PZC 17 Strijd bruidsschat gaat door Oude brief bezorgd bij Piet Manni 5-6-7 februari 25 18 w.dominicus.nl OPENING! Kleine zwanen neergestreken in een weiland Stoer Drie hogescholen bundelen krachten in Dutch Delta Academy Dingen van vroeger blijven alleen boeien door nieuwe impulsen /1oT^T5T7W"CD V Marktsl I Middelburg U.C I J J\ y l\ l\ r i\ X T0ll8 886 886 vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu uiensoep, biefstuk met frieten of groentequiche en vanille-ijs 15,00 en 12,50 vegetarisch Reserveren? bel 0118 - 886 866 zaterdag 7 februari, 15.00-16.30 uur Winnie Haarhuis singer/songwriter kijk ook op: www.drukkerijmiddelburg.nl Vandaag s februari Nieuwe dames-/meidenwinkel in Middelburg. Zie onze advertentie op pagina 21 Donderdag 5 februari 2009 Tip? schouwen-duiveland@pzc.nl Gemeente haalt juridisch advies in conflict met Obase. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Een gemeentebestuur mag zelf bepalen of het verzelfstan digde scholen financieel steunt met een zogenaamde 'bruids schat'. Ook de voorwaarden hier bij mag het gemeentebestuur naar eigen inzicht stellen. Dat staat in een juridisch advies dat de gemeente heeft ingewon nen in het al maanden spelend conflict met de stichting Obase, het bestuur van alle openbare ba sisscholen op Schouwen-Duive- land. De gemeenteraad ging in 2005 akkoord met een bruidsschat van 2,3 miljoen euro voor Obase, het verzelfstandigd openbaar on derwijs. Daarbij werd bepaald dat tien procent van dit bedrag alleen voor calamiteiten mocht worden gebruikt. Een jaar later gebruikte Obase ongeveer 20.000 euro uit de ze calamiteitenpot voor een onder wijskundig advies voor de slecht presterende school De Meije in Zierikzee. Sindsdien vliegen de be schuldigingen over en weer. Het gemeentebestuur verwijt Obase onterecht gebruik van subsidie; Obase verwijt het gemeentebe stuur een halsstarrige opstelling. Volgens Obase zijn de door de ge meente gestelde voorwaarden in strijd met de wet en krijgt daarbij steun van de onderwijsafdeling van de Vereniging van Nederland se Gemeenten, de gemeentelijke bezwarencommissie en een ac countant. Obase claimt nu de gehe le bruidsschat, inclusief het calami teitenpotje. Inmiddels is de gemeente weer aan zet. En die komt nu op de proppen met een juridisch advies. Daarin staat dat tegen het raadsbe sluit van 2005 geen bezwaren zijn ingebracht en dat dit derhalve rechtsgeldig is. De wet staat het in- Volgens een juridisch advies mag de gemeente voorwaarden stel len aan onderwijssubsidie. Het beroep van Obase op de calami teitenpot zou niet terecht zijn. stellen van een bruidsschat toe, maar gemeenten zijn dat niet ver plicht. Verder zijn de voorwaarden om een beroep te doen op de cala miteitenpot 'verdedigbaar' meent de jurist en hij verwijst hierbij naar een uitspraak van de rechter in Leeuwarden. „Kort gezegd mo gen wij tien procent bestemmen voor calamiteiten en was de beste ding voor De Meije geen calami teit", zegt wethouder Wijnand Renden. Volgens Renden heeft de zelfde kwestie op Goeree-Overflak- kee gespeeld. „De ambtenaar die de zaak daar behandelde, heeft la ter voor ons gewerkt en is nu in dienst van Obase." Het conflict komt vanavond aan de orde in de raadscommissie Samenleving. BURGH-HAAMSTEDE - De ruim zes tig jaar oude brief van Karei Man ni, nu in het bezit van Vlaming Etienne Spiessens, gaat naar Piet Manni. Piet is de zoon van Karei, die ruim 25 jaar geleden overleed. Spiessens deed gisteren een be roep op lezers van de PZC. Hij had een brief van Karei Manni uit 1946 in zijn bezit, gericht aan Spiessens' achterneef Victor. Karei en Victor ontmoetten elkaar tijdens de Twee de Wereldoorlog in Duitsland, waar ze dwangarbeid verrichtten. Spiessens wist dat Karei in Haam stede woonde en getrouwd was met een mevrouw Auperlé. De in woner van Zelzate .wilde de brief teruggeven aan Karei of één van zijn nazaten. De PZC kreeg enkele tientallen reacties. Sommige lezers waren zelf op onderzoek uitgegaan, ande ren waren familie van Karei. On der hen zoon Piet. „Mijn vader is in 1983 gestorven", vertelt hij. Ka- rel kreeg drie kinderen; naast Piet ook Jaap, die ook in Haamstede woont, en Betsie, nu woonachtig in Roosendaal. Van Victor heeft Piet nog nooit gehoord. „Maar het klopt wel dat mijn vader in Duits land moest werken. Ik weet nog dat hij werd weggevoerd. Ik was toen drie jaar oud. Het is mijn vroegste herinnering." Piet Manni nam gisteren contact op met Etienne Spiessens. Die stuurt de brief naar hem op. ZEEUWSE 22 Tip? redactie@pzc.nl Er is geen ouder die nooit ver zuchtte: 'Ach, alle schattige kind jes worden eens groot'. En met de groeistuipen van hun kroost komen - vooral bij de jongens - ook de schuttingwoorden, de bru tale antwoorden en het haantjes gedrag vanzelf. Zo ook bij dat elf jarig Zeeuws gastje. Hij zit op de buitenschoolse opvang en begint al flink te puberen. En daar hoort opscheppen ook bij. Zo ook die dag, toen langs het ge bouw, waar hij met zijn leeftijd genootjes na schooltijd verbleef, een bejaarde dame achter een rol- lator voorbijschuifelde. Een vriendje riep: „Kijk daar loopt je vriendin." Waarop hij heel^stoer zei: „Nee, dat is m'n ex." ZONNEMAIRE - Een grote groep zwanen is neergestreken in de weilanden bij Zonnemaire. Het zijn kleine zwanen. De dieren zijn uit noordelijker stre ken weggetrokken vanwege de kou. Het is een jaarlijks terugkerend ver schijnsel dat hoort bij vriezend weer, al verschilt het aantal vogels wat hier naar toe komt per jaar. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 57