'Het is goed om in je vrije tijd 'Vrijwillige' bijdrage 'Te hoge lasten in Borsele' Werkstraf voor mishandeling celebrate your dayI 1 8 Vrijdag 6 februari 2009 PZC B Een MaS Award is een prijs voor personen of instellingen, die een bijzondere maatschap pelijke stage hebben gedaan of mogelijk hebben gemaakt. Er zijn vier categorieën: Scho lieren, Stageaanbieders, Scho len en Stagemakelaars. In Zeeland is bijvoorbeeld het ziekenhuisprojèct van SMWO en de derdeklassers van het Goese lyceum genomineerd voor een MaS Award. Dertig leerlingen hielpen tijdens dat project met de verhuizing van oude ziekenhuisbedden van het Oosterscheldeziekenhuis naar Cuba. Een jury onder leiding van Mar- ja van Bijsterveldt (staatsse cretaris van het ministerie van OCW) bepaalt uiteindelijk wie wint. - De uitreiking is op 27 maart 2009 tijdens MaS Sensation De Party in Outland, Rotterdam. door David Duijnmayer GOES - 'Samenleven kun je leren', vindt het ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap. Daarom moeten alle middelbare scholieren vanaf het schooljaar 2011/2012 een maatschappelijke sta ge doen: in de eerste vier jaar van hun opleiding zijn zij verplicht mi nimaal 72 uur aan vrijwilligers werk te besteden. Door vrijwilligerswerk kunnen jongeren tijdens hun schooltijd kennismaken met en een bijdrage leveren aan de samenleving, zegt het ministerie. Zelf een stageplek vinden, afspraken maken en de verantwoordelijkheid nemen voor het nakomen van die afspraken hoort daar ook bij. Tegelijkertijd le ren vrijwilligersorganisaties met jongeren omgaan. De invoering van een verplichte stage als onderdeel van het lespro gramma betekent wel dat over drie jaar 195.000 jongeren een maat- Wethouder moet binnen een maand met cijfers komen. HEINKENSZAND - Inwoners van Bor- sele krijgen dit jaar met een hoge re stijging van de onroerende zaak belasting te maken dan is afgespro ken, aldus fractievoorzitter Berry Kooiker van de Lokale Partij Borse le (LPB). Volgens Kooiker zijn de aanslagen niet met de vastgestelde drie pro cent verhoogd, maar met 4,5 pro cent. Hij had zelf een kleine enquê te onder inwoners gehouden. Kooi ker confronteerde wethouder Mart de Bruijne (WD, financiën) gister avond in de gemeenteraad met de gegevens. De Bruijne kon de infor matie niet weerleggen en ook niet bevestigen. Hij zegde toe in juli - als alle financiële cijfers over 2008 bekend zijn - terug te komen, maar Kooiker nam daarmee geen genoegen. „Het is toch bekend hoe veel mensen in 2008 moesten beta len en hoeveel zij dit jaar moeten betalen. Zo moeilijk is die reken som niet." Op aandrang van burge meester Jaap Gelok beloofde wet houder De Bruijne de gemeente raad binnen een maand te infor meren. DEN HAAG - Een 24-jarige inwoner van Wemeldinge is gisteren in ho ger beroep door het Haagse ge rechtshof veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur wegens mishandeling van zijn vriendin. Ook kreeg hij zes weken voorwaar delijke gevangenisstraf De straf wijkt af van het eerdere vonnis van de politierechter, die hem veroordeelde tot een verplich te agressietraining en zes weken voorwaardelijke hechtenis. Ook moest de man een voorwaardelij ke boete van 250 euro betalen we gens het uitschelden van een poli tieman. Het hof schold deze boete kwijt. Op 17 augustus 2007 liepen de spanningen hoog op tussen de 24-jarige man en zijn vriendin. Hij verdacht haar ervan dat zij had ge zoend met een andere jongen. De volgende dag liep het opnieuw uit de hand toen de man zijn spullen ophaalde. De vrouw liep door een klap een bloedneus op. Vanaf 2011 moeten alle middelbare scholieren een maatschappelijke stage doen. Het Pontes Goese lyceum deed dit schooljaar mee aan het proefproject. door David Duijnmayer Ricardo Rijkse (14) speelt al een jaar of vier Zwarte Piet tijdens de sinter klaasviering op zijn oude basisschool. Gewoon, omdat hij dat leuk vindt. Dit jaar telde dat vrijwilligerswerk opeens als schoolprestatie, want samen met Brian van de Plasse (14) liep Ricar do stage op de OBS Prinses Bea trix in Yerseke. Opletten op het schoolplein, de jongste kinderen helpen met opdrachtjes, en ook voor Zwarte Piet spelen dus. Leuk en leerzaam, vinden de jon gens. „Je krijgt een beeld van het werk dat leraren doen", zegt Ricar do. „En het is goed om in je vrije tijd iets voor een ander te doen." Afgelopen maand deden op het Pontes Goese Lyceum (locatie Bergweg) zo'n tachtig leerlingen uit VMBO 2 een maatschappelijke stage. De stages