Je Ali Tahiri (30) 'jongeren hangen nu eenmaal op straat rond terwijl wij vroeger braaf thuis huiswerk zaten te maken' Hans Kaldenbach, auteur van boeken over hangjongeren en straatcultuur PZC Donderdag 5 februari 2009 9 »erenwerker Het aantal jongerenwerkers moet worden verdubbeld tot vierduizend, roept de welzijnssector. Gemeenten herontdekken de jongerenwerker als frontsoldaat in de strijd tegen de uitwassen van de straatcultuur. door Miriam van den Brand en Joep Trommelen Eerherstel voor de jongerenwer ker. Eind vorige eeuw verguisd als 'te soft', is hij anno 2009 weer in genade aangenomen. Vorige week pleitte de wel zijnssector bij minister Rouvoet van Jeugd en Gezin voor een verdubbeling van het aantal jongerenwerkers. De tijd geest is er rijp voor, stellen betrokkenen. Jennifer Elich, woordvoerster van de MOgroep Welzijn Maatschappelijke Dienstverlening, de werkgevers van de jongerenwerkers, ziet een rol voor het jongerenwerk in Rouvoets stokpaardje: het landelijke netwerk van Centra voor Jeugd en Gezin. „Peuters krijg je daar nog wel aan het handje naar binnen, pu bers niet. Daar zullen jongerenwerkers voor moeten zorgen." Dick Smit is jongerenwerker in Rotter dam en voorzitter van beroepsvereni ging BV Jong. Hij zag hoe de partij Leef baar Rotterdam in het voetspoor van de Fortuyn-revolutie de harde aanpak in voerde. „Maar juist onder het regime van Leefbaar is de kentering ingezet. In het project Bureau Veiligheid ontdekten de mensen die het werk moesten doen dat repressie alléén niet werkt." Volgens Hans Kaldenbach, auteur van boeken over hangjongeren en straatcul tuur, was het wegbezuinigen van het jon gerenwerk na de opkomst in de jaren '70 en '80 'een modeverschijnsel'. „Het werd geassocieerd met 'links' en dat raakte uit de mode. Nu moeten we alles van begin af aan weer opbouwen, want er is heel veel kennis verloren gegaan. Het kind is met het badwater weggegooid, in een tijd waarin we ook dachten dat de con ducteur van de tram moest. Ook daar zijn we van teruggekomen." Door wel fors te investeren in politie en jeugdzorg en te bezuinigen op jongeren werk is de overheid in gebreke gebleven, vindt Johan Brongers, directeur van wel- zijnskoepel Wel-Com in Stadskanaal en Veendam en vice-voorzitter van MO groep Welzijn 8c Maatschappelijke Dienstverlening. „Politie is repressie en jeugdzorg is hulpverlening. Jongeren werk zit daar tussenin en voorkomt dat repressie en hulp nodig zijn." Hans Kaldenbach steunt het pleidooi voor meer jongerenwerkers. Maar die moeten wel anders gaan werken. „Nu doen ze vooral aan crisisinterventie, als er ergens ellende is. Maar het is veel be ter ze in te zetten voor onderhoud." Bij de bezuinigingen op het jongeren werk zijn vooral veel 'duurdere functies' verdwenen. Hbo'ers zijn ingeruild voor mbo'ers en het veldwerk wordt tegen woordig soms door mensen met een ID-baan uitgevoerd. De sector wil daar om niet alleen méér jongerenwerkers (kosten: 50 miljoen euro), ook de oplei ding moet kwalitatief beter. Door een profiel op te stellen, dat aan Rouvoet is aangeboden, hoopt men het onderwijs duidelijk te maken waaraan opleidingen moeten voldoen. Het woord 'jongeren' is de laatste jaren zowat synoniem geworden aan 'proble men', met name als het om (allochtone) moet geen opgeheven vingertje hebben hangjeugd gaat. Die zorgt voor overlast en een gevoel van onveiligheid. De jongerenwerker past bij het feno meen