Meeste klachten HAP-gebruikers zijn niet urgent Het energielabel is e Sanctie na slijten drank aan jeugd Citytrip TORONTO 4 Donderdag 5 februari 2009 PZC - BOEK ONLINE of bel 0900-9697 NIJMEGEN - Meer dan driekwart van de medische klachten waar mee huisartsenposten 's avonds en in het weekeinde te maken krij gen, is niet spoedeisend. De medi sche problemen die zich daar aan dienen, kunnen in veel gevallen thuis met zelfzorg worden behan deld of verholpen. Dat constateert een groep onder zoekers van het UMC St. Radboud Nijmegen, die overal in het land huisartsen en ruim 3.000 patiën ten van huisartsenposten hebben ondervraagd. De druk op veel pos ten is nu al zó groot dat in veel ste den regelmatig sprake is van extre me piekbelasting, vooral op zater dag. Onderzoeker Paul Giesen denkt dat de kwaliteit van de zorg DEN HAAG - Supermarkten, cafés en snackbars kunnen straks niet meer ongestraft alcohol verkopen aan te jonge klanten. Burgemees ters krijgen de mogelijkheid in zo'n geval de verkoop tijdelijk te verbieden. Het kabinet werkt aan een wets voorstel om dit te regelen. Wat de betrokken ministers betreft kan de sanctie worden opgelegd aan win kels die binnen een jaar drie keer worden betrapt bij de verkoop van bier, wijn en mixdrankjes aan jeug digen. Het is nu verboden licht alcoholi- PETER buiten kantooruren onder de maat raakt als het aantal zorgverle ners niet snel toeneemt. Elk jaar stijgt het aantal hulpvragen op huisartsenposten, die uitsluitend bedoeld zijn voor spoedeisende ge vallen in de avond en het weekein de, met bijna 7 procent. Tegelijker tijd klagen .de huisartsen en triagis- ten, die in eerste instantie de ernst van de klacht beoordelen, over de vele patiënten die oneigenlijk ge bruik maken van de voorziening. Giesen: „De assertieve patiënt be paalt tegenwoordig zelf wanneer hij naar de huisarts gaat. Omdat de huisartsenpost laagdrempelig is, dreigt het een soort avondwin kel te worden voor patiënten die overdag geen tijd hebben." sche drank te verkopen aan jonge ren onder de 16 jaar. Sterkere drank mag alleen aan mensen bo ven de achttien jaar worden ver kocht. Gemeenten kunnen de leef tijdsgrens voor de verkoop van al cohol bij wijze van experiment ver hogen van zestien naar achttien jaar, zei een woordvoerder van mi nister Ter Horst (Binnenlandse Za ken) gisteren. Het is ook de bedoeling dat ge meenten toezicht gaan houden op de verkoop van alcohol. Nu doet de Voedsel en Waren Autoriteit (VWA) dat nog. Het energielabel op witgoedapparaten is een achterhaald stukje papier geworden. Bijna alle wasmachines, koelkasten en vaatwassers hebben het zuinige A-label, terwijl het energieverbruik wel degelijk verschilt. „Consumenten kunnen geen goede keus meer maken." door Dylan de Gruijl De verkoper in de Me diamarkt begroet zijn klanten voor een muur van was machines met een brede glimlach. Hij weet van alles over apparaten: de levensduur, de wasprogramma's, de herkomst van onbekende merken. Maar op de vraag welke machine het min ste energie verbruikt, kijkt hij moeilijk. Alle wasmachines in de lange rij dragen dezelfde grote, groene A op het energielabel, de aanduiding voor de zuinigste klas se. „Tja, ze zitten allemaal in A", zegt hij. „Dat maakt niets meer uit. Het aantal kilowattuur per wasbeurt verschilt wel, maar dat ligt meer aan de grootte van de trommel." Consumenten die op zoek zijn naar een zuinige wasmachine, ra ken al snel de draad kwijt. Het Eu ropese energielabel, juist bedoeld om ze houvast te bieden, is een waardeloos stukje papier gewor den. Op bijna elke wasmachine - van een goedkope Indesit tot een dure, efficiëntere Miele - prijkt te genwoordig de groene A van ener giezuinig. Hetzelfde geldt voor vaatwassers en wasdrogers. Op koelkasten en vriezers zijn weer andere labels (A+ en A++) geplakt