Werk genoeg in publieke sector München etalage voor veiligheidsbeleid VS 1 O Vrijdag 6 februari 2009 PZC De ontslaggolf in het bedrijfsleven lijkt goed nieuws voor onderwijs, zorg en politie, die om personeel staan te springen. Toch staan de deuren niet overal wagenwijd open voor 'zij-instromers'. door Berrit de Lange Denise Ottenhof door kruiste jarenlang bin nen- en buitenland ach ter het stuur van een truck met oplegger. Een jaar gele den besloot ze het roer om te gooien en zich te laten omscholen tot buschauffeur. „Al voordat de re cessie op grote schaal toesloeg, was duidelijk dat er in het beroeps- goederenvervoer flinke klappen gingen vallen. Ik had het erg naar mijn zin op de vrachtwagen, maar heb toch gekozen voor meer zeker heid. En op de bus bevalt het ook prima", vertelt ze. Het busvervoer kampt met een groot tekort aan personeel en Ot tenhof werd met open armen ont vangen. Ze kon meteen tekenen roor een leerwerkperiode van an derhalfjaar mét baangarantie. Momenteel zijn er zo'n 1.500 vaca tures voor buschauffeurs, zegt Kees Splinter van Consolid, uit zendorganisatie voor de sectoren transport, beveiliging en openbaar vervoer. Splinter: „Nu veel men sen door de economische crisis hun baan verliezen is omscholen een goede optie. In november had den we 800 sollicitanten, vorige maand waren dat er al 1.500." Ook het UWV Werkbedrijf stuurt mensen, van bedrijven in zwaar weer door naar Consolid. „En ik sluit niet uit dat we bedrijven als staalconcern Corus actief gaan be naderen met onze mogelijkheden voor ontslagen werknemers", al dus Splinter. De arbeidsmarkt is ten prooi gevallen aan een uitzon Vrachtwagenchauffeur Denise Ottenhof liet zich omscholen tot buschauffeur. Het busvervoer kampt met een groot tekort aan personeel en zij werd met open armen ontvangen. foto Jeroen Jumelet/GPD derlijk fenomeen, stellen arbeids marktdeskundigen. Veel mensen verliezen hun baan, maar vooral in de publieke en se- mipublieke sector is de personele nood onverminderd hoog. Dat be tekent dat er gouden kansen lig gen voor de zorg, het onderwijs, de politie en defensie om hun mankracht eindelijk op sterkte te brengen. Defensie verwacht dat de economi sche malaise gunstig zal uitpakken voor zijn personeelsbestand. „We'voeren nu gesprekken met be drijven die personeel moeten afsto ten om te kijken of medewerkers een zachte overgang kunnen ma ken naar defensie", zegt Roger van de Wetering van het ministerie van Defensie. „Een automonteur van NedCar kan met enige bijscho ling ook sleutelen aan militair ma terieel." Defensie haalt niet langer louter schoolverlaters binnen om het te kort aan militair- en burgerperso neel in te dammen. Met de campagne 'Verplaats je car rière' richt de organisatie zich sinds afgelopen najaar ook heel na drukkelijk op 'zij-instromers'. „Tot nu toe heeft dat drieduizend solli citaties opgeleverd, vooral bij de onderdelen techniek, zorg en iet. We verwachten dat de crisis die in teresse nog verder aanwakkert." Ook de zorg, het onderwijs en de politie profiteren. „In tijden van economische crisis kiezen mensen voor de zekerheid van een baan in de publieke sector. Een bekend ef fect van economische neergang is ook dat scholieren vaker de voor keur geven aan een 'zekere toe komst' in de zorg of het onder wijs", zegt Gerard Evers, directeur bedrijf en arbeidsmarkt bij OSA, de organisatie voor strategisch ar beidsmarktonderzoek. Werkne mers zijn ook honkvaster. „Daar door wordt de noodzaak om koste wat kost mensen binnen te slepen tijdelijk minder." Voor de zorg en het onderwijs is het lastiger dan voor defensie om mensen uit andere sectoren snel Top 10 Top 10 meest gevraagde be roepen 1Productiemedewerker 2. Schoonmaker 3. Magazijnmedewerker 4: Callcentermedewerker (tele fonische verkoop) 5. Medewerker bediening hore ca 6. Callcentermedewerker (help desk) 7. Objectbeveiliger 8. Taxichauffeur 9. Leider kinderopvang 10. Hulp in de.particuliere huis houding Bron: Vacatures die openstaan bij iet UWV Werkbedrijf Openstaande vacatures Sectoren met een structureel tekort aan personeel kunnen nu hun slag slaan. Dit geldt vooral voor de zorg, politie, onderwijs en defensie. Aantal openstaande vacatures in de niet-comcnereiële dienstverlening (in het derde kwartaal) 2006 43.100 2007 53.800 5 2008 64.400: infographic: CPD bron: CBS om te scholen. Evers: „Een staalar- beider bij Corus staat natuurlijk niet zomaar als verpleger aan het ziekenhuisbed. De zij-instroom in het onderwijs en de zorg heeft in verleden boven dien niet altijd gebracht wat ervan werd verwacht. De