Dingen van toen blijven alleen boeien Van tarwe dorsen tot taxaties kunst en antiek PKN-gemeente Financiële crisis helpt vijftigplussers ruilwinkel een handje 1 8 I Donderdag 5 februari 2009 PZC S In het Visserijmuseum worden met enige regelmaat nostalgische films over onder meer de mosselvisserij vertoond. foto Ronald den Dekker Hoe boeiend alle dingen van toen in de regionale musea ook zijn, om de stroom bezoekers op peil te houden, zijn nieuwe prikkels nodig. door Ali Pankow en Piet Kleemans Musea doen bezoekers vaak zwelgen in nos talgie, maar met een mooie vaste collectie alleen lukt het meestal niet steeds opnieuw de belangstelling van het publiek te wekken. Specifiek de kleinere musea op Schouwen-Duiveland tonen zich bewust van de noodzaak daar veel creativiteit in te investeren. De tal rijke vrijwilligers Bijvoorbeeld bij 'iedereen in Streek- en Land- -> 1 bouwmuseum Al WUS ilCt Goemanszorg in Dreischor, De Burghse Schoole in Burgh, de Oudheidskamer en het Visserijmuseum in Bruinisse hou den zich 's winters dan ook niet al leen met regulier onderhoud be zig. Zij werken ook aan de opzet van de zoveelste wisselexpositie om straks bij de opening van het nieuwe seizoen de bezoekers weer te kunnen verrassen. Ook gastvrouw Annemarie Heili gers van het kleine particuliere mu seum De Blikvanger in Renesse weet alles van creatieve impulsen. Zij toont zich een meester in het bedenken van steeds weer nieuwe wisselexposities naast haar om vangrijke, vaste collectie oude blik ken. Dat is een mooie verzameling met enkele zeer opmerkelijke exemplaren. „Maar de mensen ko men er niet elk jaar voor terug", besefte Heiligers vijftien jaar gele den al bij de start van De Blikvan ger. Daarom heeft zij als extra trek pleisters de afgelopen jaren ook bij toerbeurt plaats in geruimd voor: poppenhuizen, poëziealbums, car- bidlantaarns, barbiepoppen, speel goed, kerststallen en pop-up boe ken om slechts enkele onderwer pen te noemen. Heel veel wisselexposities later blijkt Heiligers haar best te moe ten doen origineel te blijven bij de samenstelling van een jaarpro gramma. „Dat wordt er niet ge- het nieuw met Pasen was een traditie, koud, men trok die nieuwe kleren aan' makkelijker op na vijftien jaar", er kent zij. Toch lijkt het haar goed gelukt het derde lustrum van De Blikvanger dit seizoen op gepaste wijze te kunnen vieren. De eerste wisseltentoonstelling van 2009 begint dinsdag 10 februa ri met een Paasexpositie. Het is niet verwonderlijk dat eieren daar een belangrijke rol in spelen. „Door de eeuwen heen heeft het ei altijd een symbolische rol ge speeld. Zowel onbeschilderd, vroe ger het zinnebeeld der aarde, als versierd kent het ei vele betekenis sen", licht de gastvrouw van het museum toe. Volgens haar dateert het oudste beschilderde ei dat ooit is gevonden uit de vierde eeuw. Het was afkomstig uit een Ro meins graf. „Men gaf de doden een ei mee als overgang naar nieuw leven. De uitvoering van de ze traditie komt in Griekenland nog steeds voor", vertelt Heiligers. Een ei staat ook symbool voor de lente en voor het ontluiken van de bloemen. Daarom presenteert zij ook eierdopjes met bloemfiguren van Eugenie van Kips uit Delft. Verder staat er een feestelijk gedek te tafel met een 'blikken servies'. Ook speelt Heiligers in op het be grip 'Paasbest' met fraai uitgedoste poppen. „Iedereen in het nieuw met Pasen was vroeger een tradi tie. Zelfs al was het ontzettend koud, men trok die nieuwe kleren aan." De expositie 'Paasbest in 't Mu seum' loopt van 10 februari tot en met 13 april. De Blikvanger is geopend op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en op woensdag van 14.00 tot 17.00 uur. Ook in museum De Burghse Schoole in Burgh is de voorberei ding voor dé nieuwe wisselexposi tie in volle gang. „Dit keer wordt de aandacht gericht op de straovie- ringen op Schouwen-Duiveland door de eeuwen heen", vertelt vi- ce-voorzitter Bas Bijkerk. Zaterdag 4 april begint hier het seizoen. Goemanszorg gaat voor tienduizend bezoekers in komend seizoen. DREISCHOR - Ambitie kan de klei nere musea op Schouwen-Duive land niet ontzegd worden. Streek- en landbouwmuseum Goemans zorg in Dreischor heeft zijn zin nen gezet op een - vorig jaar net niet gehaald - bezoekersaantal van 10.000. Moet haalbaar zijn volgens Rien Mol van Goemanszorg. Hij voegt er wel meteen aan toe dat steeds blijven vernieuwen absoluut no dig blijft om nieuwe bezoekers te