om nog enig onderscheid te maken. „Consu menten kunnen geen goede keus meer maken", zegt Sylvia Mauer PI-' V 5-/6-daagse vlieg-/stedenreizen Canada PB Wees er snel bij, VOL=VOL! O VR&SBLyKJEL AV\C7 ïi)NA NEKCSENif MEGVR ROKEN,TïioEAcv/wppiö Vertrekdata: wo. en do. van 25/2 t/m 18/6 Supervoordelige stedenspecial Toronto! Reis nu met KRAS.NL al vanaf slechts 499 naar deze Canadese stad met een mix van wolkenkrabbers en oude straatjes. Deze stad biedt voor ieder wat wils met de moderne havenwijk, het levendige en kleurrijke China town en het traditionele Little Italy. En... in Toronto is het, met de vele. trendy shops, uitstekend winkelen! Wij bieden u de mogelijkheid om vooraf voordelig de transfer van/naar de luchthaven of één van de leuke excursies bij te boeken. Zo kunt u een bezoek brengen aan de 553 m hoge CN Tower, de stad verkennen tijdens een stadstour of naar de wereldberoemde watervallen Niagara Falls, een indruk wekkend natuurwonder! Prijzen zijn per persoon bij een bezetting van 2 personen. (3-sterren hotel) zie www.kras.nl/25957 (4-sterren hotel) zie www.kras.nl/25958 waarom zou je verder zoeken van de Europese consumentenor ganisatie BËUC. „Het label is verouderd, terwijl de techniek niet heeft stilgestaan." BEUC verwoordt de algemene klacht: energienormen zijn sinds* de introductie midden jaren ne gentig niet vernieuwd en daardoor volledig achterhaald. Niet alleen voor consumenten is het label nut teloos, fabrikanten kunnen ook niet pronken met hun zuinigste ap paraten. Bovendien zit de Europese Unie met de kwestie in de maag. Want hoe voer je een geloofwaardig kli maatbeleid als zelfs het energiela bel al een lege huls is? Kortom: nieuwe, scherpere energie-eisen zijn hoognodig. Maar zo eenvou dig als dat klinkt, zo stroef gaat het in de praktijk. Consumentenorganisaties en in dustrie liggen al een jaar met el kaar overhoop en de Europese lid staten zijn hopeloos verdeeld. De strijd is extra hevig, omdat Europa het energielabel op veel meer appa raten gaat plakken, van tv's tot wa terboilers in huizen en zelfs auto banden. „Ik ben nu al meer dan tien jaar betrokken bij het Europese ener gielabel", zegt Hans-Paul Siderius, adviseur van energieagentschap SenterNovem. „Maar zo'n strijd als nu heb ik niet eerder meege maakt." Het draait volgens hem 'allemaal om de centen'. De industrie is doodsbenauwd dat apparaten die nu nog het A-label dragen, straks onverkoopbaar worden. Een koel kast die als energiezuinig te koop staat, zou zomaar kunnen zakken naar de C-klasse en het stempel 'verspillend' kunnen krijgen. „Zo'n apparaat is in de ogen van de klant veel minder waard", zegt ook Siderius. De brancheorganisatie van Europe se witgoedproducenten, CECED, heeft een nieuw label voor ogen: met cijfers in plaats van letters. Hoe hoger het getal, des te energie zuiniger het apparaat. Aan de bo venkant tel je door, zodat bestaan de apparaten niet devalueren bij el- Geen verbod op zeer sterke Ice Hasj DEN HAAG - Coffeeshops mogen zeer sterke hasj blijven verkopen. Minister Hirsch Ballin van Justitie ziet geen reden de verkoop van zo genoemde Ice Hasj aan te pakken, zolang coffeeshops zich houden aan de Opiumwet. PvdA, WD en CDA maken zich zorgen over de verkoop van Ice Hasj, waarvan de werking drie tot vier keer sterker is dan van norma le hasj en wiet. Meesleuren agent met drie jaar cel bestraft DEN HAAG - Een 42-jarige Amster dammer die in november met ge weld een motoragent probeerde af te schudden moet drie jaar de cel in wegens poging tot doodslag. Toen de motoragent de verdachte na een achtervolging uit diens au to wilde trekken en hiertoe één been in het voertuig zette, gaf de man ineens gas. De agent werd meer dan honderd meter met de auto meegesleurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2009 | | pagina 4