De populariteit van het mennen groeit. Na de successen van met na me IJsbrand Chardon, de charismatisch Zuid-Hollander, willen steeds meer mensen deze hippische sporttak beoefenen. „Het is net als met dressuur", zegt Piet Geertse, de voorzitter van de Zeeuwsche Menvereniging. „Door de olympisch medailles van Anky van Grunsven is die sport ook enorm gegroeid. Elk meisje in Ne derland wil Anky zijn." De Zeeuwsche Menvereniging telt inmiddels tachtig leden. Dat mo gen er van Geertse best meer wor den. Om nog meer paardensport liefhebbers enthousiast te maken, is Koos de Ronde uitgenodigd. De Postzegels ruilen Avondwandeling Gratis taxaties www.pzc.nl/uit 2 Donderdag 5 februari 2009 PZC Koos de Ronde, regerend Nederlands kampioen vierspan. Postzegelverzamelaars van alle leeftijden kunnen zaterdag in het Middelburgse winkelcen trum Dauwendaele terecht op de ruilbeurs van filatelistenvere niging de Zeeuwse Delta. Zaterdag 7 februari. Postzegel ruilbeurs van de Zeeuwse Delta. Middelburg, winkelcentrum Dauwendaele. Vrijlandstraat. 10.00-16.00 uur. Onder leiding van een gids wordt er zondag gewandeld door het natuurontwikkelingsge bied de Margarethapolder, dat is gelegen tussen de buurtschap De Griete en Terneuzen. Zondag 8 februari. Wandeling door natuurgebied Margaretha polder. Vertrek bij café De Grie- 'te. Griete 19. Aanvang 19.00 uur. f door Roeland van Vliet Koos de Ronde Geboortedatum: 12 novem ber 1976. Woonplaats: Zwartewaal (ge meente Brielle). Erelijst: Nederlands kampioen in 2004 en 2008, tweede plek op NK's van 2003, 2005 en 2007, derde plaats op NK van 2006, zilver met team op WK 2004, brons met team op WK 2006, goud met team öp WK 2008. regerend Nederlands kampioen - hij is Chardon dus voor gebleven - geeft vanavond een indoorclinic in Stal Vermue in Heinkenszand. De Ronde, woonachtig in de ge meente Brielle, zal lesgeven aan twee enkelspannen, twee dubbel spannen en twee vierspannen. Geertse: „Wij houden eerst onze ledenvergadering. Maar vanaf half négen, als de clinic begint, zijn na tuurlijk ook niet-leden van harte welkom." Mennen is voornamelijk een bui tensport. Een wedstrijd bestaat dan uit drie elementen: de dres suur, de marathon en een vaardig- heidsproef. Bij de dressuur gaat het erom dat de aanspanning ver plichte oefeningen doet, zoals stap, draf, uitgestrekte draf en een volte met één hand. Bij de vaardig- heidsproef moeten paard en wa gen een zogenoemd kegeltjespar koers afleggen. Hierop komt het aan op de stuurmanskunst van de menner en de snelheid van hande len. Maar het meeste spektakel brengt de marathon, een ware uit- houdingsproef met lastige passa ges. In het parkoers is meestal een waterbak opgenomen. In Heinkenszand wordt vandaag één marathonhindernis nage bouwd. De 32-jarige De Ronde zal een aantal Zeeuwen de kneepjes van het vak leren. „Ik neem dus niet mijn eigen paarden mee", ver telt de Zuid-Hollander. „Andere DONDERDAG 5 FEBRUARI Zeeuws Planetarium Wisselende 3D voorstellingen om 16.00 en 19.30 uur. Kamperland, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl Goes werkt met Afrika Film over Bevelandse ontwikkelingshulp organisaties in Afrika. Goes, 't Beest, 19.30, 20.30 en 22.00 uur. VRIJDAG 6 FEBRUARI Finale PopQuiz Absdale, Gasterij De Tijd, 20.00 uur. Zeeuws Planetarium Wisselende 3D voorstellingen om 14.00, 16.00 en 19.30 uur. Kamperland, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl