een vod geworden Minderjarige krijgt 20 jaar PvdA verrast CDA-leider Van Geel Ex-directeur Rochdale stapt naar rechter PZC Donderdag 5 februari 2009 5 ke nieuwe update van het label. CECED is er rotsvast van over tuigd dat consumenten de voor raad 'oude' wasmachines anders massaal laten staan. En juist daar botst de industrie frontaal met consumentenclub BEUC. „Wij houden vast aan het bestaande label", zegt Mauer. „Die indeling begrijpen consumenten tenminste. Een label waarbij dro gers heel andere cijferreeksen heb ben dan wasmachines, snapt nie mand." Om aan het gekrakeel een eind te maken heeft de Europese Commis sie een combinatie van letters en cijfers voorgesteld. Maar dat levert weer bonje op tussen lidstaten. Ita lië, met een grote witgoedindus trie, dreigt zelfs het energielabel te boycotten. Nederland en Groot-Brittannië maken zich sterk voor het bestaande label met scherpere energie-eisen. „Dat is het meest in het belang van de consument", stelt Siderius. Toch waarschuwt consumenten technoloog Paul Terpstra, betrok ken bij de Europese normstelling, voor te scherpe eisen. Wasmachi nes hebben hun 'technische grens' bijna bereikt. Nog zuiniger was sen, betekent nog minder water verbruik. Kleding wordt dan nog wel schoon, maar slijt sneller. „En dat vind je niet op het label", zegt Terpstra. „Europa kan beter het consumentengedrag aanpakken, we zijn de afgelopen twintig jaar veel vaker gaan wassen." Energielabel witgoed is een lege huls Sinds de invoering van het energielabel, midden jaren negentig, hebben bijna alle apparaten tegenwoordig een A-classificatie, waarmee het label een lege huls is geworden. Energieverbruik witgoed per beurt of per dag H 1995 J§§ 2008 Wasmachine per beurt Vaatwasser per beurt 3,00 kWk Droger per beurt Koelkast per dag Uitzonderlijk zware straf voor jongen (17) na doden garagehouder. AMSTERDAM - De rechtbank in Am sterdam heeft een 17-jarige jongen gisteren veroordeeld tot twintig jaar celstraf voor de moord op de Amsterdamse garagehouder Rick Haster. Volgens een woordvoerster is het voor het eerst dat een min derjarige zo'n hoge straf krijgt. Een 22-jarige neef van de veroor deelde, kreeg ook twintig jaar. Beide straffen zijn fors hoger dan de eis van het Openbaar Ministe rie. Dat had zestien jaar cel geëist tegen de neef en zes jaar gevange nisstraf en tbs tegen zijn jongere fa milielid. De rechtbank acht bewezen dat de twee Haster in februari vorig jaar in zijn garage op gruwelijke wijze om het leven brachten. Zij staken hem circa twintig keer met een mes. Nadat de neven de man had den verwond, bonden ze hem vast aan een motorblok en takelden ze hem verder toe. Volgens de recht bank hebben de daders 'een ogen schijnlijk koelbloedige en meedo- Wi Een 17-jarige is met zijn 22-jari- ge neef veroordeeld tot twintig jaar cei voor een gruwelijke moord. Zo'n hoge straf voor een minderjarige is uitzonderlijk. genloze moord' gepleegd. Daar mee hebben ze zich 'langdurig ge diskwalificeerd voor deelname aan de samenleving', aldus het vonnis. De rechtbank veroordeelde de minderjarige jongen volgens het strafrecht voor volwassenen van wege het gruwelijke karakter van de moord en omdat hij een even groot aandeel in het delict had als zijn mededader. Op basis van het jeugdrecht had hij maximaal twee jaar cel kunnen krijgen. Hoewel justitie tbs tegen de jongen had geëist, zag de rechtbank daar niets in. De jongen heeft namelijk op geen enkele wijze laten zien dat hij aan zijn eigen persoonlijkheid wil werken. Aanleiding voor de moord was een conflict over een gekochte auto. De broer van de 22-jarige neef had voor 700 euro een Mazda 323 van Haster gekocht. Na enkele dagen hield het voertuig ermee op. Hoewel de verdachten altijd hebben ontkend iets met de moord te maken te hebben gehad, geloofde de rechtbank hen niet. De politie trof hun hand- en vin gerafdrukken aan in het bloed in de garage. Hoogleraar bestuurlijk sanctierecht Henny Sackers van de Radbout Universiteit noemt de straf voor de 17-jarige 'uitzonder lijk'. Het komt vaker voor dat min derjarigen als volwassenen wor den berecht, maar de hoogte van de straf is zeldzaam. foto Koen Suyk/ANP De energiewijzer op witgoedapparaten staat ter