uitge voerd ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan, dat 61 procent van de achterban gelooft dat God de wereld in zeven dagen (inclusief een rustdag) heeft geschapen. Een woordvoerder van de omroep er kende gisteren dat 'een aantal' le den inmiddels heeft opgezegd, maar benadrukte dat er ook steun betuigingen zijn binnengekomen, 'vooral van christenen uit de we tenschappelijke hoek'. Hij erkende dat Knevel als 'gezicht' van de EO wordt beschouwd, maar hij bena drukte dat Knevel niet namens de omroep spreekt. „Binnen de EO is ruimte voor discussie en dus ruim te voor Knevels opvatting." Knevel heeft inmiddels spijt be tuigd. „Ik betreur dat mijn per soonlijke mening als enige EO-me ning wordt gezien." komt het voor dat commerciële tandartspraktijken door aanhou dende klachten van patiënten hun deuren moeten sluiten. Dat gebeur de met vestigingen van de Instel ling voor Mondzorg in Rotterdam en Den Haag, waardoor duizen den patiënten zonder tandarts kwamen te zitten. Eerder moest ook een praktijk in Zoetermeer dicht. Volgens Dortmundt is het probleem dat sommige praktijken voor de NMT 'onzichtbaar' zijn. DEN HAAG - Nu de gure wind van de economische crisis opsteekt, ruimt politiek Den Haag de ijskast leeg. Verhoging van de AOW-leef- tijd, verlaging van de hypotheekaf trek of misschien wel een inko mensafhankelijke kinderbijslag: de grootste taboes van het Binnenhof zijn opeens weer bespreekbaar in het kabinet. Het zou niet de eerste keer zijn dat een kabinet een crisis aanwendt om moeilijke beslissingen te ne men, zegt Carla van Baaien. De hoogleraar parlementaire geschie denis, verbonden aan de Radboud Universiteit in Nijmegen, wijst op het jaar 1918. SDAP-voorman Troelstra had net de revolutie uit geroepen. „Heel Nederland was in verwarring, ook al omdat de Eer ste Wereldoorlog gaande was. De Reumafonds: Mensen zullen ziekte zoveel mogelijk verzwijgen. DEN HAAG - Chronisch zieken zijn in deze tijden van crisis extra bang hun baan te verliezen. Daarom zul len ze hun ziekte zoveel mogelijk proberen te verzwijgen. Dat heeft directeur Lodewijk Rid derbos van het Reumafonds giste ren gesteld. Ongeveer een op de tien Nederlan ders heeft last van een chronische ziekte. Onderzoek wijst volgens het Reu mafonds uit dat momenteel slechts 9 procent van de werkende bevolking weet dat een collega een chronische ziekte als bijvoorbeeld reuma heeft. Volgens Ridderbos zijn chronisch zieken creatief in het verzinnen van leugentjes om bestwil om te vrijzinnig liberalen in het parle ment maakten dankbaar gebruik van dit momentum. Binnen de kortste keren was het vrouwenkies recht geregeld." In crisistijd zijn politieke interven ties volgens hoogleraar bestuurs kunde Paul Frissen noodzakelijk. Een breekijzer werkt dan altijd goed. „De gedachte dat mensen op hun 65ste met pensioen konden, was een mooie gedachte in een tijd dat mensen op die leeftijd ook wel op waren", zegt Frissen. „Maar maatregelen moet je aanpassen aan de wereld waarin we nu le ven." Verhoging van de AOW-leef- tijd vindt hij dan ook 'geen zondi ge gedachte'. In Duitsland ging het zelfs geruisloos: de AO W-leeftijd ging stapsgewijs naar 67 jaar. Hoogleraar bestuurskunde Uri verbloemen dat ze af en toe min der uit de voeten kunnen. „Als ze stijf zijn, zeggen ze bijvoorbeeld dat ze gesport hebben, of een lcout- je hebben gevat." Mensen zijn bang dat ze als watjé worden gezien als ze te boek staan als 'zieke', aldus Ridderbos. „Ze vrezen dat ze sneller worden ont slagen of minder snel in aanmer king komen voor promotie." Het fonds wil dat werkgevers meer inzien dat mensen met een chronische ziekte waardevolle me dewerkers kunnen zijn. Voorzitter Rinnooy Kan van de Sociaal Eco nomische Raad (SER) onder schrijft de oproep van het Reuma fonds. Chronisch zieken zijn in crisistij den extra bang hun baan te ver liezen. Daarom zullen ze hun ziekte proberen te verzwijgen, zegt het Reumafonds. Rosenthal, tevens Eerste Kamerlid voor de WD, wijst erop dat bij die besluiten de lange termijn niet uit het oog mag worden verloren. Wordt er alleen over de korte ter mijn nagedacht, dan belandt een land in een 'crisis na de crisis'. „De maatregelen die je nu treft, wer ken immers twintig jaar door." De neiging bestaat nu dat je naar het heden blijft kijken: noodver bandjes leggen en brandjes blus sen. Rosenthal: „Je moet over die korte termijn kunnen heenstap pen: defensieve compromissen om vormen tot offensief beleid." Timing is daarbij cruciaal, bena drukt hoogleraar Van Baaien. „Toen Bos twee jaar geleden pleit te voor verandering van de AOW, waren de geesten er nog niet rijp voor. Dat was niet handig." DEN HAAG - Er moet een nationaal evacuatieplan komen om mensen bij een grote overstroming snel op een veilige en droge plek te krij gen. Dat stelt de Taskforce Manage ment Overstromingen (TMO) in zijn eindrapportage die gisteren werd gepresenteerd. Nu bestaan er wel op regionaal ni veau evacuatieplannen, maar dat is niet genoeg, aldus de TMO. Wanneer grote delen van het land onder water dreigen te lopen is er meer regie nodig van de landelijke overheid om chaos te voorkomen. „Zo'n plan is een prioriteit van de eerste orde", zegt TMO-voorzitter Jan Franssen. Daarom adviseert de taskforce om een zogeheten Landelijke Operatio nele Staf aan te stellen, die snel be slissingen kan nemen. Minister Guusje ter Horst (Binnenlandse Zaken) is het daarmee eens. PETER Q, WAT MOOI PUUR,MA6 IK IIOpfrN?' WADDINXVEEN - Een Poolse werkneemster gisteren aan dag is een dag waarop geliefden elkaar extra aandacht het werk bij rozenkwekerij Marjoland in Waddinxveen. geven met cadeautjes, kaarten of bloemen. Valentijn De verkoop van rozen stijgt explosief nu Valentijnsdag staat als bloemendag op nummer een, op de voet ge weer in aantocht is. Volgende week vrijdag wordt Valen- volgd door Moederdag. Marjoland kweekt de Passion tijnsdag gevierd, zoals elk jaar op 14 februari. Valentijns- roos. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4