Rondleiding Het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk wordt vier keer zo groot. Vrijwilligers la ten zien hoever het werk intussen is ge vorderd. Ouwerkerk, Weg van de Buitenlandse Pers. www.watersnoodmuseum.nl Rondleidingen om 13.30, 14.30 en 15.30 Laimmetjesweekeinde Open dag Zeeuwse Schaapskudde van 13.00 tot 16.00 uur. Heinkenszand, Nieuwkamerseweg 3. Taxatiedag De Zeeuwse Bibliotheek, het Zeeuws Vei linghuis en ABN Amro houden een gratis taxatiedag. Belangstellenden kunnen de waarde van hun kunst- en/of antieke voor werpen laten schatten. Middelburg, Zeeuwse Bibliotheek, 10.00-16.00 uur. Dansavond In het dorpshuis in Ouwerkerk wordt de maandelijkse dansavond gehouden voor beginners en gevorderden. Ouwerkerk, dorpshuis aan de Rang, 20.30 uur. Excursie Yerseke Moer Een gids geeft in de natuurtuin De Se quoiahof een inleiding over Yerseke Moer. Vervolgens wordt vanaf deze loca tie vertrokken voor een excursie naar dit natuurgebied. Aanmelden verplicht 0113 - 382548. Vlake, Sequoiahof, Kanaalweg 79.10.00 Bitterbal Carnavalsavond m.m.v. Prins Weijte, Iris Laban en Mandy Hommel. Oud-Vossemeer, De Vossenkuil, 20.30 uur. Wilgen knotten Kinderen van jeugdnatuurclub De Vleer muis gaan wilgen knotten. Mensen die daarbij willen helpen zijn van harte wel kom. Grijpskerke, hoek Jacob Catsweg-Butting- seweg, 9.00 uur. mensen gaan met hun aanspan ning door de hindernis en ik zal hen dan aanwijzingen geven. Daar naast zal ik het publiek uitleggen hoe je je op een hindernis voorbe reidt en hoe je hem vervolgens goed neemt." Volgens De Ronde is heel belang rijk hoe menners hun paarden trai nen. „Het perfecte paard bestaat namelijk niet", doceert hij. „Bij het mennen moeten de paarden heel werkwillig en tegelijk koel en nuchter zijn. Je wilt ze namelijk op volle snelheid door een water bak kunnen sturen, zonder dat ze daarbij in de stress schieten. Maar werkwillige paarden hebben vaak snel stress en nuchtere paarden zijn vaak niet al te snel. Het is dus aan de menners om hun paarden goed te selecteren en ze vervol- Zeeuws Planetarium Wisselende 3D voorstellingen om 14.00, 16.00 en 19.30 uur. Kamperland, Haven 5. Inl. 0113- 376302/www. zeeuwsplanetarium.nl Wie wil weten welke waarde haar of zijn kunst- en/of antieke voor werpen vertegenwoordigen kan de ze zaterdag gratis laten schatten op de gratis taxatiedag van de Zeeuw se Bibliotheek, het Zeeuws Veiling huis en ABN Amro. Zaterdag 7 februari. Taxatiedag. Middelburg. Zeeuwse Bibliotheek, 10.00-16.00 uur; Koos de Ronde in actie, hij leert vanavond Zeeuwen de kneepjes van het v ZONDAG 8 FEBRUARI Lammetjesweekeinde Open dag Zeeuwse Schaapskudde, Nieuwkamerseweg 3, Heinkenszand, 13.00-16.00 uur. Line dansmaddag Georganiseerd door Stichting The Coun try Coast Line Dancers. Serooskerke, Camping Olmenveld, 13.30 uur. Wandeltocht Onder leiding van een gids wordt er een avondwandeling gehouden door het na-' tuurontwikkelingsgebiëd de Margaretha polder. Dit heringerichte krekengebied is gelegen tussen de buurtschap De Griete en Terneuzen. De Griete, vertrekpunt café de Griete, 19.00 uur. Stichting The Country Coast Line Dancers houdt een dansmiddag op Camping Olmenveld in Serooskerke. Grote ruilbeurs. Filatelistenvereniging de Zeeuwse Delta houdt een postzegelruilbeurs in het Mid delburgse winkelcentrum Dauwenaele. Middelburg, Vrijlandstraat 10.00-16.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 90