discussie. Mariëtte Hamer houdt mogelijkheid van Irak-enquête open. door Laurens Kok en Lianne Sleutjes DEN HAAG - Geroezemoes in de Tweede Kamer. Twijfel op het ge zicht van de parlementariërs. Heb ben ze het goed gehoord? Zegt Ma riëtte Hamer nu zomaar tussen neus en lippen door dat de ban op een parlementair Irak-onderzoek is gebroken, dat deze coalitieaf spraak waar de PvdA zo op is afge rekend niet langer bestaat? De fractievoorzitter van de PvdA neemt een kleine pauze -in acht, alsof ze geniet van de plotselinge verwarring. En dan: „Als na het onderzoek van de commissie verdere stappen nodig zijn, kan niemand mij dat verbieden." En nou jullie weer, zie je haar denken. CDA-fractievoorzitter Pieter van Geel lijkt compleet verrast door de coalitiepartner. Hij is duidelijk riiet ingeseind. Prompt krijgt hij de wakker geworden oppositie over zich heen. Denkt het CDA er ook zo over? Is de PvdA straks vrij om alsnog een parlementair onder zoek - of zelfs een enquête - te steunen? Hij houdt een slag om de arm. „Wij hebben niet gesproken over het regeerakkoord of de afspraken daaromheen, alleen over dit onder zoek." Concreter wordt hij niet. Premier Balkenende moet uit komst bieden, maar die spreekt pas na de lunchpauze. Hamer staat intussen met een vastberaden glimlach de pers te woord. De pa prikasoep kan wachten, de opwin ding duurt voort. Dan neemt Balkenende het woord. Hij moet vol aan de bak, de opposi tie is hongerig. Waarom wil hij al die Kamervragen nu niet beant woorden? „Dat is tegen de Grond wet!", sputtert Alexander Pechtold (D66) nog maar een keer tegen. De premier raakt geïrriteerd, voor al als de oppositie zijn integriteit ter discussie stelt. Hij was immers ook al in 2003 premier dus hij heeft geen belang bij een parle mentair onderzoek, laat de opposi tie niet na te stellen. „Ik heb nooit iets geblokkeerd", roept hij bij het 'Heeft weigering Balkenende om vragen te beantwoorden te maken met zijn ambities?' verwijt dat hij een onderzoek steeds tegenhield. „Er was nooit een meerderheid voor in het parle ment." Zijn armen zwaaien in de lucht. Maar waarom wil de premier nou de komende negen maanden geen vragen over Irak beantwoorden en gaan die allemaal naar de onder zoekscommissie? „Heeft het soms iets te maken met uw eigen ambi ties", vraagt Pechtold. De hint is duidelijk: het gerucht gaat dat. Balkenende trek heeft in het voorzitterschap van de Europe se Commissie, een positie die eind van het jaar vrijkomt omdat José Manuel Barroso opstapt. Boos schudt de premier het hoofd: „Dat geeft geen pas, u doelt op de opvol ging van Barroso. Ik heb geen am bitie in die richting, dat heb ik al eerder gezegd." Zijn betoog loopt ten einde, maar WD-leider Mark Rutte - die zich een beetje op de achtergrond heeft gehouden - blijkt niet vergeetachtig. Hoe zit het nu met de afspraken in de coa litie, wil hij weten. „Wat na dit on derzoek komt is een zaak voor het parlement", antwoordt Balkenen de. Dus toch? De premier herhaalt het nog maar eens. „Ik doe dit voorstel met de beste intenties, daarna is het aan het parlement." Mariëtte Hamer glundert. Dat is binnen, na twee jaar frustratie. AMSTERDAM - Hubert Möllenkamp van de Amsterdamse woningcor poratie Rochdale vecht zijn ont slag als directeur aan bij de rechter. Dat liet zijn advocate Jolien van Woudenberg gisteren weten. Vol gens haar zijn de beschuldigingen aan het adres van haar cliënt on juist. De raad van commissarissen van Rochdale maakte zondag bekend Möllenkamp op staande voet te ontslaan. Die maatregel volgde op intern onderzoek waaruit bleek dat hij mogelijk betrokken was bij enkele dubieuze vastgoedtransac ties. Interim-bestuurder Gerard Erents van Rochdale zei gisteren dat de corporatie bureau Deloitte onderzoek laat doen naar bijna twintig dubieuze vastgoedtransac ties waarbij Möllenkamp was be trokken. Dat is meer dan de corporatie eer der meldde. LEI'CHT :■-& ns Middelburg b.v. Functie, elegantie en comfort rWrr4 LEICHT Keukens Mortiereboulevard 3 Middelburg (vanaf de A58 bij de rotonde rechts) tel (OH8' 62 88 ?9 fax (0118'; 67 00 79 infcrèleicbtkeuker.smiddëfcortj.nl www.leichtkeukensmiridelburg.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 5