Dorp zonder school moet knokken Strijd rond composthoop van bioboer duurt voort Veel animo voor regelingen bij Dow s PZC Donderdag 5 februari 2009 21 Serooskerke en Noordgouwe zien leefbaarheid afnemen. De PZC belicht in een serie de kleine basisscholen op Schouwen-Duive- land. Vandaag een wat afwijkend onderwerp: de gevolgen van het ver dwijnen van de basisscholen in Serooskerke en Noordgouwe. door David Duijnmayer en Martijn de Koning SEROOSKERKE - Wat gebeurt er met een klein dorp als de basis school verdwijnt? In Serooskerke (296 inwoners) en Noordgouwe (759 inwoners) weten ze daar alles van: Serooskerke doet het al sinds 1997 zonder school, Noordgouwe zag de laatste leerlingen drie jaar- geleden van De Springplank ver trekken. Er waren toen maar veer tien leerlingen over. „In het begin is het heel vervelend als een dorps school dicht moet", zegt dorps raadsecretaris Erik Herfst uit Noordgouwe, wiens zoon toen ook nog op de basisschool zat. „Voor de ouders kost het meer tijd om hun kinderen te halen en te brengen. En voor de kinderen is het ook moeilijk. De sluiting was op 1 januari, halverwege het schooljaar. Dan is het best lastig om op een nieuwe school je plekje te vinden." Nu, na drie jaar zonder school, merkt Herfst dat er in het dorp minder animo is voor feesten en activiteiten. „We organiseren van alles, maar de opkomst is lager. De kinderen hebben een andere leefomgeving en vieren Sinterklaas of Koninginnedag liever in het dorp waar ze ook op school zit ten." Dat dorpsleven kan zich wel her stellen, zegt Ruud de Groot, voor zitter van de dorpsraad van Seroos kerke. „We hebben nu weer een bruisend verenigingsleven, maar daar hebben we erg hard voor moeten werken. De eerste paar jaar na de sluiting was het moei lijk om mensen aan het dorp te binden. De school was een ont moetingsplaats, daar ontstonden dus ook initiatieven. En de activi teiten die vanuit de school kwa men, breidden zich ook weer uit naar de ouderen in het dorp. Toen de school net dicht was, verzand de dat helemaal." In 2004 maakten de dorpsgemeen schap en de dorpsraad van Seroos kerke een doorstart. Maandelijks zijn er nu twee of drie activiteiten, waar ook veel mensen uit omlig gende dorpen op afkomen. Maar wat de toekomst brengt, weet De Groot niet. „Het blijft een gemis om zonder school te zitten. Er ko men nauwelijks jonge gezinnen bij in het dorp. In ons bestuur zitten nu vier oude knarren, die er over 'De school was een ontmoetingsplaats, daar ontstonden initiatieven' een jaar of drie mee stoppen. Ik hoop dat er dan anderen klaar staan, maar ik heb daar eerlijk ge zegd een hard hoofd in." De huidige kleine scholen op het eiland lijken voorlopig geen gevaar te lopen. De kleinsten, de scholen in Noordwelle en Ellemeet, zitten met dik veertig leerlingen ruim bo ven het landelijk minimum van 23- Overigens kan, los daarvan, wel de gemeente besluiten om scholen dicht te doen. Daar ziet de Schou- wen-Duivelandse gemeenteraad voorlopig echter niks in. Toen wet houder Wijnand Renden (finan ciën) eind 2007 concludeerde dat kleine scholen erg veel geld kosten en opperde om daarover eens in discussie te gaan, riep dat alleen maar weerstand op. Die werd nog groter toen onderwijswethouder Roel van der Wekken - overigens op persoonlijke titel - zich in een inmiddels veelbesproken Youtu- be-filmpje uitsprak voor sluiting van de basisschool in Noordwelle. Aan de reacties van de raadsleden was toen te merken dat die hech ten aan het bestaan van scholen in zoveel mogelijk kernen. Reorganisatie verloopt mogelijk zonder gedwongen ontslagen. door Conny van