straatcultuur, zegt Kaldenbach. In zijn boeken schetst hij hoe kansarme jongeren, meestal afkomstig uit lagere milieus, hun toevlucht nemen in die cul tuur. Daar gelden andere normen en waarden - 'respect' is een kernwoord - en de jongeren staan erg wantrouwig te genover de buitenwereld. Jongerenwer kers kunnen daar 'bruggenbouwers' zijn. „Jongeren hangen nu eenmaal op straat rond terwijl wij vroeger braaf thuis huis werk zaten te maken", zegt Kaldenbach. „Die tijdén keren niet meer terug. Dan is het goed dat er iemand zorgt dat er acti viteiten zijn. Want als die jongeren zich gaan vervelen, kunnen ze ook vervelend worden. Voor lezers is er de bieb, voor kunstliefhebbers zijn er musea. Voor jon geren die buiten leven, moet je ook iets doen, ook al roept dat bij sommigen weerstand op." Welzijnskoepeldirecteur Brongers ziet in zijn eigen regio dat gemeenten bereid zijn geld te steken in jongerencentra. Uit onderzoek blijkt volgens hem dat iedere euro in het jongerenwerk elders 4 euro bespaart. „Jongerenwerkers benaderen jongeren op onorthodoxe wijze en spre ken hun taal. Zo kunnen ze voorkomen dat ze in de fout gaan. Onze sector zegt steeds: zorg dat jongeren blijven mee doen in de maatschappij, dat ze niet thuis gaan zitten, stoppen met school en op het verkeerde pad belanden. Dan kun je heel veel winnen." Jaap Noorda, onder meer onderzoeker bij het Instituut voor Jeugd 8c Welzijn van de Vrije Universiteit Amsterdam, sluit zich bij Brongers aan. „Recidivecij- fers tonen aan dat repressie niet altijd werkt en de resultaten van de jeugdzorg zijn op z'n zachtst gezegd ook niet om over naar huis te schrijven. Dat is toch vooral een 'rupsje nooitgenoeg' waar de wachtlijsten ieder jaar weer aangroeien." Vakbondsbestuurder Ben Hoogendam van Abvalcabo FNV wijst op de hoge werkdruk. „Ik ken jongerenwerkers die 60 uur per week draaien." Hij is dan ook blij met de belofte van minister Rouvoet dat hij met de Vereniging van Nederland se Gemeenten (VNG) gaat praten. Want die moeten volgens Hoogendam geld vrijmaken. Jongerenwerk valt onder de Wet Maatschappelijke Ondersteuning, waarvan de uitvoering bij de gemeenten ligt. Ook Hoogendam wijst er op dat nu investeren later voordeel oplevert. „Ga maar eens na wat een verblijf in een jeugdinrichting of-gevangenis kost!" Noorda gelooft in het nut van jongeren werk. „Onderzoek lijkt aan te tonen dat als je jongerenwerk goed uitvoert, je overlast en criminaliteit voorkomt." En daarmee is het een politiek interessant onderwerp, stelt hij. „Als je als lokaal be stuurder die overlast niet oplost, heb je met de verkiezingen een probleem." FHk Reageren? nieuwsredactie@wegener.nl „Ik werk bij het Stedelijk Mobiel Jongeren Team van welzijnsorganisatie Zebra in Den Haag. We zoeken de jongeren op straat op. We krijgen via de politie door waar problemen zijn. Waar jongeren rondhangen en sprake is van bijvoorbeeld intimidatie, vernielingen of geluidsoverlast. Wij stappen daar op af. Proberen het vertrouwen te winnen. Dan pas kom je te weten wat de problemen zijn. En hoor je dat de een niet naar school gaat, dat de ouders van een ander elke dag ruzie hebben en dat weer een ander psychische problemen heeft. Vervolgens kun je daarmee aan de slag. Het gaat er vooral om hoe je met de jongeren praat. Ik heb ook bij de politie gewerkt en daar werd zo'n groep alleen als probleem gezien. Er moest gelijk versterking bij komen. Dat werkt averechts. Je