I Transportsector kraakt tl 27 weet weer wat 29 Fare laat laatste gegijzelde politicus vrij LOttO. CDA wil snel onderzoek naar ziekenhuizen 'Leeftijd AOW niet omhoog' Aangenaam weer 7° W Sportieve Cito-toets voor groep 6 Op zoek naar verhalen vgn Zeeuwse vrouwen aanvallen is VRIJDAG 6 februari 2009 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT -251e jaargang nr. 32 - los nummer 1,45, zaterdag 2,10 WALCHEREN Cijfers Transport Vervoer over weg en water in Zeeland stokt door crisis. door Ondine van der Vleuten en Marcel Modde MIDDELBURG - De Zeeuwse trans portsector heeft zwaar te lijden on der de kredietcrisis. De problemen doen zich zowel voor bij het ver voer op de weg als op het water. Bedrijven houden noodgedwon gen vrachtwagens aan de kant, in de zeehavens stapelen de voorra den zich bij gebrek aan afnemers op en de binnenvaart houdt er re kening mee dat schepen langer leeg blijven, wachtend op vracht. Multinational Verbrugge in Ter- neuzen heeft het wegtransport de afgelopen zes weken met 10/tot 15 procent zien terugvallen. De situa tie noopt het bedrijf geplande in vesteringen minimaal een jaar uit te stellen, zegt financieel manager Ad Breepoel. Het aantal schepen dat de eerste maand van dit jaar de havens van Vlissingen en Ter- neuzen aandeed, daalde met 20 procent ten opzichte van de zelfde periode in 2008, aldus directeur Hans van der Hart van Zeeland Seaports. De aanvoer van grond stoffen loopt volgens hem zicht baar terug, terwijl ondertussen met name de voorraad cellulose (houtpulp) en auto's blijft groeien. „Het staat tjokvol. Dat moet niet te lang meer duren." Brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland stelt dat de be drijvigheid 'is ingestort' door een sterk mindere vraag in de indus trie, bouw, detail- en groothandel. Van alle ondernemers meldt 55 procent een afname van bedrijvig heid in het laatste kwartaal van 2008, het laagste niveau sinds veer tien jaar. Bijna de helft van de gro te bedrijven zit met een 'over schot' aan personeel. Vrijwel alle maal zijn ze somber over dit jaar. pagina 2/3: Vrachtvervoer ders maken hun borst nat BOGOTA - De Colombiaanse guerrillabeweging Fare heeft de laatste politicus die zij nog in gijze ling hield gisteren vrijgelaten. De 45-jarige Sigifre- do Lopez werd overgedragen aan het Rode Kruis. De Fare ontvoerde Lopez bijna zeven jaar gele den met elf collega-politici uit het parlement van de provincie Valle del Cauca in het zuidwesten van Colombia. Hij is de enige overlevende van een militaire bevrijdingspoging in 2007, waarvan de omstandigheden nooit helemaal opgehelderd zijn. De andere elf gijzelaars vonden daarbij de dood. Lopez werd na zijn vrijlating met een heli kopter naar de stad Cali gevlogen. Daar werd hij herenigd met zijn zoons. Eerder deze week liet de Fare ai vijf andere gijzelaars vrij. De Farc-rebel- len zijn door het Colombiaanse leger in de verde diging gedrongen. Met de vrijlatingen reageren zij op een oproep van intellectuelen die een vre- desdialoog op gang proberen te brengen. De Co lombiaanse president Alvaro Uribe verzet zich daartegen. foto Christian Escobar Mora/AP acW><* Speel zaterdag om de hoogste Jackpot van Nederland! Ga snel naar de winkel ot kijk opwww.lotto.nl De winnaar van het WK-schaatsen is al bekend reageer op www.pzc.nl Zie pagina 31 reacties: 569 Alcohol mag niet verkocht worden in supermarkten eens 44% EN Zeeland: 2, 3, 17 tot en met 25; Binnenland: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7; Achtergrond: 10; Meningen: 11; Beurs: 12; Economie: 13; Weer: 14; Strips: 15; Cultuur: 27; Sport: 29 tot en met 33; Televisie: 34 en 35 Verwachte financiële afsluiting 2008 'm nst quitte verlies Nederland Zeeland 64,2% 64,4% 23,6% 23,7% 12,2% 11,9% Felix Binicewicz bron Transport en Logistiek Nederland door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer wil dat minister Ab Klink de opdracht geeft voor een onderzoek naar de financiële en bestuurlijke problemen van de ziekenhuizen in Goes en Vlissin gen. En er is haast bij, zegt Kamer lid Ad Koppejan. „Er moet snel helderheid komen. We willen niet wachten tot het uit de hand loopt. Met name in Goes zijn financiële problemen, Vlissin gen wordt daar in meegezogen. En dat heeft gevolgen voor de bedrijfs voering en uiteindelijk ook voor de patiënten." „Aan de andere kant zijn onze mo gelijkheden in de Tweede Kamer beperkt. Het probleem is dat we als overheid te weinig greep heb ben op zorginstellingen. Met alle gevolgen van dien, zie bijvoor beeld de problemen bij de IJssel- meerziekenhuizen." Koppejan ver wacht dat Klink positief zal reage ren op het verzoek van de fractie. Ook de PvdA-Statenfractie heeft kritiek. De ziekenhuizen moeten zo snel mogelijk de plannen voor de toekomst duidelijk maken, vindt Statenlid Wouter van Zand- brink. Dit najaar kondigde gedepu teerde Van Heukelom aan dat de provincie de voorlichting rond de ziekenhuizen wilde overnemen. Van Zandbrink: „Daar heb ik ook nooit meer iets over gehoord." pagina 2: Lab is de dupe van fusie 56% DEN HAAG - Een verhoging van de AOW-leeftijd van 65 naar 67 jaar lijkt kansloos. Het kabinet ziet zo'n verhoging wel zitten, maar de vakbeweging en een meerderheid vafl.de Tweede Kamer niet. J pagina 3: commentaar vafl.de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 1