Italië gunt Eluana haar dood 'Dr. Dood' is al jaren dood Treintjes verkopen niet meer: Marklin failliet Barack Obama: limiet aan topsalaris bij banken Massief eiken houten vloer Vanaf 69,95 6 Donderdag 5 februari 2009 PZC Een werkneemster van Marklin controleert een modeltrein voordat hij de fabriek mag verlaten. foto Daniel Maurer/AP door onze correspondent Achille Prick BERLIJN - Na precies 150 jaar lijkt het gedaan met de beschermde we reld van de Marklin modeltrein- tjes. Het traditierijke bedrijf uit het Zuid-Duitse Göppingen is fail liet. De banken willen geen kre diet meer verlenen aan de al jaren verlieslijdende modeltreinbouwer. Bij Marklin werken bijna 700 men sen die moeten vrezen voor hun baan. Hun salaris over januari heb ben ze nog niet gehad. Drie jaar geleden leek het al ge daan met Markim, maar toen trok de Britse investeerder Kingsbridge Capital de portemonnee en begon een grote herstructurering. Er ver dwenen bijna 600 banen, er werd productie overgeplaatst naar het goedkopere Hongarije en er wer den onderdeeltjes uit China ge haald. Tot dan was dat taboe bij Marklin dat zich heilig had voorge nomen tot in de eeuwigheid ieder treintje zeifin elkaar te zetten. De herstructurering bij de grootste modeltreinenbouwer van Duits land had resultaat, onder meer door over te gaan tot verkopen via internet. De omzet kwam in 2008 uit op 128 miljoen euro, vijf mil joen meer dan in 2005. Maar het is niet genoeg. Personeelskosten van nog steeds 50 miljoen euro blijven een loden last. In 2003 bedroeg de omzet nog 164 miljoen euro. Ook is onduidelijk of Marklin een antwoord heeft gevonden op het structurele probleem dat jongeren zich niet meer aangetrokken voe len tot kleine treintjes. Ondanks computerprogramma's waarmee de eigen Marklinwereld tot in de tail kan worden ontworpen. De omzet wordt vooral gedragen door mannen van middelbare leef tijd die bereid zijn 1500 euro neer te leggen voor een setje van drie lo comotiefjes. Maar ook deze groep sterft een keer uit. Toch wil directeur Dietmar Mun- dil niet opgeven. „De reorganisatie heeft niet snel genoeg resultaat ge had, maar wij willen graag verder saneren." Hij noemt Marklin een bedrijf met 'cultstatus' dat niet ver loren mag gaan. Mundil klampt zich waarschijnlijk vast aan de van daag in Neurenberg beginnende speelgoedbeurs. Onverhoopt veel bestellingen bij Marklin zou nieu we investeerders over de streep kunnen trekken. Theodor Friedrich Wilhelm Mar klin begon in 1859 met poppenkeu kens en in 1891 maakten zijn zo nen de eerste modeltrein. Zoals ook Puma en Adidas of Mercedes en BMW Duitse families splijten, was dat ook met Marklin en Fleischmann. Aanhangers van Fleischmann lijken nu gewonnen te hebben. Al kan Marklin zich troosten met de gedachte dat de grote concurrent al een keer failliet is gegaan en een doorstart maakte. Kerk en katholieke politici in Italië blijven vechten over de euthanasie van Eluana. Maar veel Italiaanse burgers volgen hun wereldlijke en geestelijke leiders niet. door onze correspondent Eelco van der Linden Het lijkt nog steeds oorlog in Italië. De kardinaal heeft het over een 'walgelijke moord' die staat te gebeuren. Een katholieke politica, voormalig tv-sterretje, neemt het woord 'beulen' in de mond. De krant van premier Silvio Berlus coni, II Giornale, schrijft op de voorpagina boven een in het zwart geplaatste foto van een jon ge en levenslustige Eluana Englaro: 'Ze gaan haar op de meest verschrikkelijke manier ver moorden'. Maar ga de Italiaanse straat op en je hoort heel andere geluiden. „La ten ze zelf zeventien jaar lang aan een sonde gaan liggen", briest kioskhouder Gianni, die net de be wuste krant over zijn toonbank heeft laten gaan. De 'zaak Englaro' heet het land te splijten, maar op dit plein in een kleine provinciestad is er niemand die het woord moord in de mond neemt of vindt dat Eluana moet blijven vegeteren. Italië is het land van vorm en faca de, waarachter iedereen graag zijn eigen gang gaat. Bijna negentig pro cent van de bevolking zegt katho liek te zijn, maar minder dan een derde is praktiserend en volgt de geboden van priester en paus. Dat komt ook tot uiting in een on langs gepubliceerd onderzoek van het bureau Demos naar de me ning van de Italianen over eutha nasie en 'de zaak Eluana'. Meer dan de helft zegt in zo'n si tuatie als die van Eluana niet in le ven te willen worden gehouden, bijna een kwart wil het besluit aan familie overlaten. 