zijn onderdeel van een proefproject van het Ministe rie van Onderwijs, Cultuur en We tenschap (OCW). Het ministerie is dit schooljaar begonnen met de geleidelijke invoering van de maat schappelijke stage. Vanaf 2011 moe ten alle middelbare scholieren in Nederland zo'n stage doen. „Het Goese Lyceum is al een aan tal jaren met maatschappelijke sta ges bezig", vertelt stagecoördinator Hester Kraaijeveld. „Omdat we nu meedoen aan de pilot van het mi nisterie, hebben we voor het eerst een feestelijke certificaatuitreiking verzorgd." Maar liefst 111 vmbo-ers kregen gisteren een certificaat voor de succesvolle afronding van de stage. Zorgcentra, basisscholen en sport verenigingen zijn populaire stage plekken, maar de leerlingen van het Goese Lyceum wisten zich dit jaar ook nuttig te maken in het die renasiel, bij het Leger des Heils en bij de Stoomtrein Goes-Borsele. „Een maatschappelijke stage kan van alles zijn", zegt Kraaijeveld. „Als het maar bij een onderne ming is die niet gericht is op winst maken en waar ze vrijwilligers goed kunnen gebruiken." Dat laatste was zeker het geval in zorgcentrum Cleijenborch in Co- lijnsplaat. Joanne Goulooze en Vi- vian-Schrijver regelden daar zelf een stageplaats. Vier weken lang hielpen ze op maandagmiddag het personeel: ze deden leuke dingen met de bewoners, bakten koekjes en brachten eten rond. „De men sen die daar zitten, kunnen niet zo veel zelf', zegt Vivian. „Ze vroe gen ook steeds of we nog terug kwamen, dat was wel leuk. Soms ga ik op vrijdagmiddag nog wel eens helpen." Doorgaans slagen leerlingen er wel in zelf een stageplek te vinden, weet Kraaijeveld. „In het algemeen vinden ze het ook erg leuk. Tach tig tot negentig procent van de leerlingen gaat zelf op zoek en vindt dan ook iets. Bijna iedereen heeft wel een voetbalvereniging of oude basisschool waar ze wat hulp kunnen gebruiken." Als een leerling onverhoopt toch niets vindt, kan de school een sta geplek regelen. Daarvoor werkt het Goese lyceum samen met SMWO, dat een vacaturebank voor vrijwilligerswerk heeft aange legd. Wie zelf geen stage kan rege len, kan bijvoorbeeld in de ruilwin- kel helpen of leidinggeven bij scou tinggroepen. Ook een groep van dertig leerlin gen uit 3 vmbo deed in januari een maatschappelijke stage. In sa menwerking met SMWO deden zij een speciaal project in het Oos terscheldeziekenhuis. Ze hielpen daar met de verhuizing van oude ziekenhuisbedden naar landen als Cuba, waar de bedden een tweede leven krijgen. Het project is geno mineerd voor een Maatschappelij ke Stage Award. MaS Sensation Awards Fototentoonstelling in Hotel Terminus Goes GOES - Freelance fotograaf Marja van Liere exposeert een selectie uit haar werk in Hotel Terminus in Goes. Van Liere is "gespeciali seerd in het portretteren van men sen en dieren. Daarnaast maakt ze -in kleur en zwart-wit- ook beelden van activi teiten op zee en detailfoto's uit de natuur. De tentoonstelling in Ho tel Terminus aan het Stationsplein in Goes duurt nog tot juni. Geïnte resseerden kunnen er vrijblijvend binnenlopen. http://www.i-mago.nl Koenkelpot zoekt naar grootste 'ouweoer' 'S-HEERENHOEK - Carnavalsstich- ting De Koenkelpot kiest vandaag weer de 'grootste ouweoer van Pae- rehat', zoals carnavalsvierders 's-Heerenhoek steevast noemen. Eenlingen, duo's en trio's voegen plaatselijke en landelijke roddels sa men tot een verhaal. Een jury be paalt wie naar huis gaat met de vergulde microfoon. Wie. zelf een gooi wil doen naar de titel kan zich opgeven bij Prins Richard via prinsrichard@paerehat.nl. De verkiezing is vanaf 20.30 uur in Bar Walk Inn in 's-Heerenhoek. Varend erfgoed te zien in Kerkje van Ellesdiek ELLEWOUTSDIJK - 't Kerkje van El lesdiek houdt morgen (zaterdag) open middag. Vlissinger David Lu- teijn. houdt er dan een expositie. Luteijn begon na zijn pensioen met tekenen en schilderen. Hij schiep in tien jaar tijd een omvang rijk oeuvre. Hij legt zich toe op aquarellen van varend erfgoed. Botters, kotters, hoogaarzen, heng sten, tjalken en driemasters zijn te zien in de expositie, die zaterdag tussen 13.30 en 16.00 uur is te be zoeken in 't Kerkje aan de Hattum- straat 5 in Ellewoutsdijk. Honderdelf leerlingen uit de tweede en derde klas van het Pontes Goese februari trouwpakkenmaand met kans op GRATIS trouwpak M m van westen mannenmode zaamslag 0115-436100 doe mee en win je gratis trouwpak vanwesten.com/gratistrouwpak nieuwe collecties 2009

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 42