Des Fais do-do overleeft www.pzc.nl/uit selectie selectie PZC Donderdag 5 februari 2009 7 door Marius Roeting Des Fais do-do staat ga rant voor speelplezier. Dat zal zaterdag blijken in Oost-Souburg. De naam ver wijst naar het traditionele dans feest van de Cajuns, de oor spronkelijk uit Canada afkomsti ge Frans sprekende bewoners van Louisiana. De muzikanten van Des Fais do-do zijn echter rasechte Achter hoekers of minstens daarnaar ge migreerde Randstedelingen. Toch hebben ze het echte Louisiana en heel West-Europa veroverd. Wat hebben de Achterhoek en Noord-Limburg toch met de Ca jun, Zydeco en Texmex muziek? Er is een concentratie aan bands die uit die regio's afkomstig zijn. Bert Hek, trekzak- en mandoli ne-speler van Des Fais do-do, geeft een aannemelijke verklaring. „Hier geldt een sterke trekzak-cul tuur en beide streken liggen tegen Duitsland aan. De Texmex is in fei te niets anders dan bewerkingen van oorspronkelijke Duitse pol ka's. Het landelijke karakter is te vergelijken met dat van Louisiana en ook gedijen de volksfeesten hier." Als laatste punt noemt Hek de overeenkomst van het zingen in een dialect. De Cajuns zingen verbasterd Frans. De groep is vooral in het clubcir cuit actief Twee maal won de for matie de award voor 'beste Europe se Cajunband' op het Cajun Zy deco festival in Raamsdonksveer. Daar werd ook de laatste cd live opgenomen. Een nieuwe zilveren schijf zit al een tijd in de planning. „We zijn niet erg productief We willen geen herhaling van wat we al hebben gedaan. We hebben nu een nieuw repertoire bij elkaar." Inmiddels bestaat Des fais do-do zeventien jaar en is daarmee waar schijnlijk de oudste, nog actieve Cajunband in Nederland. De be langstelling voor de Zydeco, Tex mex en Cajunmuziek is flink afge nomen. Volgens Hek heeft Des fais do-do de hausse overleefd door zich aan te passen zonder concessies te doen. „We hebben een eigen, herkenbaar geluid ont wikkeld. We maken originele ar rangementen en mixen het met an dere Americana-muziek. Soms zit er een snufje hardfolk of hardrock bij. Geen strikte Cajun dus. In Louisiana hadden ze dat nog nooit gehoord. Je staat versteld hoe geslo ten de boel daar is. Ook muzikan ten die hier redelijk bekend zijn, zoals Steve Earl, kennen ze daar nauwelijks. Hier is de stijl dooront wikkeld. Wat door Europese bands in gang gezet is waait nu over naar de VS. Dat is natuurlijk wel een leuk proces." Des Fais do-do: zaterdag 21.00 uur op de zolder van Razzma tazz Podium in Oost-Souburg. Human Alert an De Piek Amsterdams meest chaotische rockpunx van Human Alert pre senteren tijdens de nieuwe show zaterdagavond in De Piek in Vlis- singen het imposante stripboek Rock n Roel van haar zanger en striptekenaar Roel Smit. Zijn teke ningen sieren cd-hoezen van on der meer Epitaph en Earache relea ses maar ook de cover van de Lar ge popmerchandise catalogus. Naast korte strip intermezzo's ligt de nadruk zaterdagavond in De Piek natuurlijk op de muziek. Hu- man Alert belooft het allemaal nog harder, sneller, gestoorder en nog 'verkleder' dan anders te brengen. Net als het boek biedt ook de setlist een beukend over zicht van oude en nieuwe hits. Be langrijke elementen daarbij zijn: versterkers op 12, hysterische drumsolo's, twee zangers en Da vid von Krekel achter de drums. De supportact wordt verzorgd door the Undeclinables uit Den Bosch. Zaterdag 7 februari, De Piek, Vlissin- gen, 21.00 uur. Die Fiedermaus van Johan Strauss De Roemeense Nationale Opera komt woensdag met de meest ge speelde operette van Johann Strauss naar Zeeland: Die Fieder maus. De uitvoering in De Mythe in Goes vindt plaats in het Duits met boventiteling in het Neder lands. Het luchtige verhaal gaat over een zekere Eisenstein. Hij moet naar de gevangenis, maar zijn vriend Falke weet hem over te halen eerst nog even naar het gemaskerd bal van de Russische vorst Orlowski te komen. Voor dat feest zijn ook enkele goe de bekenden van Eisensteiin uitge nodigd. De ontmoeting met het ka mermeisje Adèle en even later met zijn eigen vrouw zorgt voor veel hi lariteit. De ontknoping van de ont stane verwarring moet wachten tot Eisenstein in de gevangenis is beland. Daar probeert cipier Frosch op zijn manier de orde te handhaven, ondanks zijn overma tig gebruik van Sliwowitsch. Woensdag 11 februari, Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur. Diepvriesdames Cabaretduo Dames voor na Vieren neemt het publiek in deze muzika le komedie mee in het ijzige, maar ontroerende sprookje van Annie M. G. Schmidt, waarin een brave kapper wordt ontvoerd door de en ge Tante Frigritte. Alles in zijn le ven wordt wit en de kapper wordt in de diepvrieswereld tot over zijn oren verliefd. Zondag 8 februari, Stadsschouw burg, Middelburg, 14.00 uur. Jubilerend Ambras Muziekensemble Ambras uit Hulst doet in het kader van zijn 25-jarig jubileum 't Kerkje in Ellesdiek aan met een uitgebreid repertoire aan oude liedjes. De volksliedjes gaan over liefde, overspel, dronken schap en moord. De groep bestaat uit Piet Scheerders (zang),]os Neve (accordeon/zang), Rob van Bellen (viool), Hans van Bellen(gitaar). Zondag 8 februari, 't Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur. Transformers Remco Vrijdag en Micha MolthofF beloven een even beangstigende als verleidelijke mix van cabaret, muziek, typetjes én imitaties te bieden. Maar verder ook Zweedse stand-up, schaamteloze ontroering en zeer veel politiek incorrecte krankzinnigheid. Dat alles komt uit de koker van dit zeer illustere duo. Dinsdag 10 februari, Stadsschouw burg, Middelburg, 20.00 uur. L Zonder Pardon Cabaretier Theo Maassen is in zijn j voorstelling Zonder Pardon een driftkikker in het lichaam van een I reus. Een sloopkogel die zekerhe den tot gruzelementen ramt.- In een tragikomische monoloog pro beert hij zichzelf en de wereld te ontmantelen. Gevoelig en lomp, hoogdravend en banaal, stelt hij al les en iedereen ter discussie. Vrijdag 6 en zaterdag 7 februari, Capitole, Cent, 20.00 uur. De Canadese choreografe Crystal Pite maakt met de voorstelling The Second Person haar debuut bij het Nederlands Dans Theater. Zij on derzoekt hoe rekbaar een lichaam is en benut optimaal de fysieke ca paciteiten van de dans. Zij hellen gevaarlijk achterover, draaien als propellers, buigen zich en tarten de zwaartekracht. Dinsdag 10 februari, Stadsschouw burg, Rotterdam, 20.15 uur. The Second Person Des Fais do-do: aanstekelijke Cajun vanuit de Achterhoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 95