lokken. Goemanszorg mikt daarbij niet alleen op toeristen, maar ook op eigen inwoners. „Er zijn nog heel wat eilanders die nog nooit in Goemanszorg zijn geweest. Die willen we hier graag alsnog bin nenhalen." Goemanszorg hoopt dat te kun nen bewerkstelligen met onder meer een breed aanbod: een uitge breide vaste expositie, een wissel- expo ('Van graan tot brood') en de monstraties tarwe dorsen, graan malen en zeven en brood bakken. „We hebben speciaal een maalmo- lentje laten maken. Vroeger werd dat aangedreven door een statio naire motor, maar nu doen we het met een elektromotor." De sei zoensopening van Goemanszorg staat gepland voor zaterdag 4 april. De vrijwilligers - het museum zou niet zonder kunnen - zijn momen teel druk bezig om de collectie na 'Er zijn heel wat eilanders die nog nooit in Goemanszorg zijn geweest' te lopen en waar nodig te herstel len. „Vorig jaar is er bijvoorbeeld zo'n ijzeren band van een wiel van een boerenwagen gesneuveld. Dat moet gerepareerd worden." De wisselexpositie in Goemanszorg is dezelfde als vorig jaar: Van graan tot brood'. Mol: „Het is heel lastig om elk jaar een nieuwe wisselten toonstelling samen te stellen en de ze was erg in trek bij de bezoekers. Vandaar." De Bruse musea - Visserijmuseum en Oudheidkamer - timmeren aan de weg met een speciale winter- toer met lezingen, film en taxaties van antiek. De eerste lezing - handelend over de beurtvaart in Zeeland - is in middels achter de rug. Vijf experts van het Zeeuws Veilinghuis uit Middelburg komen vrijdag 20 fe bruari naar Bruinisse om kunst en antiek te taxeren. Bezoekers kun nen er terecht van 13.00 tot 17.00 uur. Ton Franken van het Zeeuws Archief verzorgt donderdag 19 maart een inleiding over de scheepswerven van Zeeland. Fran ken is al jaren professioneel bezig met het onderzoeken van en publi ceren over het Zeeuws industrieel erfgoed. Het winterprogramma van de Bru se musea wordt donderdag 16 april afgesloten met een filmmiddag. Vertoond worden nostalgische films over onder meer de viering van het vijfhonderd jarig bestaan Bruinisse en de oude oester- en mosselvisserij. kookt voor *i 1 1 t -f® SCHARENDIJKE - Catechisanten van de PKN-gemeente in Scharendijke koken vrijdag 13 februari een win- termaaltijd voor vijftigplussers. Dat gebeurt in Zeil- en Surfcen trum Brouwersdam op de Kabbe- laarsbank. Het diner begint om 18.00 uur. Het is voor de zevende keer dat de vrijwilligers met potten en pan nen aan de slag gaan. De eters beta len tien euro. Die gaat naar een goed doel: stichting Help2Help, die zich inzet voor kinderen in de sloppenwijken van Calcutta in In dia. Wie mee wil eten, kan zich op geven bij Evelien Weenink via 0111 671853. Vervoer kan worden gere geld. door David Duijnmayer GOES - De Goese ruilwinkel loopt 'grandioos' op de nieuwe locatie in Goes-West. Dat zegt coördina tor Nel Bouterse. In de eerste maand na de heropening kreeg de winkel al 125 nieuwe inschrijvin gen. Om in de ruilwinkel te kunnen shoppen, moet je je eerst inschrij ven. Door spullen te brengen of diensten aan te bieden, verzamel je punten. Daarmee kun je weer spullen of diensten betalen. „We waren vooraf even bang dat mensen ons op de nieuwe locatie misschien niet meer konden vin den, maar dat valt mee", zegt Bou terse. „We hebben veel nieuwe in schrijvingen uit Goes-West en ook oude klanten zien we gewoon te rug." Bouterse vermoedt dat de fi nanciële crisis wel eens invloed kan hebben op het aantal bezoe kers van de ruilwinkel. „Mensen vertellen dat wel eens in de win kel, dat ze toch wat meer de hand op de knip houden. De winkel is er zeker niet alleen voor de mini ma, maar is voor iedereen." Gistermiddag was de opening van het pand aan de Goese Couwerves- traat. Wethouder Joost Adriaanse schreef zich in als lid van de ruil winkel. Het ledenaantal kwam zo op exact 2500. Even dreigde het nog mis te gaan: Adriaanse was zijn legitimatiebewijs vergeten. Kinderen aan de slag met eigentijdse kleurpotloden in het oude klaslokaal tje van museum De Burghse Schoole. foto Dirk-Jan Gjeltema OOSTERLAND - Vele handen maken licht werk, moet verkeerswethoudj Wijnand Renden gedacht hebben. Hij hielp gisteren in Oosterland 1 neerzetten van een nieuw bushokje. Daar staan nu de eerste d tweeëndertig nieuwe exemplaren die de gemeente Schouwen-Duivel^ komende twee weken op het hele eiland plaatst. foto Dirk-JanJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 58