Grembergen TERNEUZEN - De kans is groot dat de reorganisatie bij Dow Terneu- zen kan worden doorgevoerd zon der gedwongen ontslagen. Dit stelt voorzitter Ewald de Back- ere van de ondernemingsraad van Dow. De belangstelling onder Dow-medewerkers om vervroegd met pensioen te gaan of met een andere regeling voortijdig te ver- 1 trekken is erg groot. Volgens De [•Backere heeft dit ook te maken het feit dat de in het sociaal plan vastgelegde regelingen voor fijwillig vertrek beduidend beter |n dan regelingen die in Neder- bij soortgelijke reorganisaties hkelijk zijn. ^moment worden er door Dow met de tweehonderd men sen die hun baan verliezen indivi duele gesprekken gevoerd en krij gen de mensen fiscaal/financieel advies. „Al met al zijn wij niet on tevreden over wat geboden wordt, en over de wijze waarop de be drijfsleiding zaken afhandelt. Ter- leurstellend is wel de houding van FNV Bondgenoten. Die hadden zich simpelweg door met ons con tact op te nemen op de hoogte kunnen stellen van het sociaal plan en de achtergronden. Dat heb ben ze niet gedaan", aldus De Backere. De OR-voorzitter verwacht dat voor de zomer de reorganisatie kan worden afgerond. Over de positie van de honderden contractors van Dow is weinig dui delijkheid. Voorlopig is er nog wat werk in Terneuzen door twee nieu we projecten. Die worden echter dit jaar afgerond. Verbod blijft van kracht ondanks vernietiging van gemeentebesluit. door Piet Kleemans NIEUWERKERK - De strijd rond de composteringsactiviteiten van bio logische-boer Marco van Klinken uit Nieuwerkerk duurt voort. Hoe wel de rechter een door Van Klin ken bestreden besluit van de ge meente Schouwen-Duiveland dienaangaande heeft vernietigd, blijft het aan de Nieuwerkerker op gelegde verbod op composteren van kracht. Van Klinken wil voor wat betreft compost in de eigen behoefte van zijn biologisch bedrijf voorzien en wil daarvoor al het groen van dat bedrijf zelf composteren. Volgens een aantal buren composteert de bioboer echter niet alleen voor zichzelf maar ook voor derden en daar hebben zij moeite mee. Dat leidde enkele jaren geleden al tot een juridische strijd; een strijd die toen door de buren werd verloren. Naar aanleiding van vragen van de Christenunie stelde de gemeente vervolgens een onderzoek in en dat leidde tot het uitvaardigen van een verbod op het inzamelen en composteren van (groen)afval voor Van Klinken. Dit op straffe van een forse dwangsom. Tegen het verbod van de gemeen te tekende Van Klinken bezwaar aan maar dat werd afgewezen. Van FW De strijd rond de composthoop van bioboer Van Klinken sleept zich voort. Het door de gemeen te aan hem opgelegde compos- teerverbod blijft van kracht. Klinken liet het er niet bij zitten en tekende beroep aan tegen die af wijzing. Dat beroep is nu door de Middelburgse rechtbank gegrond verklaard. Het gemeentelijk besluit is volgens de rechter onvoldoende gemotiveerd. Van Klinken schiet met deze overwinning niet zo bar veel op, want het besluit wordt dan wel vernietigd; de rechtsgevol gen ervan blijven in stand. Vrij ver taald: het compostverbod blijf van kracht. Crux in het hele verhaal is de schaal. Van Klinken houdt staande dat het om kleinschalige activitei ten gaat. Bovendien zou de ge meente volgens hem gezegd heb ben dat deze alleen in zou grijpen als er voor derden gecomposteerd zou worden. De gemeente weer spreekt dat en krijgt wat dat be treft gelijk van de rechter. Obs De Springplank in Noordgouwe in betere tijden. De school sloot in 2005, toen er slechts nog veertien leerlingen waren. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 61