cultuurverschil len met het bedrijfsleven zijn vaak groot." In het busvervoer, waar de nieuwe chauffeurs vaak al na vier maan den langs de haltes rijden en in deeltijd verder leren, speelt dat veel minder. Splinter van Conso lid: „De mensen komen uit heel uiteenlopende beroepen. Als het moet kunnen onze buschauffeurs samen een hele woonwijk verbou wen." Jaarlijkse internationale veiligheidsconferentie begint vandaag. door Carel Goseiing De vorige Amerikaanse pre sident George W. Bush zocht het in de confronta tie. Het zorgde bijna voor een nieu we Koude Oorlog. Zijn opvolger Barack Obama wil door verzoe ning trachten de wereld veiliger te maken. De start daarvoor wordt vandaag gegeven op de jaarlijkse internationale veiligheidsconferen tie in München. Het wordt het eerste grote interna tionale optreden van de nieuwe Amerikaanse vicepresident Joe Bi- den. Hij zal vanmiddag in zijn ope ningsrede op de 45ste internatona- le veiligheidsconferentie in het Duitse München duidelijk moeten maken hoe de Verenigde Staten de onder George Bush verstoorde ver houdingen in de wereld wil repare ren. De eerste signalen uit Washington zijn positief Zocht de rege- ring-Bush de confrontatie, zijn op volger Obama streeft naar verzoe ning en samenwerking. Ook met Rusland; Bush negeerde de macht hebbers in Moskou het liefst. Een beleid dat de wereld op de rand van een nieuwe Koude Oorlog bracht. Obama wil de relatie met de Rus sen herstellen en Biden mag in München op hoofdlijnen aange ven hoe. Uit kringen rond Obama viel te horen dat de VS bereid zijn af te zien van een eigen, door de Russen verfoeid, antiraketsysteem in Polen en Tsjechië, in ruil voor vergaande nucleaire ontwapening. De Verenigde Staten en Rusland zouden 80 procent van hun nucle aire arsenalen moeten opgeven. Op basis van het dit jaar aflopende Start-verdrag mogen beide landen in 2012 nog maximaal 2200 kern koppen hebben. Wat Amerika be treft moet dat aantal nog flink om laag, als stap in de richting van kernwapenvrije wereld. De Russische machthebbers zijn de afgelopen weken al voorzichtig geïnformeerd over Obama's inten ties. Moskou reageerde positief. Het plan om raketten neer te zet ten in Kaliningrad - de enclave tus sen Polen en Litouwen - als reactie op het Amerikaanse antiraketsys teem, is in de ijskast gezet. Moskou gaf verder aan dat elke po sitieve stap van de VS op gelijke wijze beantwoord zal worden. Te denken valt aan het Verdrag inza ke beperking van Troepen en Con ventionele Bewapening in Europa (CFE). Rusland besloot vorig jaar zich niet meer aan dat verdrag te houden, uit woede over de oost- waartse machtsuitbreiding van de Navo (Baltische Staten, Roemenië, Bulgarije) en plannen om Oekraï ne en Georgië lid te maken. De situatie escaleerde verder door de Georgië-oorlog in augustus vo rig jaar waarna de Navo-lidstaten de samenwerking met de Russen staakten. Begin deze week liet een Navo-woordvoerder weten dat de samenwerking met Rusland wordt hervat. Plots wordt er gesproken over 'een gezamenlijke verdedi ging tegen vijandelijke raketten'. Eerder was duidelijk gemaakt dat Georgië en Oekraïne voorlopig geen lid van het bondgenootschap mogen worden. Over een aanpas- 'Zocht de regering-Bush de confrontatie, Obama streeft naar verzoening' sing van het CFE-verdrag zou nu ook gesproken kunnen worden. Het is aan Joe Biden om in Mün- chen de toekomstige positie en rol van de Navo verder in te vullen, in clusief de samenwerking met Rus land. Obama en zijn regering besef fen dat zij de Russen nodig heb ben om de nucleaire ambities van Iran en Afghaanse probleem te be teugelen. Daarnaast speelt Moskou een centrale rol in de energievoor ziening van Europa. In een artikel in de Süddeutsche Zeitung braken de Duitse bonds kanselier Angela Merkel en de Franse president Nicolas Sarkozy deze week een lans voor het voor stel van de Russische president Dmitri Medvedev om de Europese veiligheid opnieuw te definiëren. Medvedev wil een nieuw concept, waarin alle bestaande verdragen en samenwerkingsverbanden op gaan. Of de regering-Obama al zo ver is, kan Biden duidelijk maken. Merkel en Sarkozy gaan er zonder meer van uit dat de regering-Oba ma nieuwe accenten plaatst in het buitenlands- en veiligheidsbeleid. Het duo geeft ook aan dat er wat hen betreft spijkers met koppen ge slagen moeten worden bij de vie ring van het 6o-jarig bestaan van de Navo op 3 en 4 april in Straats burg (Frankrijk) en Kehl (Duits land). De conferentie in München is een nuttige opwarmer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 10