'Laten ze zelf zeventien jaar lang aan een sonde gaan liggen' Een op de twee is voorstander van euthanasie, tachtig procent wil een biologisch testament, waarin wordt aangegeven wat wel en wat niet aan behandeling te accepteren is in het zicht van de dood. Een nog groter percentage, 83, vindt dat de kerk in dit soort kwesties geen druk op de staat mag uitoefe nen. Maar de kerk blijft overactief en de politiek ontvankelijk. De kerk zocht de keiharde confrontatie toen een door een spierziekte vol ledig verlamde man aangaf niet langer kunstmatig te willen wor den beademd - wat eind 2006 ge beurde - en trekt nu alles uit de kast om het leven van Eluana ver der te rekken. Het cruciale argument daarbij is dat de nu 37-jarige vrouw alleen kunstmatig wordt gevoed en dat voeding wegnemen hetzelfde is als euthanasie. De vader van Eluana, die er al ze ventien jaar voor vecht om de hem 'bij leven' geuite wens van zijn dochter te vervullen, wordt een moordenaar genoemd en durft niet meer over straat. De kerk vraagt katholieke parle mentariërs, die er verantwoorde lijk voor zijn dat Italië nooit wetge ving op dit terrein heeft ontwik keld, snel 'ja' te zeggen tegen het biologisch testament. Maar alleen met de clausule dat iemand nooit 'nee' mag zeggen tegen kunstmati ge voeding, een eis die voor de ini tiatiefnemers van het testament onacceptabel is. De regering van Berlusconi wordt onder druk gezet. Eerder werd zie kenhuizen verboden Eluana op te nemen. Daarmee werd tegen een uitspraak van het hoogste gerechts hof ingegaan. Nu aarzelt de rege ring. De meest vergaande eis van de kerk, een regeringsdecreet waar mee Eluana uit handen van haar 'moordenaars' wordt gered, lijkt zelfs Berlusconi te ver te gaan. Hij moet daarbij vooral hebben ge keken naar een van zijn geliefde opinieonderzoeken. „De Italianen zijn niet voor het in leven houden van Eluana, ik ge loof dat het beter is als de regering op dit terrein niet intervenieert", zou hij zijn ministers hebben ge zegd. Het moet vader Beppe In- glaro, die vanafheden om absolu te stilte heeft gevraagd, enige troost en voldoening hebben gege- WASHINGTON - De Amerikaanse president Barack Obama heeft gis teren een limiet van een half mil joen dollar (388.000 euro) gesteld aan de inkomens van topofficials van bedrijven in de financiële sec tor die met overheidsgeld overeind worden gehouden. De nieuwbakken president rea geert daarmee op publieke woede over de hoge salarissen en bonus sen van topbestuurders. Vorige week werd bekend dat financiële bedrijven aan Wall Street ruim achttien miljard dollar aan einde jaarsbonussen uitdeelden, terwijl de bedrijfstak miljarden overheids geld kreeg om totale ondergang van het Amerikaanse financiële stelsel te voorkomen. „Wij moeten allen verantwoordelijkheid nemen en dat omvat de topofficials van grote financiële firma's die, met de hoed in de hand, een beroep heb ben gedaan op het Amerikaanse volk", zei Obama. De opmerkin gen van Barack Obama komen een week nadat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een nieuw sti muleringspakket heeft aangeno men. Er zal 825 miljard dollar (on geveer 635 miljard euro) worden uitgetrokken om de economie te helpen. Het geld moet onder meer gebruikt worden voor het creëren en redden van vier miljoen banen. Aribert Heim, Slachter van Mauthausen, stierf in Cairo aan kanker. BERLIJN - De 'Slachter van Maut hausen', de voortvluchtige Duitse concentratiekamparts Aribert Heim, is volgens de Duitse tv-zen- der ZDF al vele jaren dood. ZDF berichtte gisteravond dat Heim op 10 augustus 1992 op 78-jarige leef tijd in Cairo aan darmkanker is overleden. Hij hield zich ongeveer dertig jaar schuil in Cairo. Heim stond in Mauthausen bekend als 'Dr. Dood'. Hij zou in 1941 als SS-arts talrijke kampbewoners met injec ties om het leven hebben ge bracht. Na de oorlog werkte hij als arts in Zuid-Duitsland. Begin ja ren zestig werden beschuldigingen tegen hem ingebracht en ver dween hij van het toneel. Volgens ZDF bekeerde Heim zich in het be gin van de jaren tachtig tot de is lam en ging hij daarna door het le ven als Tarek Farid Hussein. Daar voor stond hij bekend als Ferdi nand Heim. 'Ferdinand' was zijn tweede voornaam. ZDF zegt dat Heims zoon Rüdiger tegenover de zender bevestigde dat zijn vader ja renlang in Cairo woonde. Rüdiger bezocht zijn vader midden jaren zeventig voor de eerste keer. Na 'Dr. Dood' zou in 1941 talrijke kampbewoners met injecties hebben gedood een darmoperatie begin 1990 ver zorgde hij hem verscheidene maanden. Aribert Heim stierf in augustus 1992 nadat een chemokuur en be straling niet het gewenste resultaat hadden gehad. De ziekte bleek on geneeslijk, zei Rüdiger. ZDF sprak met verscheidene mensen in Cairo die Heim kenden en vond een tas met ruim honderd documenten. Daaronder bevonden zich een ko pie van een Egyptisch paspoort, een verblijfsvergunnning, bankge gevens, persoonlijke brieven en medische gegevens. Uit de stuk ken blijkt dat Heim en Hussein de zelfde persoon waren. Volgens Rüdiger reisde Heim, na dat in 1962 een arrestatiebevel te gen hem was uitgevaardigd, via Frankrijk, Spanje en Marokko over land naar Egypte. Het geld voor zijn levensonderhoud kreeg hij van een zuster. Het was deels af- komstig_van de huur van een wo ning in Berlijn die Heim bezat. Heim woonde in Cairo in een ho telkamer. Egyptische vrienden, be kenden en de huisarts van Heim in Cairo waren niet op de hoogte van zijn ware identiteit. Het Si mon Wiesenthal Center sprak van 'wereldschokkend' nieuws. Diverse afwerkingen mogelijk Goes Marconistraat 13 (0113) 22 41 03 ParketGroep www.tmcwoonwinkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 6