moet geen opgeheven vingertje hebben, dan kan je je spulletjes pakken en wegwezen. Ik spreek de taal van de straat. Ik ben Marokkaan en houd me ook vooral bezig met Marokkaanse jongeren. Ik weet wat ze meemaken. Instanties weten me steeds vaker te vinden als ze problemen hebben met jongeren. Daardoor kom ik minder op straat. Ik denk dat het erg belangrijk werk is en het zou dus goed zijn als er meer jongerenwerkers komen. Dat moeten dan wel de juiste mensen zijn. Van de huidige jongerenwerkers spreekt de helft de taal van de jeugd niet. Daar heb je niets aan." foto Phil Nijhuis Je moet dit werk niet te lang doen op dezelfde plek Jacinthe Rhioui (30) „ik heb twee functies bij welzijnsorganisatie Surplus. In Zevenbergen ben ik de jongerenwerker. Er is een jongerencentrum en daar zorg ik onder meer voor het organiseren van activiteiten. Het werk is meer preventief. Jongeren met wie niet zoveel mis is, houden we van de straat door 's avonds tot een uur of elf open te zijn. In de gemeente Halderberge ben ik straathoekwerker. Dat betekent dat ik naar de jongeren toe ga op de plek waar ze hangen. Ik probeer vertrouwen te winnen, vraag wat ze aan het doen zijn. De politie vertrouwen ze niet. Hoewel ik wel samenwerk met de wijkagent, en daar ook open over ben tegenover de jongeren. Wat ik niet ben, is een hulpverlener. Ik verwijs door. Het liefst naar maatschappelijk werk of een andere instantie. Jongeren moeten niet het idee krijgen dat ik een verlengstuk ben van jeugdzorg, dan kun je het schudden. Mijn werk is echt van belang. Drugs- en alcoholproblemen signaleer ik al vroeg. Waarom steekt het gebruik van ghb de kop op? Zij kunnen mij vaak meer uitleggen dan ik hen. Voordat problemen bij de politie op het bordje komen is er vaak al een lange ontwikkeling geweest. Het zou goed zijn als er meer tijd komt vooV jongerenwerk. Nu mis ik soms de mogelijkheid om nog net even dat extra gesprek te voeren dat een jongere misschien wel over de drempel van de hulpverlening helpt. Je moet dit werk niet te lang doen op dezelfde plek. Dan wordt het contact te intensief. Het is gezonder na enkele jaren te switchen." foto Peter van Trijen Op scholen horen we wat er speelt onder jongeren M'hamed Yahia (35) „Een jongerenwerker is de spin in het web. Je hebt contact met de jongeren, maar ook bijvoorbeeld met ouders, school en politie. Ik werk zelf veel op scholen in Helmond. De Stichting Welzijn Helmond heeft een aantal projecten lopen om ervoor te zorgen dat jongeren hun school afmaken. Een daarvan is een project waarbij mensen uit het maatschappelijke middenveld, zoals politie, het bedrijfsleven of een ziekenhuis, leerlingen van het vmbo en mbo begeleiden. Ik ben op scholen aanwezig zodat leerlingen naar me toe kunnen komen. Dat doen ze massaal. Natuurlijk is dat niet van de ene op andere dag zo gekomen, ik werk nu meer dan tien jaar in deze stad. Scholen stonden vroeger niet zo te springen om een jongerenwerker toe te laten. Het idee was dat ze zelf hun zaakjes wel zouden regelen en hun vuile was niet wilden buitenhangen. Scholen zijn voor ons belangrijk, we horen daar wat er speelt. Het zou mooi zijn als er meer jongerenwerkers komen. Vooral voor de groepen die wij niet bereiken nu, jongeren jonger dan 12 en ouder dan 18. Met name de jongste groep is belangrijk, je kunt veel problemen voorkomen." foto Vincent van den Hoogen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 9